Nuomonė. Kas kaltas dėl Šilutės kūdikio žūties?

 (126)
Po tragedijos Šilutėje, kurios metu žuvo mėnesio naujagimis, kaip įprasta, tauta metėsi ieškoti kaltų: „Kalti tėvai! Iš tokių atimt ir vaikus, ir šunis! Dobermaną reikėjo užbetonuot tam narve! Šunį reikėjo nušaut! Veislę išnaikint! Uždraust!“ Emocijos pilasi per kraštus ir kaltų greičiausiai nesurasime, nes kalti... mes visi. Taip pat ir aš, kaip Dobermanų mylėtojų klubo narys. Esam kalti dėl to, kad leidom susiklostyti tokiai situacijai ir daugybę metų nieko nedarėm. Ir iki šiol nieko nedarom, tik klykaujam spygaujam ir piktinamės.
Dobermanas
© M. Sėjūno nuotr.

Didžiausias idiotizmas ir absurdas tas, jog daugybė žmonių, kaip spėju – ir socialinės rūpybos, ir vaikų teisių specialistai, ir pareigūnai, ir kaimynai matė, kad didelis šuo auginamas ne taip, kaip priklauso. Matė, kad šuo yra KANKINAMAS.

Gyvūnų gerovės įstatymas apibrėžia, kad žiaurus elgesys su gyvūnu tai: „netinkamų, žalingų gyvūnų laikymo, priežiūros ar darbo įrenginių taikymas gyvūnams; „nepakankamas gyvūnų šėrimas ar girdymas”; „poilsio laiko gyvūnams nesuteikimas, atsižvelgiant į jų fiziologinius poreikius”.

Tragiškai išgarsėjęs dobermanas (arba mišrūnas – tą turi nustatyti ekspertai), kuris neturi jokio poplaukio, gyveno mažutytėje, sygliuotomis vielomis apraizgytoje rankų darbo vištidėje, ir dar žiemą! Tai ne tik gyvūno kankinimas... tai tolygu mirčiai. Gyvūnas iš tokių šeimininkų privalėjo būti konfiskuojamas nedelsiant. Juk Gyvūnų gerovės įstatyme juodu ant balto parašyta: „Kol teismas priims sprendimą ar įsiteisės teismo sprendimas dėl gyvūno konfiskavimo, savivaldybės administracijos direktoriaus įgaliotas asmuo, dalyvaujant Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos gydytojui ir policijos pareigūnui, jeigu būtina užtikrinti viešąją tvarką, turi paimti tokį gyvūną ir perduoti jį gyvūnų globėjui ar kitokiu būdu užtikrinti tinkamą gyvūno laikymą.”

Vadinasi, arba Šilutės savivaldybės, arba rajono maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai, arba policijos pareigūnai. nekonfiskuodami kankinamo šuns, nevykdė įstatymo! Jei aš neteisus - meskit į mane akmenį!

Ir vėl garsiai imta kalbėti apie – veislynus, atsiprašau – daugyklas. Kiek dar reikia nelaimių?! Vieną kartą ir visiems laikams reikia užraukt visus nelegalius veislynus! Atsidarykit skelbimų puslapius – ten pilna parduodamų dobermanų mišrūnų, kurie neaiškios psichikos, be ligų istorijų ir keliauja velniai žino pas kokius veikėjus, o gal ir psichikos ligonius! Juk niekas šių daugyklų nekontroliuoja. Nei policija, nei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, nei savivaldybės.

M. Sėjūnas su šunimi
M. Sėjūnas su šunimi
© Asmeninis archyvas

Uždarius daugyklas, kurios verčiasi neleistina veikla, nes augina visuomenei pavojingus šunis ir nemoka valstybei nei cento mokesčių, derėtų atkreipti dėmesį į legalius veislynus. Čia tap pat marios betvarkės. Šunys veisiami ir dalijami bet kam. Nepaisant draudimų kopiruoti uodegas ir ausis, vežami dažniausiai į Latviją arba į santechniko Petro garažą, kur jiems atliekama itin skausminga ir uždrausta galūnių amputacija. Po to šuniukai dažniausiai tampa Baltarusijos piliečiais.

Kaip? Paprastai. Klastojant dokumentus. Lietuvišką šunį tariamai įsigyja Baltarusijos pilietis (nors nei šuo, nei baltarusis vienas kito nematė, nes pirkėjo nėra) ir po to tariamai nuperkamas iš Baltarusijos (pagaminami baltarusiški tapatybės dokumentai). Tokiu būdu keturkojis tampa Lietuvos baltarusiu amputuotomis galūnėmis. Bet užtai gali legaliai dalyvauti parodose ir varžybose. Tai kas, kad karpyti ausis draudžia Europos Sąjungos ir Lietuvos įstatymai! Tfu! Nusispjaut! Mes – Baltarusija! Gražu? Labai. Ypač, kai tuo verčiasi garbingi šalies veislynai. Kiek ši betvarkė tęsis? Kol kas nors nesės už grotų dėl dokumentų klastojimo.

