Ar leisti savo augintiniui valgyti žolę

 (14)
© Fotolia nuotr.

Atšilus orams, mūsų augintiniai daugiau laiko praleidžia lauke ir kartais pastebime, kad šuo arba katė ėda žolę. Ar tai blogai? Juk jie – tikrai ne žolėdžiai. Gal augintinis alkanas? Gal jam nuobodu? Trūksta vitaminų? Labiausiai neramu, kai augintinis ėda žolę, o tuomet viską išvemia.

Yra toks neįprastas medicininis terminas pikacizmas – jis reiškia dalykų, kurie nėra maistas, valgymą (juk ir kai kurie žmonės valgo molį, kreidą, žemes). Kartais tai gali rodyti, jog jūsų šuniui trūksta kai kurių maisto medžiagų, tačiau dažnu atveju tai nuobodulio požymis, ypač pas jaunus šuniukus.

Jei šuo ėda žolę

Šunys dažnai ėda žolę buvo pastebėti tai darantys net ir laukiniai šunys) ir tai visiškai natūralu bei nesukelia didelių problemų. Pasirodo, 79 proc. šunų mėgsta pakramsnoti augalus, dažniausia - žolę.

Kai kurie veterinarai tikina, kad šunys taip elgiasi prastai jausdamiesi: tokiu būdu jie priverčia savo organizmą išsivalyti vemdami. Tiesa, ši teorija nėra įrodyta. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad mažiau nei 10 proc šunų prieš ėsdami žolę jautėsi prastai. Žolės ėdimas taip pat nebūtinai turi sukelti vėmimą – vėmė tik mažiau negu 25 proc. visų žolę ėdusių šunų.

Kita teorija teigia, kad šunys ėda žolę tam, kad pagerintų virškinimą, atsikratytų žarnyno kirmėlių, ar gautų kažkokių maisto medžiagų, ypač skaidulų. Buvo aprašytas atvejis, kai miniatiūrinis pudelis pastoviai ėsdavo žolę ir vemdavo. Savininkas ėmė šerti šunelį daug skaidulų turinčiu maistu, ir po trijų dienų šuo pomėgį augalams visiškai pamiršo. Gali dar būti ir taip, kad jūsų šuniui tiesiog patinka žolės skonis. Teko girdėti ir tai, kad šuo ėda žolę prieš lietų. Gal ir tame yra tiesos?

Yra dar viena įdomi teorija, kodėl šuo ėda žolę. Šuns protėviai tam, kad išgyventų ir išmaitintų savo jauniklius, privalėjo būti puikūs medžiotojai. Žolės ėdimas galėjo išsivystyti iš to, kad jiems, sėlinant prie grobio, reikėdavo paslėpti savo kvapą (lygiai kaip ir voliojimasis mėšle).

Jei įtariate, kad šuo ėda žolę tik dėl to, jog jam nuobodu,– tiesiog daugiau su juo žaiskite lauke. Palakstykite kartu – ir jums, ir šuniui tai bus tik į naudą. Jei šuo ėda žolę dėl to, kad jam trūksta maisto medžiagų, keiskite maistą į turintį daugiau skaidulų.

Nors pats žolės ėdimas nėra kenksmingas, reikia nepamiršti herbicidų bei pesticidų, kurie gali būti net labai nuodingi. Taip pat jums būtų naudinga susipažinti su nuodingais ir nenuodingais augalais. Šunys yra labiau visaėdžiai negu katės, taigi gal žolė jiems tiesiog gardus užkandis?

Jei katė ėda žolę

Nesijaudinkite dėl to, kad jūsų katė ėda žolę, net jei ji po to vemia. Dauguma ekspertų mano, kad ilgų žalių stiebų kramtymas katei yra tik naudingas.

Ėsdamos žolę, katės „atrajoja“, nes jų organizme nėra baltymų, kurių reikia tam, kad suskaidytų augalinį maistą. Ar tai reiškia, kad jūsų katei patinka vemti? Labai abejoju, ar jai patinka šis atgrasus veiksmas, tačiau vemdama katė pašalina visus nesuvirškinto maisto likučius iš žarnyno, ir taip pasijunta kur kas geriau.

Tai labai svarbu, nes katės savo grobį (pvz.pelę) sudoroją visą, su visu kailiu ir t.t. Be to, katė juk stropiai prižiūri savo kailį ir prisiryja plaukų. Žolė padeda visa tai išvalyti iš organizmo. Dar vienas dalykas – kaip ir motinos piene, taip ir žolėje yra daug folio rūgšties. Tai svarbiausias vitaminas katėms, kuris padeda susidaryti hemoglobinui – proteinui, padedančiam deguonies judėjimui kraujyje. Įsivaizduokite, kad tai yra kaip kviečių daigų kokteilis jūsų katinėliui.

