aA
Dovanoti augintinį – svarbus ir dažnai nelengvas sprendimas, reikalaujantis atsakomybės bei pastangų. Nesvarbu, ar nori atiduoti ilgai augintą bei mylėtą šeimos narį, netikėtai atsiradusį prieaugį ar gatvėje rastą keturkojį, šie patarimai padės surasti naujus namus ir atsakingus šeimininkus.
Šuniukas
© Shutterstock

Pasirūpinkite augintinio sveikata. Prieš dovanodami gyvūną, įsitikinkite, jog atlikote visas reikalingas veterinarines procedūras:

1. Privalomieji skiepai nuo pasiutligės, taip pat – maro, virusinio gastroenterito, hepatito, paragripo bei kitų pagrindinių susirgimų.

2. Gyvūno ženklinimas: „sučipuokite“ augintinį, nes perduodamą gyvūną ne tik privaloma paženklinti poodine mikroschema, bet tai užtikrins ir jo atsekamumą. Gyvūnų registravimas ir identifikavimas yra šiuolaikiškas būdas užtikrinti, kad pasimetęs augintinis greitai ir saugiai grįžtu pas mylintį šeimininką.

3. Sterilizuokite ar kastruokite dovanojamą gyvūną. Tai ne tik padės naujam šeimininkui išvengti nepageidaujamo prieaugio, bet ir apsaugos nuo ligų: gimdos, kiaušidžių, prostatos, sėklidžių, pieno liaukų uždegimų bei navikų ir kt.

4. Jei gyvūnas rastas gatvėje, pirmiausia apie jį turite informuoti savivaldybę arba policiją. Po 14 dienų nuo pranešimo augintinis teisiškai pereis jūsų nuosavybėn. Tik tuomet galėsite jį dovanoti, tačiau iki šio laiko jau galėsite įgyvendinti visus žemiau aprašytus žingsnius.

Paklauskite aplinkinių. Skirkite laiko apie gyvūno dovanojimą informuoti savo draugus, šeimos narius, kaimynus bei artimuosius, kurie pažįsta jūsų augintinį bei gali būti suinteresuoti suteikti jam naujus namus. Paprašykite jų pasidalinti informacija apie dovanojamą gyvūną savo pažįstamų rate. Atiduodami jį žinomam asmeniui, galėsite jaustis saugesni dėl augintinio gerovės.

Reklamuokite augintinį. Tai sėkmingai galite atlikti patalpindami informaciją apie gyvūną socialiniuose tinkluose, skelbimų portaluose, spaudoje ir kitose priemonėse. Pasiekti geriausių rezultatų padės:

1. Kokybiškos nuotraukos: gerai matomas augintinio kūno sudėjimas, bruožai, spalvos ir pan. Venkite susiliejusių, blankių, tamsių nuotraukų bei nereikalingų objektų, nukreipiančių dėmesį (kiti gyvūnai ir t.t.)

2. Išsamus bei teisingas gyvūno aprašymas: papasakokite apie savo augintinio charakterį, pomėgius, įprastą dienos rutiną, santykius su kitais gyvūnais, vaikais, vyresnio amžiaus žmonėmis ir k.t.

3. Teisinga informacija apie galimus sunkumus: jei gyvūnas turi neigiamų savybių (pvz.: paliktas vienas triukšmauja ar niokoja namus), informuokite potencialų šeimininką apie esamą situaciją, tačiau rekomenduokite jos sprendimo variantus: reikalingą didesnį fizinį aktyvumą, žaidimus ir pan.

4. Detalią instrukciją ir naudingus kontaktus rasite čia.

Pasidomėkite nauju šeimininku. Dovanodami augintinį nepažįstamam asmeniui, patikrinkite, ar jis nesusijęs su žiauraus elgesio su gyvūnais atvejais. Tai padaryti galite peržiūrėję socialinius tinklus bei įvairias visuomenės informavimo priemones ar pasiteiravę vietinėse gyvūnų globos įstaigose. Įsitikinkite, jog naujasis šeimininkas galės užtikrinti gyvūno auginimui reikalingas sąlygas: turės pakankamai laiko rūpintis nauju šeimos nariu, vietos namuose, finansines galimybes ir pan.

Neatiduokite iš karto. Pasiūlykite būsimam gyvūno globėjui kelis kartus susitikti su dovanojamu augintiniu, susipažinti su jo charakteriu, pomėgiais ir kt. Atkreipkite dėmesį, kaip gyvūnas jaučiasi ir elgiasi. Susipažindamas su naujuoju šeimininku po truputį, jis patirs mažesnį stresą, jausis komfortabiliau bei saugiau.

Pasirašykite gyvūno dovanojimo sutartį. Tai įpareigos naująjį šeimininką prisiimti didesnę atsakomybę už augintinį. Sutartyje turi būti numatyta, kad gyvūnas bus globojamas užtikrinant jo gerovę, dovanotojui bus teikiama informacija apie gyvūno gyvenimo sąlygas, sveikatą, ir, reikalui esant, bus sudarytos sąlygos gyvūną aplankyti. Sutartyje taip pat turi būti numatytas įsipareigojimas nenaudoti gyvūno veisimui, sterilizuoti gyvūną (jei tai dar nepadaryta), užtikrinti gyvūno gydymą, patvirtinimas, kad būsimas šeimininkas yra susipažinęs su veislės (ar bent panašiausios veislės, jei dovanojamas mišrūnas) specifika ir pan. Pažeidus sutartį, dovanotojas bet kada gali pareikalauti grąžinti gyvūną. Gyvūno dovanojimo sutarties formą su gyvūno perdavimo aktu ir sterilizacijos / kastracijos pasižadėjimu galite rasti čia.

