aA
Šunų šeimininkai pastebi, kad jų augintiniai per miegus kartais padaro daug judesių. Mokslininkai patvirtino šeimininkų spėjimus - šunys tikrai sapnuoja. Taip pat jie paaiškina, kada ir ką sapnuoja šunys.
Šuo
© Fotolia nuotr.

Dauguma šunų savininkų yra pastebėję, kad kai kurie šunys kelis kartus miego metu gali sudrebėti, gali trūkčioti jų kojos, jie gali urgzti ar net mėginti grybštelėti kažkokiam miego sukeltam vaiduokliui. Ir tada atrodo, kad šunys sapnuoja.

Palyginant žmonių ir šunų smegenis, galima pasakyti, kad jos yra panašios. Miego metu šunų smegenų bangos yra panašios į žmonių. Ir jos pereina tuos pačius elektrinio aktyvumo lygmenis kaip ir žmonių. Todėl galima manyti, kad ir šunys sapnuoja.

Sapnavimas yra būdingas žinduoliams. Tai yra nustatyta tiriant žiurkes. Praktiškai visi stuburiniai gyvūnai patiria Non-REM miego stadijas (pirmosios trys stadijos). Tai gali patirti net kai kurie bestuburiai, tokie kaip vaisinės muselės. Galbūt ir vaisinės muselės sapnuoja.

Miegas pagerina atminties formavimąsi. Šunys nugrimzta į REM fazę snausdami maždaug po 20 minučių ir išbūna joje 2-3 minutes. Šeimininkas gali pastebėti, kad šuns kvėpavimas tampa nelygus, mažų šuniukų ir senų šunų raumenys gali trūkčioti. Tyrėjai teigia, kad šunys sapnuoja „šuniškus dalykus“: pointeriai puola paskui sapnų paukščius, dobermanai vejasi plėšikus. Šie šunų sapnų modeliai yra labai panašūs į žmonių.

Nežinia dėl kokių priežasčių, tačiau šunų dydis lemia ir jų sapnų ilgį. Mažesni šunys sapnuoja dažniau, bet trumpiau, o didesni – rečiau, bet ilgiau. Šunų miegas ir kitaip panašus į žmonių. Šunys, kaip ir žmonės, sapnuoja košmarus. Jie taip pat gali susirgti narkolepsija - sutrikimu, priverčiančiu smegenis staiga užmigti. Šunys išvengia tik vienos bėdos, būdingos žmogui – miego paralyžiaus, kai sąmonė grįžta anksčiau, smegenims dar nespėjus įjungti raumenų. Miego paralyžius dažniausiai ištinka tada, kai labai trūksta miego, o šuo snaudžia, kada tik įmanoma.

Naujausi mokslo tyrimai parodė, kad gyvūnai, ne tiek protingi kaip šunys, taip pat sapnuoja. Matthew Wilson ir Kenway Louie iš Masačiusetso technologijos instituto turi įrodymų, kad miegančių žiurkių smegenys veikia taip, kaip sapnuojant. Sapnai dažniausiai yra susiję su tuo, ką veikėte dieną. Tas pats yra ir pas žiurkes. Taigi, jei žiurkė dienos metu lakstė po sudėtingą labirintą, naktį ji gali sapnuoti apie tai. Kai žiurkė buvo budri ir bandė labirintą, iš jos smegenų ploto, susijusios su atminties formavimusi, ėjo elektriniai impulsai.

Tyrėjai sužinojo, kad kai kurie elektriniai modeliai yra gana specifiški ir atpažįstami priklausomai nuo to, ką žiurkė veikė. Vėliau, kai žiurkė miegojo ir jos smegenų bangos parodė, jog ji įeina į tą fazę, kurioje žmonės sapnuoja, vėl pasirodė šie smegenų bangų modeliai. Jie buvo tokie ryškūs ir aiškūs, kad tyrėjai net galėjo pasakyti, kurioje labirinto dalyje būtų žiurkė, jei ji tuo metu nemiegotų. Buvo galima netgi pasakyti, ar ji judėtų ar ramiai stovėtų.

Wilson‘as atsargiai aprašė rezultatus. Gyvūnas tikrai prisimena įvykius, kuriuos patyrė būdraudamas, ir tai darydamas jis sapnuoja kaip ir žmonės sapno metu. Yra įrodymų, kad šunys sapnuoja įprastus šuniškus reikalus. Tokiuose tyrimuose pasinaudojama tuo, kad smegenų kamiene yra ypatinga struktūra, kuri trukdo mums suvaidinti sapnus. Kai mokslininkai pašalino ar sustabdė tą smegenų dalį šunims, jie pastebėjo, kad šunys ima per miegus judėti, nepaisant to, kad smegenų impulsai rodė, jog jie yra giliai įmigę. Šunys pradėjo judėti tik tada, kai miegas perėjo į sapnavimo fazę. Jie darė tai, apie ką sapnavo. Štai sapnuojantis pointeris puolė ieškoti grobio, sapnuojantis spanielis purtė paukštį, dobermanas kariavo su sapnų plėšiku. Žinoma, ir be jokių sudėtingų tyrimų galima pasakyti, kada jūsų šuo sapnuoja. Tiesiog stebėkite šunį, kai jis ims snūduriuoti. Maždaug po 20 minučių vidutinio dydžio šuo susapnuos pirmą sapną. Jis ims neritmingai ir negiliai kvėpuoti, jam gali trūkčioti raumenys, o po užmerktais vokais, pažiūrėjus atidžiau, gali judėti akys. Jos juda todėl, kad į sapno vaizdinius šuo žiūri kaip į realius. Šie akių judesiai labiausiai būdingi sapnavimo fazei.

