Iš Rumunijos galime kai ko pasimokyti: mobili klinika, kuri padeda gyvūnams

 (6)
Kai gyvūnams prireikia pagalbos, sunerimstame. Puolame ieškoti greito sprendimo. O štai rumunai turi mobilią veterinarijos kliniką ir dalijasi patirtimi, kaip ji veikia.
Mobili veterinarijos klinika
© Organizatorių archyvas

Bene kasdien internete pamatome ar pasidaliname laimingų, mielų ir prižiūrėtų gyvūnų nuotraukomis, tad atrodytų, kad skriaudžiami gyvūnai yra tikrai kažkur kitur, tikrai ne šalia tavęs, ne pas kaimyną ar pažįstamą. Tačiau, realybė dažnai yra visiškai kitokia. Kasmet Lietuvoje nužudomi šimtai gyvūnų, jie neskiepijami, nesterilizuojami, apleisti, išnaudojami bei skriaudžiami. Išgirdus vienetinius pranešimus apie žiaurų elgesį su gyvūnais, stengiamasi padėti, tačiau galų gale rankos būna nuleistos. Vis tik, pasitelkiant tam tikras priemones, gyvūnų gerovės situacija Lietuvoje gali pasikeisti.

Nelegalios veisyklos – opi Lietuvos problema

Nelegalios veisyklos Lietuvoje itin gajos, mat jų, remiantis gyvūnų organizacijų duomenimis, Lietuvoje skaičiuojama ne vienetais, o dešimtimis. Gyvūnai tokiose vietose laikomi tragiškomis sąlygomis – rūsiuose, tvartuose, narvuose, bandant iš jų išpešti kuo daugiau naudos. Gyvūnų teisių apsaugos organizacijai, vienas iš labiausiai įsiminusių atvejų buvo skaudžiai nesėkmingas bandymas konfiskuoti apgailėtinomis sąlygomis, dauginimui skirtus šunis. Tą kartą, nelegalioje daugykloje buvo aptikta net 30 šunų, kurie buvo kergiami per kiekvieną rują, rašoma pranešime spaudai.

„Vykdant gyvūnų apsaugos veiklą ir kasdien girdint žiauraus elgesio su gyvūnais atvejus, mes matome vis daugiau dalykų, kurie mums nuolatos užkerta kelią padėti skriaudžiamiems gyvūnams ir įgyvendinti juos ginančius įstatymus. Per tuos metus mes išmokome, kad įstatymai yra labai svarbūs siekiant kuo didesnės gyvūnų apsaugos Lietuvoje, tačiau itin reikšmingos yra priemonės visapusiškam jų įgyvendinimui, t.y. realios galimybės padėti kenčiančiam gyvūnui čia ir dabar bei patraukti jį kankinusį asmenį atsakomybėn, todėl ypatingai svarbu turėti neužginčijamų priemonių įrodymams prieš skriaudiką surinkti“, –pasakoja Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos atstovė.

Mobili veterinarijos klinika
Mobili veterinarijos klinika
© Organizatorių archyvas

Europos šalių, kuriose įrengtos mobilios veterinarijos klinikos, praktika parodė, kad sprendžiant skriaudžiamų gyvūnų problemas, svarbiausia yra greiti sprendimai, nes daugyklose laikomų gyvūnų gyvybės dažnai kabo ant plauko. Pasitelkiant mobilią veterinarijos kliniką, problemos – sprendžiamos iškart, nuvykus į įvykio vietą yra išsikviečiamos atitinkamos institucijos, su specialia įranga yra padaromi tyrimai, surašomi pažeidimai, galimas gyvūnų konfiskavimas.

Sterilizacijos ir skiepų programos visoje Lietuvoje

Kaip pasakoja Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos atstovė, atsižvelgiant į tai, kokie dideli benamių gyvūnų skaičiai Lietuvoje, galima teigti, kad masiškai sterilizuojant gatvėse gyvenančius gyvūnus, vien per metus sumažės 30 % benamių gyvūnų gimstamumas.

„Sterilizacija yra ypač reikalinga priemonė, kuri gana greitai sprendžia nekontroliuojamą benamių gyvūnų dauginimąsi. Ne mažiau svarbu sterilizuoti ir fizinių asmenų gyvūnus, mat lauke gyvenantys šunys bei katinai, taip pat prisideda prie to nekontroliuojamo gyvūnų skaičiaus augimo. Praktika parodė, kad apsilankius kaimuose bei miesteliuose, kuriose nėra artimos veterinarijos klinikos, yra nemažai žmonių, kurie norėtų, tačiau neturi sąlygų ar priemonių tinkamai pasirūpinti keturkojais“, – sako „Pifas“ savanorė.

Ypač svarbu atkreipti dėmesį ir į skiepų problemą. Kasmet nuo pasiutligei imlių naminių gyvūnų (šunų, kačių) įkandimų nukenčia apie 6000 Lietuvos gyventojų, iš kurių 25 proc. sudaro vaikai iki 15 metų amžiaus. Per dvejus pastaruosius metus skiepų kursas nuo pasiutligės buvo taikomas net 7043 asmenims.

Mobili veterinarijos klinika
Mobili veterinarijos klinika
© Organizatorių archyvas

Geresnis gyvenimas keturkojams

Mobilios veterinarijos klinikos gerosios praktikos pavyzdžiai kitose šalyse, tik dar kartą įrodo klinikos svarbą, apie tai sutiko papasakoti Rumunijoje gyvenanti gyvūnų mylėtoja Sara Turreta.

