Mokslininkai nustatė, ką sapnuoja šunys

 (9)
Šunų šeimininkai pastebi, kad jų augintiniai per miegus kartais padaro daug judesių. Mokslininkai patvirtino šeimininkų spėjimus - šunys tikrai sapnuoja. Taip pat jie paaiškina, kada ir ką sapnuoja šunys.
Šuo
© Fotolia nuotr.

Dauguma šunų savininkų yra pastebėję, kad kai kurie šunys kelis kartus miego metu gali sudrebėti, gali trūkčioti jų kojos, jie gali urgzti ar net mėginti grybštelėti kažkokiam miego sukeltam vaiduokliui. Ir tada atrodo, kad šunys sapnuoja.

Palyginant žmonių ir šunų smegenis, galima pasakyti, kad jos yra panašios. Miego metu šunų smegenų bangos yra panašios į žmonių. Ir jos pereina tuos pačius elektrinio aktyvumo lygmenis kaip ir žmonių. Todėl galima manyti, kad ir šunys sapnuoja.

Sapnavimas yra būdingas žinduoliams. Tai yra nustatyta tiriant žiurkes. Praktiškai visi stuburiniai gyvūnai patiria Non-REM miego stadijas (pirmosios trys stadijos). Tai gali patirti net kai kurie bestuburiai, tokie kaip vaisinės muselės. Galbūt ir vaisinės muselės sapnuoja.

Miegas pagerina atminties formavimąsi. Šunys nugrimzta į REM fazę snausdami maždaug po 20 minučių ir išbūna joje 2-3 minutes. Šeimininkas gali pastebėti, kad šuns kvėpavimas tampa nelygus, mažų šuniukų ir senų šunų raumenys gali trūkčioti. Tyrėjai teigia, kad šunys sapnuoja „šuniškus dalykus“: pointeriai puola paskui sapnų paukščius, dobermanai vejasi plėšikus. Šie šunų sapnų modeliai yra labai panašūs į žmonių.

Nežinia dėl kokių priežasčių, tačiau šunų dydis lemia ir jų sapnų ilgį. Mažesni šunys sapnuoja dažniau, bet trumpiau, o didesni – rečiau, bet ilgiau. Šunų miegas ir kitaip panašus į žmonių. Šunys, kaip ir žmonės, sapnuoja košmarus. Jie taip pat gali susirgti narkolepsija - sutrikimu, priverčiančiu smegenis staiga užmigti. Šunys išvengia tik vienos bėdos, būdingos žmogui – miego paralyžiaus, kai sąmonė grįžta anksčiau, smegenims dar nespėjus įjungti raumenų. Miego paralyžius dažniausiai ištinka tada, kai labai trūksta miego, o šuo snaudžia, kada tik įmanoma.

Naujausi mokslo tyrimai parodė, kad gyvūnai, ne tiek protingi kaip šunys, taip pat sapnuoja. Matthew Wilson ir Kenway Louie iš Masačiusetso technologijos instituto turi įrodymų, kad miegančių žiurkių smegenys veikia taip, kaip sapnuojant. Sapnai dažniausiai yra susiję su tuo, ką veikėte dieną. Tas pats yra ir pas žiurkes. Taigi, jei žiurkė dienos metu lakstė po sudėtingą labirintą, naktį ji gali sapnuoti apie tai. Kai žiurkė buvo budri ir bandė labirintą, iš jos smegenų ploto, susijusios su atminties formavimusi, ėjo elektriniai impulsai.

Tyrėjai sužinojo, kad kai kurie elektriniai modeliai yra gana specifiški ir atpažįstami priklausomai nuo to, ką žiurkė veikė. Vėliau, kai žiurkė miegojo ir jos smegenų bangos parodė, jog ji įeina į tą fazę, kurioje žmonės sapnuoja, vėl pasirodė šie smegenų bangų modeliai. Jie buvo tokie ryškūs ir aiškūs, kad tyrėjai net galėjo pasakyti, kurioje labirinto dalyje būtų žiurkė, jei ji tuo metu nemiegotų. Buvo galima netgi pasakyti, ar ji judėtų ar ramiai stovėtų.

Wilson‘as atsargiai aprašė rezultatus. Gyvūnas tikrai prisimena įvykius, kuriuos patyrė būdraudamas, ir tai darydamas jis sapnuoja kaip ir žmonės sapno metu. Yra įrodymų, kad šunys sapnuoja įprastus šuniškus reikalus. Tokiuose tyrimuose pasinaudojama tuo, kad smegenų kamiene yra ypatinga struktūra, kuri trukdo mums suvaidinti sapnus. Kai mokslininkai pašalino ar sustabdė tą smegenų dalį šunims, jie pastebėjo, kad šunys ima per miegus judėti, nepaisant to, kad smegenų impulsai rodė, jog jie yra giliai įmigę. Šunys pradėjo judėti tik tada, kai miegas perėjo į sapnavimo fazę. Jie darė tai, apie ką sapnavo. Štai sapnuojantis pointeris puolė ieškoti grobio, sapnuojantis spanielis purtė paukštį, dobermanas kariavo su sapnų plėšiku. Žinoma, ir be jokių sudėtingų tyrimų galima pasakyti, kada jūsų šuo sapnuoja. Tiesiog stebėkite šunį, kai jis ims snūduriuoti. Maždaug po 20 minučių vidutinio dydžio šuo susapnuos pirmą sapną. Jis ims neritmingai ir negiliai kvėpuoti, jam gali trūkčioti raumenys, o po užmerktais vokais, pažiūrėjus atidžiau, gali judėti akys. Jos juda todėl, kad į sapno vaizdinius šuo žiūri kaip į realius. Šie akių judesiai labiausiai būdingi sapnavimo fazei.

Taigi, apie ką šunys sapnuoja? Žinoma, galima sakyti, kaip jau rašyta aukščiau, kad jie sapnuoja savo šuniško gyvenimo įvykius. Kadangi šunys negali kalbėti, tai jie negali mums pasakyti, ar sapnuoja gerus ar blogus sapnus. Tačiau, kadangi jie sapnuoja panašiai kaip mes, tai gali sapnuoti ir gerus sapnus, ir blogus. Sunku pasakyti, ar jie sapnuoja baisius košmarus. Įdomu, kad kai kurie žmonės teigia, jog šunys, kurie buvo skriaudžiami, sapnuoja kur kas rečiau, negu kiti šunys. Jie gali sapnuoti rečiau, nes stengiasi neužmigti, tačiau tvirtų įrodymų, patvirtinančių šį faktą, dar nėra.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (4)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (42)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.