Kai namuose atsirado sniego šunys, poros gyvenimas apvirto aukštyn kojomis

 (88)
Prieš susipažindamas su Indre ir Arūnu pirmiausia išgirsti laukinį ūkavimą, kuriuo pasisveikina du Aliaskos malamutai – dvejų Taiga ir 5 mėnesių Yuki. Šie sniego šunys sėkmingai apvertė aukštyn kojomis poros gyvenimą, pakeitė mėgstamas atostogų kryptis, padovanojo naujų hobių ir įkvėpė atrasti laimę sniege.
Indrės ir Arūno augintiniai
© E. Mironovičiaus nuotr.

„Mes visada norėjome šunų, bet buvome įsitikinę, kad negalime sau leisti jų auginti, nes daug keliaujame po užsienį, dirbame viršvalandžius. Norėjome šiaurinio šuns, nes jie myli žmogų, jie dirba su žmogumi, tai nėra ta veislė, kuri mielai guli ant sofos. Su jais reikia daug užsiimti, jie turi charakterį, jie reikalauja daug daugiau dėmesio nei įprastas šuo. Na, o su tuometiniu gyvenimo būdu tokį šunį auginti atrodė absurdas, bet visai netikėtai mums pasiūlė įsigyti Taigą ir mes ją nusipirkome nedvejodami“, – pasakoja Indrė.

Pora dar prieš atsirandant šunims jautė, kad norėtų aktyvesnio gyvenimo, naujų potyrių, pokyčių. Kelionės į populiarius užsienio kurortus ar miestus nebežadino smalsumo, norėjosi kažko naujo ir įkvepiančio. Būtent Taigos atsiradimas padėjo viską iš naujo susidėlioti į lentynas. Kaip patys sako: „Šunys ištempė į gamtą ir panašu, kad nebepaleis. Mes iki šunų buvome tokie žmonės, kurių geriausias laisvalaikis būdavo po darbo atsisėsti prieš televizorių, apsikabinti kates ir nieko daugiau nedaryti. Kai atsirado Taiga, pasikeitė net drabužių lentynos turinys – dauguma buvo nustumti į šalį, liko sportinė apranga. Mes daug nesportavome, gamtoje daug laiko neleisdavome, nors Arūnas visada būdavo aktyvesnis, yra dalyvavęs žygyje Himalajuose. O aš visada buvau tinginė. Viskas pasikeitė taip, kad dabar abu bėgiojame beveik maratonus, einame į ilgus žygius po keliasdešimt kilometrų. Tai yra taip smagu, kad nebeįsivaizduoju, kad savaitgalį galėtume leisti namuose.“

Arūno ir Indrės aplinkiniai neretai klausia, kaip jiems pavyksta viską suspėti. Abu prisipažįsta, kad laisvo laiko niekada daug neturėjo, bet atsiradus šunims pastebėjo fenomeną, kad per dieną nuveikiamų dalykų kiekis išaugo kelis kartus.

„Visiems prieš renkantis tokį šunį reikėtų pagalvoti. Pažiūrėkite, kiek prieglaudose yra Sibiro haskių. Juos dažnai pasirenka dėl gražių akių, bet neatsižvelgia į specialius jų poreikius. Žmonės neįvertina, ką reiškia turėti šiaurinį vilką namuose, prasideda problemos", - sakė Indrė.

Šiauriniai šunys santykį su savo šeimininku užmezga ir tvirtina per bendrą darbą. Temdami roges, kartu bėgdami, eidami į žygius jie tarsi įgyvendina savo misiją, kuri genetiškai užkoduota jų prigimtyje daugiau nei 5 tūkst. metų.

„Prisegus 13 kg sveriančią kuprinę, šuns akys pradeda iškart žibėti. Jam malonu tempti, padėti žmogui. Jų vaidmuo visada buvo surasti kelią, kuris būtų saugus, nesvarbu, ką žmogus pasakys. Jie gali jausti ploną ledą, kurio žmogus nepamatys, tokiu atveju nesvarbu, kad šeimininkas lieps jam bėgti į kairę, dėl saugumo jis to nepaisys ir suks į dešinę. Jie genetiškai turi stiprią savo nuomonę ir mes su tuo gražiai sugyvename. Mus tai ir „veža“ – jie labai savarankiški, bet kartu ir visiški kompanionai. Mes gyvename kartu su šunimis. Jie yra mūsų šeimos nariai, kompanionai su visomis savo teisėmis. Tai nėra ta veislė, kai šuo turėtų turėti savo vietą. Šunys yra specifiniai, nes jie turi labai stiprią savo nuomonę, kurią, pasitaikius progai, parodys šeimininkui ir patikrins, ar vis dar tas žmogus yra vertas vadintis šeimininku", - pasakojo moteris.

