Šunų peštynės: kaip tokiu atveju elgtis?

 (17)
Daugybės žmonių lūkesčiai kalbant apie socialinį šunų elgesį – nerealūs. Tikimasi, kad augintiniai elgsis tobulai, gerai sutars su visais kitais šunimis, nors net mes patys turime sunkumų, kalbant apie visuotinę gerovę ir draugiškumą. Vis dėlto nors tarpusavyje bendraudami žmonės gali nesutikti, ginčytis ar net apsistumdyti, labai retai jie vieni kitus rimtai sužaloja. Didelė fizinė agresija paprastai slopinama. Šunys šiuo požiūriu taip pat nelabai skiriasi.
Šunys
© Fotolia nuotr.

Dauguma šunų dažnai nesutaria, kartais būna itin triukšmingi, tačiau labai retai vienas kitą rimtai sužaloja. Kadangi nerealu tikėtis, kad šunys niekad nesikivirčys, geriau juos mokinti nežaloti vienas kito.

Mokinkite gyvūną socialinės išminties – pirma, pratinkite būti draugišku, antra, išvenkite paauglio desocializacijos ir mokinkite kandimo slopinimo.

Socializacija ir desocializacijos vengimas

Bendravimas su jaunu šuniuku - paprastas ir malonus. Vaikštote į mažylių užsiėmimus, reguliariai lankotės šunų parkuose, kasdien vedžiojate. Socializacijos metu šunytis susipažįsta su draugiškais šunimis.

Tačiau anksčiau ar vėliau ateina paauglystė (5 – 18 mėn.) - įtemptas laikotarpis, ypač patinukams, kuriuos pradeda persekioti vyresni šunys. Ritualizuotas priekabiavimas normalus ir būtinas, todėl vyresnio amžiaus šunys jaunimui rodo vietą, kol yra pakankamai stiprūs, kad galėtų konkuruoti socialinėje arenoje. Priekabiavimas lemia grubų paauglių elgesį ir labai padidėjusį testosterono kiekį. Kastravimas gali padėti jaunam šuniui išvengti priekabiavimo iš vyresniųjų.

Siekiant išlaikyti pasitikėjimą savimi ir kompensuojant vyresnių šunų sukeltą stresą, paaugliui šuniukui reikia daug socialinės teigiamos sąveikos. Reguliarūs žaidimai ir pasikartojantys draugiški susitikimai gyvybiškai svarbu. Tačiau daugumai šunų aktyvi socializacija trunka iki 6 - 8 mėn., paprastai iki pirmųjų peštynių.

Tai ypač aktualu mažiems ir dideliems šunims. Bijodamas, kad augintinis gali būti sužeistas, šeimininkas jį mieliau pasiims negu leis žaisti. Panašiai nerimauja didelių gyvūnų savininkai – jie bijo, kad nemažų gabaritų šuo pakenks menkesniems, tad saviškius varžo įtemptu pavadžiu. Taigi, itin svarbiu raidos periodu dauguma šunų su gentainiais bendrauja pernelyg retai arba būna suvaržyti. Ratas užsidaro – šuo desocializuojasi, jo kandimo slopinimas silpsta, susipešęs jis kanda vis stipriau.

Norėdami, kad šuo išvengtų šių problemų, ir toliau reguliariai turite susitikinėti su nepažįstamais šunimis. Pagirkit augintinį už draugiškus pasisveikinimus, žaidimus. Niekada nelaikykite draugiško elgesio savaime suprantamu dalyku. Duokite šuniui suprasti, kad esate laimingas, kai šis elgiasi draugiškai. Kiekvieną kartą draugiškai susitikus su kitu šunim apdovanokite skanėstu.

Kandimo slopinimas

Daug šunų, ypač patinai, paauglystės laikotarpiu įsivelia bent į kelias peštynes. Jei šuniui tuo periodu susiformuoja tinkamas kandimo slopinimas, jis išmoksta nesutarimus spręsti be rimtų traumų. Jei šuo dar būdamas šuniukas neišmoko slopinti kandimo, galimi rimtesni sužalojimai.

Šunų pjautynės triukšmingos ir baisios, tad daugelis šeimininkų bijo, kad jų augintiniai nuolat kovoja ir vis bando nužudyti kitus šunis. Labai svarbu objektyviai įvertinti, kada šunys pavojingi, kada - dar ne. Įvertinkit šuns pjautynių ir traumų santykį, atsakydami į klausimą „kiek kartų šuo pešėsi“ ir „kiek kartų teko jį ar jo priešininkus gydyti?“. Daugybė peštynių be žalos rodo, kad šuo tikrai nebando žudyti.

„Urzgimo klasės“ - puikus sprendimas linkusiems peštis šunims, kurie niekada nesužalojo kito šuns. Šeimininkai gali saugiai praktikuoti šuns kontrolę aiškioje aplinkoje, o šunys – palaipsniui atkurti pasitikėjimą, kad galiausiai galėtų atnaujinti socializaciją ir žaistų.

Šunims, kurie sužaloja kitus šunis, sveikas protas ir prevencinis valdymas – vienintelis pasirinkimas. Tokie šunys viešoje vietoje privalo būti su pavadėliu ir antsnukiu. Šuniui, kuris linkęs sužaloti kitus šunis, leisti su jais bendrauti labai neatsakinga ir pavojinga.

Šuniukams, kurie turėjo daug galimybių bendrauti, žaisti ir žaismingai kandžiotis, paprastai išsivysto geras kandimo slopinimas. Jie moka slopinti žandikaulių jėgą ir susirėmimus gali išspręsti saugiai, nesukeldami žalos.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (71)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (31)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.