Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?

 (10)
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.
Šuo
© DELFI / Tomas Vinickas

Nuo ko priklauso šuns gyvenimo trukmė

Vidutiniškai šuo turėtų gyventi apie 13 metų, retesni egzemplioriai gali sulaukti 15–18 m. Kalbant apie gyvenimo trukmę, ją lemia keli faktoriai.

Pirmasis faktorius – šuns dydis. Maži šunys gyvena maždaug 1,5 karto ilgiau negu dideli. Šuns, kuris sveria iki 7 kg, senatvė prasideda nuo 7 metų, vidutinio dydžio (7–35 kg) šuns – nuo 6 metų. Tačiau stambus šuo (daugiau kaip 35 kg) sulaukęs 6 metų gali būti laikomas tikru seniu.

Veislė – stiprus gyvenimo trukmės rodiklis. Didesnių veislių atstovai gyvena trumpiau negu mažų. Tačiau net toje pačioje svorio kategorijoje kai kurie gyvena ilgiau už kitus. Pavyzdžiui, dobermanas gali sulaukti 15 metų, o panašaus dydžio bokseris greičiausiai nugyvens dešimtmetį.

Buldogo gyvenimo trukmė apie 7 metų, o vokiečių dogo – apie 8 su puse metų. Tuo tarpu miniatiūrinis pudelis greičiausiai gyvens 15 metų. Remiantis skirtingais šaltiniais, grynaveisliai šunys gyvena 6– 11 metų, mišrūnai - 8–14 metų.

Šuns amžiaus trukmę gali nulemti ir lytis. Kalės gyvena ilgiau negu patinai. Taip pat, kastruoti šunys linkę gyventi ilgiau. Tai daugiausia susiję su mažesniu pavojumi susirgti vėžiu, kuris priklauso nuo lytinių hormonų. Kuo ankstesnė sterilizacija, tuo mažesnė vėžio rizika.

Šuns gyvenimo trukmę lemia ne tik jo dydis ar veislė, bet ir tai, kaip juo rūpinamasi visą gyvenimą – tinkama priežiūra, maistas, fizinis krūvis. Pakankamas bendravimas su šeimininku augintinio gyvenimą gali pailginti. Svarbiausi veiksniai – dieta, mankšta, gyvenimo sąlygos ir veterinaro priežiūra.

Tačiau nereiktų pamiršti ir individualios charakteristikos. Kaip kai kurie žmonės gimsta tvirtesnės sveikatos, taip būna ir su šunimis.

Kokybiškas gyvenimas

Kai kalbame apie laikotarpį, kurį tikimės, kad šuo nugyvens gyvas, reikia nepamiršti, kad svarbu ir šuns gyvenimo kokybė – tai yra, kiek metų jis nugyvens būdamas sveikas. Vieni šunys sveiki ir aktyvūs būna beveik visą savo gyvenimą, o kiti ilgai gali kentėti nuo įvairių ligų.

Nors niekas negali prognozuoti šuns sveikatos, atrankos ir priežiūros būdu, sveiko gyvenimo trukmę galima pailginti. Kai kurios veislės turi polinkį tam tikroms ligoms, svarbu ir kam veislė buvo sukurta bei kaip naudojama praktiškai.

Darbiniams šunims reikia daugiau erdvės ir veiklos, kitaip jie kentės psichologiškai bei fiziškai. Tuo tarpu namams skirtas šuo, laikomas lauke, taip pat gali susirgti.

Dėmėsį reiktų atkreipti ir į veisėją – kai kurie daugintojai šunis kergia praktiškai neatsižvelgdami į jų sveikatą. Tokie keturkojai paprastai būna pigesni, dažniausiai neturi dokumentų. Šuns pirkimas iš patikimo veisėjo gali padėti sutaupyti daug pinigų. Paprastai daugiausia problemų būna su populiariausių veislių šunimis.

Tinkama mityba, pakankamas, bet ne per didelis maisto kiekis šuns sveiko gyvenimo trukmę pratęs. Šuns mitybos reikalavimai priklauso nuo jo amžiaus, veislės ir gyvenimo būdo. Svarbu ir pratimai, kurių kiekis ir tipas priklauso nuo veislės bei individualių poreikių.

Blogos gyvenimo sąlygos, pavyzdžiui – šuo neapsaugotas nuo šalčio, vėjo ar lietaus, turi nepakankamai erdvės, švaraus vandens trūkumas –susijusios su ankstyvomis ligomis. Būtina nepamiršti šunis laiku skiepyti, saugoti nuo parazitų, gydyti traumas.

Šuns ir žmogaus amžiaus palyginimas

Nuolat bandome šuns amžių lyginti su žmogaus. Darydami tai, turime atsižvelgti į vidutinę tikėtiną žmonių gyvenimo trukmę. Pavyzdžiui, manome, jog dauguma šunų gyvena apie 10 metų. Išsivysčiusiose šalyse žmonių gyvenimo trukmė gali siekti 80 metų, daug kur ji yra apie 66 metus.

Taigi, sukurti tikslią konvertavimo skaičiuoklę itin sudėtinga. Plačiai priimtina nuomone laikoma, kad vieneri šuns metai prilygsta 7 žmogaus metams. Tai gali būti naudojama kaip labai nepatikima instrukcija, iš esmės šis skaičiavimo būdas yra klaidinantis.

