Žmones trikdantis kačių įprotis: kaip to išvengti?

 (5)
Kartais katės elgiasi tikrai keistai. Dalis tų „savotiškumų“ niekam nekenkia, tačiau būna, kad tenka imtis korekcijų – paprastai tada, kai katė gali pakenkti sau ar kitiems. Vienas iš tokių paprastai nepageidaujamų įpročių – kai suaugusi katė žinda rūbus. Šią problemą turinčios katės itin dievina vilnonius megztinius, tačiau nespjauna ir bet kurią kitą medžiagą, kailį, žmonių rankas ar net savo kūnus, pvz., letenėles. Nereikia sakyti, kad tai gali tapti labai įkyriu įpročiu.
Katė
© Fotolia nuotr.

Kai kurioms katėms šis elgesys su laiku pranyksta, tačiau kitoms gali likti visam gyvenimui ar net progresuoti. Negydant tokie žindymai gali baigtis virškinimo trakto ligomis ar sugadintais drabužiais.

Kodėl kai kurios suaugusios katės žinda?

Tikėtina, kad toks elgesys turi genetinį pagrindą – jis dažniau pastebimas tarp Rytietiškų veislių, tokių kaip Siamo katės.

Mityba – kartais tą „čiulpimą“ gali sukelti maisto medžiagų nepakankamumas ar ląstelienos trūkumas racione.

Streso veikiamai katei (kai namie atsiranda naujas narys ar dingsta senasis, persikraustoma ir t.t.) taip pat gali atsirasti žindymo elgesys. Jį galima pastebėti ir tarp kai kurių nuo išsiskyrimo nerimo kenčiančių kačių. Šis elgesys primena atvejus, kai žmonės graužia nagus.

Gretutinės ligos – galbūt katei ką nors skauda ir ji bando nusiraminti savais būdais.

Veiklos trūkumas – jei katei trūksta užsiėmimų, jos aplinka nuobodi, ji gali pradėti ieškoti, kur išlieti susikaupusią energiją. Vienas iš galimų variantų – žindymo elgesys.

Yra teorija, teigianti, kad potraukis žįsti vilną susijęs su jos skleidžiamu lanolino kvapu, primenančiu kailio apie katės spenelius kvapą.

Pernelyg ankstyvas ar vėlyvas nujunkymas. Dažnai toks elgesys pastebimas tarp kačiukų, kurie nuo motinos buvo atskirti pernelyg anksti. Yra žmonių, tikinčių, kad 6 savaičių katinukas jau pasiruošęs keliauti į naujus namus – ir vien todėl, kad pradeda ėsti maistą. Deja, tokie mažyliai dar nei fiziškai, ne emociškai nebūna pasiruošę nujunkymui. Beje, pernelyg ilgas buvimas su motina (pvz., pusmetį) kai kuriais atvejais taip pat gali baigtis tuo pačiu nepageidaujamu elgesiu.

Kaip padėti katei

Paprastai tenka imtis elgesio keitimo, rečiau – vaistų, o itin sunkiais atvejais – eutanazijos. Akivaizdu, kad norint išgyvendinti nepageidaujamą elgesį, teks apsišarvuoti kantrybe ir atkalumu.

Pirmiausia nugabenkite katę pas veterinarą, kad jis paneigtų bet kokią galimą medicininę problemą. Taip pat vizito metu aptarkite katės racioną. Kai kuriais atvejais gelbsti meniu papildymas ląsteliena.

Namuose pašalinkite prieigą prie medžiagų, kurias katė gali žįsti. Galbūt net teks ją apgyvendinti viename kambaryje.

Pasiūlykite katei veiklos. Kai pastebėsite, kad katė bando žįsti, nukeipkite jos dėmesį žaidimu.

Pasistenkite, kad aplinka nebūtų nuobodi: katė turėtų ką veikti ir kai niekas su ja neužsiiminėja. Sprendimai gali būti patys įvairiausi – nuo specialių šėryklų iki laipynių. Tegul katė turi, kur draskytis, žaisti, gulinėti, laipioti. Kartais padeda tokie dalykai, kaip galimybė augintinei pro (uždarytą) langą stebėti kiemą ar klausytis muzikos.

Katės tualetas tegul būna saugioje vietoje ir visada švarus. Jei auginate daugiau negu vieną katę, tualetų, kaip ir maisto dubenėlių, turi būti daugiau.

Kai kas griebiasi bausmių (pvz., katės apipurškimas vandeniu ar mušimas), tačiau, pirmiausia, labai sunku gyvūną nubausti laiku, kai jis pradeda netinkamai elgtis, antra, tai gali tik sustiprinti gyvūno nerimą ir skatinti netikusią veiklą.

Dar vienas iš problemos sprendimo variantų – drabužių pavertimas neskaniais. Tam tinka specialūs kartūs purškalai ar paprasta purškyklė, kurioje sumaišytas vanduo su, pvz., Tabasko padažu.

Jei visi aukščiau išvardyti dalykai neveikia, skiriami vaistai nuo nerimo (pvz. amitriptilinas), tačiau jie turi šalutinių poveikių. Kai kuriais atvejais padeda šiek tiek skydliaukės hormonų.

Prevencija

Deja, tiksliai nežinoma, kas sukelia suaugusių kačių polinkį žįsti. Jeigu katė susilaukė kačiukų, rekomenduojama išlaukti bent 12 savaičių, ir tik tada juos atskirti nuo mamos. Į žindymo elgesį linkusių kačių nerekomenduojama veisti.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (14)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.