Pasirašykite gyvūno sterilizacijos / kastracijos pasižadėjimą. Tais atvejais, kai dovanojate per jauną sterilizacijai augintinį arba dėl kitų priežasčių negalite jo sterilizuoti prieš dovanodami, pasirašykite gyvūno sterilizaciją užtikrinsiantį dokumentą. (Gyvūno sterilizacijos / kastracijos pasižadėjimo formą rasite gyvūno dovanojimo sutarties pabaigoje. Jei Jums šis dokumentas nėra aktualus – išbraukite).

Gyvūnų prieglaudos – paskutinė išeitis. Jeigu įdėjus visas pastangas nepavyksta surasti naujų namų, kreipkitės į gyvūnų prieglaudas. Pirmiausia, jos gali padėti su informacijos apie dovanojamą gyvūną sklaida. Vertėtų suprasti, jog dažnu atveju prieglauda negalės gyvūno priimti iš karto – rekomenduojame kreiptis iš anksto, paliekant laiko naujo šeimininko paieškoms iki gyvūnų apgyvendinimo įstaigoje.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Apskaičiavo, kiek mums kainuoja augintinių išdaigos: jos gerokai patuština piniginę (1)

Naminių gyvūnų elgesys kartais tampa neprognozuojamas ir gali lemti net tūkstantį eurų...

Norvegijoje plinta šunims pavojinga liga: perspėja ir lietuvius (6)

Šunų mylėtojai yra sunerimę dėl Norvegijoje plintančios ūmios ligos, kuri ne visada išgydoma...

Augintinio parneštos blusos gali pridaryti daug bėdos: ką daryti? (1)

Kenkėjų kontrolės ekspertai skuba priminti – nenaikinamos blusos gali greitai išplisti per visus...

Aktualu auginantiems graužikus: ar tikrai žinote, kaip pasirūpinti šiais augintiniais? (1)

Dekoratyviniai triušiai, žiurkėnai, šeškai, jūrų kiaulytės ir kiti naminiai graužikai dėl...

Šį savaitgalį gyvūnų mylėtojų laukia šventė: žada daug pramogų (1)

Gargžduose šį šeštadienį – tradicinė ir jubiliejinė, 10-oji, Pasaulinės gyvūnų dienos...

Top naujienos

Prostitucijoje išnaudotų lietuvių istorijos sukrėtė net visko mačiusią pareigūnę iš Švedijos: viena jų tapo filmu (141)

Net praėjus daugiau nei dešimtmečiui prostitucijoje išnaudotų lietuvaičių istorijos yra...

Ilgiausia apgultis istorijoje: du dešimtmečius siaubo iškentę miestelėnai maro protrūkio laukė kaip išganymo (5)

Osmanų imperijos karo su Venecijos respublika metu Kandijos miestas (dabar – Heraklionas ,...

Aukštaitijos sostinė stoja? Darbdaviai jau skaičiuoja susitraukusius pelnus ir pereina į taupymo režimą (169)

Lietuvos ūkio variklis sukasi visu pajėgumu. Pastaraisiais metais augusi ekonomika išjudino ir...

Ekspertai: po Lenkijos rinkimų politikoje labiausiai tikėtinas tęstinumas (12)

Lenkijos valdančiajai dešiniųjų pažiūrų partijai „ Įstatymas ir teisingumas “...

Po skyrybų dramos – atviras Andriaus Šedžiaus interviu apie vaikus: apie tai vėliau teks papasakoti ir mažyliui (72)

Neseniai skyrybas išgyvenęs verslininkas Andrius Šedžius dabar visą savo dėmesį sakosi...

Sunkiai sergančios aktorės Anastasijos Zavorotniuk dukra pasidalijo jautria žinute (54)

Šeštadienį, spalio 12-ąją, sunkiai serganti aktorė Anastasija Zavorotniuk kartu suvyru Piotru...

Mirotičiaus šou laimėjo „Barcelonai“ trilerį prieš „Valencia“, Kulboka padėjo nugalėti „Baskonia“ (1)

Nikola Mirotičius surengė fenomenalų pasirodymą bei vienas ant savo pečių ištempė...

Metusi mokytojos darbą emigravo į Norvegiją: griauna stereotipus apie fabrikuose žuvį dorojančius tautiečius (170)

Pedagogės Laimutės Skiudulės vardą, be abejo, žino kone kiekviena Stavangerio ( Norvegija )...

Kokią klaidą lengva padaryti ruošiant avietes žiemai – profesionalo komentaras kaip avietes apsaugoti nuo šalnų (3)

Gediminas Cijūnaitis , gediminosodai.lt savininkas, dalinasi patirtimi, kaip elgtis su avietėmis,...

Ant bangos: Rapšys iškovojo dar vieną auksą Berlyne (54)

Įspūdingą formą šį sezoną demonstruojantis Danas Rapšys iškovojo dar vieną aukso medalį...