Žmones trikdantis kačių įprotis: kaip to išvengti?

 (5)
Kartais katės elgiasi tikrai keistai. Dalis tų „savotiškumų“ niekam nekenkia, tačiau būna, kad tenka imtis korekcijų – paprastai tada, kai katė gali pakenkti sau ar kitiems. Vienas iš tokių paprastai nepageidaujamų įpročių – kai suaugusi katė žinda rūbus. Šią problemą turinčios katės itin dievina vilnonius megztinius, tačiau nespjauna ir bet kurią kitą medžiagą, kailį, žmonių rankas ar net savo kūnus, pvz., letenėles. Nereikia sakyti, kad tai gali tapti labai įkyriu įpročiu.
Katė
© Fotolia nuotr.

Kai kurioms katėms šis elgesys su laiku pranyksta, tačiau kitoms gali likti visam gyvenimui ar net progresuoti. Negydant tokie žindymai gali baigtis virškinimo trakto ligomis ar sugadintais drabužiais.

Kodėl kai kurios suaugusios katės žinda?

Tikėtina, kad toks elgesys turi genetinį pagrindą – jis dažniau pastebimas tarp Rytietiškų veislių, tokių kaip Siamo katės.

Mityba – kartais tą „čiulpimą“ gali sukelti maisto medžiagų nepakankamumas ar ląstelienos trūkumas racione.

Streso veikiamai katei (kai namie atsiranda naujas narys ar dingsta senasis, persikraustoma ir t.t.) taip pat gali atsirasti žindymo elgesys. Jį galima pastebėti ir tarp kai kurių nuo išsiskyrimo nerimo kenčiančių kačių. Šis elgesys primena atvejus, kai žmonės graužia nagus.

Gretutinės ligos – galbūt katei ką nors skauda ir ji bando nusiraminti savais būdais.

Veiklos trūkumas – jei katei trūksta užsiėmimų, jos aplinka nuobodi, ji gali pradėti ieškoti, kur išlieti susikaupusią energiją. Vienas iš galimų variantų – žindymo elgesys.

Yra teorija, teigianti, kad potraukis žįsti vilną susijęs su jos skleidžiamu lanolino kvapu, primenančiu kailio apie katės spenelius kvapą.

Pernelyg ankstyvas ar vėlyvas nujunkymas. Dažnai toks elgesys pastebimas tarp kačiukų, kurie nuo motinos buvo atskirti pernelyg anksti. Yra žmonių, tikinčių, kad 6 savaičių katinukas jau pasiruošęs keliauti į naujus namus – ir vien todėl, kad pradeda ėsti maistą. Deja, tokie mažyliai dar nei fiziškai, ne emociškai nebūna pasiruošę nujunkymui. Beje, pernelyg ilgas buvimas su motina (pvz., pusmetį) kai kuriais atvejais taip pat gali baigtis tuo pačiu nepageidaujamu elgesiu.

Kaip padėti katei

Paprastai tenka imtis elgesio keitimo, rečiau – vaistų, o itin sunkiais atvejais – eutanazijos. Akivaizdu, kad norint išgyvendinti nepageidaujamą elgesį, teks apsišarvuoti kantrybe ir atkalumu.

Pirmiausia nugabenkite katę pas veterinarą, kad jis paneigtų bet kokią galimą medicininę problemą. Taip pat vizito metu aptarkite katės racioną. Kai kuriais atvejais gelbsti meniu papildymas ląsteliena.

Namuose pašalinkite prieigą prie medžiagų, kurias katė gali žįsti. Galbūt net teks ją apgyvendinti viename kambaryje.

Pasiūlykite katei veiklos. Kai pastebėsite, kad katė bando žįsti, nukeipkite jos dėmesį žaidimu.

Pasistenkite, kad aplinka nebūtų nuobodi: katė turėtų ką veikti ir kai niekas su ja neužsiiminėja. Sprendimai gali būti patys įvairiausi – nuo specialių šėryklų iki laipynių. Tegul katė turi, kur draskytis, žaisti, gulinėti, laipioti. Kartais padeda tokie dalykai, kaip galimybė augintinei pro (uždarytą) langą stebėti kiemą ar klausytis muzikos.

Katės tualetas tegul būna saugioje vietoje ir visada švarus. Jei auginate daugiau negu vieną katę, tualetų, kaip ir maisto dubenėlių, turi būti daugiau.

Kai kas griebiasi bausmių (pvz., katės apipurškimas vandeniu ar mušimas), tačiau, pirmiausia, labai sunku gyvūną nubausti laiku, kai jis pradeda netinkamai elgtis, antra, tai gali tik sustiprinti gyvūno nerimą ir skatinti netikusią veiklą.

Dar vienas iš problemos sprendimo variantų – drabužių pavertimas neskaniais. Tam tinka specialūs kartūs purškalai ar paprasta purškyklė, kurioje sumaišytas vanduo su, pvz., Tabasko padažu.

Jei visi aukščiau išvardyti dalykai neveikia, skiriami vaistai nuo nerimo (pvz. amitriptilinas), tačiau jie turi šalutinių poveikių. Kai kuriais atvejais padeda šiek tiek skydliaukės hormonų.

Prevencija

Deja, tiksliai nežinoma, kas sukelia suaugusių kačių polinkį žįsti. Jeigu katė susilaukė kačiukų, rekomenduojama išlaukti bent 12 savaičių, ir tik tada juos atskirti nuo mamos. Į žindymo elgesį linkusių kačių nerekomenduojama veisti.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.