Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!

 (99)
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...
Išsigandęs šuo
© Shutterstock

Tačiau kai visai neseniai Lietuvoj per savaitę buvo pakarti du šunys, o vienam nukirsta galva, tylėt nebe išeina. Agresiją ir žiaurų elgesį su gyvūnais privalom tramdyt tiek įstatymais, tiek bausmėmis, tiek švietimu - ir labai skubiai.

Gyvūnų teisių klausimu ir programų nebuvimu mūsų šalis velkasi Europos Sąjungos uodegoj. Klestint nebaudžiamumui gyvūnus kankina ir šeimininkai, ir „kinologai“. Reikia pavyzdžių? Prašom.

Pats, kartu su gyvūnų globėja į Jakovo kliniką pristačiau šunelį, kuriuo šeimininkai tiesiog nesirūpino. Nabagas vienišas maklinėjo gatvėmis... Po pjautynių arba sumušimo į žandikaulį įsimetė infekcija ir gyvūnėlis ėmė pūti gyvas... Pusė veido atrodė siaubingai - kabėjo mėsos, bėgo kraujas ir pūliai. Chirurgai išėmė dalį apatinio žandikaulio ir darė viską, kad gyvūnėlis išgyventų. Deja... Šunelis iškeliavo į savo planetą. Kas buvo šeimininkams? Ogi nieko.

Kitas atvejis. Vyras naktį daugiabučio laiptinėje peiliu subadė savo šunį. Kaimynai, girdėdami nežmonišką šuns spiegimą ir aimanas, iškvietė policiją. Pareigūnai išvydo kruviną laiptinę ir negyvą keturkojį. Įtariamasis buvo sulaikytas. Tačiau... šiuo metu „kinologas“ augina kitus šunis. Kaip niekur nieko.

Reikia dar pavyzdžių? Prašom. Dresuotojas, jei taip galima pavadint tokį veikėją, su grupe bendraminčių renkasi aikštelėje ir dresuoja šunis... elektra. Ne, ne elektriniais antkakliais, o kaip supratau, purto nuo akumuliatorių pajungtais laidais, kai šuo neklauso. Augintinių šeimininkai džiūgauja, kad šuo „apsimyžo, raitėsi ir purtėsi ant žemės“.

Ir tik šiuo metu pagaliau supratau, kodėl feisbuko specializuotose grupėse keturkojų šeimininkai nuolat teiraujasi, kur rasti gerą dresuotoją, kuris nesmaugtų, nekartų, nemuštų ir nedaužytų šuns. Žmonės ima suprasti, kad fizinio smurto, agresijos, psichologinio smurto metodika – tai ne dresūra, o šuns kankinimas. Be abejo, ujamas, mušamas ir tampomas šuo tam tikru metu palūžta ir ima klausyti. Tačiau tik iš baimės ir tik aikštelėje. Laisvėje elgiasi taip, kaip šauna į galvą. Puola šunis, žmones, nes dažniausiai ginasi. Natūralu – jam įskiepyta tokia pasaulio samprata. Tave visi muša, daužo, todėl norėdamas išgyvent turi gintis. Kito kelio šuo nemoka ir nežino.

M. Sėjūnas su šunimi
M. Sėjūnas su šunimi
© Asmeninis archyvas

Kur išeitis? Profesionalioje dresūroje, licencijuojamoje pagal Europos Sąjungos normas, kur dresuotojas baigęs specializuotus mokslus, išlaikęs kvalifikacinius egzaminus ir atsako už savo veiksmus (gali prarasti licenciją), turi profesinės veiklos kodą ir moka valstybei mokesčius.

Kitas žingsnis – gyvūnų gerovės inspekcija, apie kurią kalbama jau antroje Seimo kadencijoje. Įsteigta tarnyba (prie Aplinkos ministerijos arba kaip VMVT padalinys) atliktų Gyvūnų gerovės įstatyme numatytas funkcijas, gelbėtų sužeistus gyvūnus, baustų nelegalius veisėjus, gyvūnų kankintojus ir pan. Tačiau sutiktas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas nuvylė, pasiaiškindamas, kad gyvūnų apsauga – ne jo tarnybos reikalas. Įdomu kieno? Prezidentės? Puškino? Klausimas vėl kabo ore.

Ir pagrindinis žingsnis - nebaudžiamumo panaikinimas. Šiuo metu Seimui siūlomas įstatymo projektas, kuriame už gyvūno nužudymą numatyta nuo vienerių iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Internete pasirašinėjama peticijas – kreipimasis į Parlamentą. Kai keletas sadistų sės už grotų, kitiems greit atšoks fantazija vadovautis šūkiu: „Mano šuo – ką noriu tą darau: noriu užmušu, noriu pakariu, noriu išmetu“.

Gal šiam Seimui ir Parlamentinei grupei „Už gyvūnų gerovę ir apsaugą“ pakaks laiko ir valios priimt kaip oras reikalingus sprendimus ir išoperuot susikaupusius pūlinius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti? (17)

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti?
Praėjus naujųjų 2019 metų sutiktuvėms internetas mirga nuo pabėgusių ar priklydusių gyvūnų skelbimų, prieglaudos ir gyvūnų globos organizacijos perpildytos, vos spėja talpinti skelbimus bei pagalbos prašymus. Dažniausia tokio sujudimo priežastis – fejerverkai. Jų keliamas triukšmas ir šviesos ne tik išgąsdina augintinius, kuriuos šeimininkai vedasi kartu „pasigrožėti“ fejerverkais, bet ir sukelia didžiulį stresą daugumai namuose ar tvartuose likusių gyvūnų, ką jau kalbėti apie laukinius gyvūnus, miestuose gyvenančius paukščius, benamius šunis ir kates – jiems naujųjų metų naktis turbūt yra pati baisiausia metuose.

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais (6)

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais
Šimtai šunų, kačių ir net jūrų kiaulyčių kremacijų, augintiniams skirtos urnos ir maži karsteliai – Tomos Žebelienės ir Vitalijaus Žebelio kasdienybė. Nors kai kas apie tokias paslaugas nė nebūna girdėję, didžiausi gyvūnų mylėtojai už orų atsisveikinimą su augintiniu yra pasiruošę pakloti nuo 75 iki 350 eurų.

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso (10)

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso
Vis daugiau miestų Lenkijoje atsisako triukšmingų naujametinių fejerverkų, pakeisdami juos lazerių šou. Pagrindinė priežastis – esą fejerverkų, petardų ir kitų sprogmenų keliamas triukšmas sukelia stresą naminiams, beglobiams ir laukiniams gyvūnams.

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (7)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (41)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.