Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą

 (103)
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Tautvydė kreipėsi pagalbos: šuns kaukimas kėlė nerimą

Praėjusį mėnesį skelbėme straipsnį apie tai, kodėl loja šunys ir kaip padėti jiems nusiraminti, jei problema išties atrodo didelė ir nekontroliuojama. Skaitytojai buvo kviečiami registruotis eksperimentui, kad atvykę dresūros specialistai padėtų identifikuoti dažnai lojančio šuns problemas ir padėtų jas išspręsti.

Šįkart aplankėme vilnietę Tautvydę, kuriai šuns lojimas kelia nerimą. Į problemą ji pasižiūrėjo rimčiau tada, kai sulaukė pastabų iš kaimynystėje įsikūrusios kirpyklos. Moteris džiaugiasi, kad kiti kaimynai šiuo atžvilgiu elgėsi supratingai, žino apie moters laikomą augintinį ir nepriekaištauja. Vis dėlto, sąmoninga šeimininkė mato būtinybę problemą spręsti.

„Daimas pas mus atsirado būdamas 4 mėnesių, kartu esame jau 4 metus. Kol buvo mažiukas, problemų nekilo. Šuo buvo draugiškas, namie nelodavo. Problema atsirado tada, kai aš pradėjau lauktis. Prieš du metus jo charakteris visiškai pasikeitė. Jis kaukia, kol mūsų nėra namuose“, – aiškina Tautvydė.

Moteriai žinoma, kad kambaryje laikomi šunys dažniau loja tuomet, kai nėra pakankamai vedžiojami į lauką. Visgi, Tautvydė mano, kad tam skiria daug laiko: šunį vedžioja tris kartus per dieną. Tiesa, pastaruoju metu pasivaikščiojimai reikalauja didesnio šeimininkės budrumo, nes šunelis pasidarė agresyvus tiek žmonių, tiek kitų šunų atžvilgiu.

Daimas
Daimas
© Stopkadras

„Prieš 4 metus labai norėjau šuns ir atsirado galimybė pagloboti Džeko Raselo terjerą. Mes jį globojome 3 mėnesius, o paskui teko atiduoti šeimininkams. Man buvo labai liūdna – norėjau turėti savo augintinį. Ieškojom kažko panašaus ir po begalinių paieškų mane patraukė ši veislė“, – Daimo atsiradimo istoriją pasakoja Tautvydė.

Problemos šaknys – laisvalaikio ir miego kokybėje

Dresūros mokytoja A. Jazukevičiūtė pabrėžia, kad šuns lojimas – ne problema, o gilesnės problemos pasekmė. Pirmas žingsnis – rasti problemą, iš kurios kyla lojimas, tik jokiu būdu šuniui nekabinti ultragarsinių ir elektrinių antkaklių, keliančių diskomfortą ir skausmą. Jie problemos nesprendžia, tik ją slopina.

A. Jazukevičiūtė atkreipia dėmesį į tai, kad foksterjerai yra medžiokliniai šunys. Šiai grupei priklauso ir kiti terjerai, taksai, skalikai, laikos, spanieliai. Visi šunys nuo seno buvo veisiami kokiam nors darbui atlikti, o medžioklinių šunų kraujyje jau šimtus metų verda tikslas atnešti šeimininkui grobį.

„Šiam šuniui trūksta darbo. Jam reikia ne tik fizinės, bet ir protinės apkrovos. Probleminis elgesys, kurį matome, kyla iš to, kad šuo neturi kur išreikšti savo potencialo. Jam trūksta veiklos“, – pastebi dresūros mokytoja.

Anot jos, 50 proc. šuns paros turi sudaryti miegas, 30 proc. – neaktyvus laisvalaikis, o 20 proc. – aktyvus laisvalaikis. Lojimą provokuoja tai, kad šuo negauna jam tinkančio aktyvaus laisvalaikio, o tuo pačiu negauna kokybiško poilsio. Dėl to A. Jazukevičiūtė kaltina šeimininkų piktnaudžiavimą kamuoliuku, iš kurio kyla šuns dirglumas aplinkai.

Kartais atrodo, kad kitaip šuns iškrauti neįmanoma, tad kodėl pastovus kamuoliuko mėtymas nėra gerai? Dresūros mokytoja pabrėžia, kad šunys nežaidžia, jie – medžioja. Dažnas žaidimas su žmogumi jiems paremtas medžioklės instinktu, todėl jiems natūralu atnešti šeimininkui numestą pagalį ar kamuoliuką.

Agnė Jazukevičiūtė
Agnė Jazukevičiūtė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Suprasti dažno tokio elgesio žalą lengviau įsivaizduojant, kas vyksta medžioklės metu. Tarkime, vilkas persekioja grobį. Persekiojimo metu išsiskiria adrenalinas, todėl vilkas pagreitėja. Nesugavus grobio, adrenalinas lieka, sugavus – vilkas jį suėda ir eina ilsėtis. O ką mes padarome su savo šunimis, nuolat mėtydami „grobį“ – kamuoliuką?

Dažnas šeimininkas stebisi, kaip šuniui neatsibosta kamuoliuko mėtymas, tačiau galite jį mėtyti nors ir tris valandas – šuo vis tiek bėgs „grobiui“ iš paskos, nes tokie jo instinktai.

„Šuo tampa adrenalino fanatiku ir nebegali sustoti. Jis bėgs tol, kol jam atlaikys širdis. Nejudantis grobis jam neįdomus, bet jei jis juda, reikia pagaut, atnešt. Kasdien mėtydami kamuoliuką, nuolat išleidžiame į šuns organizmą adrenaliną, streso hormonus. Jeigu aš esu pavargus, po visų darbų važiuoju namo, noriu tik miegot ir nieko daugiau, bet patenku į avariją, išsiskiria adrenalinas ir visi mano miegai lieka kažkur toli. Jei mes tą patį nuolat darome su savo šunimi, jo miego kokybė kenčia“, – aiškina A. Jazukevičiūtė.

Todėl dresūros mokytoja Tautvydei pataria pamiršti kamuoliuko mėtymą ir padėti šuniui nusiraminti. Kaip tai padaryti bei kokius žaidimus rinktis šuns iškrovai – žiūrėkite reportaže.

Apie emocinę ir fizinę šunų sveikatą, šuniukų parengimą gyvenimui naujuose namuose ir dažniausiai pasitaikančias elgesio problemas daugiau sužinosite tarptautinėje šunų mylėtojų ir profesionalų konferencijoje „Chase“, kuri vyks spalio 13-14 dienomis Vilniuje, viešbutyje ir konferencijų centre „Karolina“. Konferencijos programą rasite čia.

Letena
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (7)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (41)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.