Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto

 (45)
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.
Katė žiemą
© Grinda

UAB „Grinda“ administruojami Vilniaus gyvūnų globos namai jau septynerius metus dirba pagal tarptautinę benamių kačių kastracijos programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP). Tai – humaniškas benamių kačių populiacijos kontrolės būdas: pagautos benamės katės sterilizuojamos ir paleidžiamos sugavimo vietoje; jas pažymint, katėms patrumpinamas kairės ausies galiukas – tai tarptautinis sterilizuotų benamių gyvūnų atpažinimo ženklas. Grąžinant tokias kates į jų gyvenamąją aplinką, ne tik užkertamas kelias beglobių kačių dauginimuisi, bet kartu kontroliuojamas graužikų ir jų platinamų infekcijų plitimas, palaikoma švaresnė aplinka.

2018 metais Vilniuje „Grinda“ tokiu būdu į gyvenamąsias vietas grąžino daugiau nei 600 benamių kačių.

Kačių sterilizacijos operacijos pristabdomos iki pavasario

Kaip ir kasmet, artėjant šaltesniam orui, Vilniaus gyvūnų globos namai pristabdo benamių kačių gaudymą pagal PSP programą iki pavasario.

„Tam yra kelios priežastys. Pirmoji – taip jau sutvarkytas katės organizmas – žiemą reta kuri atsiveda palikuonių. Didžiausias gimstamumas yra pavasarį, todėl vėlyvą rudenį geriau leisti murklėms ramiai peržiemoti,“ – pasakoja Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė Agnė Stasiūnienė.

Antroji – veterinarai negali rizikuoti kačių sveikata: operacijos metu katėms nuskutamas pilvukas, o ką tik išoperuoto gyvūno paleisti į šaltį „nuogu“ pilvuku tikrai negalima. Tad tektų jas laikyti globos namuose kelias savaites ar net mėnesius.

„Iš patirties žinome, kad sulaukėjusios katės labai sunkiai pakelia buvimą narvelyje. Visi laukiniai gyvūnai nelaisvėje patiria įtampą, o po operacijos dar ir nusilpsta jų imunitetas, todėl lengvai „kimba“ ligos. Jei katė yra kokios nors ligos nešiotoja, išryškėja klinikiniai požymiai, apsikrečia kitos katės. Žinoma, tuomet jas gydome, stengiamės atstatyti sveikatą, tačiau, stengiantis išvengti komplikacijų, šiltuoju metų laiku katės po sterilizacijos globos namuose laikomos tik kelias paras,“ – aiškina A. Stasiūnienė.

Žiemą benamės katės Vilniaus gyvūnų globos namuose kastruojamos tik su viena sąlyga – po operacijos, kol užgis žaizda ir ataugs ant pilvo nuskustas kailiukas, globėjai privalo gyvūną „perlaikyti“ šiltoje vietoje. Dažniausiai tokiomis vietomis tampa nuosavo namo sandėliukas ar butas. Tik gavus garantijas, kad gyvūnu bus tinkamai pasirūpinta, padaroma išimtis, ir katė operuojama nelaukiant pavasario.

Ši sąlyga, žinoma, negalioja miesto senjorams, kurie savo augintinius laiko butuose ar kitose patalpose. Jie gali savo gyvūnus nemokamai kastruoti bet kuriuo metų laiku.

Kaip bešeimininkėms katėms padėti žiemą

„Visada yra dvi gyventojų pusės – vieni kates globoja, kitiems tai nepatinka, tačiau jei viskas daroma pagal galiojančią tvarką, susipriešinimo pavyksta išvengti. Bendraukime su kaimynais, diskutuokime ir raskime sprendimus, kad galėtume tinkamai pasirūpinti silpnesniais už mus,“ – pažymi A. Stasiūnienė.

Gyvūnų laikymo Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje taisyklės draudžia maitinti bešeimininkius ar laukinius gyvūnus miesto viešosiose erdvėse ar bendro naudojimo patalpose, mėtyti maistą pro langus ar balkonus. Todėl gyventojai, norintys rūpintis benamiais gyvūnais, pirmiausia privalo kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybės Saugaus miesto departamentą ir pateikti prašymą patvirtinti bešeimininkių kačių šėrimo vietą.

