Šuns atmintis: ką prisimena jūsų augintinis?

 (32)
Jei reikėtų trumpai apibūdinti atmintį, tai būtų galima padaryti keliais žodžiais: atmintis yra gautos informacijos įsiminimas, laikymas ir atsiminimas. Kaip ir paprasta. Tačiau ar kada nors susimąstėte apie tai, kaip jūsų augintinis atsimena, ką vakar su juo veikėte? Kokie įvykiai „nusėda“ jo galvoje ir kada jie „išlenda“ (o gal visiems laikams dingsta atminties labirintuose)? Žinome, kad visą gyvenimą keturkojis gali atsiminti tai, ko buvo mokintas ar nuo mažens įgyti baimę tam tikriems dalykams, tačiau kokia iš tiesų ta jo atmintis?
Šuo
© DELFI / Tomas Vinickas

Nežinome, ar mirus šeimininkui šuo pasigenda tam tikro žmogaus su tam tikru veidu ir tam tikrais judesiais, ar jam stinga tiktai kažko, nors ir ne su visomis smulkmenomis įsirėžusio į jo atmintį? Kaip mes kartais pamirštame kokį nors ketinimą, bet žinome, jog kažką ketinome daryti: „Kažką norėjau daryti, bet ką..?“

Trumpai apie atmintį

Atmintį bendrais bruožais galima suskirstyti į darbinę, trumpalaikę ir ilgalaikę. Darbinė atmintis reikalinga, kad būtų galima veikti išoriniame pasaulyje, o trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis užtikrina, kad būtų pasinaudota gauta informacija. Neaišku, kur yra jas skirianti riba ir kaip jos sąveikauja.

Darbinė atmintis - tai, į ką tam tikru momentu nukreiptas dėmesys. Tuo metu gaunamas labai mažas informacijos kiekis, be to, jis sparčiai kinta. Trumpalaikei atminčiai taip pat būdingas nepastovumas. Priešingai negu ilgalaikė atmintis, kuri gali neribotą laiką kaupti didelį informacijos kiekį, trumpalaikė atmintis yra ribota.

Trumpalaikė atmintis beveik visų vienoda - keista, tačiau ir beždžionių, ir žiurkių ji panaši. Tarp daugelio rūšių jos vidutinė trukmė yra apgailėtinos 27 sekundės. Bičių atsiminimas trunka apie 2,5 s, šimpanzių - 20 s, šunų - 70 s.

Šuns atsiminimai

Gyvūnų atmintį tirti sunku. Reikia patikimų mokslinių metodų, kuriems įtakos nedarytų aplinka ar kiti net ne visada nuspėjami veiksniai. Paprastai dauguma mokslininkų sutaria, kad šunys kaupia asociatyvinį patyrimą, sukeliantį tam tikras nuotaikas. Nors nenustatyta, ar jų nuotaikos tokios įvairialypės kaip žmonių, bet aišku, kad jos neapsiriboja „džiaugsmu“ bei „nepasitenkinimu“. Kai atmintis pradeda veikti, bandoma sukelti ar atitolinti tam tikras nuotaikas. Ko gero, šuo niekada neužduoda sau klausimo, kur šiuo metu yra jo šeimininkas, bet jam užtenka tik išgirsti šeimininko mašinos variklį, ir jis iškart prisimena patį žmogų.

Pagal vienus mokslininkus, šunys nesugeba patys prisiminti praeities vaizdų. Jie neturi „laisvo“ prisiminimo, o tik „susietą“. Bet yra nesutinkančių su šiuo požiūriu. Sunku įsivaizduoti, kad šuo, pririštas ant pasaitėlio priešais parduotuvę ir nepaprastai atidžiai stebintis duris, neturėtų galvoje šeimininko vaizdo ir lauktų ne realaus asmens, o tik malonios nuotaikos dirgiklio.

Anksčiau ilgalaikė šunų atmintis buvo nuvertinta. Iš esmės manyta, kad šunims ji nebūdinga. Dabar įvairių tyrimų dėka pradeda aiškėti, kad jiems būdinga ilgalaikė – ir gan nebloga – atmintis. Vengrijos mokslininkai išmokė keturkojus imituoti žmonių veiksmus (tokius kaip šokinėjimas vietoje, objekto padėjimas į dėžutę ir t.t.) ir po to pakartoti tuos veiksmus po tam tikro laiko. Anksčiau testai buvo daromi po gan trumpo uždelsimo laiko (10 min.), tačiau, naujausiomis žiniomis, šuo veiksmus imituoti gali ir po 24 val.

