Kaip katę pripratinti prie pavadėlio?

 (6)
Katėms pasivaikščiojimai su pavadėliu nėra būtini, tačiau tokia veikla - puikus būdas leisti augintinei mėgautis lauku užtikrinant jos saugumą. Reguliarios išvykos laukan gali sumažinti nutukimą ir su nuoboduliu susijusias elgesio problemas, kurios atsiranda kai kurioms bute gyvenančioms katėms. Mokymas vaikščioti su pavadėliu taip pat praverčia keliaujant pas veterinarus ir kitose kelionėse.
Katė su pavadėliu
© Fotolia nuotr.

Daugumą kačių galima išmokyti vaikščioti su pavadėliu. Kačiukai šią naują patirtį priima lengviau, tačiau turint kantrybės to išmoksta ir vyresnės katės. Svarbu viską daryti mažais žingsneliais ir apdovanoti kiekvieną pažangą.

Pradėkite patalpose, kuriose katė gerai jaučiasi. Įsigykite katėms tinkančias petnešas. Pavadėlis turi būti tvirtinamas nugaroje, ne ties kaklu. Niekad pasivaikščiojimams nesirinkite antkaklio. Jis gali sužaloti katės trachėją ar gerklas. Petnešos plačiau paskirsto krūvį - pečiams, krūtinei ir pilvui, tad mažesnė susižalojimo tikimybė.

Palikite pavadėlį su petnešomis šalia katės ėdimo ar miego vietos keletai dienų. Taip augintinė jo pasirodymą susies su maloniu jausmu. Be to, leiskite katei petnešas apuostyti laikydami jas rankose. Katei susidomėjus duokite skanėstų. Tada duodami skanukų uždėkite petnešas ant augintinės kaklo ir, jai ėdant, jas vėl nuimkite.

Jei katė nemėgsta būti laikoma ir varžoma, teks ją prie to pratinti. Duodami mėgstamą skanėstą ir girdami kelias sekundes ją švelniai, bet tvirtai palaikykite. Kartokite šį pratimą keletą dienų, ir kiekvieną kartą skanėstą duokite vis vėliau. Taip pat lieskite augintinės kojas ir pėdas, už tai duodami skanėstų.

Pagaliau galite uždėti petnešas, vėl už tai skatinkite ją skanumynais. Pirmus kartus katė su petnešomis tegul pabūna trumpai, nesekite jų. Po kelių dienų jau galite užsegti, tik dar netvirtinkite pavadėlio. Būtinai sureguliuokit jo dydį – tarp katės ir kūno turi tilpti du pirštai. Su petnešomis katė turėtų pavaikščioti porą minučių, ir nuimkite jas vos tik matote, kad augintinės susidomėjimas skanėstais mažėja. Kartokite tai keletą dienų. Jei katė lieka rami, palaipsniui ilginkit buvimo su petnešomis laiką. Jei katė atrodo nepatenkinta, petnešas nuimkite, vėliau pabandykite su kokius nors įspūdingesniu skanėstu, o petnešas pasistenkite nusegti anksčiau negu augintinė pradės jaustis blogai.

Pagaliau atėjo laikas pavadėliui. Keletą dienų tegul katė periodiškai vaikšto patalpoje su keliais daiktais, už kurių žeme laisvai besivelkantis pavadys gali kliūti (bet ne rimčiau užkibti – katės nereikia gąsdinti). Kai augintinė atrodo atsipalaidavusi, švelniai laikydami (ir netempdami) pavadį pavaikščiokite su ja po namus. Tegul katė eina kur nori, tuo metu ją girkite, duokite skanėstų. Po kelių dienų mokymus galima perkelti laukan.

Iki išeisite laukan, galite išmokyti katę judėti pageidaujama kryptimi. Tam geriausia naudoti skanėstus. Skatindami jus sekti, kalbinkite ją švelniu, meiliu balsu. Duokite skanėstą ir, kol katytė jį ėda, eikit tolyn su pavadėliu rankoje. Kai katė patraukia paskui jus, duokit kitą skanėstą. Jei katė bando judėti kita kryptimi, švelniai, netrūkčiodami tempkite pavadį ir kantriai laukite. Katei žengus porą žingsnių link jūsų, pavadį atpalaiduokite, ją paskatinkite.

Neverskite katės eiti į lauką. Jeigu ji nenori sekti paskui jus, neverskite jos to daryti. Kai katė galų gale apsisprendžia lįsti laukan, paskatinkite ją. Kelionė tegul būna trumpa – apie 5 minutes. Vėliau išėjimai ilgės.

Niekada lauke nebuvusios katės pirmų „ekskursijų“ metu būna gan nervingos ir jautrios. Dėl to pirmieji pasivaikščiojimai tegul vyksta ramiose vietose, kur tiesiog galite ramiai pasėdėti kartu su kate. Kaip ir patalpoje, sekiokit jai iš paskos kai jis ką nors tyrinėja.

Kai katė pripras prie pasivaikščiojimų greičiausiai juos labai pamėgs. Dėl to siekiant išvengti nuolatinio zyzimo prašantis laukan, geriau nustatyti reguliarų pasivaikščiojimų tvarkaraštį. Be to, petnešas katei dėkite toliau nuo durų – kad ši nesugalvotų pasprukti. Niekada petnešų nedėkit jei katė miaukia ar draskosi - ignoruokit ją kol nurims.

Jokiu būdu negalima katės palikti pririštos lauke – net trumpam. Ji gali apsivynioti pavadžiu ir susižaloti, arba ją gali užpulti koks nors gyvūnas.

Niekad nenaudokit pakinktų katę veždami automobiliu – avarijos metu augintinės jie neapsaugos.

