aA
Šunys patiria daug streso, kai su jais grubiai elgiamasi. Kaip tik todėl šunų specialistai rekomenduoja su savo augintiniais bendrauti pagarbiai ir mandagiai. Kokia to nauda?
Šuo
© DELFI / Tomas Vinickas

Dauguma šunų šeimininkų moko savo augintinius gerų manierų. Kai kurie net giria juos, sakydami juokingus dalykus: „Na, koks šaunus vyrukas“ ir pan. Yra geras augintinio elgesys namuose, svečiuose, šunų parke, pasivaikščiojant ir tiesiog tinkamos šunų manieros. Tačiau labai nedaug rašoma apie mūsų pačių elgesį su augintiniais. Gali atrodyti keista, kad rašome apie mandagų bendravimą su šunimi, juk visuomet kalbame su jais garsiai, nes, kaip mes manome, šunys nesupranta skirtumų tarp tokių frazių kaip „ ačiū“ ir „ atsiprašau“.

Ką jie iš tiesų supranta, tai yra jūsų balso tonas, jūsų kūno kalba. Be to, jie supranta teigiamą tų malonių žodžių poveikį. Mandagūs žodžiai, malonus tonas teigiamai veikia tiek šunį, tiek jo šeimininką. Tačiau reikia būti nuoširdiems, nes apsimestinis gerumas niekam neduos naudos, šuo greitai jį perpras.

Įvairios malonios frazės skirtingai veikia jas sakančius žmones. Jos sustiprina mūsų dėmesį tiems, kam yra sakomos, ir netgi išlaisvina endomorfinus. Sakydami malonius žodžius jūs patys pasijuntate geriau, ir tai labai teigiamai veiks jūsų šuns elgesį. Netyčia nemandagiai pasielgę su kitu žmogumi, mes sakome „atsiprašau“. Tas asmuo, atsiprašius jo, pasijunta geriau. Pasiuntame geriau ir mes.

Tai kodėl neatsiprašius savo šuns? Sakysime, jis suplėšė pagalvę, o jūs besibardami netyčia užlipote jam ant letenos. Tokiu atveju atsiprašydami pripažįstate, jog blogai pasielgėte ir šuo supranta, kad nebaudžiate jo letenos skausmu už tai, ką jis iškrėtė. Jis atsiprašymą supranta iš jūsų tono ir kūno kalbos. Nebūtina jam duoti kokio nors skanėsto, kurį dažnai naudojame, norėdami „papirkti“ šunį. Tiesiog apkabinkite, paglostykite savo šunį. Šunys yra iš tiesų labai jautrūs. Jie skiria komandą nuo prašymo.

Sakydami savo šuniui „prašau“ mes komandą padarome malonesne, ir šuo ją mieliau vykdo. Jei šuo gražiai elgėsi, gerai atliko komandą, padėkokime jam. „Ačiū“ yra stebuklingas žodis tiek žmogui, tiek šuniui. Štai vienas šuo įprato „vogti“ tualetinio popieriaus rulonėlis. Šeimininkė, pamačiusi jį tempiant popierių, mandagiai paėmė rulonėlį iš šuns ir pasakė „ačiū“. Dabar jau šuo bent neištampo popieriaus po visą butą, o neša jį tiesiai šeimininkei.

Galbūt mandagus elgesys su šunimi nėra toks svarbus kaip kai kurių komandų išmokymas. Tačiau juk nesunku elgtis mandagiai, o nauda tiek šuniui, tiek jo šeimininkui yra didžiulė. Tačiau atsiprašyti arba padėkoti reikia iš karto; kitą dieną šuniui tai nieko nebereikš. Ir dar – viskas turi būti nuoširdu. Iš tiesų mums reikia geriau suprasti ilgalaikes grubaus elgesio su šunimi pasekmes, mums reikia geriau suprasti, koks yra tas grubus elgesys.

Šuo, kurio niekas nemušė kumščiais ar lazda, gali taip pat būti patyręs grubų elgesį. Iš tiesų blogas emocinis elgesys su augintiniais yra kur kas labiau paplitęs negu mes manome. Remiantis daugeliu mokslinių tyrimų, galime teigti, kad emocinė skriauda yra skaudesnė negu fizinė, ir kad gyvūnai verčiau renkasi fizinį, o ne emocinį skausmą, jei yra verčiami pasirinkti.