Ilgalaikių atsiminimų būna du tipai: procedūrinis ir deklaratyvusis. Procedūrinė atmintis apima tam tikrus judesius, kurie atliekami net nesusimąstant, o deklaratyvioji - faktus, laiką, įvykių seką. Tikėtina, kad šunys turi vadinamąją ilgalaikę deklaratyviąją atmintį, kuri apima gebėjimą atsiminti faktus, praeities įvykius ar išmoktus gebėjimus. Kodėl ar kaip šunims išsivystė ilgalaikė atmintis, nežinoma. Tai galėjo gyvūnams padėti priimti sprendimus ir reguliuoti ateities sąveikas su kitais socialiniais partneriais, ypač žmonėmis. Šunys linkę žmones stebėti ir įsiminti jų veiksmus, jeigu tai gali būti naudinga. Taip jie sužino apie elgesį, kuris suteikia privalumų ir naudos.

Žmonių ir šunų atsiminimai

Žmonių ir šunų atminties versijos labai skirtingos. Šunys gyvena čia ir dabar, jie neturi tokios praeities-dabarties koncepcijos kaip žmonės, jie dėmesį kreipia į šiuo metu vykstančius dalykus. Dėl to jei šuo išbaramas praėjus ilgesniam laikui po kažkokio veiksmo atlikimo, jis neturi supratimo, kodėl žmogus pyksta. Deja, labai tikėtina ir tai, kad šuo greičiausiai nepamena to neįtikėtinai smagaus žaidimo, kurį su juo vakar žaidėte. Ir tas skanėstas, kurį davėt prieš kelias minutes greičiausiai pamirštas. Šunų atmintis neturi realios nuorodos į praeitį, tačiau jie vis dar gali atsiminti tam tikrus dalykus.

Žmonės išlaiko prisiminimus, ryškius vaizdus ir pozityvius bei neigiamus įvykius, iš kurių įgijo patirties. Tikėtina, kad šunys turi ne vaizdus ir atsiminimus, o vadinamuosius „įvykių atspaudus“. Pvz., šuo kažką tyrinėja, pasigirsta baisus garsas. Jis išsigandęs pabėga ir nuo tos akimirkos bijo siurblio. Atsiminimo nėra - yra tik baimės, susijusios su garsu, keistu objektu, įspaudas.

Nuo paskutinio susitikimo praėjus metams buvusį šeimininką šuo greičiausiai atsimins pagal kvapą. Tačiau jei šeimininkas šunį paliks tik savaitei, tas jį atpažins iš išvaizdos ir balso.

Žmonių atminties sistema yra „atvira" ir gali saugoti bet kokio tipo informaciją ilgą laiką. Tačiau negalima atmesti galimybės, kad kitos rūšys taip pat gali turėti atsiminimų. Kadangi neturima patikimų metodikų, dar per anksti teigti, kad žmonės vieninteliai gali laiku nukeliauti į savo atsiminimus.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti? (17)

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti?
Praėjus naujųjų 2019 metų sutiktuvėms internetas mirga nuo pabėgusių ar priklydusių gyvūnų skelbimų, prieglaudos ir gyvūnų globos organizacijos perpildytos, vos spėja talpinti skelbimus bei pagalbos prašymus. Dažniausia tokio sujudimo priežastis – fejerverkai. Jų keliamas triukšmas ir šviesos ne tik išgąsdina augintinius, kuriuos šeimininkai vedasi kartu „pasigrožėti“ fejerverkais, bet ir sukelia didžiulį stresą daugumai namuose ar tvartuose likusių gyvūnų, ką jau kalbėti apie laukinius gyvūnus, miestuose gyvenančius paukščius, benamius šunis ir kates – jiems naujųjų metų naktis turbūt yra pati baisiausia metuose.

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais (6)

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais
Šimtai šunų, kačių ir net jūrų kiaulyčių kremacijų, augintiniams skirtos urnos ir maži karsteliai – Tomos Žebelienės ir Vitalijaus Žebelio kasdienybė. Nors kai kas apie tokias paslaugas nė nebūna girdėję, didžiausi gyvūnų mylėtojai už orų atsisveikinimą su augintiniu yra pasiruošę pakloti nuo 75 iki 350 eurų.

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso (10)

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso
Vis daugiau miestų Lenkijoje atsisako triukšmingų naujametinių fejerverkų, pakeisdami juos lazerių šou. Pagrindinė priežastis – esą fejerverkų, petardų ir kitų sprogmenų keliamas triukšmas sukelia stresą naminiams, beglobiams ir laukiniams gyvūnams.

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (7)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (41)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.