Kai namuose atsirado sniego šunys, poros gyvenimas apvirto aukštyn kojomis

 (88)
Prieš susipažindamas su Indre ir Arūnu pirmiausia išgirsti laukinį ūkavimą, kuriuo pasisveikina du Aliaskos malamutai – dvejų Taiga ir 5 mėnesių Yuki. Šie sniego šunys sėkmingai apvertė aukštyn kojomis poros gyvenimą, pakeitė mėgstamas atostogų kryptis, padovanojo naujų hobių ir įkvėpė atrasti laimę sniege.
Indrės ir Arūno augintiniai
© E. Mironovičiaus nuotr.

„Mes visada norėjome šunų, bet buvome įsitikinę, kad negalime sau leisti jų auginti, nes daug keliaujame po užsienį, dirbame viršvalandžius. Norėjome šiaurinio šuns, nes jie myli žmogų, jie dirba su žmogumi, tai nėra ta veislė, kuri mielai guli ant sofos. Su jais reikia daug užsiimti, jie turi charakterį, jie reikalauja daug daugiau dėmesio nei įprastas šuo. Na, o su tuometiniu gyvenimo būdu tokį šunį auginti atrodė absurdas, bet visai netikėtai mums pasiūlė įsigyti Taigą ir mes ją nusipirkome nedvejodami“, – pasakoja Indrė.

Pora dar prieš atsirandant šunims jautė, kad norėtų aktyvesnio gyvenimo, naujų potyrių, pokyčių. Kelionės į populiarius užsienio kurortus ar miestus nebežadino smalsumo, norėjosi kažko naujo ir įkvepiančio. Būtent Taigos atsiradimas padėjo viską iš naujo susidėlioti į lentynas. Kaip patys sako: „Šunys ištempė į gamtą ir panašu, kad nebepaleis. Mes iki šunų buvome tokie žmonės, kurių geriausias laisvalaikis būdavo po darbo atsisėsti prieš televizorių, apsikabinti kates ir nieko daugiau nedaryti. Kai atsirado Taiga, pasikeitė net drabužių lentynos turinys – dauguma buvo nustumti į šalį, liko sportinė apranga. Mes daug nesportavome, gamtoje daug laiko neleisdavome, nors Arūnas visada būdavo aktyvesnis, yra dalyvavęs žygyje Himalajuose. O aš visada buvau tinginė. Viskas pasikeitė taip, kad dabar abu bėgiojame beveik maratonus, einame į ilgus žygius po keliasdešimt kilometrų. Tai yra taip smagu, kad nebeįsivaizduoju, kad savaitgalį galėtume leisti namuose.“

Arūno ir Indrės aplinkiniai neretai klausia, kaip jiems pavyksta viską suspėti. Abu prisipažįsta, kad laisvo laiko niekada daug neturėjo, bet atsiradus šunims pastebėjo fenomeną, kad per dieną nuveikiamų dalykų kiekis išaugo kelis kartus.

„Visiems prieš renkantis tokį šunį reikėtų pagalvoti. Pažiūrėkite, kiek prieglaudose yra Sibiro haskių. Juos dažnai pasirenka dėl gražių akių, bet neatsižvelgia į specialius jų poreikius. Žmonės neįvertina, ką reiškia turėti šiaurinį vilką namuose, prasideda problemos", - sakė Indrė.

Šiauriniai šunys santykį su savo šeimininku užmezga ir tvirtina per bendrą darbą. Temdami roges, kartu bėgdami, eidami į žygius jie tarsi įgyvendina savo misiją, kuri genetiškai užkoduota jų prigimtyje daugiau nei 5 tūkst. metų.

„Prisegus 13 kg sveriančią kuprinę, šuns akys pradeda iškart žibėti. Jam malonu tempti, padėti žmogui. Jų vaidmuo visada buvo surasti kelią, kuris būtų saugus, nesvarbu, ką žmogus pasakys. Jie gali jausti ploną ledą, kurio žmogus nepamatys, tokiu atveju nesvarbu, kad šeimininkas lieps jam bėgti į kairę, dėl saugumo jis to nepaisys ir suks į dešinę. Jie genetiškai turi stiprią savo nuomonę ir mes su tuo gražiai sugyvename. Mus tai ir „veža“ – jie labai savarankiški, bet kartu ir visiški kompanionai. Mes gyvename kartu su šunimis. Jie yra mūsų šeimos nariai, kompanionai su visomis savo teisėmis. Tai nėra ta veislė, kai šuo turėtų turėti savo vietą. Šunys yra specifiniai, nes jie turi labai stiprią savo nuomonę, kurią, pasitaikius progai, parodys šeimininkui ir patikrins, ar vis dar tas žmogus yra vertas vadintis šeimininku", - pasakojo moteris.

