Eksperimentas po Ramzio žūties: kaip elgiasi pėdsakų ieškantis šuo?

 (373)
Praėjus savaitei po to, kai Seimo vicepirmininko Kęsto Komskio brolis Arvydas Komskis nušovė Valstybinės sienos apsaugos tarnybos keturkojį pareigūną Ramzį ir pasigirdus versijai, jog medžiotojas šovė gindamasis, Letena.lt padarė eksperimentą, kurio tikslas buvo išsiaiškinti, ar šiek tiek dresuotas, pėdsakais sekantis šuo reaguoja į jo kelyje atsitiktinai pasitaikiusius žmones.
Šuo, sekęs pagal kvapą
© Stopkadras

Į pašalinius žmones šuo nereagavo

Letena.lt eksperimentas padarytas nesiekiant atkartoti įvykio, kai buvo nušautas tarnybinis šuo, eigos ir aplinkybių. Eksperimento metu šiek tiek dresuotas šuo sekė tariamai dingusio žmogaus pėdsakais pagal kvapą. Iš pradžių gyvūnas ėjo lygiai tuo pačiu keliu, kur bėgo ieškomas žmogus, tačiau esant stipriam vėjui jo kvapas buvo išsklaidytas po didesnę teritorijos dalį.

Šuo buvo trumpam pametęs pėdsakus, tačiau ieškodamas didesniu perimetru juos vėl surado ir toliau ieškojo dingusiojo. Jam ieškant pamestų pėdsakų, kelyje buvo pašalinis žmogus, tačiau šuo visiškai į jį nereagavo ir toliau ieškojo. Eksperimentas buvo pakartotas kelis kartus. Ir nė vienos paieškos metu pašaliniai žmonės šuns nesudomino.

Tarnybinis šuo be komandos nepuola

Seimo vicepirmininko K. Komskio brolis Arvydas Komskis prieš savaitę miške nušovė VSAT tarnybinį šunį Ramzį, kuris pagal pėdsakus ieškojo cigarečių kontrabandininkų. Anot A. Komskio, šuo jį puolė, todėl jam teko gintis. Tačiau, ar tikrai kelis metus dresuotas tarnybinis šuo gali pulti atsitiktinai sutiktą žmogų?

Vilniaus sienos apsaugos tarnybos kinologijos skyriaus viršininkas Kęstutis Kriaučiūnas tokią galimybę visiškai neigia ir sako, kad visi tarnybiniai šunys kelis metus dresuojami, nuolat tikrinama jų psichinė būklė prieš įsigijant dar mažą šuniuką ir vėliau kas metus, todėl VSAT yra garantuota dėl savo keturkojų pareigūnų. Pasak K. Kriaučiūno, Ramzio reakcija ir sveikata taip pat buvo ne kartą tikrinta ir A. Komskio versija dėl puolimo, jo teigimu, visiškai atmetama. Specialistas priduria, kad ir išgalvota istorija apie kažkada neva Ramzio užpultą žmogų ar nestabilią jo būklę, yra visiškas melas.

Mūsų šunys išdresuoti taip, kad pašaliniams žmonėms jie be komandos specialios niekada nekanda“, – sako K. Kriaučiūnas.

Ramzis ieškojo pagal kvapą

Anot jo, yra keli šunų dresūros būdai: paklusti komandai pulti ir ieškoti žmogaus. Pirmuoju atveju šuo puola tik išgirdęs žodžius „Čiupk“, Sulaikyk“ ar panašius, o atliekant žmogaus paiešką, jis visiškai nereaguoja į pašalinius asmenis, bėgioja laisvai ir niekada nepuola.

Ramzio atveju, šuo ieškojo cigarečių kontrabandininkų pagal pėdsakystės komandą. Kinologijos skyriaus viršininkas pasakoja, kad kai šuo užsiima pėdsakyste, jis eina paskui kvapą. Jam netrukdo jokios oro sąlygos: didelis vėjas, drėgmė, lietus. Šuo susikoncentravęs į kvapą ir seka jį - aplinka įtakos neturi.

Šuo eis per kelius, per griovius, miškus, laukus. Jis indentifikuoja tik vieną kvapą ir eina tais pačiais pėdsakais“, – pasakoja K. Kriaučiūnas.

Ekspertas priduria, kad yra ir kita paieškos rūšis, kai tik ieškoma žmogaus kvapo. Tokia paieška taikoma, kai reikia surasti dingusį žmogų.

DELFI primena, kad pareigūnas Ramzis buvo nušautas būdamas tarnyboje. Šunį nušovęs A. Komskis kaltę neigia ir tvirtina, kad šuo jį puolė, todėl jis gynėsi.

Visuomenė nelieka abejinga Seimo vicepirmininko K. Komskio brolio Arvydo nušautam VSAT keturkojui pareigūnui Ramziui. Aktyvūs gyventojai sukūrė puslapį tarnybiniam šuniui socialiniame tinkle „Facebook" ir skatina žmones prisidėti prie planuojamo paminklo Ramziui statybos.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba nusprendė, kad Ramzio palaikai bus kremuoti. Urna su jo pelenais keliaus į Pagėgių rinktinės muziejų. Čia atsiras Ramziui skirta ekspozicijos dalis, kur bus galima sužinoti apie šio vieno geriausių pasieniečių keturkojo tarnybą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti? (17)

Fejerverkų žala: kodėl turėtume jų atsisakyti?
Praėjus naujųjų 2019 metų sutiktuvėms internetas mirga nuo pabėgusių ar priklydusių gyvūnų skelbimų, prieglaudos ir gyvūnų globos organizacijos perpildytos, vos spėja talpinti skelbimus bei pagalbos prašymus. Dažniausia tokio sujudimo priežastis – fejerverkai. Jų keliamas triukšmas ir šviesos ne tik išgąsdina augintinius, kuriuos šeimininkai vedasi kartu „pasigrožėti“ fejerverkais, bet ir sukelia didžiulį stresą daugumai namuose ar tvartuose likusių gyvūnų, ką jau kalbėti apie laukinius gyvūnus, miestuose gyvenančius paukščius, benamius šunis ir kates – jiems naujųjų metų naktis turbūt yra pati baisiausia metuose.

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais (6)

Toks verslas – vienintelis Lietuvoje: iš čia išeisite su savo augintinio pelenais
Šimtai šunų, kačių ir net jūrų kiaulyčių kremacijų, augintiniams skirtos urnos ir maži karsteliai – Tomos Žebelienės ir Vitalijaus Žebelio kasdienybė. Nors kai kas apie tokias paslaugas nė nebūna girdėję, didžiausi gyvūnų mylėtojai už orų atsisveikinimą su augintiniu yra pasiruošę pakloti nuo 75 iki 350 eurų.

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso (10)

Lenkijos miestai atsisako naujametinių fejerverkų – saugo gyvūnus nuo streso
Vis daugiau miestų Lenkijoje atsisako triukšmingų naujametinių fejerverkų, pakeisdami juos lazerių šou. Pagrindinė priežastis – esą fejerverkų, petardų ir kitų sprogmenų keliamas triukšmas sukelia stresą naminiams, beglobiams ir laukiniams gyvūnams.

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (7)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (41)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.