Ar gyvūnai gali norėti nusižudyti?

 (5)
Turbūt esate girdėję, kad kai kurie šeimininko netekę šunys nebeėda ir nusibaigia iš bado. Sunkiai suvokiama, kodėl kartais bangos išplauna banginių būrius į masinėmis kapavietėmis tampančias pakrantes. Prieš kelerius metus dėl nežinomų priežasčių per tris dienas 28 galvijai nušoko nuo vienos Alpių viršukalnės. Pasakojama istorija, kaip medžioklės metu bandydamas išvengti šunų elnias nušoko nuo uolos. 2005 metais Turkijoje nuo uolos nušoko 1500 avių, 400 jų žuvo...
Liūdnas šuo
© Shutterstock

Anksčiau gyvūnų savižudybes prisimindavome diskutuodami apie tai, ką reiškia būti žmogumi. Dabar apie tai kalbama norint atkreipti dėmesį į sunkią kankinamų ir nelaisvėje laikomų gyvūnų būklę.

Romėnai gyvūnų savižudybes laikė natūraliu ir kilniu dalyku. Krikščionių mąstytojai manė, kad savižudybė - nuodėmė žmonėms ir neįmanoma gyvūnams. Kai XIX amžiuje Didžiojoje Britanijoje išpopuliarėjo vegetarizmas ir naminiai augintiniai, vėl pasirodė pranešimų apie gyvūnų savižudybes. Tada savidestrukcija dažniausiai būdavo priskiriama šunims, nors minima ir viena nusiskandinusi antis.

Suicidinis elgesys dažniau pastebimas tarp patelių negu patinų ir dažniau tarp stuburinių negu bestuburių. Nors neįmanoma nustatyti, kas gyvūnus veda į susinaikinimą, kai kurie su žmonių savižudybėmis susiję dalykai gali tikti ir gyvūnams. Deja, mokslininkai negali atsakytį į kausimą, ar gyvūnai gali sąmoningai bandyti užbaigti savo gyvenimus.

Parazitų įtaka

Kai kurie parazitai šeimininkus pastūmėja į savižudišką elgesį. Pavyzdžiui, Phylum Acanthocephala laikinus šeimininkus (mažus vėžiagyvius) nukreipia pas savo galutinius šeimininkus (antis).

Kirminas Spinochordodes tellinii vystosi žioguose ir svirpliuose, o suaugęs priverčia juos šokti vandenin, kuriame parazitas dauginasi. Tačiau šeimininkas vandenin verčiamas šokti tik tuo atveju, kai būna netoli jo – skysčio specialiai jis neieško.

Toxoplasma gondii peles ir žiurkes paverčia ne tokiomis atsargiomis, dėl ko jas lengviau pričiupti katėms. Užkrėstiems graužikams sumažėja įgimta baimė kačių kvapui - infekuoti gyvūnai, kitaip negu sveiki, nevengia kačių šlapimu ar kūno kvapu pažymėtų sričių. Be to, gali būti, kad pelėms net atsiranda trauka katės kvapui – jei duodama rinktis tarp dviejų plėšrūnų, pvz., katės ar audinės kvapo, užsikrėtusios pelės renkasi kates.

Sumišimas

Mitas apie lemingų savižudybes atsirado XIX amžiuje, kai mokslininkai pastebėjo, kad kartais jų populiacija netikėtai sumažėdavo. Masinės jų svižudybės išgarsėjo apie 1950 metus. Vienas įtakingiausių veiksnių šiame reikale – Disney filmas „White Wilderness“, kuriame parodyta filmuota medžiaga, kaip lemingai migracijos metu šoka nuo uolos.

Iš esmės lemingams gerai sekasi du dalykai: valgymas ir dauginimasis. Lemingų patelės jauniklius veda dukart per metus, po 3, o kartais net po 7 – 8 atžalas. Neracionalų elgesį išprovokuoja maisto trūkumas, atsirandantis tada, kai populiacija tampa pernelyg didelė. Garsiosios migracijos prasideda būtent tada, kai „išpuola“ gausus šių gyvūnėlių „derlius“ - jų prisiveisia tiek, kad jie pradeda bėgti desperatiškai ieškodami maisto. Tai priveda prie neapgalvotų poelgių, tokių kaip nukritimas nuo skardžio. Tai ypač dažnai nutinka Norvegijoje, nes ten statūs kalnų šlaitai tiesiog pakibę virš jūros.