O kas už šunį atsako po to, kai iš veislyno jis patenka į šeimos rankas? Prieš kelias dienas sutikau dobermanų šeimininkus. Skundėsi, jog šuo puola iš baimės. Sukandžiojo žmonos koją ir petį. Teko siūt. Niekas nežino, ką daryt. Žinovai pataria... migdyt! Specialistai! Kur jūs?! Vėl kvailas šeimininkas, brokuotas šuo? O gal atvirkščiai?! Gal tie šešias klases baigę „specialistai“ nieko neraukia apie veislę? Juk pardavus veislinį šunį privaloma instruktuoti šeimą, kaip parduotą keturkojį adaptuoti socialiam gyvenimui, išmokyti elgtis gatvėje, su vaikais ir t.t. Privalu žinoti, kad ne kiekvieno nosiai užteks jėgų užsiimti su dobermanų, rotveilerių ar vokiečių aviganių veislės aktyvuoliais.

Ačiū Dievui, kad pažangūs veislynų veisėjai jau dabar pasirašo su pirkėjais sutartis, kuriose gausybė įsipareigojimų. Jų nevykdant gyvūnas konfiskuojamas . O veisėjas turi teisę tikrinti savo augintinį, kada tik panorėjęs.

Toliau – dresūra. Tūli garsūs dresuotojai postringauja, kad šuo – agresyvus padaras iš prigimties, todėl visuomet privalo dėvėt antsnukį. Gali bet kada pult. Kąst. Saugokitės tokių dresuotojų. Tai agresyvūs žmonės. Žmonės, beje, yra kur kas agresyvesni nei gyvūnai, nes žudo dėl malonumo, kankina vienas kitą, muša gyvūnus dėl pasimėgavimo arba tenkina savo psichinį neįgalumą. Tuo tarpu šuo puola gindamasis, o dažniausiai aiškindamasis santykius su gentainiu. Jei žudo – tik maistui. Tačiau XXI amžiuje tai beveik nebevyksta.

Agresyviems dresuotojams primenu, kad civilizuotoje Europoje, ne sovietinės milicijos dresūros paveldo šalyse, yra kaniterapiniai šunys (jų pagaliau jau yra ir Lietuvoje) ir šunys asistentai, kurie neturi jokios agresijos. Jie nieko nepuola visose gyvenimiškose situacijose. Keturkojai šeimininką lydi visur – į bankus, ligonines, parduotuves. Jie nekonfliktuoja nei su žmonėmis, nei su šunimis. Alio! Iškiškit nosį į Vakarus!

Kodėl mūsų šunys agresyvūs? Kodėl skiriasi nuo Skandinavijos, Vokietijos, Italijos šunų? Atsakymas paprastas – agresyvi dresūros mokykla. Pažiūrėkit vaizdo siužetus, kurių gausu internete. Bet kuris akylesnis šunų elgesio specialistas pasakys, kad dauguma mūsų keturkojų lupti, smaugi, daužyti... užguiti ir persigandę. Visa ši mūsų agresyvios mokyklos sistema sukėlė sumaištį, kuomet neseniai Lietuvoje lankėsi garsus dresuotojas iš Vakarų Europos.

Vos tik žvilgtelėjęs į šunis, žmogus persigando ir pakraupo... plika akimi matėsi, kad dauguma keturkojų patyrę smurtą. Todėl paskaitų metu mūsų dresuotojams buvo pasiūlyta įlįsti į narvus, užsimauti kaklą badančius antkaklius, nepatenkintus prismaugti ir apdaužyti su pagaliu. Kuris norėtų tokio pažeminimo ir smurto? Nei vienas. O šuo kažkodėl turi visai tai iškęst.

Mūsų specialistams buvo paaiškinta, kad engiamas šuo jaučia lygiai tą patį, ką žmogus. Juk atsakas į agresiją – tai agresija ir baimė. O paklusnumas iš baimės – tai ne paklusnumas. Šuo lauks progos pabėgt iš nepatogios situacijos arba įvyks agresijos priepuolis.

Pamenat, ką prieš mėnesį pasakė Romos popiežius Pranciškus berniukui, liūdinčiam nugaišusio šuns? Popiežius paguodė vaiką, sakydamas, kad šuniuką berniukas greičiausiai sutiks, nes ir keturkojis gali patekti į rojų.

Vakarų Europos šalių dresuotojai ragina su šunimis elgtis taip, kaip norėtumėm, kad ir su mumis būtų elgiamasi. Pagalvokim apie save: juk ir mes pačius šlykščiausius komentarus DELFI rašome tada, kai ant mūsų rėkia žmona, vyras, darbdavys, kai moka per mažą atlyginimą, o gatvėje apipypina ir parodęs vidurinį pirštą aplenkia kažkoks „gaidys“.

Mūsų aikštelėse vis dar naudojami smaugiami, griežti antkakliai, šunys kratomi elektra. Ir kas rūpinasi, kad šunys nebūtų kankinami? Niekas. Nors jau keletą metų kalbama, kad būtina kurti Gyvūnų apsaugos inspektoriaus tarnybą, kuri tokius atvejus, kaip Šilutėje, spręstų nedelsiant.

Mes nieko nedarome, kol nesumokame pačios didžiausios kainos – gyvybės. Šilutės tragedija atskleidė visą puokštę minėtų bėdų. Visos viename. Šuo nežinia iš kur, nesocializuotas, ausys ir uodega kopiruotos nusižengiant įstatymui, laikomas netinkamomis sąlygomis, kankinamas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (71)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (31)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.