Mažiausios pasaulio veislės katę auginanti lietuvė: jos buvo naikinamos kaip parazitai

 (30)
Panevėžio prekybos ir pramogų centrą „Babilonas“ šį savaitgalį okupuos katės. Čia „Lietuvos gyvūnų augintojų centro“ rengiamoje tarptautinėje kačių parodoje lankytojai galės susipažinti tiek su populiariomis, tiek su itin retomis murkiančių keturkojų veislėmis. Gausiame būryje išpuoselėtų augintinių panevėžiečiai ir miesto svečiai išvys ir vieną rečiausių kačių Lietuvoje – Singapūro katę, pripažintą mažiausia pasaulyje.
Singapūro katė
© Organizatorių archyvas

Kaip pasakoja felinologė Dovilė Intienė, kažkada šios katės gyveno Singapūro gatvėse. „Dėl savo itin mažo ūgio blogu oru jos slėpdavosi lietvamzdžiuose. Aštuntajame dešimtmetyje valdžios įsakymu jos buvo naikinamos kaip parazitai. Viena amerikiečių pora išgelbėjo šių kačių porelę ir pradėjo juos veisti“, – pasakoja pašnekovė, šiuo metu auginanti tris šios retos rūšies atstovus.

Išskirtinė Singapūros išvaizda išties patraukia dėmesį. Visų pirma, dėl savo mažo kūno. Suaugusi katė sveria vidutiniškai du kartus mažiau, nei daugelis kitų kačių – vos 1,5-2 kilogramus. Nedideliame kūnelyje labai ryškiai spindi didžiulės žalios akys, lyg apibrėžtos juodu pieštuku. Išskirtinės jos ir dėl savo unikalaus kailio – kiekvienas atskiras plaukelis yra dryžuotas. Katei judant kailiuko paviršius keičia atspalvį nuo šviesiai pilkšvos iki juodos.

Singapūro katė
Singapūro katė
© Organizatorių archyvas

Ypatingas ir jų charakteris. „Maža katė – didelė asmenybė“, – savo augintinius apibūdina felinologė D. Intienė. Pasak jos, šios katės lengvai prisitaiko prie šeimininko charakterio, temperamento, jo gyvenimo tempo. Yra visiškai neagresyvios ir labai meilios. „Tai terapinės katės, kurios ypatingai tinka įvairių sutrikimų turintiems vaikams ir suaugusiems. Jos skiria minimaliai laiko sau, tačiau labai daug – šalia esančiam žmogui“, – būdo bruožus vardija trijų Singapūro kačių šeimininkė. Jos miauksi labai tyliai. Jų „kalbėjimas“ veikiau primena mekenimą nei mūsų ausims įprastą miaukimą.

Ši veislė reta ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Tai lemia kelios pagrindinės priežastys: „Šios katės yra labai mažos, jos vystosi lėčiau nei kitos katės, ilgai būna su mama. Jų labai vėlyva fiziologinė ir lytinė branda. Jos vėlai ir retai poruojasi, sunkiai gimdo. Pasitaiko, kad ne visi kačiukai išgyvena dėl nedidelės masės, veda po nedaug palikuonių. Dažniausiai kiekvienai katei reikalingas atskiras partneris, nes tai vienintele veislė, kurios atstovai ištikimi lyg gulbės."

Kokie žmonės gali tapti šios veislės šeimininkais? Prieš priimant sprendimą D. Intienė pataria atsakyti į kelis klausimus. Jums namie liūdna? Turite polinkį į depresiją? Vaikai namuose dažnai nuobodžiauja? Auginate sutrikusio vystymosi vaiką? Jums patinka, kai katė pati jums rodo dėmesį? Jei į bent vieną klausimą atsakėte teigiamai, Singapūro katė – jums.

Auginti šios veislės kates visiškai nesudėtinga. Jos nėra nei lepios, nei įnoringos. Tiesa, kiek ypatingesnės priežiūros reikalauja Singapūrų mažyliai, tačiau tai – veisėjų darbas. Paaugę kačiukai jau būna socialiai adaptuoti, stiprūs, judrūs ir drąsūs. Maudyti jas reikia itin retai, kadangi šios katės yra labai švarios ir pačios mėgsta prižiūrėti savo kailiuką ir pasirūpinti savo higiena. Anot pašnekovės, veterinarines išlaidos – tokios pat kaip ir kitų veislių katėms. Ėdalo ir kraiko sąnaudos mažesnės, nes ir gyvūnai nedideli.

Kačių parodoje bus galima išvysti ir šiuo metu Lietuvoje bene populiariausias veisles – tai Abisinijos ir Bengalijos katės. Taip pat Britų trumpaplaukes, Selkirko, Devono ir Kornvalio reksus, Sibiro kates ir, žinoma, sfinksus.

Gruodžio 10-11 dienomis „Babilone“ vyksiančios parodos metu lankytojai galės stebėti ir suaugusių kačių bei kačiukų šou, vienspalvių, trumpaplaukių ir kačių su balta spalva parodomuosius šou, vėliau vyks gražiausių kačių rinkimai. Dvi dienas vyksiančiame renginyje kates vertins Pasaulinės Kačių Federacijos (WCF) teisėjai iš Lietuvos, Latvijos, Italijos – Vija Klučniece, Elena Mundrė ir Eleonora Ruggiero.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (211)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.