Paprastai dažniausiai pirmieji du šuns gyvenimo metai prilygsta apie 10 žmogaus metų. Likusiems metams duodama po 4 metus. Tačiau, iš tiesų, vienų šunų vieneri gyvenimo metai gali prilygti 10-čiai žmogaus metų, o kitų – vos 4–5-iems. Šis skaičiavimas grindžiamas tuo, kad šunys greičiausiai vystosi per pirmuosius dvejus gyvenimo metus. Tačiau dauguma veislių, ypač mažesnių, turi trumpesnę vaikystę lyginant su žmonėmis.

Mažas šuo su numatoma 15 metų gyvenimo trukme psichologiškai ir lytiškai subręsta sulaukęs maždaug 1 metų amžiaus, o žmogus su tikėtina 75 metų gyvenimo trukme subręsta maždaug 15 metų amžiaus. Šuo savo brandą pasiekia per 1/15 savo gyvenimo dalį, o žmogus – 1/5.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (376)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (211)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.

Kokį akvariumą rinktis: stiklo ar išmanųjį akrilo? (9)

Kokį akvariumą rinktis: stiklo ar išmanųjį akrilo?
Daugelis mūsų mylime ir rūpinamės gyvūnais: šunimis, katėmis, paukščiais, žiurkėnais ar žuvimis. Kai kurie pagalvoja apie jų priežiūrą: kas prižiūrės? Kiek laiko ir pinigų reikės? Galima būtų apibendrintai paklausti, kokie gyvūnai mažiausiai reikalauja priežiūros, laiko ir pinigų? Atsakymas – žuvys. Joms tik reikia gero akvariumo, tačiau kokį pasirinkti, rašoma pranešime spaudai.

Žiaurus valdininkų abejingumas: ruošiasi išniekinti gyvūnų kapines (27)

Žiaurus valdininkų abejingumas: ruošiasi išniekinti gyvūnų kapines
Kol valdininkai išsisukinėja nuo atsakomybės, daugiau nei 100 žmonių turės perlaidoti savo augintinius, palaidotus oficialiose gyvūnų kapinėse, arba leisti, kad buldozeris juos išverstų. Negana to, žmonės, laidodami gyvūnus aiškiai nepažymėtoje teritorijoje, kėlė grėsmę savo gyvybei – per giliai įsmeigus kastuvą ir pažeidus aukšto slėgio dujų trasos vamzdžius, nelaimė neišvengiama, rašoma pranešime spaudai.

Padėti beglobiams gyvūnams dabar bus dar paprasčiau (5)

Padėti beglobiams gyvūnams dabar bus dar paprasčiau
Paramos akcija „Padėkime gyvūnams“ jau ne pirmus metus stengiasi pagerinti beglobių gyvūnų gyvenimo sąlygas. Ilgalaikės socialinės iniciatyvos organizatorė, gyvūnų ėdalo gamintoja „Purina“, drauge su mažmeniniu prekybos tinklu RIMI, kiekvienam suteikia galimybę prisidėti vos panorėjus. Norintys paaukoti, nuo šiol gali tai padaryti paprastai ir patogiai – pirkdami bet kuriuos „Purina“ produktus, nuo kurių 5 proc. sumos bus paaukoti prieglaudai „SOS gyvūnai“. Surinkti pinigai bus skirti „SOS vilties apartamentų” įrengimui, rašoma „Purinos“ pranešime.

Kodėl beglobių gyvūnų skaičius Lietuvoje auga? (19)

Kodėl beglobių gyvūnų skaičius Lietuvoje auga?
„Kai įrengėme prieglaudoje vietas beglobiams gyvūnams, planavome, kad po penkerių metų jų bus vienetai. Tačiau tokio augimo, koks yra šiuo metu Lietuvoje, negalėjau nuspėti“, – sako veterinarijos gydytoja Jurgita Šventoraitytė-Gustaitienė. Pasak jos, visuomenės dėmesys ir rūpestis beglobiams gyvūnams auga, tačiau pasitaiko atvejų, kai tenka susidurti su žiauriu elgesiu ir nepriežiūra.

Pateikė išvadas dėl pareigūnų, šaudžiusių į šunis: tokią teisę jie turėjo (30)

Pateikė išvadas dėl pareigūnų, šaudžiusių į šunis: tokią teisę jie turėjo
Šiandien Vilniaus apskrities vyriausio policijos komisariato (VPK) Imuniteto valdybos Vidaus tyrimų skyriuje baigtas tarnybinis patikrinimas dėl Vilniaus apskrities VPK Patrulių rinktinės pareigūnų panaudotų šaunamųjų ginklų prieš šunis, rašoma pranešime spaudai.

Jei įtariate, kad augintinis apsinuodijo – nedelskite (10)

Jei įtariate, kad augintinis apsinuodijo – nedelskite
Pastaruoju metu Vilniaus mieste padaugėjo atvejų, kai žiurkių nuodais apsinuodijo šeimininkų vedžiojami šunys. Veterinarai sako, kad šeimininkai nelaimę pastebi jau per vėlai, nes nuodų poveikis gali išryškėti tik po kelių valandų, rašoma pranešime žiniasklaidai.