Iš prieglaudos paimtas šuo tapo Lietuvoje graibstomu modeliu

 (9)
Norvyda pasakoja, kad Mėta ją pasirinko pati. Merginai atėjus į prieglaudą tuo metu dar visai maža Mėta kelis kartus įšoko į būsimos šeimininkės glėbį, tad abejonių, kad tai tikrai jos šuo, nebeliko. Po kurio laiko Norvyda pastebėjo, kad augintinė itin paklusni, lengvai ir greitai perpranta komandas, yra azartiška, lengvai prisitaikanti prie įvairių aplinkos situacijų. Būtent šios Mėtos savybės vėliau tapo raktu į filmavimo aikštelę.
Reklamose besifilmuojanti Mėta
© E. Mironovičiaus nuotr.

„Vėliau atvykusi į Vilnių pradėjau dirbti kine. Vienam projektui ieškojo tam tikros veislės šuns, bet jį suradus paaiškėjo, kad jis negali atlikti tam tikrų specifinių komandų: atnešti pavadėlio, užšokti ant lovos tada, kai reikia. Toks užsispyrimas buvo veislės bruožas, tad dirbti su tokiu šunimi aikštelėje buvo sudėtinga. Reikėjo ieškoti kito keturkojo aktoriaus. Tuo tarpu biure visi pažinojo Mėtą, nes ji kartu su manimi ateidavo į darbą. Kolegos pasiūlė ją nufilmuoti atliekant reikalingus triukus ir pabandyti pasiūlyti režisieriui pakeisti šunį į Mėtą. Jam patiko, kaip ji atrodo kadre, tad netrukus mes su Mėta pradėjome filmuotis. Kadangi Lietuvoje nėra daug šunų, kurie galėtų dirbti aikštelėje, gandas apie Mėtą pasklido labai greitai, tada vis dažniau ir dažniau gaudavome pakvietimų filmuotis", - apie savo augintinė kalba šeimininkė.

Šiuo metu Mėta yra nusifilmavusi 4 filmuose, galybėje užsienio ir Lietuvos reklamų, sėkmingai keliauja filmuotis į kitas šalis. Ne vienas, susidūręs su šiuo unikaliu šunimi, juokauja, kad, jei būtų žurnalas „Žvėrys“ apie įžymius gyvūnus, Mėta galėtų būti pirmoji žvaigždė ant jo viršelio.

„Iš tiesų visas Mėtos filmavimas yra gana paprastas procesas. Pirmiausia perskaitau scenarijų, sužinau, ko reikės iš jos, apgalvoju, kaip aš ją galiu paruošti, su kokiomis komandoms gausiu reikiamą rezultatą. Jeigu yra kažkas, ko ji nemoka, namuose pradedame specialiai treniruotis kelias dienas. Kai atvažiuojame į aikštelę, aš stoviu už kameros ir gestais rodau komandas – ar užšokti ant lovos, ar atsisėsti. Jeigu reikia, kad scenoje ji bendrautų su aktoriumi, prieš filmavimą jį pripratiname prie Mėtos – aktorius duoda jai skanuką, žaislą, parodau, kaip komandas rodyti", - teigė moteris.

Nors Mėta yra rami, paklusni, nekaulija dėmesio, jos charakteris tvirtas, šiek tiek išrankus. Norvyda pasakoja, kad augintinė ypač nemėgsta lietaus, nesigula ant asfalto ar grindų, mieliau renkasi kilimėlius, ieško kuo minkštesnės vietos.

„Sunkiausia buvo per vieną reklamą, kai labai lijo ir buvo šalta. Mėta labai nemėgsta lietaus. Reikėjo, kad ji atbėgtų iki berniuko stotelėje ir atsisėstų ant žemės. Tai ji vieną kartą atbėgo ir užšoko atsisėsti ant suoliuko stotelėje, kitą kartą tiesiog stovėjo šalia berniuko. Galiausiai buvo nuspręsta filmuoti stambiu planu, o aš stovėdama šalia jos liepsiu jai sėstis. Mėta tik pritūpė, bet iki galo užpakalio taip ir nepadėjo ant žemės, nes buvo šlapia. Galiausiai režisierius sutiko pakoreguoti scenarijų ir palikome ją stovinčią“, – juokdamasi pasakoja Norvyda.

Moteris pasakoja, kad gyvūno uždirbti pinigai atitenka veterinaro paslaugoms: „Visi, kurie sutinka Mėtą, mato, kad jai patinka filmuotis. Jeigu aš matyčiau, kad jai ši veikla atsibodo, kad ji pavargo, iškart nustotume tai daryti. Kai pamatysiu, kad Mėta pavargo ir mieliau guli ant sofos nei eina į aikštelę, be kalbų išleisiu ją į pensiją. Mums filmavimas nėra darbas, mums tai pramoga ir galimybė pabūti kartu. Tai, ką uždirba Mėta, skiriame veterinarui. Vis dėlto jai jau 8 metai, reikia vis dažniau ten lankytis. Ne paslaptis, kad tokie apsilankymai kainuoja didžiulis pinigus. Vaistai, geras maistas – nėra pigu. Todėl jos uždirbti pinigai ištirpsta. Tiesa, jei važiuojame į kokius Druskininkus, imame ją kartu, ji susimoka viešbučio mokestį už save.“

Norvyda stengiasi kuo daugiau laiko praleisti kartu su savo augintine: kartu su ja keliauja, kartu eina į miestą, kavines. Mergina pastebi, kad Lietuva tampa vis draugiškesne gyvūnų atžvilgiu. Prieš 8 metus vietų, kuriose jos galėtų lankytis su Mėta, buvo kur kas mažiau, reikėdavo galvoti, kur eiti valgyti ar atsigerti kavos. Dabar net dauguma viešbučių mielai leidžia apsistoti su Mėta.

„Mėta yra gyvas įrodymas, kad su šunimi per 8 metus galima pakeisti 7 butus, keliauti į užsienį, atostogauti Juodkrantėje ar Nidoje – tai nėra kliūtis. Jeigu išvažiuosiu kuriam laikui gyventi į užsienį, tikrai pasiimsiu ir ją kartu, o jei nebus galimybės vežtis kartu, aš be jos nevažiuosiu. Žmonės dažnai atsisako šunų dėl kelionių, persikraustymo į kitą šalį. Mėta į Maskvą, Prancūziją skrenda lėktuvu. Šunį iki 8 kg galima vežtis lėktuvo salone su savimi, krepšyje. Kainuoja 50–75 eurus. Manau, kad tai tikrai galima leisti sau, jei myli šunį ir nori pasiimti jį kartu į kitą šalį ar tiesiog vežtis atostogų. Mėta yra mano šeimos narys. Juk sesės, brolio neatsisakytum dėl buto ar kelionės, tiesa?“ - svarsto moteris.

Norvyda įsitikinusi, kad beveik nėra blogų ar kvailų šunų, tiesiog augintiniui reikia skirti daug laiko, o jei jo neturi – geriau ir nereikia įsigyti gyvūno.

„Šuo yra žmogaus veidrodis. Jei šuo turi problemų, vadinasi, pirmiausia jo šeimininkai turi problemų. Žmonės pyksta, kad šunys pridirba ant pievutės, bet ne gyvūnai kalti, o jų šeimininkai, kurie nesusirenka paliktų dalykų. Jeigu žmonės būtų atsakingi už savo augintinius ir visada prisiimtų atsakomybę už juos ir už tai, ką padaro, tai gal ir tas požiūris į juos keistųsi, taptų dar palankesnis", - sakė moteris.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (5)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (42)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.