Dar yra kita teorija, kad žolė veikia kaip natūralūs laisvinantys vaistai, ypač jei yra virškinimo problemų. Visi kačių savininkai žino, kad katės dažnai vemia minkštais, švelniais kailio kamuoliukais. Kai tie kamuoliukai patenka į žarnyną, katytei reikia šiokios tokios pagalbos juos suskaidyti ir išvaryti laukan. Vadinkite tai šeštuoju jausmu, intuicija, ar dar kaip nors, tačiau katė žino, jog truputis žolės puikiai išvalys jos žarnyną. Taigi, galima daryti išvadą, jog žolės ėdimas nei šunims, nei katėms nekenkia. Kai kas netgi mano, jog katė, ėsdama žolę, gydosi skaudančią gerklę.

Tačiau reikia nepamiršti vieno dalyko: nesvarbu, ar jūsų katė būna visą laiką namuose ar lauke, pasirūpinkite, kad arti nebūtų nuodingų augalų. Galite pasodinti katei nedidelę veją ar kokį prieskonių darželį, taip ji nesuės nuodingų ar nupurkštų chemikalais augalų.

Beje, manoma, kad katėms labai patinka Avena Sativa – sėjamoji aviža, ir Nepeta Cataria – katžolė. Tačiau subrendusi žolė turi akuotų, kurie labai suerzina žarnyną, ir gali net pradurti, todėl verčiau katei neleisti ėsti žolės su akuotais. Avena Sativa taip pat išaugina akuotus – avižas. Todėl verčiau apsižiūrėti, kokią žolę jūsų katė ėda.

LETENA.LT REKOMENDUOJA

1. Neskubėkite kergti kalės, nes jai tai - daugiau kančia, nei džiaugsmas

2. 10 ilgiausiai gyvenančių šunų veislių

3. Ar šunų seilės iš tiesų gydo?

4. Kas nutiktų, jei katei ar šuniui pašalintumėte ūsus

5. Tinkamiausia šuns veislė pagal jūsų Zodiako ženklą

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Patarimai

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui?
Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra gyvūnų, kai kiekvieną kąsnelį godžiai akimis rijo ir šalia sėdintis šuo, vėliau surinkęs visus ant žemės nukritusius maisto trupinėlius. Panašiai gyvūnai elgiasi ir lauke – kaip siurbliukai renka ant žemės rastus kąsnius, tačiau pagriebus ką nors pavojingo toks įprotis gali būti žalingas keturkojo sveikatai.

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams
Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja įvairūs parazitai, padaugėja gyvūnų traumų. Kad augintiniai būtų sveiki ir žvalūs daug priklauso ir nuo jų mitybos. Pasak specialistų, mitybą geriausia parinkti atsižvelgiant į augintinio amžių, rašoma pranešime spaudai.

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį
Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo daugiau džiaugsmo namuose. Bet jų šeimininkai žino – gyvūnai suteikia ne tik džiaugsmo, bet ir papildomų rūpesčių, nes tenka skirti daugiau dėmesio namų priežiūrai. Ypač tai jaučiasi pavasarį, kuomet augintiniai pradeda šertis. Švaros ir gyvūnų specialistai pataria, kaip prižiūrėti augintinius, kad namų higiena nevirstų varginančiu užsiėmimu, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke?
Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių. Esminis jų – kaip išmokyti šunį gamtinius reikalus atlikti lauke, kad nuolat nereikėtų valyti pridergtų namų. Ekspertai pataria apsišarvuoti kantrybe ir laikytis kelių pagrindinių taisyklių.

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti

Nutukusių šunų laukia rimtos bėdos: ką reikia žinoti
Vakarų Europoje apie 45 procentai šunų turi viršsvorį, o 30 procentų yra nutukę. Nutukimas - rimta sveikatos problema, lemianti trumpesnę gyvūno gyvenimo trukmę ir padidėjusią tam tikrų ligų riziką.

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?

Ar saugus gyvūnui moteriškos rankinės turinys?
Šuniui ar katei rankinukas - lyg atrakcionų parkas, kur vienoje nedidelėje vietoje sukaupta gausybė kvapnių lobių. Deja, rankinės gali būti ir gyvūnams pavojingų medžiagų talpykla. Problemų (išskyrus sugadintą turtą) gali ir nekilti, jei rankinės turinys augintiniui bus saugus, tačiau, deja, jose dažnai laikomi augintiniams nuodingi produktai.

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis) (1)

Šunis kamuojanti liga: kaip ją gydyti? (III dalis)
Sąnarių laisvumą galima nustatyti ne jaunesniam kaip 4 mėn. amžiaus šunyčiui. Anksti tai pastebėjus, galima imtis priemonių žalos sumažinimui – kontroliuoti svorį, pratimus o gal net rinktis operaciją.

