aA
Naujųjų metų naktis šunų šeimininkams ne tik linksma šventė, bet ir rūpestis, kaip pokšint fejerverkams apsaugoti triukšmo bijančius augintinius. Artėjant vidurnakčiui, gyvūnų šeimininkai dalijasi įvairiais patarimais: vieni augintinius pratina leisdami fejerverkų garso įrašus, kiti pasitelkia ir vyniojamo elastinio binto priemonę augintiniui nuraminti. Pastarosios rišimo intrukcijos šiuo metu plinta socialiniuose tinkluose: domimės, ar išties apjuostam gyvūnui Naujųjų metų naktis gali praeiti ramiau.
Tellington Ttouch metodas
© Facebook ir Shutterstock nuotr.

Elastinio binto naudojimas padeda įveikti baimes

Naujųjų metų naktį dangų nušvies gausybė fejerverkų – nors gražų reginį lydintis sproginėjimas žmogaus negąsdina, keturis kartus jautresnę klausą turintiems šunims ilgą laiką trunkantis nepaaiškinamas sproginėjimas kelia didelį stresą. Todėl patariama šią naktį augintinių nesivesti į lauką ir jokiu būdu jų nepaleisti, verčiau pabūti su jais ten, kur mažiau triukšmo, fejerverkų sproginėjimą slopinti namuose įjungta raminančia, pažįstama muzika, radijo ar televizijos garsais.

Pastaruoju metu feisbuke plinta ir šaliko rišimo instrukcija – šis metodas neva turėtų padėti augintiniui jaustis saugiam. Koks tai metodas ir kuo jis gali padėti, paklausėme Lietuvos kinologų draugijos atstovės Aurelijos Staskevičienės.

„Vadinamojo šaliko, o iš tiesų – elastinio binto vyniojimas nėra jokia naujiena. Tai – „Tellington Ttouch“ metodika. Sėkmingai taikomas „Tellington Ttouch“ metodas padeda įveikti perdėtą šunų jautrumą, greičiau atpalaiduoti šunį po parodų, varžybų, padeda atsikratyti netikėtų garsų baimės, sumažinti gyvūno nerimą, išsiskyrimo su šeimininkais nerimo bei kitas problemas. Metodą sukūrė JAV psichoterapeutė, jojimo instruktorė Linda Tellington-Jones. Jos vardu jis ir pavadintas“, – apie metodo kilmę kalba A. Staskevičienė.

Augintinis bijo fejerverkų
Augintinis bijo fejerverkų
© Shutterstock


Geriausia išeitis – pratinti gyvūną prie įvairių dirgiklių nuo mažumės

Tiesa, LKD atstovė prideda, kad prieš atliekant tokius vyniojimus reikia bent pasiieškoti internete, kas tai ir su kuo tai „valgoma“, nes svarbu atlikti vyniojimus kuo taisyklingiau.

„Tai nėra taip paprasta, reikia patirties, reikia gerai žinoti jautriąsias savo augintinio vietas, taip pat atkreipti dėmesį į skausmingas, galbūt traumuotas kūno vietas“, – perspėja A. Staskevičienė.
Nors toks šaliko ar elastinio binto apvyniojimas padės augintiniui jaustis saugiau, to gali nepakakti ir fejerverkų baimę derėtų slopinti iš anksto.

„Geriausia išeitis – iš anksto, nuo mažumės, pratinti augintinį prie netikėtų dirgiklių. Jeigu to padaryti nepavyko, ko gero, geriausia išeitis – praleisti tą triukšmingąjį laikotarpį ten, kur ramiau, nesivesti augintinio „pasižiūrėti“ fejerverkų, nepatikėti jo vaikams – laikytis visų atsargumo priemonių, įskaitant ir privalomą augintinio ženklinimą mikroschema, patikimą pavadėlį bei antkaklį ir kita“, – pataria A. Staskevičienė.

Patarimai, kaip Naujuosius metus su augintiniu sutikti saugiau

Artėjant Naujųjų metų šventei, pranešimu apie augintinių saugumą pasidalijo ir „Grinda“. Kaip jame teigia Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė Agnė Žėbienė, Vilniaus gyvūnų globos namai Naujųjų metų naktį ir sausio pirmosiomis dienomis jau eilę metų vidutiniškai gauna 10 skambučių apie pabėgusius panikos ištiktus gyvūnus, o pirmąją Naujųjų metų dieną iš miesto kiekvienais metais parsiveža po 3–5 pasimetusius šunis. Tiesa, dažniausiai tokie pabėgėliai prieglaudoje ilgai neužsibūna ir jau po kelių dienų sugrįžta pas jų išsiilgusius šeimininkus.

Naujieji metai Vilniuje
Naujieji metai Vilniuje
© Saulius Žiūra


Vilniaus gyvūnų globos namų specialistai dalijasi patarimais, galinčiais padėti augintiniams ištverti triukšmingą naujametinę naktį.

• Neverskite savo augintinio susidurti su jį kamuojančia baime. „Koks tu sargas, jei bijai petardos?!“ – jokie žmogiški psichologiniai triukai gyvūnų neveikia. Bendraukite su augintiniu, glostykite jį ir raminkite.

• Vidurnaktį neveskite gyvūno į kiemą. Jei augintinis lauke nerodo nepasitenkinimo (neloja, neurzgia), tai dar nereiškia, kad jis gerai jaučiasi.