Gynyba

Carpenter skruzdės ir kai kurios termitų rūšys turi plyštančias liaukas, sukeliančias autolizės (savęs virškinimo) procesą. Termitai autolizę naudoja gindami savo koloniją. O štai žirnių amaras užpuolus boružei save susprogdina, taip apsaugodamas kitus gentainius ir kartais net nužudydamas užpuolikę.

Autolizę skurzdėlės renkasi kovodamos su nariuotakojais priešais – įgėlimai naudingesni prieš stuburinius. Autotizės produktai – ėsdinančios medžiagos, kurios lengvai žudo priešus, tačiau naikina ir jas išskiriančius „savininkus“.

Banginių mįslė...

Kasmet iš įvairių pasaulio vietų ateina pranešimai, kad banginių, delfinų būriai iššoka į krantą ir nugaišta sausumoje. Nusėdęs seklioje vietoje panikos apimtas banginis daužosi ir greitai nuo šiluminio smūgio žūva, arba uždūsta, kai į jo plaučius patenka daug vandens. Dūžtančios bangos varto jo kūną po seklumą ir jo šnervės dažnai būna po vandeniu. Stiprūs smūgiai uodega tik dar giliau įvaro kūną į smėlį...

Didžiausias juodųjų orkų būrys yra iššokęs į krantą Argentinoje 1946 metais, tuomet iškart 835 gyvūnai atsidūrė sausumoje. Vienoje vietoje išilgai 200 m kranto linijos galima buvo jų priskaičiuoti iki 100. Būna ir subtilesnių atvejų - prieš beveik pusę amžiaus R. O'Barry pamatė, kaip nusižudė garsiame tų laikų seriale filmavusis delfinė Kathy – ji paniro į rezervuaro dugną ir nustojo kvėpuoti. Po šio įvykio delfinų treneris tapo kovotoju už gyvūnų teises.

Jau žiloje senovėje Plutarchas yra aprašęs banginių „savižudybes". Šis reiškinys aiškintas įvairiai – kad kaltas vadas, paskui kurį seka vada, pamišimas ar susipainiojimas, audrų įtaka ir t.t.

Banginių būrio atstovai yra itin protingi, palaiko kažką panašaus į visuomeninius ryšius, turi savo kalbos dialektus, savimonę. Tad sunku suvokti, kodėl šie jūrų žinduoliai kartas nuo karto gyvenimą baigia masinėmis savižudybėmis.

Delfinai kartais puola savo rūšies atstovus. Tikėtina, kad kartais visas būrys stengiasi pasislėpti nuo puolančiųjų, priplaukia per arti kranto ir įstringa.

Dažniausiai banginiai seklumoje įstringa siaučiant audroms, kai vėjas bangas ritina į seklią pakrantę, o nuo grunto pakeliama daug dumblo ir smėlio dalelių su oro burbuliukais. Tai banginius dezorientuoja – sutrinka jų hidrilokacinio aparato veikla.

Atsidūręs nelaimėje, banginis garsiai stena, trimituoja arba švilpia. Šaukiami tų signalų, atskuba kiti banginiai, ir tai gali būti masinės nelaimės priežastis.

Šunys

Žmonėms depresija - vienas pagrindinių signalų, galinčių įspėti apie bandymą nusižudyti. Dėl to sunkūs šios ligos epizodai kelia didelį susirūpinimą. Žinome, kad šunys taip pat gali kentėti nuo depresijos. Tyrimų duomenimis, žmonių depresiją kontroliuojantys vaistai padeda ir mūsų keturkojams bičiuliams. Aišku, teigti, kad jei depresija sergantys žmonės turi didesnę tikimybę nusižudyti, tad tai būdinga ir šunims, labai jau skubota. Tačiau llustrated London News 1845 aprašytas atvejis, kai nusiskandino Niūfaundlendo šuo, kuris lig tol kelias dienas buvo itin ramus ir prislėgtas. Kiekvieną kartą išgelbėtas jis šokdavo atgal ir atkakliai kišdavo galvą po vandeniu, kol galų gale pasiekė savo tikslą – žuvo bangose. Italijoje būta keletas istorijų apie tai, kai pora laikinai svetimų žmonių priežiūrai paliktų šunų nusižudė iššokę per balkonus.

