Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?

 (9)
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.
Šuo geltonu kaspinu
© Shutterstock

– Teko pastebėti ant šuns pavadėlio pririštą geltoną kaspiną. Ką jis reiškia?

– Geltonas kaspinas prie šuns pavadėlio arba antkaklio rišamas todėl, kad šuniui reikia daugiau erdvės ir privatumo. Ši iniciatyva prieš keletą metų gimė Švedijoje.

– Ką reikėtų daryti žmogui, pamačiusiam tokį šunį?

– Jei eidami gatve pamatome vedamą šunį, kuris ryši geltoną kaspiną ant antkaklio ar pavadėlio, tai ženklas, kad nereikėtų prie šuns eiti ir glostyti – tiesiog jį apeiti. Jei patys vedamės augintinį, turime suprasti, kad ne tik mums patiems nereikėtų eiti prie taip pažymėto šuns, bet ir savo augintinio nereikėtų leisti nei pasisveikinti, nei žaisti ar kitaip kontaktuoti su šunimi pažymėtu geltonu kaspinu.

– Ar patariate šeimininkams geltonu kaspinu žymėti mažiau socialius savo šunis?

– Geltonu kaspinu patariame žymėti ne tik šunis, kurie yra mažiau socialūs ir socializuoti kitų žmonių ar gyvūnų atžvilgiu, bet ir ligotus, baikščius, senyvo amžiaus šunis, dresuojamus. Ypač kviečiame tai daryti rujojančių kalių šeimininkus, nes juk sunku nuspėti, kad kalytė rujoja, o priėjus su patinėliu gali tekti „nemažai pavargti“ norint nueiti šalin.

– Jei šuo ginasi ir išgąsdina, imame kaltinti jo šeimininką, kad šuns neauklėja ir nedresiruoja. Ar agresyvus ir baikštus šuns elgesys – visuomet tik šeimininko kaltė?

– Gali būti daugiau faktorių, bet taip – šuns elgesys yra šeimininko auklėjimo arba neauklėjimo pasekmė. Šeimininkas, įsigydamas augintinį, prisiima atsakomybę už tolimesnius jo veiksmus ir priežiūrą iki šuns gyvenimo galo.

Žinoma, pasiėmus auginti suaugusį šunį, pavyzdžiui, iš prieglaudos, neretai jis turi susiformavusį elgesį ir tam tikrų baimių, kurios iššaukia vienokius ar kitokius šuns poelgius.

Dažnai šunys išgąsdina ir todėl, kad žmonės nežino, kaip gražiai prieiti prie šuns, perskaityti jo kūno kalbos ženklus, kuriais jis rodo, kad situacija nemaloni ir norėtų iš jos pasišalinti. Šeimininkas tokiu atveju turėtų šunį išvesti.

– Kaip žinoti, kada savo augintiniui verta užrišti tokį kaspiną?

– Geltonas kaspinas pabrėžia, kad gerbiame gyvūno teises ir mums rūpi gyvūno gerovė. Todėl jei nenorime, kad mūsų šuo bendrautų su kitais šunimis ar žmonėmis, įspėkime juos ir užriškime geltoną kaspiną. Ypač jei jūsų šuo ligotas, senyvas, intensyviai mokotės – dresuojate šunį, kalytė rujoja, jei šuo perdėtai baikštus ir nenori bendrauti su kitais gyvūnais, jei šuo nedraugiškai nusiteikęs kitų gyvūnų ar žmonių atžvilgiu.

Kai šuo mažas ir dar tik pratinamas prie naujos aplinkos, visai nesinori, kad ant jo užgriūtų žmonių minia. Arba jei šuo paimtas iš prieglaudos ir jo socializacija bei adaptacija naujoje vietoje vyksta palengva, žingsnis po žingsnio.

– Galbūt mažiau socialių šunų neverta vesti ten, kur gali būti kitų žmonių ar gyvūnų? O gal kaip tik socializacija jiems svarbi?

– Šuns socializacija prasideda nuo mažų dienų, kuomet įsigyjame šuniuką. Jį vedame supažindinti su aplinka, įvairiais garsais. Tai gali būti žmonės su kepurėmis, barzdomis, senyvi žmonės, maži vaikai, kiti šunys ar gyvūnai. Mieste – automobiliai, troleibusai, oro balionai, šviesoforai ir daugybė kitų skirtingų paviršių ar garsų.

Jei šuo suaugęs ir bailus, jam reikalinga reabilitacija, kai iš jis naujo pratinamas ir supažindinamas su įvairiais žmonėmis ir garsais, susiejant juos su teigiamomis emocijomis – maistu ar žaidimais.

Jei šuo nėra linkęs bendrauti su kitais žmonėmis ar šunimis, geriau jo neversti to daryti. Kaip sakoma – per prievartą mielas nebūsi. Jei jūsų šuo geriau jaučiasi, kai nėra minios žmonių ar šunų aplinkui, geriau rinktis tokias vietas, kur išėjęs jis patirs kuo mažiau streso.

– Ar yra daugiau įspėjamųjų ženklų, kuriais žymimi specialūs šunys?

– Specialiai yra žymimi tarnybiniai šunys – muitinės, policijos, pasienio šunys. Kito oficialaus ženklinimo Lietuvoje kol kas nėra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (211)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.