• Pasivaikščioti su šuneliu išeikite iki Naujųjų metų sutikimo likus bent 4–5 val. Reikia prisiminti, kad dalis žmonių įsigytą pirotechniką išbando nelaukdami vidurnakčio. Verčiau nerizikuoti.

• Pasirūpinkite, kad šuo turėtų kur saugiai pasislėpti. Tam pakaks palikti praviras spintos duris arba kambario kampe paruošti mini ramybės oazę, kuriame būtų padėtas gultas, švelni antklodė, mėgstamiausi žaislai. Voljeruose laikomus šunis, jei yra galimybė, reikėtų įleisti į uždaras patalpas, kur sienos prislopins fejerverkų keliamą triukšmą.

• Iš anksto pasirūpinkite, kad augintinio vandens dubenėlis būtų pilnas švaraus vandens. Išsigandę ir nerimo kamuojami gyvūnai greičiau ištrokšta, o atsigėrę greičiau nusiramina.

• Patikrinkite, ar langai, durys, specialios landos gyvūnams užrakinti. Langus ar duris vien priverti nepakanka – vėliau gali tekti vaduoti orlaidėje įstrigusį katiną ar internetu skelbti šuns paiešką.

• Užtraukite užuolaidas. Gyvūnus trikdo ne tik garsai, bet ir ryškūs vaizdai.

• Naujųjų išvakarėse augintinį sočiai ir gardžiai pamaitinkite. Sotūs gyvūnai būna ramesni, o dėl išgąsčio keturkojams labai suprastėja arba išvis dingsta apetitas.

• Nepanikuokite patys. Naminiai gyvūnai, ypač šunys, puikiai jaučia šeimininko emocinę būseną, todėl pasistenkite išlikti ramūs. Su gyvūnais kalbėkite švelniu tonu, nedarykite staigių judesių.

• Pasitaiko atvejų, kad fejerverkai taip išgąsdina gyvūną, kad šis ima bijoti kiekvieno krepštelėjimo. Jei taip nutiktų jūsų augintiniui – nedelskite ir kreipkitės į veterinarijos gydytoją.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.3333

Šunų šeimininkams tai svarbu: kokios įtakos šuniui turi tai, iš ko jis valgo? (1)

Kad šuniui būtinas visavertis, kokybiškas, jo amžių, veislę, energijos poreikius atitinkantis...

Augintiniui slenka kailis: 4 patarimai padės išspręsti šią problemą (3)

Kailis gyvūną apsaugo nuo išorinių poveikių ir padeda palaikyti normalią, pastovią kūno...

Šunų ausų ir uodegų trumpinimas – uždrausta, bet atliekama procedūra? (19)

Pastaruoju metu tiek socialinėse medijose, tiek didžiausiuose skelbimų portaluose galima rasti...

Kaip teisingai išsirinkti pašarą šunims: nuo gimimo iki suaugusio šuns (8)

Norint turėti sveiką augintinį, jį būtina šerti visaverčiu, subalansuotu maistu. Įsigijus...

Feisbuke plinta metodas, kaip nuo fejerverkų nuraminti šunis: prireiks vyniojamo elastinio binto (58)

Naujųjų metų naktis šunų šeimininkams ne tik linksma šventė, bet ir rūpestis, kaip pokšint...

Top naujienos

Romas Lazutka. Biurokratinio atsirašinėjimo gerovės valstybė (2)

Rudenį Seimas po pateikimo pritarė siūlymui vietoje 26 eurų našlių pensijų mokėti 42 eurų...

Užfiksavo chuliganiškus BMW vairuotojo veiksmus, bet policija perspėjo – kaltas ne tik „kelių erelis“ (90)

Nemažu greičiu pro dešinį šoną praneriantis BMW , tuojau persirikiuojantis į kairę eismo...

Europoje – pirmasis atvejis, kai koronavirusu užsikrėtė Kinijoje nesilankęs asmuo PSO ragina nepanikuoti (21)

Vokietijoje nustatytas pirmasis nauju koronavirusu užsikrėtęs pacientas šio užkrato gavo iš...

Rozovos apkalta stumiasi į priekį: surinko parašus, išvardijo argumentus

Seimo opozicijos atstovai jau surinko reikiamus parašus dėl apkaltos procedūros pradėjimo...

Karoliniškes ryja „šiukšlių monstras“: paviešinti vaizdai šokiruoja (101)

„Karoliniškių sąvartynas“ arba „šiukšlių monstras“, – taip vilnietė Jurgita...

Anglies dioksido kiekis mokyklose viršija rekomenduojamas normas (2)

Anglies dioksido ( CO2 ) koncentracija Lietuvos mokyklose viršija rekomenduojamą ribą, o tai kenkia...

Baigtas Ūkio banko ikiteisminis tyrimas: pareikšti įtarimai 13 asmenų (28)

Generalinė prokuratūra antradienį pranešė, kad baigė dalį žlugusio Ūkio banko ikiteisminio...

Precedento neturintis sprendimas: ŠMM nutarė prisiimti atsakomybę dėl vaikų centre prievartautų paauglių (45)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMM) priėmė precedento neturintį sprendimą – po net...

Navickienė neigia Karbauskio įtarimus dėl neužmirštuolės ženklo: tiesiog norėjau jį apsaugoti (265)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienio...

Putinas dar gali nustebinti: tai tik įžanginis šūvis (171)

Kai Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas sukvietė vyriausiuosius įstatymų leidėjus...