Mažai žinomi faktai apie kačių miegą

 (3)
Katės - pagarsėjusios snaudalės. Kadangi du trečdalius gyvenimo šios plėšrūnės praleidžia miegodamos, jos net apšaukiamos tinginėmis. Taip kalbėti gali tik žmonės, nesusipažinę su katėmis arba jų paprasčiausiai nemėgstantys. Jie mano, kad visas rainųjų gyvenimas - gulėjimas, nieko neveikimas ir laukimas, kol žmonės jas pamaitins. Tačiau supratus, kodėl ir kaip katės miega, į jų pasaulį galima pažvelgti iš visiškai naujo kampo.
Katė
© Fotolia nuotr.

Miegas tiekia energiją medžioklei

Kaip žinia, katės yra plėšrūnės. Mėsėdžių maistas neauga laukuose – jo neparupšnosi, tad norėdamas paėsti, mėsėdis turi medžioti. Katės ir ne maitėdos – jos nebėginėja visokiais užkampiais ieškodamos, gal kur nors mėtosi koks užsilikęs lavonėlis, kurį galėtų ramiai suryti. Katei reikia šviežio, gyvo maisto. Pajutusi auką katė atsargiai žingsnis po žingsnio sėlina, kol atranda tobulą padėtį, iš kurios gali užšokti ant grobio ir jį pribaigti. Tam reikia trumpo, bet labai intensyvaus energijos kiekio.

Energijos reikia ne tik medžioklei. Nepamirškite įtraukti streso veiksnio, kadangi palyginti nedidelio dydžio katė – ne tik medžiotoja, ji pati gali tapti stambesnio plėšrūno auka. Miegas taupo energiją ir „įkrauna“ katę kitai medžioklei. Dėl to katės per dieną miega 12–16 valandų (dažniausiai – 13–14 val.).

Ar katės giliai įminga?

Didesnę laiko dalį katės miegas būna lengvas. Čia nieko keisto, kadangi katė - „laukti ir stebėti" tipo plėšrūnas. Kaip jai seksis, priklauso nuo jos gebėjimo „įšokti“ į veiksmą. Dėl to didžioji miego dalis ir būna negilus, jautrus snaudimas, kurio dėka katė, kai tik prireiks, nedelsiant puls grobį ar spruks nuo didesnio plėšrūno.

Kai katė būna lengvoje snaudimo fazėje, galite pastebėti, kad jos ausys reaguoja į garsus ir pasisuka jį kryptimi, be to, ji kartais atsimerkia. Kačių gilusis miegas trunka trumpais ciklais po 10 - 15 min.

Kačių miego pozos labai įvairios. Iš jų galima nustatyti aplinkos temperatūrą: šaltu oru katės linkusios susisukti į kamuoliuką, o šiltoje aplinkoje - išsitiesti.

Naktinės šėlionės

Kartais tas raines tikrai sunku suprasti. Visą dieną guli, miega ir nieko neveikia, o naktį, šeimynykščiams tik sulipus į lovas, pradeda šėlti, lakstyti, krebždenti, reikalauti dėmesio ir taip toliau. Na, labai stebėtis čia nereikėtų - juk katės yra naktiniai plėšrūnai. Normaliomis sąlygomis jos ir turi būti veiklios nuo sutemų ligi aušros, o aktyviausios - prieblandoje. Vidinis katės laikrodis taip nustatytas, kad ji linkusi dieną ilsėtis, o naktį imtis veiksmų. Žinoma, dauguma kačių išmoksta prisitaikyti prie mūsų miego poreikių ir aktyvesnės būna dienos metu.

Jei katė labai aktyviai siaučia naktimis, suteikit jai daugiau veiklos dieną – sudarykite jai sąlygas žaisti (medžioti) ir tyrinėti. Taip pat būtų gerai su augintine pažaisti prieš miegą, o po to ją pašerti. Katei atrodys, kad ji energingai pamedžiojo, surijo grobį ir dabar gali ilsėtis iki kitos medžioklės. Tai grindžiama natūraliu katės gyvenimo ciklu: medžioti, ėsti, „šukuotis", miegoti. Juk natūraliomis sąlygomis katė trumpai, bet labai intensyviai pamedžiotų ir suėstų grobį. Po valgio ji pasirūpintų, kad kailyje neliktų aukos likučių - tai padės kitoje medžioklėje ir sumažins tikimybę, kad katę užtiks ir pabandys suryti didesnis plėšrūnas. Gerai „susišukavusi", katė pasiruošia miegui.

Ar katės sapnuoja?

Katėms būdingas greitų akių judesių (REM) miegas, kurio metu atsiranda sapnai. Šio miego metu galite pastebėti trūkčiojančias kojas, judančius ūsus. Deja, ką rainosios sapnuoja nežino niekas, tačiau galime įsivaizduoti, kad sapnuose jos galbūt medžioja.

Miego pokyčiai

Nors katės dieną miega daug, jei pastebėsite kokius nors pokyčius, pasikonsultuokite su veterinaru. Nesvarbu, ar katė miega per daug, ar per mažai - tai gali būti sveikatos problema. Pvz., hipertiroidizmo (pagreitėjusios skydliaukės veiklos) atveju suaktyvėja medžiagų apykaita ir katė miega mažiau. Senos katės gali miegoti ilgiau.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.