Taigi, apie ką šunys sapnuoja? Žinoma, galima sakyti, kaip jau rašyta aukščiau, kad jie sapnuoja savo šuniško gyvenimo įvykius. Kadangi šunys negali kalbėti, tai jie negali mums pasakyti, ar sapnuoja gerus ar blogus sapnus. Tačiau, kadangi jie sapnuoja panašiai kaip mes, tai gali sapnuoti ir gerus sapnus, ir blogus. Sunku pasakyti, ar jie sapnuoja baisius košmarus. Įdomu, kad kai kurie žmonės teigia, jog šunys, kurie buvo skriaudžiami, sapnuoja kur kas rečiau, negu kiti šunys. Jie gali sapnuoti rečiau, nes stengiasi neužmigti, tačiau tvirtų įrodymų, patvirtinančių šį faktą, dar nėra.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Apskaičiavo, kiek mums kainuoja augintinių išdaigos: jos gerokai patuština piniginę (1)

Naminių gyvūnų elgesys kartais tampa neprognozuojamas ir gali lemti net tūkstantį eurų...

Norvegijoje plinta šunims pavojinga liga: perspėja ir lietuvius (6)

Šunų mylėtojai yra sunerimę dėl Norvegijoje plintančios ūmios ligos, kuri ne visada išgydoma...

Augintinio parneštos blusos gali pridaryti daug bėdos: ką daryti? (1)

Kenkėjų kontrolės ekspertai skuba priminti – nenaikinamos blusos gali greitai išplisti per visus...

Aktualu auginantiems graužikus: ar tikrai žinote, kaip pasirūpinti šiais augintiniais? (1)

Dekoratyviniai triušiai, žiurkėnai, šeškai, jūrų kiaulytės ir kiti naminiai graužikai dėl...

Šį savaitgalį gyvūnų mylėtojų laukia šventė: žada daug pramogų (1)

Gargžduose šį šeštadienį – tradicinė ir jubiliejinė, 10-oji, Pasaulinės gyvūnų dienos...

Top naujienos

Paauglei per klaidą buvo sulašintas dezinfekcinis skystis: paaiškino, kaip tai įvyko papildyta 13.16 (49)

Praėjusį penktadienį per Lietuvą nuaidėjo žinia apie Kauno klinikose įvykusią slaugytojos...

Gaisro gesinimo realybė Alytuje: skambinome per visą Lietuvą, maldavome verslininkų papildyta 13:20 val. (146)

Šeštą parą Alytuje kovojama su gaisru padangų perdirbimo įmonėje. Mieste yra paskelbta...

Kauno r. sugalvojo atkirtį Matijošaičiui, pasiryžusiam per dieną už vaiką reikalauti kone 10 eurų (140)

9,20 euro už vieną Kauno vaikų darželiuose praleistą dieną. Tiek kitais metais reikės mokėti...

Finalas gali būti skandalingas: jei į Pranckiečio ir valdančiųjų konfliktą dėl posto būtų įtraukta net policija (269)

Antradienį Seimo posėdžių salę pasieks ne tik kitų metų biudžeto projektas ir jo pateikimas....

Įtarusi galimą dokumento klastojimą, Širinskienė kreipėsi į Seimo kanclerę (94)

Dėl tikrovės neatitinkančių duomenų pateikimo spalio 15 d. nenumatyto Seimo plenarinio posėdžio...

Stilistė palygino pigius ir brangius drabužius – atrodo taip pat, o kainos skiriasi dešimtis kartų (13)

Žinomas prekinis ženklas – tai tik žmogaus puikybės ženklas ar, vis dėlto, nepriekaištinga...

Rokiškėnas praturtėjo neteisėtai: skyrė baudą ir konfiskavo 354 tūkst. namuose rastų eurų (28)

Lietuvos apeliacinis teismas patenkino Panevėžio apygardos prokuratūros apeliacinį skundą ir...

Paaiškėjo naujos Anastasijos Zavorotniuk gydymo detalės: gydymo brangiame reabilitacijos centre prireikė staiga pablogėjus sveikatai (2)

Žurnalistai išsiaiškino, kiek kainuoja paslaugos elitiniame Pamaskvės rajone (Rubliovkoje)...

Į Lietuvą atvyko JAV tankai (124)

Į Lietuvą pirmadienį atvyko pusmečiui šalyje dislokuojamo Jungtinių Valstijų bataliono...

Ko patys medikai nelaiko savo namų vaistinėlėse

Retas kuris neturi namų vaistinėlės – paprastai vonioje kabančios spintelės, kurioje sukrautos...