Šunų peštynės: kaip tokiu atveju elgtis?

 (17)
Daugybės žmonių lūkesčiai kalbant apie socialinį šunų elgesį – nerealūs. Tikimasi, kad augintiniai elgsis tobulai, gerai sutars su visais kitais šunimis, nors net mes patys turime sunkumų, kalbant apie visuotinę gerovę ir draugiškumą. Vis dėlto nors tarpusavyje bendraudami žmonės gali nesutikti, ginčytis ar net apsistumdyti, labai retai jie vieni kitus rimtai sužaloja. Didelė fizinė agresija paprastai slopinama. Šunys šiuo požiūriu taip pat nelabai skiriasi.
Šunys
© Fotolia nuotr.

Dauguma šunų dažnai nesutaria, kartais būna itin triukšmingi, tačiau labai retai vienas kitą rimtai sužaloja. Kadangi nerealu tikėtis, kad šunys niekad nesikivirčys, geriau juos mokinti nežaloti vienas kito.

Mokinkite gyvūną socialinės išminties – pirma, pratinkite būti draugišku, antra, išvenkite paauglio desocializacijos ir mokinkite kandimo slopinimo.

Socializacija ir desocializacijos vengimas

Bendravimas su jaunu šuniuku - paprastas ir malonus. Vaikštote į mažylių užsiėmimus, reguliariai lankotės šunų parkuose, kasdien vedžiojate. Socializacijos metu šunytis susipažįsta su draugiškais šunimis.

Tačiau anksčiau ar vėliau ateina paauglystė (5 – 18 mėn.) - įtemptas laikotarpis, ypač patinukams, kuriuos pradeda persekioti vyresni šunys. Ritualizuotas priekabiavimas normalus ir būtinas, todėl vyresnio amžiaus šunys jaunimui rodo vietą, kol yra pakankamai stiprūs, kad galėtų konkuruoti socialinėje arenoje. Priekabiavimas lemia grubų paauglių elgesį ir labai padidėjusį testosterono kiekį. Kastravimas gali padėti jaunam šuniui išvengti priekabiavimo iš vyresniųjų.

Siekiant išlaikyti pasitikėjimą savimi ir kompensuojant vyresnių šunų sukeltą stresą, paaugliui šuniukui reikia daug socialinės teigiamos sąveikos. Reguliarūs žaidimai ir pasikartojantys draugiški susitikimai gyvybiškai svarbu. Tačiau daugumai šunų aktyvi socializacija trunka iki 6 - 8 mėn., paprastai iki pirmųjų peštynių.

Tai ypač aktualu mažiems ir dideliems šunims. Bijodamas, kad augintinis gali būti sužeistas, šeimininkas jį mieliau pasiims negu leis žaisti. Panašiai nerimauja didelių gyvūnų savininkai – jie bijo, kad nemažų gabaritų šuo pakenks menkesniems, tad saviškius varžo įtemptu pavadžiu. Taigi, itin svarbiu raidos periodu dauguma šunų su gentainiais bendrauja pernelyg retai arba būna suvaržyti. Ratas užsidaro – šuo desocializuojasi, jo kandimo slopinimas silpsta, susipešęs jis kanda vis stipriau.

Norėdami, kad šuo išvengtų šių problemų, ir toliau reguliariai turite susitikinėti su nepažįstamais šunimis. Pagirkit augintinį už draugiškus pasisveikinimus, žaidimus. Niekada nelaikykite draugiško elgesio savaime suprantamu dalyku. Duokite šuniui suprasti, kad esate laimingas, kai šis elgiasi draugiškai. Kiekvieną kartą draugiškai susitikus su kitu šunim apdovanokite skanėstu.

Kandimo slopinimas

Daug šunų, ypač patinai, paauglystės laikotarpiu įsivelia bent į kelias peštynes. Jei šuniui tuo periodu susiformuoja tinkamas kandimo slopinimas, jis išmoksta nesutarimus spręsti be rimtų traumų. Jei šuo dar būdamas šuniukas neišmoko slopinti kandimo, galimi rimtesni sužalojimai.

Šunų pjautynės triukšmingos ir baisios, tad daugelis šeimininkų bijo, kad jų augintiniai nuolat kovoja ir vis bando nužudyti kitus šunis. Labai svarbu objektyviai įvertinti, kada šunys pavojingi, kada - dar ne. Įvertinkit šuns pjautynių ir traumų santykį, atsakydami į klausimą „kiek kartų šuo pešėsi“ ir „kiek kartų teko jį ar jo priešininkus gydyti?“. Daugybė peštynių be žalos rodo, kad šuo tikrai nebando žudyti.

„Urzgimo klasės“ - puikus sprendimas linkusiems peštis šunims, kurie niekada nesužalojo kito šuns. Šeimininkai gali saugiai praktikuoti šuns kontrolę aiškioje aplinkoje, o šunys – palaipsniui atkurti pasitikėjimą, kad galiausiai galėtų atnaujinti socializaciją ir žaistų.

Šunims, kurie sužaloja kitus šunis, sveikas protas ir prevencinis valdymas – vienintelis pasirinkimas. Tokie šunys viešoje vietoje privalo būti su pavadėliu ir antsnukiu. Šuniui, kuris linkęs sužaloti kitus šunis, leisti su jais bendrauti labai neatsakinga ir pavojinga.

Šuniukams, kurie turėjo daug galimybių bendrauti, žaisti ir žaismingai kandžiotis, paprastai išsivysto geras kandimo slopinimas. Jie moka slopinti žandikaulių jėgą ir susirėmimus gali išspręsti saugiai, nesukeldami žalos.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.