Ėjimui laukan rinkitės sausą dieną. Jei neseniai lijo, daugelis katei pažįstamų kvapų bus nuplauti ir ji susidurs su tam tikromis problemomis ieškodama mėgstamų vietelių.

Nepamirškit, kad katės norai gali skirtis nuo jūsų. Vienos mėgsta žaisti ir vaikytis drugelius, kitos ištisą dieną tiesiog ramiai kaitinasi saulutėje.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų (4)

Įspėjimas auginantiems gyvūnus: pasisaugokite karštų orų
Per Lietuvą slenkanti karščio banga reikalauja ištvermės ne tik iš žmonių – aukšta temperatūra kelia pavojų ir augintiniams, tad šeimininkai turėtų būti itin atidūs, ypač palikdami gyvūną įkaitusiame automobilyje. Lietuvos policijos atstovų teigimu, pareigūnai gauna iškvietimų dėl automobiliuose karštomis dienomis paliktų užrakintų augintinių. Už tokį neatsakingą elgesį su keturkoju jo šeimininkui gresia baudos, galinčios siekti kelis tūkstančius eurų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur (71)

Gyvūnų prieglaudos įkainiai: už valandai priglaustą pasiklydusį šunį – 50 Eur
Jei jūsų gyvūnas pasimetė ir pateko į gyvūnų globos organizaciją „Nuaras“, gali tekti gerokai pakratyti piniginę. Atėjus į prieglaudą pasiimti valandą ten praleidusio gyvūno galite būti paprašyti susimokėti ir 50 eurų. „Nuaro“ vadovė Jurgita Gustaitienė LRT.lt tikina, kad tokia kaina – normali, o kitų organizacijų kaltinimus vadina sunkiąja artilerija kovoje dėl pinigų.

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai (12)

Žmonių klaidos šeriant keturkojus: tarp kenksmingiausių produktų – kaulai
Dažnas šunį auginantis šeimininkas savo keturkojo nevengia palepinti maistu, kurį valgo pats. Tačiau ne visi susimąsto, kad toks maistas gali būti ne tik nenaudingas, bet ir kenksmingas.

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės (4)

Veterinarijos gydytoja: sumažinti augintinio svorį padės 4 paprastos taisyklės
Apie 50 proc. namuose laikomų kačių ir šunų turi viršsvorio problemų – tokia gąsdinančia statistika dalijasi Pasaulinė nutukusių gyvūnų asociacija (angl. World Association for per Obesity). Nors tyrimai daugiausia buvo atlikti JAV, augantį tunkančių gyvūnų skaičių pastebi ir Lietuvos veterinarijos gydytojai, o šiai tendencijai nemažą įtaką turi didėjantis sterilizuotų augintinių skaičius. Šeimininkai paprastai būna nepasiruošę po operacijos sulėtėjusiai augintinio medžiagų apykaitai ir išaugusiam apetitui, todėl, patys to nežinodami, gali smarkiai pakenkti keturkojui, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti? (6)

Perspėja dėl prekiavimo augintiniais: už ką gali nubausti?
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi iš Estijos kompetentingos institucijos kolegų informacijos apie nustatytus prekybos šunimis pažeidimus, patikrino mūsų šalyje šia veikla užsiimančius asmenis, rašoma pranešime spaudai.

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo? (26)

Moteris sutiko pasiklydusią kiaulę: kaip dabar ją grąžinti namo?
Derceklių kaime, Klaipėdos rajone, pasiklydusi, neaišku kam priklausanti nemenko dydžio kiaulė privertė gyventojus susirūpinti: kaip tokiu atveju elgtis ir į kokias tarnybas kreiptis? Pasirodo, nei policija, nei veterinarijos ar gyvūnų globos tarnyba nelabai kuo galinčios padėti, jei gyvūnas nėra ženklintas, rašo „Vakarų ekspresas“.

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns (31)

Svarbu žinoti: kaip elgtis, jei matote, kad galite būti užpultas šuns
Vasarą leisti gamtoje, paplūdimyje ar net mieste su savo augintiniais įprato daugelis šunų šeimininkų. Tačiau draudikai skaičiuoja, jog kasmet fiksuojamos dešimtys situacijų, kai pranešama apie šunų užpuolimus, įkandimus ir kitus sveikatos sutrikdymus, rašoma pranešime spaudai.

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas (6)

Gailus žvilgsnis – dar ne viskas: ką turi žinoti šuns šeimininkas
Žinoma, visi mylime savo augintinius. Juk jiems negaila nieko – nei skanesnio kąsnelio nuo stalo, nei brangaus laiko ir rūpesčio. Dažnai ir patį augintinį renkamės atsakingai: pagal jo veislę, charakterį ar kitas savybes. Vis dėlto, dažnai pasimiršta, kas yra būdinga mūsų išsirinktam šuniukui, neretai pritrūksta laiko ar noro ilgesniems pasivaikščiojimams arba priešingai, kartais net nesusimąstydami iš didelės meilės galime jam pakenkti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko? (3)

Kodėl šuo nenori atnešti kamuoliuko?
Ar kada matėte šunį, kuris nemėgtų vytis kamuolio? Tokį, kuriam parodai kamuoliuką, o jis nutaiso išraišką, lyg prašytum padaryti dievai žino ką. Tai dažnai nuvilia šeimininkus ir jie pradeda ieškoti tokio elgesio priežasčių. Problema lyg ir nedidelė, lyginant su šlepečių graužimu ar kačių vaikymusi. Tačiau vis viena – kodėl šuo nesidomi kamuoliuku? Tam yra keli paaiškinimai.

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.