Šuns atmintis: ką prisimena jūsų augintinis?

 (32)
Jei reikėtų trumpai apibūdinti atmintį, tai būtų galima padaryti keliais žodžiais: atmintis yra gautos informacijos įsiminimas, laikymas ir atsiminimas. Kaip ir paprasta. Tačiau ar kada nors susimąstėte apie tai, kaip jūsų augintinis atsimena, ką vakar su juo veikėte? Kokie įvykiai „nusėda“ jo galvoje ir kada jie „išlenda“ (o gal visiems laikams dingsta atminties labirintuose)? Žinome, kad visą gyvenimą keturkojis gali atsiminti tai, ko buvo mokintas ar nuo mažens įgyti baimę tam tikriems dalykams, tačiau kokia iš tiesų ta jo atmintis?
Šuo
© DELFI / Tomas Vinickas

Nežinome, ar mirus šeimininkui šuo pasigenda tam tikro žmogaus su tam tikru veidu ir tam tikrais judesiais, ar jam stinga tiktai kažko, nors ir ne su visomis smulkmenomis įsirėžusio į jo atmintį? Kaip mes kartais pamirštame kokį nors ketinimą, bet žinome, jog kažką ketinome daryti: „Kažką norėjau daryti, bet ką..?“

Trumpai apie atmintį

Atmintį bendrais bruožais galima suskirstyti į darbinę, trumpalaikę ir ilgalaikę. Darbinė atmintis reikalinga, kad būtų galima veikti išoriniame pasaulyje, o trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis užtikrina, kad būtų pasinaudota gauta informacija. Neaišku, kur yra jas skirianti riba ir kaip jos sąveikauja.

Darbinė atmintis - tai, į ką tam tikru momentu nukreiptas dėmesys. Tuo metu gaunamas labai mažas informacijos kiekis, be to, jis sparčiai kinta. Trumpalaikei atminčiai taip pat būdingas nepastovumas. Priešingai negu ilgalaikė atmintis, kuri gali neribotą laiką kaupti didelį informacijos kiekį, trumpalaikė atmintis yra ribota.

Trumpalaikė atmintis beveik visų vienoda - keista, tačiau ir beždžionių, ir žiurkių ji panaši. Tarp daugelio rūšių jos vidutinė trukmė yra apgailėtinos 27 sekundės. Bičių atsiminimas trunka apie 2,5 s, šimpanzių - 20 s, šunų - 70 s.

Šuns atsiminimai

Gyvūnų atmintį tirti sunku. Reikia patikimų mokslinių metodų, kuriems įtakos nedarytų aplinka ar kiti net ne visada nuspėjami veiksniai. Paprastai dauguma mokslininkų sutaria, kad šunys kaupia asociatyvinį patyrimą, sukeliantį tam tikras nuotaikas. Nors nenustatyta, ar jų nuotaikos tokios įvairialypės kaip žmonių, bet aišku, kad jos neapsiriboja „džiaugsmu“ bei „nepasitenkinimu“. Kai atmintis pradeda veikti, bandoma sukelti ar atitolinti tam tikras nuotaikas. Ko gero, šuo niekada neužduoda sau klausimo, kur šiuo metu yra jo šeimininkas, bet jam užtenka tik išgirsti šeimininko mašinos variklį, ir jis iškart prisimena patį žmogų.

Pagal vienus mokslininkus, šunys nesugeba patys prisiminti praeities vaizdų. Jie neturi „laisvo“ prisiminimo, o tik „susietą“. Bet yra nesutinkančių su šiuo požiūriu. Sunku įsivaizduoti, kad šuo, pririštas ant pasaitėlio priešais parduotuvę ir nepaprastai atidžiai stebintis duris, neturėtų galvoje šeimininko vaizdo ir lauktų ne realaus asmens, o tik malonios nuotaikos dirgiklio.

Anksčiau ilgalaikė šunų atmintis buvo nuvertinta. Iš esmės manyta, kad šunims ji nebūdinga. Dabar įvairių tyrimų dėka pradeda aiškėti, kad jiems būdinga ilgalaikė – ir gan nebloga – atmintis. Vengrijos mokslininkai išmokė keturkojus imituoti žmonių veiksmus (tokius kaip šokinėjimas vietoje, objekto padėjimas į dėžutę ir t.t.) ir po to pakartoti tuos veiksmus po tam tikro laiko. Anksčiau testai buvo daromi po gan trumpo uždelsimo laiko (10 min.), tačiau, naujausiomis žiniomis, šuo veiksmus imituoti gali ir po 24 val.

Ilgalaikių atsiminimų būna du tipai: procedūrinis ir deklaratyvusis. Procedūrinė atmintis apima tam tikrus judesius, kurie atliekami net nesusimąstant, o deklaratyvioji - faktus, laiką, įvykių seką. Tikėtina, kad šunys turi vadinamąją ilgalaikę deklaratyviąją atmintį, kuri apima gebėjimą atsiminti faktus, praeities įvykius ar išmoktus gebėjimus. Kodėl ar kaip šunims išsivystė ilgalaikė atmintis, nežinoma. Tai galėjo gyvūnams padėti priimti sprendimus ir reguliuoti ateities sąveikas su kitais socialiniais partneriais, ypač žmonėmis. Šunys linkę žmones stebėti ir įsiminti jų veiksmus, jeigu tai gali būti naudinga. Taip jie sužino apie elgesį, kuris suteikia privalumų ir naudos.

Žmonių ir šunų atsiminimai

Žmonių ir šunų atminties versijos labai skirtingos. Šunys gyvena čia ir dabar, jie neturi tokios praeities-dabarties koncepcijos kaip žmonės, jie dėmesį kreipia į šiuo metu vykstančius dalykus. Dėl to jei šuo išbaramas praėjus ilgesniam laikui po kažkokio veiksmo atlikimo, jis neturi supratimo, kodėl žmogus pyksta. Deja, labai tikėtina ir tai, kad šuo greičiausiai nepamena to neįtikėtinai smagaus žaidimo, kurį su juo vakar žaidėte. Ir tas skanėstas, kurį davėt prieš kelias minutes greičiausiai pamirštas. Šunų atmintis neturi realios nuorodos į praeitį, tačiau jie vis dar gali atsiminti tam tikrus dalykus.

Žmonės išlaiko prisiminimus, ryškius vaizdus ir pozityvius bei neigiamus įvykius, iš kurių įgijo patirties. Tikėtina, kad šunys turi ne vaizdus ir atsiminimus, o vadinamuosius „įvykių atspaudus“. Pvz., šuo kažką tyrinėja, pasigirsta baisus garsas. Jis išsigandęs pabėga ir nuo tos akimirkos bijo siurblio. Atsiminimo nėra - yra tik baimės, susijusios su garsu, keistu objektu, įspaudas.

Nuo paskutinio susitikimo praėjus metams buvusį šeimininką šuo greičiausiai atsimins pagal kvapą. Tačiau jei šeimininkas šunį paliks tik savaitei, tas jį atpažins iš išvaizdos ir balso.

Žmonių atminties sistema yra „atvira" ir gali saugoti bet kokio tipo informaciją ilgą laiką. Tačiau negalima atmesti galimybės, kad kitos rūšys taip pat gali turėti atsiminimų. Kadangi neturima patikimų metodikų, dar per anksti teigti, kad žmonės vieninteliai gali laiku nukeliauti į savo atsiminimus.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (71)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (31)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.