Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!

 (99)
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...
Išsigandęs šuo
© Shutterstock

Tačiau kai visai neseniai Lietuvoj per savaitę buvo pakarti du šunys, o vienam nukirsta galva, tylėt nebe išeina. Agresiją ir žiaurų elgesį su gyvūnais privalom tramdyt tiek įstatymais, tiek bausmėmis, tiek švietimu - ir labai skubiai.

Gyvūnų teisių klausimu ir programų nebuvimu mūsų šalis velkasi Europos Sąjungos uodegoj. Klestint nebaudžiamumui gyvūnus kankina ir šeimininkai, ir „kinologai“. Reikia pavyzdžių? Prašom.

Pats, kartu su gyvūnų globėja į Jakovo kliniką pristačiau šunelį, kuriuo šeimininkai tiesiog nesirūpino. Nabagas vienišas maklinėjo gatvėmis... Po pjautynių arba sumušimo į žandikaulį įsimetė infekcija ir gyvūnėlis ėmė pūti gyvas... Pusė veido atrodė siaubingai - kabėjo mėsos, bėgo kraujas ir pūliai. Chirurgai išėmė dalį apatinio žandikaulio ir darė viską, kad gyvūnėlis išgyventų. Deja... Šunelis iškeliavo į savo planetą. Kas buvo šeimininkams? Ogi nieko.

Kitas atvejis. Vyras naktį daugiabučio laiptinėje peiliu subadė savo šunį. Kaimynai, girdėdami nežmonišką šuns spiegimą ir aimanas, iškvietė policiją. Pareigūnai išvydo kruviną laiptinę ir negyvą keturkojį. Įtariamasis buvo sulaikytas. Tačiau... šiuo metu „kinologas“ augina kitus šunis. Kaip niekur nieko.

Reikia dar pavyzdžių? Prašom. Dresuotojas, jei taip galima pavadint tokį veikėją, su grupe bendraminčių renkasi aikštelėje ir dresuoja šunis... elektra. Ne, ne elektriniais antkakliais, o kaip supratau, purto nuo akumuliatorių pajungtais laidais, kai šuo neklauso. Augintinių šeimininkai džiūgauja, kad šuo „apsimyžo, raitėsi ir purtėsi ant žemės“.

Ir tik šiuo metu pagaliau supratau, kodėl feisbuko specializuotose grupėse keturkojų šeimininkai nuolat teiraujasi, kur rasti gerą dresuotoją, kuris nesmaugtų, nekartų, nemuštų ir nedaužytų šuns. Žmonės ima suprasti, kad fizinio smurto, agresijos, psichologinio smurto metodika – tai ne dresūra, o šuns kankinimas. Be abejo, ujamas, mušamas ir tampomas šuo tam tikru metu palūžta ir ima klausyti. Tačiau tik iš baimės ir tik aikštelėje. Laisvėje elgiasi taip, kaip šauna į galvą. Puola šunis, žmones, nes dažniausiai ginasi. Natūralu – jam įskiepyta tokia pasaulio samprata. Tave visi muša, daužo, todėl norėdamas išgyvent turi gintis. Kito kelio šuo nemoka ir nežino.

M. Sėjūnas su šunimi
M. Sėjūnas su šunimi
© Asmeninis archyvas

Kur išeitis? Profesionalioje dresūroje, licencijuojamoje pagal Europos Sąjungos normas, kur dresuotojas baigęs specializuotus mokslus, išlaikęs kvalifikacinius egzaminus ir atsako už savo veiksmus (gali prarasti licenciją), turi profesinės veiklos kodą ir moka valstybei mokesčius.

Kitas žingsnis – gyvūnų gerovės inspekcija, apie kurią kalbama jau antroje Seimo kadencijoje. Įsteigta tarnyba (prie Aplinkos ministerijos arba kaip VMVT padalinys) atliktų Gyvūnų gerovės įstatyme numatytas funkcijas, gelbėtų sužeistus gyvūnus, baustų nelegalius veisėjus, gyvūnų kankintojus ir pan. Tačiau sutiktas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas nuvylė, pasiaiškindamas, kad gyvūnų apsauga – ne jo tarnybos reikalas. Įdomu kieno? Prezidentės? Puškino? Klausimas vėl kabo ore.

Ir pagrindinis žingsnis - nebaudžiamumo panaikinimas. Šiuo metu Seimui siūlomas įstatymo projektas, kuriame už gyvūno nužudymą numatyta nuo vienerių iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Internete pasirašinėjama peticijas – kreipimasis į Parlamentą. Kai keletas sadistų sės už grotų, kitiems greit atšoks fantazija vadovautis šūkiu: „Mano šuo – ką noriu tą darau: noriu užmušu, noriu pakariu, noriu išmetu“.

Gal šiam Seimui ir Parlamentinei grupei „Už gyvūnų gerovę ir apsaugą“ pakaks laiko ir valios priimt kaip oras reikalingus sprendimus ir išoperuot susikaupusius pūlinius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.