Škotijoje stovi Overtoun tiltas, garsus kaip šunų šuolių į mirtį tiltas. 1950 metų dėl nežinomų priežasčių nuo jo nušoko per 50 šunų. Prietaringi žmonės porina, jog tiltas apsėstas ir pamėgtas tamsiųjų jėgų, kurios protus gali susukti ne tik keturkojams, bet ir žmonėms. Nors ir turi nekokią reputaciją, iš tiesų šis tiltas slepia gan paprastą paaiškinimą – šunys žūva genami medžioklės instinkto. Pasidomėjus tos srities laukine gyvūnija, paaiškėja, kad čia gyvena daug pelių, voverių ir audinių, kurių stiprus muskuso kvapas itin audrina šunis. Greičiausiai pajutęs kailiniuotosios kvapą šuo šoka per tilto tvorelę ir...

Žvelgiant iš psichologų pusės, kokiam nors individui norint atsisakyti gyvenimo, jis turi sąmoningai suprasti mirties prasmę. Nusižudęs asmuo tolesnio gyvenimo bijo labiau, negu mirties. Gyvenimas tampa per sunkus ir mirties galimybė atrodo geresnis pasirinkimas. Dėl to pirma reikia sužinoti, ar šunys supranta gyvenimo ir mirties sąvokas.

Šuns protas prilygsta 2 - 2,5 metų vaiko protui, o tokio amžiaus vaikai nesuvokia gyvenimo ir mirties. Nėra įrodymų, kad ir šunys tai suvoktų. Žinoma, depresuojantis šuo gali „atsijungti“ nuo aplinkos, dėl ko pradės silpti. Žinoma daug istorijų apie apleistus šunis, kurie nesugeba tinkamai apdoroti aplink esančios informacijos ir netinkamai reaguoja į gresiantį pavojų. Vis dėlto sunku priimti mintį, kad prislėgtas šuo savo noru šoks po automobiliu ar nuo tilto. Instinktas išgyventi, labai stiprus visiems gyvūnams, yra stipresnis už bet kokį liūdesį ar depresiją.

Daugiau skaitykite čia.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naudinga žinoti

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu! (99)

Nuomonė. Mano šuo: norėsiu – užmušiu, norėsiu – pakarsiu!
Seniai nerašiau apie dresūrą, nes po kritiškų straipsnių apie mūsų garsius kinologus kai kurie komentatoriai pasiūlė pakart, o pažįstamas dresuotojas – emigruot iš Lietuvos, nes visiems kenkiu ramiai gyvent. Atsiprašau. Tylėjau...

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę? (10)

Kaip prailginti šuns gyvenimo trukmę?
Natūralioje aplinkoje, kur gyvenimo sąlygos yra ne tokios draugiškos, nuo senatvės gyvūnai miršta labai retai. Tuo tarpu šunys, kuriais rūpinasi žmogus, gyvena ilgiau negu laukiniai jų giminaičiai. Pavyzdžiui, Indijos šunys parijai laisvėje sulaukia vos 4–6 metų, o laikomi namie ir gerai prižiūrimi sulaukia 12–16 metų.

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį (70)

Ramzį nušovusio A. Komskio teisme neeilinis eksperimentas: teisėjas pats kaltinamojo ginklu taikėsi į šunį
Pasieniečių šunį Ramzį vienintele paleista kulka nušovusio dviejų politikų brolio Arvydo Komskio teisme atliktas dar nematytas įrodymų patikrinimas. Į Klaipėdos apygardos teismo salę pristatytas medžioklinis šautuvas, kuriuo įvykdytas nusikaltimas, jį teisėjų kolegija atsinešė lydimi įkalčius saugomų tyrėjų.