Vilniaus miesto savivaldybei patvirtinus kačių šėrimo vietą ir pateikus būdelės projektą, nagingi žmonės namukus sumeistrauja iš įvairiausių dėžių, plokščių atraižų ar kitokių medžiagų. Vis dėlto net ir toks gyvūnams skirtas namukas turi atitikti jam keliamus reikalavimus – turi būti ne didesnis nei 1 m aukščio, pagamintas iš tvirtų medžiagų, nekelti pavojaus kitų asmenų sveikatai ir turtui, turi būti tvarkingas ir saugus gyvūnams.

„Nepamirškime – žiemą katėms būtinai reikalinga užuovėja, ir tam ruoštis reikia ne užklupus didesniems šalčiams, o dar rudenį, nes gyvūnui reikia laiko apsiprasti su nauju namuku,“ – pataria veterinarijos gydytoja.

Tais atvejais, kai pastatyti namukų nėra galimybės, Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė pataria išnešti dubenėlius su ėdesiu į nuošalesnę vietą ir leisti katėms ramiai paėsti, tačiau paėdus dubenėlius sutvarkyti. Žiemą, ypač speiguotomis dienomis, būtina katėms duoti bent šiek tiek šilto ir kaloringo ėdesio. Svarbu dažnai keisti vandenį, kad visada būtų neužšalusio.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams (7)

Kviečia prisijungti prie gražios akcijos: kiekvienas „patinka” taps maisto porcija benamiams gyvūnams
Šiuo metu Lietuvoje yra daugiau nei 50 gyvūnų globos organizacijų, kurios gelbsti benamius gyvūnus, užsiima švietėjiška veikla, rengia labdaros akcijas bei organizuoja įvairius renginius. VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos” (toliau – GGI) kviečia visus neabejingus beglobių gyvūnų likimams į jau tradicija tapusią labdaros akciją „Parodyk augintiniui eglutę. Trečius metus iš eilės vyksiantis renginys ir vėl skatins įsitraukti kiekvieną bei sieks parodyti, kad visi kartu galime nuveikti daug gerų darbų.

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus (41)

Vaikų žaidimo aikštelėje aptiko nuodų: perspėja saugoti vaikus ir gyvūnus
Socialiniame tinkle „Facebook“ trečiadienio vakarą išplito nerimą keliantis įrašas. Klaipėdos miesto virtualios mamyčių bendruomenės narės – pasibaisėjusios. Miesto centre esančioje vaikų žaidimo aikštelėje primėtyta neaiškios kilmės nuodų.

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai (3)

Tendencijos keičiasi: lietuviai vis daugiau dėmesio skiria augintinių mitybai ir sveikatai
Per pasaulį nusiritusi sveikos gyvensenos banga neaplenkia ir naminių gyvūnų. Specialistai pastebi, kad vis daugiau šeimininkų augintiniams perka aukštesnės kokybės, sveikesnį ėdalą.

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus (4)

Ką reikia žinoti prieš priimant augintinį į namus
Greičiausiai apie augintinį namuose esame pagalvoję kiekvienas. Susidūrę su šunimis svečiuose ar mieste staiga pasiduodame silpnumo akimirkai ir susimąstome, kad tiek daug laimės teikiantis gyvūnas gali atsidurti ir mano namuose. Panašu, kad žmonės, dažnai spręsdami gyvūno auginimo klausimą, vadovaujasi emocijomis ir retai racionaliai apsvarsto visas situacijas, su kuriomis teks susidurti, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto (45)

Benamėms katėms per šalčius reikia užuovėjos ir maisto
Jau kitą savaitę naktimis spustels šaltukas. Gyvūnų globos specialistai atkreipia dėmesį, kad atvėsus orams, keičiasi benamių kačių priežiūros specifika: nebeatliekamos sterilizacijos operacijos pagal programą „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ (PSP), o gyventojai, besirūpinantys beglobėmis katėmis, turėtų suskubti pasirūpinti jų žiemojimo vietomis – pastatyti namukus, kad katytės spėtų juose apsiprasti, rašoma pranešime spaudai.

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų? (1)

Kodėl šuo neklauso kai kurių komandų?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi" - anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas", nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau, ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui (2)

Per daug stiprus ryšys su šeimininku turi įtakos šuns elgesiui
Teoriškai mes ir šunys sudarome mišrių rūšių grupes, tačiau tuo pačiu tos grupės kažkiek panašios ir į vidrūšines – jos ne šiaip susideda iš skirtingų rūšių atstovų, kurie drauge tik maitinasi ar perspėja vieni kitus apie pavojų. Tarp šunų ir žmonių išsivystė glaudūs santykiai. Šie santykiai tikrai ypatingi ir greičiausiai jų daugiau niekur nepastebėsime.

