Nuomonė. Šunų kankintojai lenda į televiziją. Užteks!

 (56)
Prieš keletą mėnesių LRT laidos „Laba diena, Lietuva“ siužete „Kam katei planšetinis kompiuteris?“ antkaklių nuo lojimo bei nematomų tvorų pardavėjas tvirtino, kad tai yra „humaniškiausias būdas mokyti šunį“. Negalėjau patikėti savo ausimis. Matyt, šokas tęsėsi iki dabar, nes po kelių elektroninių laiškų apsikeitimo su laidos vedėju man buvo duota suprasti, kad šios priemonės nedraudžiamos Europos Sąjungoje, todėl ir nebuvo skelbta kita nuomonė.
Šuo su antkakliu
© Scanpix

Na taip, teisiškai jie teisūs, tačiau eilinis žmogus turėtų žinoti ir kitą, nematomą šių prietaisų veikimo pusę. Tačiau kur tokią informaciją rasti? Yra nemažai šaltinių internete užsienio kalbomis. Lietuviškai, deja, tik reklamos, viską rodančios per rožinius akinius: šuo nebelos, kaimynai nebesiskųs, palaidas neišbėgs iš teritorijos ribų. Visai kaip pasakoj.

Šiandien akis vėl užkliuvo už panašios reklamos feisbuke. Iš užsitęsusio neveiksnumo, matyt, išmušė komentarai, kuriuose įrangos pardavėjas rekomenduoja priemones nuo lojimo motinai su mažu vaiku. Kaip ir reikėjo tikėtis, komentaras, siūlantis pasidomėti apie priemonių veikimo principus plačiau, buvo greitai ištrintas ir tolimesnė galimybė komentuoti ar kitaip reaguoti į paskyroje skelbiamą informaciją užblokuota.

Vis dėlto vartotojai turi teisę priimti informuotą sprendimą – naudoti tokias priemones ar ne.

Visi mes ieškom greito efekto – penkių dienų dieta, anglų kalba per 30 dienų. O kai negauname norimo rezultato, ieškome kito greito ir efektyvaus būdo. Palaipsniui tokiais metodais nualiname organizmą, uždainuojame „tulibu dačiu“ ar panašiai. Dar nėra išrastas greitas ir efektyvus būdas be šalutinių poveikių.

Taigi koks šalutinis poveikis gali būti naudojant tokius antkaklius, veikiančius tiek elektros šoko, tiek ultragarso, citronelos ar kitokio neigiamą asociaciją šuniui turinčio efekto principu?

Visa paslaptis neigiamoje asociacijoje – arba elektros srovė suteikia skausmą, arba jau šuo buvo stipriai „pakratytas“ elektra ir menkiausias to jausmo prisiminimas įveda į panikos būseną, kai šuo bijo pajudėti, suloti ir t.t. Ultragarsas ir citronela – taip pat veiks tik tada, kai sukels stipriai nemalonų pojūtį. Elektros antkakliai turi reguliuojamą stiprumą, ir nieko nežinantis vartotojas tol jį didins, kol pamatys efektą, nes gi tai „pats humaniškiausias būdas“. Niekas neginčija, kad tai gali būti efektyvu, jei pakankamai skausminga arba gyvūno sąmonėje susieta su potencialiu skausmu, tačiau tikrai ne „humaniškiausia“.

O kaip jaučiasi šuo, gyvenantis nuolatinėje fizinio skausmo baimėje? Įsivaizduokit: jus krato elektra būtent tuomet, kai jums liūdna. Šunys nemoka slėpti jausmų, jų elgesys atspindi jų vidinę būseną, todėl labai gaila, kai žmonės perka tokius antkaklius „sutramdyti“ vieną paliktą namie savo šunį.

Antkaklis neišspręs elgesio priežasties, tik užmaskuos simptomus bei padidins gyvūno stresą. Nuolatiniam strese gyvenantis šuo jautriau reaguoja į įvairius aplinkos dirgiklius, mažiau toleruoja skausmą ir jam nemalonius pojūčius. Besiakumuliuojanti įtampa dažnai tampa agresijos, namų niokojimo ar kito „blogo“ elgesio priežastimi, ir vėl ieškoma greitų sprendimų.

Grįžtant prie mamos su mažu vaiku. Kas bus, kai mama nupirks tokį antkaklį, vaikas pradės vaikščiot, lįsti prie nuolat kenčiančio šuns, o mama net nepagalvos, kad tylus ramus Bimas gali nebepakelti įtampos? Aišku, lieka kaltas šuo, jis užmigdomas arba atiduodamas į pergrūstas prieglaudas, arba vienas mažas grybšelėjimas ignoruojamas ir situacija paliekama komplikuotis toliau.

Kitas pardavėjų argumentas būna „kai jau niekas nebeveikia“. Veikia, tik tai ne penkių dienų dieta, ir kiekvienas šuo yra individas, todėl reikia atrasti tinkamus metodus. Dažniausiai žmonės nebando ieškoti pagalbos toliau feisbuko patarimų grupių, o ten tik spėk atrinkti grūdus nuo pelų. Arba nenorima investuoti į šuns emocinės būsenos problemų sprendimą.

Jūs šeimininkas, rinktis jums, bet jūs atsakote už savo šunį, todėl priimkite sąmoningą sprendimą. Jei dar tik ruošiatės įsigyti augintinį – gerai pagalvokite, nes šuo – gyvūnas, ne televizorius. Ne taip paprasta suremontuoti, jei kažkas neveikia kaip turėtų, o greiti sprendimai potencialiai rizikingi. Gal pakaks didelio pliušinio žaislo?

Plačiau apie studijas, pagrindžiančias šiuos teiginius, galite pasiskaityti čia, čia, čia.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti? (17)

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti?
Praėjus naujųjų 2019 metų sutiktuvėms internetas mirga nuo pabėgusių ar priklydusių gyvūnų skelbimų, prieglaudos ir gyvūnų globos organizacijos perpildytos, vos spėja talpinti skelbimus bei pagalbos prašymus. Dažniausia tokio sujudimo priežastis – fejerverkai. Jų keliamas triukšmas ir šviesos ne tik išgąsdina augintinius, kuriuos šeimininkai vedasi kartu „pasigrožėti“ fejerverkais, bet ir sukelia didžiulį stresą daugumai namuose ar tvartuose likusių gyvūnų, ką jau kalbėti apie laukinius gyvūnus, miestuose gyvenančius paukščius, benamius šunis ir kates – jiems naujųjų metų naktis turbūt yra pati baisiausia metuose.

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais (6)

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais
Šimtai šunų, kačių ir net jūrų kiaulyčių kremacijų, augintiniams skirtos urnos ir maži karsteliai – Tomos Žebelienės ir Vitalijaus Žebelio kasdienybė. Nors kai kas apie tokias paslaugas nė nebūna girdėję, didžiausi gyvūnų mylėtojai už orų atsisveikinimą su augintiniu yra pasiruošę pakloti nuo 75 iki 350 eurų.

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso (10)

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso
Vis daugiau miestų Lenkijoje atsisako triukšmingų naujametinių fejerverkų, pakeisdami juos lazerių šou. Pagrindinė priežastis – esą fejerverkų, petardų ir kitų sprogmenų keliamas triukšmas sukelia stresą naminiams, beglobiams ir laukiniams gyvūnams.

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (7)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (41)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.