Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?

 (6)
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?
Šuo
© DELFI / Adomas Pivoriūnas

Vieningos sistemos – nėra

Gyvūnų laikymo taisyklės skirtos nustatyti ribas – jei gyvūnai vis daugiau integruojami į visuomenę, jie turi nekelti nepatogumų kitiems, o šeimininkai turi žinoti aiškiai apibrėžtas teises ir pareigas.

Kiekviena savivaldybė gali pati nustatyti savas gyvūnų laikymo taisykles, kuriose numatyta, kokia yra šeimininkų atsakomybė vienu ar kitu atžvilgiu. Tačiau savivaldybėse dažniausiai patvirtinamas bendras taisyklių sąrašas, kurį pateikia Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Beveik visose savivaldybėse rekomenduojama (bet ne privaloma) šunis vežioti specialiose aikštelėse arba ten, kur retai sutinkami žmonės. Papildomai sudaromas sąrašas vietų, į kurias draudžiama vestis savo augintinius.

Pavyzdžiui, Palangoje šunys nepageidaujami paplūdimiuose, Vilniuje šunų negalima vestis ir į kapines, valstybines institucijas, Panevėžyje – į parduotuves, turgavietes.

Reikėtų atkreipti dėmesį ir į ženklus, draudžiančius vestis gyvūnus – jie galioja visiems šunims, nepaisant jų veislės.

Antsnukiai neprivalomi, bet ekskrementų maišeliai – būtini

Einant į viešąsias erdves taip pat reikėtų pasirūpinti ir ekskrementų surinkimu – taisyklėse yra nurodoma, kad gyvūno savininkas privalo kartu su savimi turėti visus reikmenis, skirtus sutvarkyti tai, ką gyvūnas priteršė.

Didžiuosiuose miestuose galiojančios gyvūnų laikymo taisyklės gali skirtis nuo tų, kurios galioja rajone. Pavyzdžiui, Vilniaus miesto taisyklėse yra nurodoma, kad šunis galima vedžioti be antsnukio, jei šeimininkas užtikrina, kad gyvūnas nekels grėsmės aplinkiniams. Tuo tarpu Vilniaus rajono taisyklėse yra nurodoma, kad viešose vietose antsnukiai visgi yra reikalingi.

Verta paminėti, kad viešojo transporto vežėjai pasilieka teisę patys nustatyti gyvūnų vežimo tvarką. Daugelyje miestų keliaujant su augintiniu reikėtų pasirūpinti ne tik pavadėliu ir antsnukiu ar specialiu krepšiu, bet ir gyvūno skiepų pažymėjimu.

Pavadėliai reikalingi visur, išskyrus specialias vedžiojimo aikšteles, jei šeimininkas gali užtikrinti kitų gyvūnų ir žmonių saugumą.

Beje, kol dar nėra galutinai panaikintas Pavojingų ir agresyvių šunų veislių sąrašas, daugelyje savivaldybių vis dar galioja taisyklė tokius šunis ir jų mišrūnus vestis su antsnukiais, kitiems šunims antsnukiai – neprivalomi.

Socializacijos testai – privačiose mokyklose

Prieš keletą metų pasikeitė pirminė Lietuvos kinologų draugijos (LKD) organizuoto vilniečių šunų socializacijos testo paskirtis (buvo aktualus savininkams, norėjusiems vedžioti savo augintinius be antsnukių), dabar tokius testus savanorystės principu rengia privačios dresūros mokyklos.

Kiekviena mokykla pasirenka savo šunų socializacijos metodiką, tačiau rengiami testai galioja tik jį rengiančios mokyklos ribose. Tad jokios teisinės galios neturi – visi draudimai, esantys mieste, galioja ir testus išlaikiusiems šunims.

LKD atstovė Aurelija Staskevičienė teigia, kad draugija ir toliau sudaro galimybes pageidaujantiems su savo augintiniais laikyti šiuos testus. Jos nuomone, socializacija būtina visiems šunims.

„Kalbėdami apie šunis, turėtume vartoti dvi sąvokas: socialus ir socializuotas. Ir tai nėra tas pats. Socialus labiau reiškia įgimtas šuns savybes, natūralų norą bendrauti su žmogumi, mėgavimąsi žmonių draugija. O socializacija – įgyta šuns savybė, gyvūno pratinimas prie įvairiausių dirgiklių, mokymas sugyventi, tinkamai elgtis su kitais gyvūnais bei žmonėmis esant pačioms įvairiausioms aplinkybėms“, – teigia A. Staskevičienė.

Šuniuko socializacija prasideda nuo pirmųjų jo gyvenimo dienų ir pirmiausia už ją atsako kalytė – šuniuko mama bei šuniuko veisėjai, o vėliau – naujieji šuns šeimininkai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (29)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.

Nuomonė. Kas kaltas dėl Šilutės kūdikio žūties? (126)

Nuomonė. Kas kaltas dėl Šilutės kūdikio žūties?
Po tragedijos Šilutėje, kurios metu žuvo mėnesio naujagimis, kaip įprasta, tauta metėsi ieškoti kaltų: „Kalti tėvai! Iš tokių atimt ir vaikus, ir šunis! Dobermaną reikėjo užbetonuot tam narve! Šunį reikėjo nušaut! Veislę išnaikint! Uždraust!“ Emocijos pilasi per kraštus ir kaltų greičiausiai nesurasime, nes kalti... mes visi. Taip pat ir aš, kaip Dobermanų mylėtojų klubo narys. Esam kalti dėl to, kad leidom susiklostyti tokiai situacijai ir daugybę metų nieko nedarėm. Ir iki šiol nieko nedarom, tik klykaujam spygaujam ir piktinamės.

Pinigai už parduotus dailės kūrinius atiteks gyvūnų klinikos įkūrimui (2)

Pinigai už parduotus dailės kūrinius atiteks gyvūnų klinikos įkūrimui
Lietuvos dailininkų sąjungos galerijoje įvykęs dailės kūrinių aukcionas sulaukė neregėtos sėkmės. Aukciono metu buvo parduoti visi dailės kūriniai, kuriuos paaukojo garsiausi Lietuvos menininkai. Už parduotus kūrinius buvo surinkta net 8780 Eur. Visi pinigai bus skirti „SOS gyvūnų“ klinikos atidarymui.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas: A. Komskiui – dar sunkesni kaltinimai (114)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas: A. Komskiui – dar sunkesni kaltinimai
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šuniu Ramziu, sukėlusiu jo žūtį. Teismo posėdžio metu prokuroras vyrui pakeitė kaltinimą į sunkesnį.

Laikai keičiasi: vis daugiau restoranų ir viešbučių duris atveria šunims (38)

Laikai keičiasi: vis daugiau restoranų ir viešbučių duris atveria šunims
Internete vis dažniau pasirodo istorijos apie žmones, keliaujančius su savo gyvūnais ne tik į kitas šalis, tačiau ir aplink pasaulį. Tačiau dažnai pamirštame apie poilsio bei turizmo galimybes Lietuvoje. Nebūtina keliauti šimtus kilometrų, kartais tai gali būti visai netolima kelionė į kavinę arbatos ar vėlyvų pusryčių su savo augintiniu. Nepaisant to, kad Lietuvoje ne visada gražiai elgiamasi su gyvūnais ir neretai požiūris į juos yra vis dar skeptiškas, tačiau vis daugiau vietų Lietuvoje atveria savo duris ir keturkojams.