Buvo atliktas toks eksperimentas: tarp šunelių ir žmogaus, prie kurio gyvūnai buvo labai prisirišę, buvo pastatytos grotelės, per kurias buvo leidžiama elektros srovė. Šuneliai, nepaisydami elektros iškrovos, per groteles veržėsi pas mylimą žmogų. Per panašų eksperimentą su žiurkėmis viena motina žiurkė buvo atskirta nuo savo jauniklių tokia pat elektrifikuota sienele. Ji taip pat kaip ir šuniukai, nepaisydama srovės smūgių, veržėsi pas savo vaikus net 58 kartus, kol juos po vieną susinešiojo prie savęs. Plačiai žinomas nutikimas, kai katė, vardu Skarlet, 5 kartus bėgo į degantį pastatą, kad iš ten išneštų savo kačiukus, nepaisydama žiaurių nudegimų. Tai - gyvūnai, verčiau pasirinkę fizinį, o ne emocinį skausmą.

Žinoma, emocinę skriaudą gyvūnui kartais būna sudėtinga apibūdinti, nes tai, kas vieniems atrodo skriauda, kitiems yra visai normalus elgesys. Pavyzdžiui, kai kas mano, kad šuns uždarymas narve yra skriauda jam, o kai kas galvoja, kad ne. Iš esmės mažai žinoma, kaip gyvūną veikia ilgalaikis grubus elgesys su juo. Tai ypač svarbu kalbant apie gyvūnus prieglaudose. Dažnai gyvūno, patekusio į prieglaudą, istorija yra nežinoma ir niekas negali pasakyti, ką jam teko anksčiau patirti. Tik iš jo elgesio galima kai ką spręsti. Kartais gyvūnas vengia vyrų, bijo rankų prisilietimo – iš to galima spręsti, kad jis patyrė ne tik grubų, bet ir tiesiog žiaurų elgesį.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Reikalavimai vykstant su augintiniais į užsienį: jų nežinant gresia skaudžios pasekmės (1)

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ( VMVT ) duomenimis, vis dar nustatoma atvejų, kuomet...

Įspėja apie mirtiną pavojų augintiniams Kauno senamiestyje: jau yra aukų (25)

Į portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi sunerimę kauniečiai. Pasak jų, senamiestyje...

Šiems šunims būdingos sveikatos problemos – žmogaus nulemtas gyvūno kankinimas (15)

Ar kada, pažiūrėję į kokio nors suplotnosiuko nuotrauką internete, pagalvojote, kad jis labai...

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti? (17)

Praėjus naujųjų 2019 metų sutiktuvėms internetas mirga nuo pabėgusių ar priklydusių gyvūnų...

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais (8)

Šimtai šunų, kačių ir net jūrų kiaulyčių kremacijų, augintiniams skirtos urnos ir maži...

Top naujienos

Matijošaitis: aš dar jaunas, man tik 62-eji, spėsiu kandidatuoti į prezidentus kitą kartą (348)

Praėjusią savaitę laikęs intrigą dėl prezidento rinkimų Kauno meras pirmadienį paskelbė savo...

Po daugiau nei mėnesio tūkstančių emigrantų laukia lemtingas sprendimas: tai gali visiškai pakeisti Lietuvos veidą (237)

Didžiojoje Britanijoje gyvenantys lietuviai jau dabar jaučia nerimo nuotaikas ir skuba į konsulatus...

Sergančiam „Žalgiriui“ skubiai reikia vaistų: ar įmanoma dar šį sezoną užbaigti kitaip? (238)

Ilgametis Lietuvos krepšinio karalius Kauno „Žalgiris“ neteko vienos regalijos – sekmadienį...

Orai: sušils, bet tik trumpam (1)

Vasario 19-os naktį žymesni krituliai nepasirodys. Vietomis suboluos rūkai. Iki ryto temperatūra...

Nausėda: sumažinus Seimo narių skaičių, pensijas būtų galima padidinti po 10 centų (632)

LRT „Dienos tema“ tęsia pretendentų į Lietuvos prezidentus prisistatymą. Pirmadienį studijoje...

Prekybos tinkluose – pirmosios lietuviškos daržovės: kaina ūkyje ir parduotuvėje skiriasi dvigubai (127)

Iki kalendorinio pavasario likus porai savaičių Lietuvos šiltnamiai jau ima pirmąjį derlių,...

Superturtingiems rusams – Kinijos jaunuolių atkirtis (60)

Ši tendencija užgimė Rusijoje ir ypač išpopuliarėjo tarp turtingų tėvų atžalų instagrame....

„Saldžiai“ išsimiegojęs Adomaitis kibo į darbus su rinktine (10)

Prabėgus mažiau nei parai po įspūdingo Karaliaus Mindaugo taurės finalo ir Vilniaus „Ryto“...

Psichologė: kodėl žodžiai „aš tave myliu“ kartais labiau skaudina nei džiugina (8)

Žiauriausias melas, kurį galima pasakyti kitam žmogui – prisipažinti meilėje, kai jos...

Žmona palūžusi: vyro priklausomybė nuo pornografijos išskyrė šeimą (67)

Jaučiuosi visiškai palūžusi, mūsų šeima baigia suirti. Suprantu, kad proceso jau...