„Padedama gyvūnams neabejingų žmonių, organizaciją „Save the dogs“ įkūriau dar 2002 metais, tuomet su savanoriais po truputį pradėjome savo darbą, skiepydavome gyvūnus, pasirūpindavome tabletėmis nuo parazitų. Tačiau, kiekvieną dieną dirbdami ir matydama benamius ar prastai šeimininkų prižiūrimus gyvūnus suvokėme, kad mūsų veiksmai yra labai riboti, todėl norint realiai padėti gyvūnams, mums buvo reikalinga mobili veterinarijos klinika“, – pasakoja Sara Turreta.

Pašnekovė pasakoja, kad žmonės, gyvenantys kaimiškose Rumunijos teritorijose dažnu atveju neturi automobilio, todėl savo gyvūnų negali nuvežti į toliau esančias klinikas. Beje, kaip pastebi S. Turreta, kaimuose ir taip nėra įprasta vežti šunis ar kates pas veterinarijos gydytojus.

„Važinėdami su mobilia veterinarijos klinika, mes sterilizuojame gyvūnus, juos skiepijame, suduodame antiparazitinių vaistų. Gyvūnus, kurie yra laikomi lauke, aprūpiname lengvomis, ilgomis grandinėmis, su minkštais antkakliais. Vasaros laikotarpiu gyvūnus maudome bei šukuojame. Per pastaruosius 2 metus, mobilios klinikos pagalba sterilizavome jau apie 2000 šunų, taip pat nesuskaičiuojamam kiekiui gyvūnų pagelbėjome suteikdami geresnes gyvenimo sąlygas bei išlaisvindami juos nuo blogų šeimininkų“, – patirtimi dalinasi pašnekovė.

Mobili veterinarijos klinika
Mobili veterinarijos klinika
© Organizatorių archyvas

Siekiant sukurti Lietuvoje gerą aplinką gyvūnams, pradėtas paramos projektas „Išgelbėk draugą“, kuriuo siekiama surinkti pinigų mobilios veterinarijos klinikos įsigijimui. Ši klinika taptų svarbiausia priemone, padėsiančia rinkti įrodymus apie žiaurų elgesį su gyvūnais, organizuojant skiepų bei sterilizacijos programas visoje Lietuvoje bei šviečiant visuomenę. Daugiau apie „Išgelbėk draugą“ projektą galite paskaityti facebook paskyroje bei Gyvūnų teisių apsaugos organizacijos puslapyje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?

Rudens pavojai šunų ir kačių sveikatai: kaip apsisaugoti?
Sunku suplanuoti, į kokias situacijas galima patekti su augintiniais, bet kai kuriems atvejams nesudėtinga iš anksto pasiruošti. Kačių ir šunų šeimininkai turėtų žinoti, kokios grėsmės tyko vėsiuoju periodu ir kaip joms užkirsti kelią, rašoma pranešime spaudai.

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį

Gyvūnų mylėtojai Vilniuje kviečiami į tradicinį renginį
Spalio pirmąjį savaitgalį daugelyje šalių bus minima Pasaulinė gyvūnų globos, arba šv. Pranciškaus, diena. Minėjimai vyks vaikų ugdymo įstaigose, gyvūnų augintojų bendruomenėse. Šią dieną paminėti prie Baltojo tilto Vilniuje kviečia ir didžiausia šunų mylėtojų bendruomenė – Lietuvos kinologų draugija, rašoma pranešime spaudai.

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba (8)

Atėjo pavojingas nuodų metas: gyvūnų apsinuodijimo požymiai ir pirmoji pagalba
Žiniasklaidai ir socialiniams tinklams netylant dėl gyvūnų nuodijimo atvejų, kuomet apnuodytas maistas ar pašaras išmėtomas vedžiojimo vietose, kurios laisvai prieinamos tiek žmonėms, tiek ir gyvūnams, pranešime žiniasklaidai kalbinama „Vaidos klinikos” savininkė, vet. gydytoja Vaida Misiūnienė.

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką (6)

Veislynas iš arti: veisėja parodė, kaip išsirinkti šuniuką
Rinkdamasis šuniuką dažnas žmogus pasikliauna vien savo akimis. Keturkojui pakanka pavizginti uodegą ir prisiglausti – tiek tereikia, kad jis keliautų į naujus namus. Vis dėlto, reikėtų nepamiršti, kad šunys, kaip ir žmonės, turi skirtingus charakterius. DELFI lankosi veislyne ir domisi, kaip rūpinamasi šuniukais veisėjų rankose bei ką svarbu žinoti apie augintinio pasirinkimą.

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis registruokitės – specialistai padės išsiaiškinti, kodėl jūsų šuo triukšmauja (211)

Seime pasiūlytas būdas užtildyti šunis kelia šeimininkų baimę: kaip iš tiesų reikėtų elgtis
Šunų šeimininkams vis dar neramu dėl Seime pateikto Petro Čimbaro siūlymo spręsti šunų triukšmo problemą. Bandymas „uždrausti šunims loti“ triukšmo reguliavimo įstatymu sulaukė didelio visuomenės pasipiktinimo: nors problema pripažįstama, tačiau manoma, kad ją reikia spręsti kitokiais būdais. Domimės, kaip šunų šeimininkams reikėtų elgtis.