Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?

 (10)
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.
Šuo
© DELFI / Tomas Vinickas

Nuo ko priklauso šuns gyvenimo trukmė

Vidutiniškai šuo turėtų gyventi apie 13 metų, retesni egzemplioriai gali sulaukti 15–18 m. Kalbant apie gyvenimo trukmę, ją lemia keli faktoriai.

Pirmasis faktorius – šuns dydis. Maži šunys gyvena maždaug 1,5 karto ilgiau negu dideli. Šuns, kuris sveria iki 7 kg, senatvė prasideda nuo 7 metų, vidutinio dydžio (7–35 kg) šuns – nuo 6 metų. Tačiau stambus šuo (daugiau kaip 35 kg) sulaukęs 6 metų gali būti laikomas tikru seniu.

Veislė – stiprus gyvenimo trukmės rodiklis. Didesnių veislių atstovai gyvena trumpiau negu mažų. Tačiau net toje pačioje svorio kategorijoje kai kurie gyvena ilgiau už kitus. Pavyzdžiui, dobermanas gali sulaukti 15 metų, o panašaus dydžio bokseris greičiausiai nugyvens dešimtmetį.

Buldogo gyvenimo trukmė apie 7 metų, o vokiečių dogo – apie 8 su puse metų. Tuo tarpu miniatiūrinis pudelis greičiausiai gyvens 15 metų. Remiantis skirtingais šaltiniais, grynaveisliai šunys gyvena 6– 11 metų, mišrūnai - 8–14 metų.

Šuns amžiaus trukmę gali nulemti ir lytis. Kalės gyvena ilgiau negu patinai. Taip pat, kastruoti šunys linkę gyventi ilgiau. Tai daugiausia susiję su mažesniu pavojumi susirgti vėžiu, kuris priklauso nuo lytinių hormonų. Kuo ankstesnė sterilizacija, tuo mažesnė vėžio rizika.

Šuns gyvenimo trukmę lemia ne tik jo dydis ar veislė, bet ir tai, kaip juo rūpinamasi visą gyvenimą – tinkama priežiūra, maistas, fizinis krūvis. Pakankamas bendravimas su šeimininku augintinio gyvenimą gali pailginti. Svarbiausi veiksniai – dieta, mankšta, gyvenimo sąlygos ir veterinaro priežiūra.

Tačiau nereiktų pamiršti ir individualios charakteristikos. Kaip kai kurie žmonės gimsta tvirtesnės sveikatos, taip būna ir su šunimis.

Kokybiškas gyvenimas

Kai kalbame apie laikotarpį, kurį tikimės, kad šuo nugyvens gyvas, reikia nepamiršti, kad svarbu ir šuns gyvenimo kokybė – tai yra, kiek metų jis nugyvens būdamas sveikas. Vieni šunys sveiki ir aktyvūs būna beveik visą savo gyvenimą, o kiti ilgai gali kentėti nuo įvairių ligų.

Nors niekas negali prognozuoti šuns sveikatos, atrankos ir priežiūros būdu, sveiko gyvenimo trukmę galima pailginti. Kai kurios veislės turi polinkį tam tikroms ligoms, svarbu ir kam veislė buvo sukurta bei kaip naudojama praktiškai.

Darbiniams šunims reikia daugiau erdvės ir veiklos, kitaip jie kentės psichologiškai bei fiziškai. Tuo tarpu namams skirtas šuo, laikomas lauke, taip pat gali susirgti.

Dėmėsį reiktų atkreipti ir į veisėją – kai kurie daugintojai šunis kergia praktiškai neatsižvelgdami į jų sveikatą. Tokie keturkojai paprastai būna pigesni, dažniausiai neturi dokumentų. Šuns pirkimas iš patikimo veisėjo gali padėti sutaupyti daug pinigų. Paprastai daugiausia problemų būna su populiariausių veislių šunimis.

Tinkama mityba, pakankamas, bet ne per didelis maisto kiekis šuns sveiko gyvenimo trukmę pratęs. Šuns mitybos reikalavimai priklauso nuo jo amžiaus, veislės ir gyvenimo būdo. Svarbu ir pratimai, kurių kiekis ir tipas priklauso nuo veislės bei individualių poreikių.

Blogos gyvenimo sąlygos, pavyzdžiui – šuo neapsaugotas nuo šalčio, vėjo ar lietaus, turi nepakankamai erdvės, švaraus vandens trūkumas –susijusios su ankstyvomis ligomis. Būtina nepamiršti šunis laiku skiepyti, saugoti nuo parazitų, gydyti traumas.

Šuns ir žmogaus amžiaus palyginimas

Nuolat bandome šuns amžių lyginti su žmogaus. Darydami tai, turime atsižvelgti į vidutinę tikėtiną žmonių gyvenimo trukmę. Pavyzdžiui, manome, jog dauguma šunų gyvena apie 10 metų. Išsivysčiusiose šalyse žmonių gyvenimo trukmė gali siekti 80 metų, daug kur ji yra apie 66 metus.

Taigi, sukurti tikslią konvertavimo skaičiuoklę itin sudėtinga. Plačiai priimtina nuomone laikoma, kad vieneri šuns metai prilygsta 7 žmogaus metams. Tai gali būti naudojama kaip labai nepatikima instrukcija, iš esmės šis skaičiavimo būdas yra klaidinantis.

Paprastai dažniausiai pirmieji du šuns gyvenimo metai prilygsta apie 10 žmogaus metų. Likusiems metams duodama po 4 metus. Tačiau, iš tiesų, vienų šunų vieneri gyvenimo metai gali prilygti 10-čiai žmogaus metų, o kitų – vos 4–5-iems. Šis skaičiavimas grindžiamas tuo, kad šunys greičiausiai vystosi per pirmuosius dvejus gyvenimo metus. Tačiau dauguma veislių, ypač mažesnių, turi trumpesnę vaikystę lyginant su žmonėmis.

Mažas šuo su numatoma 15 metų gyvenimo trukme psichologiškai ir lytiškai subręsta sulaukęs maždaug 1 metų amžiaus, o žmogus su tikėtina 75 metų gyvenimo trukme subręsta maždaug 15 metų amžiaus. Šuo savo brandą pasiekia per 1/15 savo gyvenimo dalį, o žmogus – 1/5.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (24)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (29)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.