Žaislai gyvūnams: kaip išsirinkti tinkamiausią?

 (2)
Žaisdami su kai kuriais žaislais, šunys tampa laukiniais – pliušiniams meškiukams be gailesčio perdreskiami pilvai ir iškratoma vata, o cypiantys kamuoliukai taršomi, kol nutyla amžiams.
© Shutterstock nuotr.

Itin daug laimės šunims suteikia daiktai, kurie graužimo metu skleidžia cypimo garsus. Pastarieji žaislai gan populiarūs, nors yra pakankamai trumpalaikiai.

Cypiantys žaislai – lyg grobis

Šunų palankumas cypiantiems žaislams aiškinamas tuo, kad kai jie dar buvo laukiniai medžiotojai, smulkų grobį (peles ir pan.) aptikdavo pagal cypsėjimą. Tai – dalis jų natūralaus medžioklės instinkto. Be to, sučiupta auka taip pat cypdavo – dėl to ir dabar šunys stengiasi iki galo „sucypinti“ žaislus.

Stipriu medžioklės instinktu pasižymintys šunys ir dabar noriai vaikosi paukštelius ar graužikus, o gumos ar pliušinio žaislo cypimas jiems skamba itin maloniai ir audrina. Beje, vertėtų atidžiau prižiūrėti šunis, kurie mėgsta „išmontuoti“ cypiančius mechanizmus iš žaislų – kad nekiltų rizikos paspringti.

Nors grobio instinktas laikomas svarbiausia šunų manijos cypiantiems žaislams priežastimi, jų gali būti ir daugiau. Šunys gan greit supranta, kad cyptelėjimas rodo būsimą žaidimą, smagybes ar skanėstus. Turėjote pastebėti, kad šuniui žaidžiant kamuoliu ir jį cypinant, pradedate į jį žiūrėti (dažniausiai ne itin švelniai) – tai taip pat dėmesys, kuris jam patinka ir siejasi su cypsėjimu. Žaislo cypinimas gali reikšti ir „žiūrėk ką darau“ ar „pažaisk su manimi“.

Kokie žaislai tvirčiausi?

Taigi, nors žaislai – puikus pramogų, psichikos stimuliavimo ir burnos higienos prietaisas, dauguma jų kainuoja daugiau, negu yra verti. Vis dar yra milijonai šunų savininkų, ieškančių nesunaikinamo, saugaus ir nebrangaus žaislo. Žaislas ne tik turi būti tvirtas – jis turi būti ir smagus, nes iš kampe gulinčio ir niekam neįdomaus daikto taip pat jokios naudos.

Žaislai gyvūnams: kaip išsirinkti tinkamiausią?
© Shutterstock nuotr.

Vienas populiausių žaislų aktyviems „kramtukams“ – Kong. Klasikinis Kong šiek tiek primena tuščiavidurį sniego senį. Kong galima išsirinkti pagal šuns amžių, dydį ir kramtymo pomėgius. Į jį galimą įdėti skanėstų, kuriuos bandydamas iškrapštyti šuo (ypač jei šie užšaldomi) sugaišta nemažai laiko – tai itin naudinga su kenčiantiems dėl išsiskyrimo nerimo ar pasižymintiems didele energija gyvūnams.

Kong gamyboje naudojami keturi gumos tipai – raudona vidutiniams „kramtukams“, rožinė ar mėlyna šuniukams, violetinė senjorams ir juoda patiems aktyviausiems žaislų „žudikams“. Juodos spalvos Kong Power Chewer – puiki išeitis aktyvių žaislų niokotojų savininkams, nors yra šunų, įveikiančių ir šiuos žaislus.

Lauke žaislų žudikams turėtų patikti dūkti su Boomer kamuoliu – jo neįmanoma perkąsti, tačiau su juo vis viena labai smagu. Šios „serijos“ kamuoliai pritaikomi netgi zoologijos soduose dideliems gyvūnams linksminti. Kai kas šunims duoda kramtyti padangas, tačiau tai reikėtų gerai apsvarstyti, kadangi padangose slypi nemažai toksiškų medžiagų.

Taip pat nesunaikinamu žaislu daug kas vadina Hurley Chew Toy, gaminamą iš neįtikėtinai tvirtos „zogoflex“ vadinamos medžiagos.

Netingintys gali pabandyti žaislus gaminti ir namie. Tvirtai susiūti trys sluoksniai tvirtos medžiagos, trys sluoksniai PVC ir sluoksnis minkštos vilnos turėtų būti smagus ir tvirtas žaislas.

Aktyviems žaidimams tinka ir dresūros pelės, tik reikia paieškoti gamintojų, kurios sulaukia teigiamų atsiliepimų iš šunų augintojų. Pelės tinka energingiems žaidimams lauke, namie geriau šuniui neduoti jų doroti – taip žaislas ilgiau laikys.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (211)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.