Aliaskos malamutus aplinkiniai dažnai painioja su Sibiro haskiais. Šios veislės iš tiesų turi nemažai fizinių ir charakterio panašumų, nes jiems būdingos sniego šunų savybės, bet nepaisant tapatumo, tai yra itin specifiniai ir laukiniai šunys.

„Haskiai mažesni, jie sunkiau suvaldomi, nors iš tikrųjų panašūs į malamutus. Yra sakoma, kad malamutas yra haskis ant ,,steroidų’’. Visomis prasmėmis – ir charakterio, ir fizinėmis galimybėmis. Malamutai šiek tiek lėtesni greičio prasme, bet jie kur kas pajėgesni tempiant, jie yra jėgos šunys. Jeigu reikėtų trumpai apibūdinti – jiems maloniausia žygiuoti kartu ir tempti svorius. Mes juokaujame, kad kiekvienas mūsų nenueitas kilometras,vėliau kainuoja naują grindjuostę namuose", - tikino Indrė.

Su malamutais reikėtų elgtis pagarbiai, nebūti perdėtai griežtiems, nes šie šunys linkę užsidaryti viduje, tada jų elgesys tampa problematiškas, jie nustoja gerbti ir pasitikėti šeimininku. Svarbu atrasti ir išlaikyti ribą tarp šuns kontroliavimo ir pasitikėjimo.

„Taiga prisitaiko prie bet kokio žmogaus poreikio. Turėjome keletą socialinių misijų, susitikome su neįgaliais vaikais. Rungtynių metu, kur buvo šimtai lojančių šunų, Taiga ardėsi prie jų, bet vos neįgali mergaitė paėmė pavadį, ji apsiramino ir žiūrėjo, kaip tai mergaitei sekasi eiti – ir taip visą valandą. Šis žmogaus pajautimas, nuojauta yra fantastiška", - dėstė pašnekovė.

Neseniai Taigos, Arūno ir Indrės kompaniją papildė dar vienas Aliaskos malamutų veislės šuo Yuki. Pagrindinė jo atsiradimo priežastis – aktyvus poros gyvenimo būdas, noras abiem sportuoti su šunimis.

„Mes abu sportuojame kartu su šunimis: Arūnas važiuoja dviračiu, kurį tempia šuo, o aš bėgioju kartu su šunimi. Dėl to visada kildavo konfliktas, kas ims šunį kartu. Juk negali vienu metu šuns rengti kelioms skirtingoms rungtims, tekdavo skolintis kitų šunis ir pan. Po kurio laiko nusprendėme, kad mums tikrai reikia antro šuns", - teigė Indrė.

Šiauriniai šunys ne tik pakeitė poros kasdienybę ir laisvalaikį, bet ir stipriai pakoregavo atostogų planus: „Šią žiemą draugai pasidalino nuotrauka iš Maldyvų, o mes pasidalinome nuotrauka iš vietos, kur temperatūra - 40. Užšalusios blakstienos ir turbūt plačiausios šunų šypsenos. Jie tokiu klimatu tiesiog mėgaujasi. Pamatyti toje aplinkoje juos jau yra nuotykis. Mes turime dvi kryptis: vasarą Šiaurėje apžiūrime gamtos grožybes, fiordus Norvegijoje, pasiieškome gražių vietų, kur su palapinėmis galime apsistoti. O žiemą važiuojame į Šiaurę, tik kitais tikslais. Infrastruktūra ten yra fantastiška, labai daug trasų tiek vaikščiojimui pusnimis, tiek važinėjimuisi rogėmis. Taigi kelionės skiriasi. Žiemą jos būna intensyvesnės sportui, vasarą – akims."

Indrė ir Arūnas intensyviai ruošiasi kitais metais įveikti 440 kilometrų žygį Švedijoje. Šį atstumą kartu su šunimis jie planuoja įveikti beveik per mėnesį. Pora pastebi, kad laisvalaikis su šunimis visada kupinas iššūkių ir įkvepiančių momentų. Dažnai keliaudami po šiaurines šalis Taigos ir Yuki šeimininkai pasigenda geresnės infrastruktūros šunų augintojams Lietuvoje.

„Lietuva yra labai toli šiuo klausimu, akmens amžiuje. Mums niekada keliaujant neteko susidurti su problemomis dėl gyvūnų. Aš juokauju, kad vienintelė problema yra ta, jog kažkur eidamas užtrunki, nes su kiekvienu sutiktu žmogumi pasisveikini ir pradedi kalbėtis. Niekada nebuvo jokių nepatogumų, kai pagalvotume, kad šunis geriau reikėjo namuose palikti. Kaip tik smagiau su šunimis. Mums patinka su kuprinėmis keliauti į kalnus, matyti aplink nerealius vaizdus. Jie ne tik padeda sunkų svorį nešti, bet ir palaiko kompaniją", - sakė Indrė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.