aA
Ar kada nors susimąstėte, kaip svarbu, kad šuns ir šeimininko temperamentas sutaptų? Kiekvienas aktyvus šuo turėtų turėti aktyvų šeimininką, o lėtapėdis – lėtapėdį. Priešingu atveju visi jausis nelaimingi – ir šunys, ir jų šeimininkai.
© Fotolia nuotr.

Vieną sekmadienio popietę su savo šunimi išėjau pasivaikščioti Vilniaus senamiesčio gatvėmis. Saviškį prisitraukiau arčiau, kai pamačiau iš už kampo išnirusią porą vediną labradoru. Šokoladinis šuo pro mus praėjo abejingai, nevizgindamas uodega, jokio dėmesio nerodydamas mano kalei.

Paprastai sutikti labradorai elgiasi kitaip – nori apsiuostyti, žaisti. Net ir seni šios veislės atstovai niekada nebūna tokiomis liūdnomis akimis kaip mano sutiktasis. Kai prasilenkėme, atsisukau į nueinančiųjų pusę – mąsčiau, kas ne taip? Gal šuo serga, kad žygiuoja tarsi robotas, be jokios emocijos, be veislei būdingos energijos.

Pastebėjau, kad šuo gerokai per storas, labiau primenantis besiridenančią statinę nei temperamentingą augintinį. Iš pirmo žvilgsnio šuns šeimininkai nepasirodė aktyvūs – jie ėjo lėtai, kas kiek laiko stabteldami pasižvalgyti. Aišku, ne kiekvienas žmogus privalo būti aktyvus, greitu žingsniu žygiuoti gatvėmis ar bėgioti rytais. Žmogus neprivalo, o šuo turi iškrauti susikaupusią energiją. Kodėl ši pora pasirinko labradorą – šunį, kuris užuot lėtai tipentų šaligatviais galėtų siausti po pievas arba nešti sumedžiotas antis. Jis būtų laimingas galėdamas veikti tai, kam buvo išveistas. Šią trijulę stebėjau minutę, gal dvi. Neilgai, tačiau kažkodėl man tapo liūdna.

Nuo tada praėjo kelios savaitės, bet man prieš akis vis išnyra liūdno šokoladinio labradoro vaizdas. Puikiai žinau, kad šios veislės šunys linkę tukti ir reikia įdėti nemažai pastangų, kad jie nepriaugtų per daug svorio. Dažniausiai labradorai puikiai moka kaulyti maisto ir atrodo, kad jie tokie alkani, jog kelias dienas nieko neėdė. Kad būtų puiki šios veislės šuns kondicija, nepakanka išrinkti tinkamą maistą – būtina kasdien užtikrinti pakankamą fizinį krūvį. Jo negavęs šuo atrodo apatiškas, storas, nelaimingas.

Šunims, kaip ir žmonėms reikia judėti – vieniems daugiau, kitiems mažiau. Kaip ir žmonėms, jiems nesveika vien tik drybsoti lovoje. Daugelis žmonių labai blogai jaučiasi nenuėję į baseiną, treniruoklių salę, nepabėgioję ar nepasivažinėję dviračiu. O kiek tokių, kurie susirenka paspardyti ar pamėtyti kamuolį, nes negali be to gyventi?

Aišku, yra ir tokių, kurie mieliau leidžia vakarus patogiai įsitaisę minkštame fotelyje ir žiūri televizorių, skaito knygą arba sėdi prie kompiuterio. Mes labai skiriamės savo temperamentu, pomėgiais. Tą patį galima pasakyti ir apie šunis.

Labradoro retriveris, visai kaip Borderkolis, Rodezijos ridžbekas, Vokiečių aviganis, Dobermanas, kurtai ir daugelis kitų priklauso labai aktyvių šunų grupei. Jiems kasdienis fizinis krūvis yra gyvybiškai svarbus. Aktyvūs šunys bus laimingi tik tuomet, jeigu šeimininkas jiems užtikrins ilgus pasivaikščiojimus, kurių metu šunys galės įveikti įvairias kliūtis (peršokti per nugriuvusį medį, per upelį), atnešti šeimininko numestą kamuolį.

Kai toks šuo patenka sėslaus gyvenimo būdo mėgėjo rankas – prasideda didžiulės problemos. Dažniausiai žmonės neteisingai pasirenka šunų veisles iš nežinojimo, kaip svarbu, kad atitiktų šeimininko ir šuns temperamentas. Kartais pasyvus šeimininkas pasirenka aktyvų šunį norėdamas keisti savo gyvenimo būdą – jeigu permainos jam pavyksta, puiku. Jeigu ne – ir vėl kenčia augintinis.

Susitikimas su labradoru liūdnomis akimis paskatino pasidomėti, kokių veislių šunys gali judėti mažiau. Kitaip tariant tinka lėtapėdžiui šeimininkui. Savaime aišku, tai nereiškia, kad šių šunų visiškai nereikia išvesti į lauką – reikia, bet jie gali tingiai „šlepsėti“ šalia šeimininko ir nejaus diskomforto, jeigu negalės skrieti laukais kartu su vėju. Minėtų veislių šunys iš prigimties yra ramesni, jiems pakanka trumpo pasivaikščiojimo ir žaidimų namuose.

