Žmones trikdantis kačių įprotis: kaip to išvengti?

 (5)
Kartais katės elgiasi tikrai keistai. Dalis tų „savotiškumų“ niekam nekenkia, tačiau būna, kad tenka imtis korekcijų – paprastai tada, kai katė gali pakenkti sau ar kitiems. Vienas iš tokių paprastai nepageidaujamų įpročių – kai suaugusi katė žinda rūbus. Šią problemą turinčios katės itin dievina vilnonius megztinius, tačiau nespjauna ir bet kurią kitą medžiagą, kailį, žmonių rankas ar net savo kūnus, pvz., letenėles. Nereikia sakyti, kad tai gali tapti labai įkyriu įpročiu.
Katė
© Fotolia nuotr.

Kai kurioms katėms šis elgesys su laiku pranyksta, tačiau kitoms gali likti visam gyvenimui ar net progresuoti. Negydant tokie žindymai gali baigtis virškinimo trakto ligomis ar sugadintais drabužiais.

Kodėl kai kurios suaugusios katės žinda?

Tikėtina, kad toks elgesys turi genetinį pagrindą – jis dažniau pastebimas tarp Rytietiškų veislių, tokių kaip Siamo katės.

Mityba – kartais tą „čiulpimą“ gali sukelti maisto medžiagų nepakankamumas ar ląstelienos trūkumas racione.

Streso veikiamai katei (kai namie atsiranda naujas narys ar dingsta senasis, persikraustoma ir t.t.) taip pat gali atsirasti žindymo elgesys. Jį galima pastebėti ir tarp kai kurių nuo išsiskyrimo nerimo kenčiančių kačių. Šis elgesys primena atvejus, kai žmonės graužia nagus.

Gretutinės ligos – galbūt katei ką nors skauda ir ji bando nusiraminti savais būdais.

Veiklos trūkumas – jei katei trūksta užsiėmimų, jos aplinka nuobodi, ji gali pradėti ieškoti, kur išlieti susikaupusią energiją. Vienas iš galimų variantų – žindymo elgesys.

Yra teorija, teigianti, kad potraukis žįsti vilną susijęs su jos skleidžiamu lanolino kvapu, primenančiu kailio apie katės spenelius kvapą.

Pernelyg ankstyvas ar vėlyvas nujunkymas. Dažnai toks elgesys pastebimas tarp kačiukų, kurie nuo motinos buvo atskirti pernelyg anksti. Yra žmonių, tikinčių, kad 6 savaičių katinukas jau pasiruošęs keliauti į naujus namus – ir vien todėl, kad pradeda ėsti maistą. Deja, tokie mažyliai dar nei fiziškai, ne emociškai nebūna pasiruošę nujunkymui. Beje, pernelyg ilgas buvimas su motina (pvz., pusmetį) kai kuriais atvejais taip pat gali baigtis tuo pačiu nepageidaujamu elgesiu.

Kaip padėti katei

Paprastai tenka imtis elgesio keitimo, rečiau – vaistų, o itin sunkiais atvejais – eutanazijos. Akivaizdu, kad norint išgyvendinti nepageidaujamą elgesį, teks apsišarvuoti kantrybe ir atkalumu.

Pirmiausia nugabenkite katę pas veterinarą, kad jis paneigtų bet kokią galimą medicininę problemą. Taip pat vizito metu aptarkite katės racioną. Kai kuriais atvejais gelbsti meniu papildymas ląsteliena.

Namuose pašalinkite prieigą prie medžiagų, kurias katė gali žįsti. Galbūt net teks ją apgyvendinti viename kambaryje.

Pasiūlykite katei veiklos. Kai pastebėsite, kad katė bando žįsti, nukeipkite jos dėmesį žaidimu.

Pasistenkite, kad aplinka nebūtų nuobodi: katė turėtų ką veikti ir kai niekas su ja neužsiiminėja. Sprendimai gali būti patys įvairiausi – nuo specialių šėryklų iki laipynių. Tegul katė turi, kur draskytis, žaisti, gulinėti, laipioti. Kartais padeda tokie dalykai, kaip galimybė augintinei pro (uždarytą) langą stebėti kiemą ar klausytis muzikos.

Katės tualetas tegul būna saugioje vietoje ir visada švarus. Jei auginate daugiau negu vieną katę, tualetų, kaip ir maisto dubenėlių, turi būti daugiau.

Kai kas griebiasi bausmių (pvz., katės apipurškimas vandeniu ar mušimas), tačiau, pirmiausia, labai sunku gyvūną nubausti laiku, kai jis pradeda netinkamai elgtis, antra, tai gali tik sustiprinti gyvūno nerimą ir skatinti netikusią veiklą.

Dar vienas iš problemos sprendimo variantų – drabužių pavertimas neskaniais. Tam tinka specialūs kartūs purškalai ar paprasta purškyklė, kurioje sumaišytas vanduo su, pvz., Tabasko padažu.

Jei visi aukščiau išvardyti dalykai neveikia, skiriami vaistai nuo nerimo (pvz. amitriptilinas), tačiau jie turi šalutinių poveikių. Kai kuriais atvejais padeda šiek tiek skydliaukės hormonų.

Prevencija

Deja, tiksliai nežinoma, kas sukelia suaugusių kačių polinkį žįsti. Jeigu katė susilaukė kačiukų, rekomenduojama išlaukti bent 12 savaičių, ir tik tada juos atskirti nuo mamos. Į žindymo elgesį linkusių kačių nerekomenduojama veisti.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (71)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (31)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.