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda (1)

Pavydą jaučia ir šunys: koks elgesys tai išduoda
Bent du šunis auginantys (ar draugų keturkojį pašnekinę) žmonės tikrai yra susidūrę su taip vadinamais augintinių pavydo atvejais. Daug savininkų papasakos, kuris šuo pavydesnis, o kuris „laisvesnių pažiūrų“, nors įprastai priimtina manyti, kad pavydas – išskirtinė žmonių savybė. Vis tik tyrimai rodo, kad šunys išties jaučia pavydą, net jeigu šis ir skiriasi nuo žmogiškojo.

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę (303)

Vilniuje rotveileris sukandžiojo berniuką: šunų specialistai įžvelgia ir tėvų kaltę
Šeštadienį per Lietuvą nuvilnijo žinia, kad Vilniuje devynerių berniuką sukandžiojo namuose laikytas rotveilerių veislė šuo. Socialiniuose tinkluose vieni ėmė kaltinti šunį, kiti tėvus. Domimės, ką turi žinoti tėvai, jei kartu su vaikais auga iš šuo.

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu? (9)

Šunų šeimininkų dėmesiui: kada augintinį būtina pažymėti geltonu kaspinu?
Jei šuo nėra linkęs bendrauti su žmonėmis ar šunimis, geriau jo ir neversti, portalui LRT.lt sako Lietuvos kinologų draugijos projektų vadovė Augustė Daukšienė. Be to, priduria ji, prie šuns, pažymėto geltonu kaspinu, gatvėje geriau nesiartinti.

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis (5)

Žmogus, kuris moka šunų kalbą: kaip suprasti, ką jums sako augintinis
Kūno kalbos neišmanantis žmogus niekada neužmegs tokių gerų santykių su kitais žmonėmis, kaip tas, kuris ją išmano. Anot trenerio ir elgsenos specialisto Steve Mann, tas pats galioja ir tiems, kurie užsiima šunų dresūra: žmogus, nesuprantantis šuns kūno kalbos, negalės nuraminti suirzusio, agresyvaus gyvūno, o ką jau kalbėti apie šuns auklėjimą.

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas (3)

Kovinių šunų savininkams Vienoje bus taikomas alkoholio kiekio kraujyje apribojimas
Kovinių ir pavojingų šunų savininkai Austrijos sostinėje nuo šiol privalės riboti suvartojamo alkoholio kiekį. Naujoji priemonė įvesta po to, kai nuo alkoholio apsvaigusios moters rotveileris mieste mirtinai sukandžiojo vos metukų vaiką.

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų (378)

Triukšmaujančių gyvūnų šeimininkus siūloma bausti iki 300 eurų
Nuo 2019 metų siūloma drausti gyvenamojoje aplinkoje ir viešose vietose triukšmauti bei trikdyti kitų žmonių laisvalaikį, poilsį ar darbą. Naminius gyvūnus laikantiems gyventojams taip pat gali tekti juos labiau prižiūrėti, kad šie nekeltų triukšmo. Už šių reikalavimų nepaisymą grės baudos.

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų (6)

Pasaulinę gyvūnų dieną – pagalbos šauksmas iš globos įstaigų
Kasmet spalio 4 d. minima Pasaulinė gyvūnų diena, kurios metu skatinama ne tik pasirūpinti augintiniais, bet ir atsigręžti į beglobius. Šią dieną įvairios gyvūnų globos organizacijos žmones skatina aukoti maistą ir būtiniausias priežiūros priemones be šeimininkų augantiems gyvūnams, o tvirtai apsisprendusiems – suteikti namus keturkojams, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą (103)

Vilnietė negalėjo susitvarkyti su kaukiančiu šunimi: atvykusi dresuotoja greit rado sprendimą
Seime pateiktas siūlymas spręsti šunų triukšmo problemą ne tik sukėlė pasipiktinimą, bet ir privertė susimąstyti: ko gali imtis patys šeimininkai, kad jų augintiniai būtų ramesni ir likę namuose vieni netriukšmautų? Kartu su šunų mokyklos „Urbandogas“ vadove ir trenere Agne Jazukevičiūte aplankėme Tautvydę Gabalę ir kartu pasiaiškinome, kodėl jos trumpaplaukis foksterjeras Daimas neduoda kaimynams ramybės.