10 šunų veislių tinkančių lėto temperamento žmonėms: Ši cu, Lasos apsas, Čihuahua, Bulmastifas, Mopsas, Čiau – čiau, Pirėnų mastifas, Anglų buldogas, Jorkšyro terjeras, Eurazijos špicas, Neapolio mastinas.

Ir pabaigai trumpa refleksija. Greičiausiai ir pora, vedina šokoladiniu Labrado retriveriu labai myli savo šunį, neturiu teisės sakyti, kad yra kitaip. Vis dėlto esu įsitikinusi, kad jeigu kada nors ateityje dar norėtų kito šuns, turėtų pasirinkti kitos veislės atstovą.

Labai svarbu, kad sutaptų šuns ir šeimininko temperamentas, ypač, kai kalbame apie aktyvų šunį. Lėtos prigimties šuo atsiguls ir nebėgs kroso kartu su savo šeimininku ir kitą kartą jam bus leista ramiai drybsoti ant sofos. Aktyvus šuo, negavęs atitinkamo fizinio krūvio bei peno smegenims gali tapti labai destruktyvus – griaužti baldus, atidarinėti spinteles ir viską iš jų ištraukti, lipti ant kėdžių, ant stalo, draskyti namų duris. Neturėdamas veiklos toks šuo degraduoja – gali net pradėti gamtinius reikalus atlikinėti namuose arba tapti visiškai apatiškas.

Na, o jeigu šeimininkas ir toliau nesupras savo klaidos – toks šuo gali atsidurti prieglaudoje, dėl to, kad yra nesukalbamas ir „durnas“. Tad, prieš pirkdami sau šunį, nepamirškite, kad gyvensite su juo 10-15 metų ir pasirinkite tokį, kurio temperamentas atitinka jūsų gyvenimo būdą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Priminimas šunų šeimininkams: eidami į lauką nepamirškite svarbiausių dalykų (8)

Nori džiaugtis pavasariu ir būti gamtoje? Tai pasirūpink, kad aplinka būtų saugi ir švari....

Šuniukai–siurbliukai, kodėl svarbu nepasiduoti gailiam šuns žvilgsniui? (14)

Tikriausiai daugelis bent kartą patyrė nepatogumo jausmą valgydami prie stalo namuose, kur yra...

Veterinarai pataria, kaip pasirūpinti savo augintiniu atšilus orams (3)

Pavasarį, atšilus orams naminių gyvūnų šeimininkams iškyla naujų rūpesčių – suaktyvėja...

Patarimai, kaip prižiūrėti gyvūnus pavasarį (2)

Namai, kuriuose gyvena bent vienas katinas ar šuo, yra laimingesni. Kuo daugiau augintinių, tuo...

Šeimininkų galvos skausmas: kaip šuniuką išmokyti gamtinius reikalus atlikti lauke? (21)

Mažą šuniuką įsigiję žmonės patiria ne tik daug džiaugsmo, bet ir nemažai rūpesčių....

Top naujienos

Be darbo likęs vyras šaukiasi pagalbos: 15 dienų gyvenau miške, dabar miegu oro uoste valtybės parama – 83 eurai

„Esu į gyvenimą besikabinantis žmogus. Suprantat, likau be gyvenamosios vietos, miegu oro uoste,...

Šiame rajone galima rasti pigių būstų, bet vilniečiai čia gyventi vis dar bijo

Sostinės Naujininkų mikrorajonas yra vienas iš tų, į kuriuos vilniečiai vis dar žiūri...

Nepaneigiama „Brexit“ įtaka: svaras gali šauti į viršų. Arba smegti žemyn

Anot didžiausio Jungtinės Karalystės banko, Didžiosios Britanijos gruodžio mėnesio rinkimų...

Jasikevičius „nuleido galvą“, bet savo sistemos keisti nesiruošia: dėl jos nepralaimėjome nė karto (165)

„Nauji žaidėjai dar apstulbę nuo Eurolygos, veteranai dar džiaugiasi finalo ketvertu ir...

Lietuviai Sankt Peterburge gali jaustis turtuoliais: paskaičiavo, kiek kainuoja prabangus savaitgalis dviem (325)

Neigiamus ir baisius dalykus Rusijoje būtų galima vardinti ilgai, bet DELFI Kelionių ambasadorius...

Po naujo meniu pristatymo vyno bei maisto žinovė kirto „Stikliams“: nusileiskite ant žemės (162)

Maisto žinovai ir kritikai apniukusį lapkričio trečiadienį susirinko į šviesų restorano...

Žiema ateina: oro temperatūra artės prie nulio (14)

Naktį stiprokas pietryčių vėjas plėšė debesų skraistę, o pragiedrėjus paryčiui oras...

Prekybos tinklai apsisprendė dėl darbo per Kalėdas – nedirbs nė vienas (105)

Didieji prekybos tinklai Lietuvoje jau nusprendė, kaip dirbs didžiųjų švenčių metu. Kaip ir...

Kissingeris piešia labai niūrų scenarijų: rezultatas gali būti net blogesnis nei Europoje (178)

Vienas žymiausių JAV valstybės sekretorių Henry Kissingeris įspėjo, kad tarp Jungtinių...

Kurtinaitis su „Chimki“ iš Ispanijos grįžta tuščiomis – nusileido ir „Žalgirį“ pralenkusiai Valensijos ekipai (2)

Rimo Kurtinaičio treniruojama Maskvos srities „Chimki“ (6/4) kariauna Eurolygoje per dvigubą...