Šuns atmintis: ką prisimena jūsų augintinis?

 (32)
Jei reikėtų trumpai apibūdinti atmintį, tai būtų galima padaryti keliais žodžiais: atmintis yra gautos informacijos įsiminimas, laikymas ir atsiminimas. Kaip ir paprasta. Tačiau ar kada nors susimąstėte apie tai, kaip jūsų augintinis atsimena, ką vakar su juo veikėte? Kokie įvykiai „nusėda“ jo galvoje ir kada jie „išlenda“ (o gal visiems laikams dingsta atminties labirintuose)? Žinome, kad visą gyvenimą keturkojis gali atsiminti tai, ko buvo mokintas ar nuo mažens įgyti baimę tam tikriems dalykams, tačiau kokia iš tiesų ta jo atmintis?
Šuo
© DELFI / Tomas Vinickas

Nežinome, ar mirus šeimininkui šuo pasigenda tam tikro žmogaus su tam tikru veidu ir tam tikrais judesiais, ar jam stinga tiktai kažko, nors ir ne su visomis smulkmenomis įsirėžusio į jo atmintį? Kaip mes kartais pamirštame kokį nors ketinimą, bet žinome, jog kažką ketinome daryti: „Kažką norėjau daryti, bet ką..?“

Trumpai apie atmintį

Atmintį bendrais bruožais galima suskirstyti į darbinę, trumpalaikę ir ilgalaikę. Darbinė atmintis reikalinga, kad būtų galima veikti išoriniame pasaulyje, o trumpalaikė ir ilgalaikė atmintis užtikrina, kad būtų pasinaudota gauta informacija. Neaišku, kur yra jas skirianti riba ir kaip jos sąveikauja.

Darbinė atmintis - tai, į ką tam tikru momentu nukreiptas dėmesys. Tuo metu gaunamas labai mažas informacijos kiekis, be to, jis sparčiai kinta. Trumpalaikei atminčiai taip pat būdingas nepastovumas. Priešingai negu ilgalaikė atmintis, kuri gali neribotą laiką kaupti didelį informacijos kiekį, trumpalaikė atmintis yra ribota.

Trumpalaikė atmintis beveik visų vienoda - keista, tačiau ir beždžionių, ir žiurkių ji panaši. Tarp daugelio rūšių jos vidutinė trukmė yra apgailėtinos 27 sekundės. Bičių atsiminimas trunka apie 2,5 s, šimpanzių - 20 s, šunų - 70 s.

Šuns atsiminimai

Gyvūnų atmintį tirti sunku. Reikia patikimų mokslinių metodų, kuriems įtakos nedarytų aplinka ar kiti net ne visada nuspėjami veiksniai. Paprastai dauguma mokslininkų sutaria, kad šunys kaupia asociatyvinį patyrimą, sukeliantį tam tikras nuotaikas. Nors nenustatyta, ar jų nuotaikos tokios įvairialypės kaip žmonių, bet aišku, kad jos neapsiriboja „džiaugsmu“ bei „nepasitenkinimu“. Kai atmintis pradeda veikti, bandoma sukelti ar atitolinti tam tikras nuotaikas. Ko gero, šuo niekada neužduoda sau klausimo, kur šiuo metu yra jo šeimininkas, bet jam užtenka tik išgirsti šeimininko mašinos variklį, ir jis iškart prisimena patį žmogų.

Pagal vienus mokslininkus, šunys nesugeba patys prisiminti praeities vaizdų. Jie neturi „laisvo“ prisiminimo, o tik „susietą“. Bet yra nesutinkančių su šiuo požiūriu. Sunku įsivaizduoti, kad šuo, pririštas ant pasaitėlio priešais parduotuvę ir nepaprastai atidžiai stebintis duris, neturėtų galvoje šeimininko vaizdo ir lauktų ne realaus asmens, o tik malonios nuotaikos dirgiklio.

Anksčiau ilgalaikė šunų atmintis buvo nuvertinta. Iš esmės manyta, kad šunims ji nebūdinga. Dabar įvairių tyrimų dėka pradeda aiškėti, kad jiems būdinga ilgalaikė – ir gan nebloga – atmintis. Vengrijos mokslininkai išmokė keturkojus imituoti žmonių veiksmus (tokius kaip šokinėjimas vietoje, objekto padėjimas į dėžutę ir t.t.) ir po to pakartoti tuos veiksmus po tam tikro laiko. Anksčiau testai buvo daromi po gan trumpo uždelsimo laiko (10 min.), tačiau, naujausiomis žiniomis, šuo veiksmus imituoti gali ir po 24 val.

Ilgalaikių atsiminimų būna du tipai: procedūrinis ir deklaratyvusis. Procedūrinė atmintis apima tam tikrus judesius, kurie atliekami net nesusimąstant, o deklaratyvioji - faktus, laiką, įvykių seką. Tikėtina, kad šunys turi vadinamąją ilgalaikę deklaratyviąją atmintį, kuri apima gebėjimą atsiminti faktus, praeities įvykius ar išmoktus gebėjimus. Kodėl ar kaip šunims išsivystė ilgalaikė atmintis, nežinoma. Tai galėjo gyvūnams padėti priimti sprendimus ir reguliuoti ateities sąveikas su kitais socialiniais partneriais, ypač žmonėmis. Šunys linkę žmones stebėti ir įsiminti jų veiksmus, jeigu tai gali būti naudinga. Taip jie sužino apie elgesį, kuris suteikia privalumų ir naudos.

Žmonių ir šunų atsiminimai

Žmonių ir šunų atminties versijos labai skirtingos. Šunys gyvena čia ir dabar, jie neturi tokios praeities-dabarties koncepcijos kaip žmonės, jie dėmesį kreipia į šiuo metu vykstančius dalykus. Dėl to jei šuo išbaramas praėjus ilgesniam laikui po kažkokio veiksmo atlikimo, jis neturi supratimo, kodėl žmogus pyksta. Deja, labai tikėtina ir tai, kad šuo greičiausiai nepamena to neįtikėtinai smagaus žaidimo, kurį su juo vakar žaidėte. Ir tas skanėstas, kurį davėt prieš kelias minutes greičiausiai pamirštas. Šunų atmintis neturi realios nuorodos į praeitį, tačiau jie vis dar gali atsiminti tam tikrus dalykus.

Žmonės išlaiko prisiminimus, ryškius vaizdus ir pozityvius bei neigiamus įvykius, iš kurių įgijo patirties. Tikėtina, kad šunys turi ne vaizdus ir atsiminimus, o vadinamuosius „įvykių atspaudus“. Pvz., šuo kažką tyrinėja, pasigirsta baisus garsas. Jis išsigandęs pabėga ir nuo tos akimirkos bijo siurblio. Atsiminimo nėra - yra tik baimės, susijusios su garsu, keistu objektu, įspaudas.

Nuo paskutinio susitikimo praėjus metams buvusį šeimininką šuo greičiausiai atsimins pagal kvapą. Tačiau jei šeimininkas šunį paliks tik savaitei, tas jį atpažins iš išvaizdos ir balso.

Žmonių atminties sistema yra „atvira" ir gali saugoti bet kokio tipo informaciją ilgą laiką. Tačiau negalima atmesti galimybės, kad kitos rūšys taip pat gali turėti atsiminimų. Kadangi neturima patikimų metodikų, dar per anksti teigti, kad žmonės vieninteliai gali laiku nukeliauti į savo atsiminimus.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.