Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!

 (99)
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...
Išsigandęs šuo
© Shutterstock

Tačiau kai visai neseniai Lietuvoj per savaitę buvo pakarti du šunys, o vienam nukirsta galva, tylėt nebe išeina. Agresiją ir žiaurų elgesį su gyvūnais privalom tramdyt tiek įstatymais, tiek bausmėmis, tiek švietimu - ir labai skubiai.

Gyvūnų teisių klausimu ir programų nebuvimu mūsų šalis velkasi Europos Sąjungos uodegoj. Klestint nebaudžiamumui gyvūnus kankina ir šeimininkai, ir „kinologai“. Reikia pavyzdžių? Prašom.

Pats, kartu su gyvūnų globėja į Jakovo kliniką pristačiau šunelį, kuriuo šeimininkai tiesiog nesirūpino. Nabagas vienišas maklinėjo gatvėmis... Po pjautynių arba sumušimo į žandikaulį įsimetė infekcija ir gyvūnėlis ėmė pūti gyvas... Pusė veido atrodė siaubingai - kabėjo mėsos, bėgo kraujas ir pūliai. Chirurgai išėmė dalį apatinio žandikaulio ir darė viską, kad gyvūnėlis išgyventų. Deja... Šunelis iškeliavo į savo planetą. Kas buvo šeimininkams? Ogi nieko.

Kitas atvejis. Vyras naktį daugiabučio laiptinėje peiliu subadė savo šunį. Kaimynai, girdėdami nežmonišką šuns spiegimą ir aimanas, iškvietė policiją. Pareigūnai išvydo kruviną laiptinę ir negyvą keturkojį. Įtariamasis buvo sulaikytas. Tačiau... šiuo metu „kinologas“ augina kitus šunis. Kaip niekur nieko.

Reikia dar pavyzdžių? Prašom. Dresuotojas, jei taip galima pavadint tokį veikėją, su grupe bendraminčių renkasi aikštelėje ir dresuoja šunis... elektra. Ne, ne elektriniais antkakliais, o kaip supratau, purto nuo akumuliatorių pajungtais laidais, kai šuo neklauso. Augintinių šeimininkai džiūgauja, kad šuo „apsimyžo, raitėsi ir purtėsi ant žemės“.

Ir tik šiuo metu pagaliau supratau, kodėl feisbuko specializuotose grupėse keturkojų šeimininkai nuolat teiraujasi, kur rasti gerą dresuotoją, kuris nesmaugtų, nekartų, nemuštų ir nedaužytų šuns. Žmonės ima suprasti, kad fizinio smurto, agresijos, psichologinio smurto metodika – tai ne dresūra, o šuns kankinimas. Be abejo, ujamas, mušamas ir tampomas šuo tam tikru metu palūžta ir ima klausyti. Tačiau tik iš baimės ir tik aikštelėje. Laisvėje elgiasi taip, kaip šauna į galvą. Puola šunis, žmones, nes dažniausiai ginasi. Natūralu – jam įskiepyta tokia pasaulio samprata. Tave visi muša, daužo, todėl norėdamas išgyvent turi gintis. Kito kelio šuo nemoka ir nežino.

M. Sėjūnas su šunimi
M. Sėjūnas su šunimi
© Asmeninis archyvas

Kur išeitis? Profesionalioje dresūroje, licencijuojamoje pagal Europos Sąjungos normas, kur dresuotojas baigęs specializuotus mokslus, išlaikęs kvalifikacinius egzaminus ir atsako už savo veiksmus (gali prarasti licenciją), turi profesinės veiklos kodą ir moka valstybei mokesčius.

Kitas žingsnis – gyvūnų gerovės inspekcija, apie kurią kalbama jau antroje Seimo kadencijoje. Įsteigta tarnyba (prie Aplinkos ministerijos arba kaip VMVT padalinys) atliktų Gyvūnų gerovės įstatyme numatytas funkcijas, gelbėtų sužeistus gyvūnus, baustų nelegalius veisėjus, gyvūnų kankintojus ir pan. Tačiau sutiktas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas nuvylė, pasiaiškindamas, kad gyvūnų apsauga – ne jo tarnybos reikalas. Įdomu kieno? Prezidentės? Puškino? Klausimas vėl kabo ore.

Ir pagrindinis žingsnis - nebaudžiamumo panaikinimas. Šiuo metu Seimui siūlomas įstatymo projektas, kuriame už gyvūno nužudymą numatyta nuo vienerių iki trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Internete pasirašinėjama peticijas – kreipimasis į Parlamentą. Kai keletas sadistų sės už grotų, kitiems greit atšoks fantazija vadovautis šūkiu: „Mano šuo – ką noriu tą darau: noriu užmušu, noriu pakariu, noriu išmetu“.

Gal šiam Seimui ir Parlamentinei grupei „Už gyvūnų gerovę ir apsaugą“ pakaks laiko ir valios priimt kaip oras reikalingus sprendimus ir išoperuot susikaupusius pūlinius.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (71)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (31)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.