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis) (5)

Nemaloni šunų liga: kaip ją gydyti? (II dalis)
Tęsiame publikacijų ciklą apie šuns klubo sąnario displaziją. Įprasta, kad klubo sąnario displazija – didelių veislių problema. Tačiau tai nėra visai tikslu. Displazija dažnai paliečia mažesnius šunis kaip mopsai ar buldogai, o tokie dideli gyvūnai kaip kurtai praktiškai negirdėję apie šią problemą. Taigi išties klubo sąnario displazija nėra didelių veislių problema – tai sunkių (lyginant su dydžiu) šunų problema. Ji reta tarp lengvo sudėjimo keturkojų.

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia? (35)

Gyvūnų kastracija ir sterilizacija: ar tikrai to reikia?
Visuomenėje vis dažniau imta kalbėti apie gyvūnų kastracijas ir sterilizacijas, kurios padeda užkirsti kelią nepageidaujamoms rujoms. Kaip pasirinkti, kokią procedūrą atlikti? O gal geriau naudoti vaistinius preparatus? Visų pirma, reikėtų išsiaiškinti kastracijos ir sterilizacijos sąvokas, nes daugelis iki šiol mano, kad kastruojami tik patinai, o sterilizacijos atliekamos patelėms. Visgi toks skirstymas iš tiesų nėra teisingas.

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti? (23)

Šunų klubo sąnario displazija: kas tai per liga ir kaip ją gydyti?
Klubo ir alkūnės sąnario displazija – labai varginantys ir daug skausmo sukeliantys sutrikimai. Pirmą kartą displazija aprašyta 1930 metais kaip nauja šunų liga. Daugiau mokslininkų dėmesio ji sulaukė 1950 metais. Nors per paskutinius 50 metų tyrimų bei selektyvaus veisimo dėka tarp kai kurių veislių displazijos atvejai retėja, iš esmės nuo 1966 metų stebimas problemos gausėjimas.

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus? (7)

Kaip tinkamai prižiūrėti šuns nagus?
Kojos, tuo labiau pėdos – pirmoji „bendravimo“ priemonė tarp kūno ir žemės. Gyvendami natūralioje aplinkoje, šunys bėgioja nelygiais paviršiais, laipioja ir kasa. Tai nudilina jų nagus. Galima atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo vilkų nagai – jie kieti ir buki, apsupti šeriuotais plaukais, kas lemia gebėjimą judėti tiek gruoblėtais, tiek slidžiais paviršiais.

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų (13)

Ką daryti, kad jūsų katės kailis žvilgėtų
Katės iš prigimties yra labai švarūs gyvūnai, jos praleidžia tikrai daug laiko laižydamos ir švarindamos savo kailį pačios. Tačiau nors retai, norint, kad katė gerai atrodytų, kvepėtų ir būtų švari, kartais ją tenka išmaudyti ir tam prireikia kosmetikos priemonių. Kokybiška kosmetika reikalinga tiek kasdienei priežiūrai, tiek ruošiant augintinę parodai. Svarbiausia priemonė rūpinantis kailio švara – šampūnas. Jį išsirinkti gali būti labai sunku...

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti? (27)

Pokšintys Naujųjų metų fejerverkai - siaubas gyvūnams: kaip jiems padėti?
Kasmet po Naujųjų metų sutikimo pasklinda gausybė prašymų padėti surasti pabėgusius šunis - šeimininkai juos pasiima kartu pasigrožėti fejerverkais, o kartais supanikavę keturkojai pasprunka net iš namų. Katės tai pat gali bijoti triukšmo, tačiau apie jų bėdas pranešama rečiau. Dažniausiai šventės metu jos įlenda į ramesnį kampą ir dauguma žmonių mano, kad tai normalus elgesys.

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti (25)

Katės šėrimo grafikas: kokių klaidų nedaryti
Nėra greito ir paprasto atsakymo, kaip dažnai reikėtų šerti kačiukus ar suaugusias kates. Natūralioje aplinkoje katės ėda labai dažnai (net iki 12 kartų per dieną) ir po truputį, nepersirydamos. Namų sąlygomis tai sunkiai įmanoma. Maitinimo dažnis priklauso nuo namų aplinkos, savininko darbų grafiko, katės amžiaus ir sveikatos bei ėdalo tipo.

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?

Kaip šuniui išrinkti tinkamą pavadėlį?
Pavadėlis šuniui būtinas, kad augintinis būtų lengvai valdomas. Pavadėlio ir antkaklio tipas priklauso nuo šuns veislės, jūsų biudžeto ir gyvenimo būdo. Kartais tenka pakeisti keletą pavadėlių, kol atrandamas pats optimaliausias. Jeigu jūsų draugų tarpe kas nors augina šunis, galite paprašyti pagalbos iš jų. Jei šuniuką įsigijote iš veislyno, patarti gali ir veisėjas.