Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?

 (6)
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?
Šuo
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Vieningos sistemos – nėra

Gyvūnų laikymo taisyklės skirtos nustatyti ribas – jei gyvūnai vis daugiau integruojami į visuomenę, jie turi nekelti nepatogumų kitiems, o šeimininkai turi žinoti aiškiai apibrėžtas teises ir pareigas.

Kiekviena savivaldybė gali pati nustatyti savas gyvūnų laikymo taisykles, kuriose numatyta, kokia yra šeimininkų atsakomybė vienu ar kitu atžvilgiu. Tačiau savivaldybėse dažniausiai patvirtinamas bendras taisyklių sąrašas, kurį pateikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Beveik visose savivaldybėse rekomenduojama (bet ne privaloma) šunis vežioti specialiose aikštelėse arba ten, kur retai sutinkami žmonės. Papildomai sudaromas sąrašas vietų, į kurias draudžiama vestis savo augintinius.

Pavyzdžiui, Palangoje šunys nepageidaujami paplūdimiuose, Vilniuje šunų negalima vestis ir į kapines, valstybines institucijas, Panevėžyje – į parduotuves, turgavietes.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į ženklus, draudžiančius vestis gyvūnus – jie galioja visiems šunims, nepaisant jų veislės.

Antsnukiai neprivalomi, bet ekskrementų maišeliai – būtini

Einant į viešąsias erdves taip pat reikėtų pasirūpinti ir ekskrementų surinkimu – taisyklėse yra nurodoma, kad gyvūno savininkas privalo kartu su savimi turėti visus reikmenis, skirtus sutvarkyti tai, ką gyvūnas priteršė.

Didžiuosiuose miestuose galiojančios gyvūnų laikymo taisyklės gali skirtis nuo tų, kurios galioja rajone. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto taisyklėse yra nurodoma, kad šunis galima vedžioti be antsnukio, jei šeimininkas užtikrina, kad gyvūnas nekels grėsmės aplinkiniams. Tuo tarpu Vilniaus rajono taisyklėse yra nurodoma, kad viešose vietose antsnukiai visgi yra reikalingi.

Verta paminėti, kad viešojo transporto vežėjai pasilieka teisę patys nustatyti gyvūnų vežimo tvarką. Daugelyje miestų keliaujant su augintiniu reikėtų pasirūpinti ne tik pavadėliu ir antsnukiu ar specialiu krepšiu, bet ir gyvūno skiepų pažymėjimu.

Pavadėliai reikalingi visur, išskyrus specialias vedžiojimo aikšteles, jei šeimininkas gali užtikrinti kitų gyvūnų ir žmonių saugumą.

Beje, kol dar nėra galutinai panaikintas Pavojingų ir agresyvių šunų veislių sąrašas, daugelyje savivaldybių vis dar galioja taisyklė tokius šunis ir jų mišrūnus vestis su antsnukiais, kitiems šunims antsnukiai – neprivalomi.

Socializacijos testai – privačiose mokyklose

Prieš keletą metų pasikeitė pirminė Lietuvos kinologų draugijos (LKD) organizuoto vilniečių šunų socializacijos testo paskirtis (buvo aktualus savininkams, norėjusiems vedžioti savo augintinius be antsnukių), dabar tokius testus savanorystės principu rengia privačios dresūros mokyklos.

Kiekviena mokykla pasirenka savo šunų socializacijos metodiką, tačiau rengiami testai galioja tik jį rengiančios mokyklos ribose. Tad jokios teisinės galios neturi – visi draudimai, esantys mieste, galioja ir testus išlaikiusiems šunims.

LKD atstovė Aurelija Staskevičienė teigia, kad draugija ir toliau sudaro galimybes pageidaujantiems su savo augintiniais laikyti šiuos testus. Jos nuomone, socializacija būtina visiems šunims.

„Kalbėdami apie šunis, turėtume vartoti dvi sąvokas: socialus ir socializuotas. Ir tai nėra tas pats. Socialus labiau reiškia įgimtas šuns savybes, natūralų norą bendrauti su žmogumi, mėgavimąsi žmonių draugija. O socializacija – įgyta šuns savybė, gyvūno pratinimas prie įvairiausių dirgiklių, mokymas sugyventi, tinkamai elgtis su kitais gyvūnais bei žmonėmis esant pačioms įvairiausioms aplinkybėms“, – teigia A. Staskevičienė.

Šuniuko socializacija prasideda nuo pirmųjų jo gyvenimo dienų ir pirmiausia už ją atsako kalytė – šuniuko mama bei šuniuko veisėjai, o vėliau – naujieji šuns šeimininkai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (4)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (42)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.