Aliaskos malamutus aplinkiniai dažnai painioja su Sibiro haskiais. Šios veislės iš tiesų turi nemažai fizinių ir charakterio panašumų, nes jiems būdingos sniego šunų savybės, bet nepaisant tapatumo, tai yra itin specifiniai ir laukiniai šunys.

„Haskiai mažesni, jie sunkiau suvaldomi, nors iš tikrųjų panašūs į malamutus. Yra sakoma, kad malamutas yra haskis ant ,,steroidų’’. Visomis prasmėmis – ir charakterio, ir fizinėmis galimybėmis. Malamutai šiek tiek lėtesni greičio prasme, bet jie kur kas pajėgesni tempiant, jie yra jėgos šunys. Jeigu reikėtų trumpai apibūdinti – jiems maloniausia žygiuoti kartu ir tempti svorius. Mes juokaujame, kad kiekvienas mūsų nenueitas kilometras,vėliau kainuoja naują grindjuostę namuose", - tikino Indrė.

Su malamutais reikėtų elgtis pagarbiai, nebūti perdėtai griežtiems, nes šie šunys linkę užsidaryti viduje, tada jų elgesys tampa problematiškas, jie nustoja gerbti ir pasitikėti šeimininku. Svarbu atrasti ir išlaikyti ribą tarp šuns kontroliavimo ir pasitikėjimo.

„Taiga prisitaiko prie bet kokio žmogaus poreikio. Turėjome keletą socialinių misijų, susitikome su neįgaliais vaikais. Rungtynių metu, kur buvo šimtai lojančių šunų, Taiga ardėsi prie jų, bet vos neįgali mergaitė paėmė pavadį, ji apsiramino ir žiūrėjo, kaip tai mergaitei sekasi eiti – ir taip visą valandą. Šis žmogaus pajautimas, nuojauta yra fantastiška", - dėstė pašnekovė.

Neseniai Taigos, Arūno ir Indrės kompaniją papildė dar vienas Aliaskos malamutų veislės šuo Yuki. Pagrindinė jo atsiradimo priežastis – aktyvus poros gyvenimo būdas, noras abiem sportuoti su šunimis.

„Mes abu sportuojame kartu su šunimis: Arūnas važiuoja dviračiu, kurį tempia šuo, o aš bėgioju kartu su šunimi. Dėl to visada kildavo konfliktas, kas ims šunį kartu. Juk negali vienu metu šuns rengti kelioms skirtingoms rungtims, tekdavo skolintis kitų šunis ir pan. Po kurio laiko nusprendėme, kad mums tikrai reikia antro šuns", - teigė Indrė.

Šiauriniai šunys ne tik pakeitė poros kasdienybę ir laisvalaikį, bet ir stipriai pakoregavo atostogų planus: „Šią žiemą draugai pasidalino nuotrauka iš Maldyvų, o mes pasidalinome nuotrauka iš vietos, kur temperatūra - 40. Užšalusios blakstienos ir turbūt plačiausios šunų šypsenos. Jie tokiu klimatu tiesiog mėgaujasi. Pamatyti toje aplinkoje juos jau yra nuotykis. Mes turime dvi kryptis: vasarą Šiaurėje apžiūrime gamtos grožybes, fiordus Norvegijoje, pasiieškome gražių vietų, kur su palapinėmis galime apsistoti. O žiemą važiuojame į Šiaurę, tik kitais tikslais. Infrastruktūra ten yra fantastiška, labai daug trasų tiek vaikščiojimui pusnimis, tiek važinėjimuisi rogėmis. Taigi kelionės skiriasi. Žiemą jos būna intensyvesnės sportui, vasarą – akims."

Indrė ir Arūnas intensyviai ruošiasi kitais metais įveikti 440 kilometrų žygį Švedijoje. Šį atstumą kartu su šunimis jie planuoja įveikti beveik per mėnesį. Pora pastebi, kad laisvalaikis su šunimis visada kupinas iššūkių ir įkvepiančių momentų. Dažnai keliaudami po šiaurines šalis Taigos ir Yuki šeimininkai pasigenda geresnės infrastruktūros šunų augintojams Lietuvoje.

„Lietuva yra labai toli šiuo klausimu, akmens amžiuje. Mums niekada keliaujant neteko susidurti su problemomis dėl gyvūnų. Aš juokauju, kad vienintelė problema yra ta, jog kažkur eidamas užtrunki, nes su kiekvienu sutiktu žmogumi pasisveikini ir pradedi kalbėtis. Niekada nebuvo jokių nepatogumų, kai pagalvotume, kad šunis geriau reikėjo namuose palikti. Kaip tik smagiau su šunimis. Mums patinka su kuprinėmis keliauti į kalnus, matyti aplink nerealius vaizdus. Jie ne tik padeda sunkų svorį nešti, bet ir palaiko kompaniją", - sakė Indrė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (7)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (41)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.