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje (6)

Įvertino Talino gyvūnų globos namus: panašiai bus ir Vilniuje
Vilniaus gyvūnų globos namų vyr. veterinarijos gydytoja Agnė Stasiūnienė lankėsi Estijos sostinės gyvūnų globos namuose. Prieš metus pastatytuose ir šiuolaikiškai įrengtuose beglobių namuose šiuo metu savo šeimininkų laukia daugiau nei 300 kačių,15 šunų bei 20 kitokių gyvūnų (papūgų, dekoratyvinių triušių ir graužikų). Estijos kolegų patarimais bus pasinaudota kuriant naujus beglobių gyvūnų namus Lietuvos sostinėje, teigiama pranešime spaudai.

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus

Specialioje rungtyje šunys ir pralinksmino, ir pademonstravo savo sugebėjimus
Kelmės rajone sekmadienį surengta išskirtinė, vienintelė tokia Lietuvoje šunų sporto šventė. Joje laukti visi, kas moka loti, vizginti uodegą ir netingi bent jau atpėdinti 100-tą metrų. Ir vaizdai, kaip įprasta, buvo patys nuotaikingiausi - keturkojai bėgikai stebino ir žiūrovus, ir šeimininkus. Kas greičiu, o kas mokėjimu žaviai prajuokinti.

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia į teismą turi būti pristatytas ginklas (233)

Šaltakraujo žudiko etiketės besikratančio A. Komskio versiją kategoriškai neigia: šuo nušautas tyčia
„Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis Arvydas atkakliai įrodinėja, kad pasieniečių šuo Ramzis tapo atsitiktine auka, o jis nėra šaltakraujis žudikas. Teisme atsidūręs vyras sako, kad jį padarė didžiausiu nusikaltėliu, nors tiks jis nesąs.

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas? (1)

Kaip augintiniams atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas?
Šiuolaikinė diagnostikos įranga leidžia veterinarijos specialistams greitai ir tiksliai nustatyti paciento diagnozę ir įvertinti jo būklę, parinkti tinkamiausią gydymą. Apie MRT (magnetinio rezonanso tomografijos ) taikymą gyvūnams Lietuvoje, plačiau pasakoja veterinarijos specialistai.

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas (241)

Sodininkai pasibaisėję: siautėja kačių korikas
Pra­ėju­sį šeš­ta­die­nį, bir­že­lio 17-ąją, Aly­taus ra­jo­ne, Pu­nios se­niū­ni­jo­je, Pa­ne­mu­nin­kė­lių kai­me, esan­čios so­di­nin­kų ben­dri­jos „Ver­smė“ pir­mi­nin­kas Vac­lo­vas Ba­ra­naus­kas Aly­taus ap­skri­ties vy­riau­sia­jam po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tui pra­ne­šė, kad apie 8 val. 30 min. prie ke­lio į so­dus pa­sta­ty­to ke­lio žen­klo pa­ste­bė­jo pa­kar­tą ka­ti­ną.

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko (4)

Šuo – geriausias žmogaus draugas, bet ne paštininko
Šeimininkų neprižiūrimi ir agresyvūs palaidi šunys kelia rimtą pavojų aplinkiniams. Nemažas iššūkis ir nuolatinis galvos skausmas keturkojai augintiniai yra ir laiškininkams.

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų? (6)

Šuo mieste: ar testą išlaikęs augintinis turi privilegijų?
Pastaruoju metu vis populiarėja tendencija laisvalaikį leisti kartu su augintiniais. Jie įgyja vis naujų teisių ir gali šeimininkus lydėti kone visur. Tačiau tai neatsiejama ir nuo tam tikrų pareigų. Tad kokios jos?

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį (8)

Nuo grandinės nutrūkęs šuo apdraskė mažametį
Gegužės 14 d., apie 19.00 val., Mažeikių r., Purvėnų k., nuosavo namo kieme, nusitraukęs nuo grandinės šuo užpuolė ir sužalojo mažametį (gimęs 2007 m.). Mažeikių ligoninėje vaikui diagnozuotos veido bei kaklo šuns kąstinės žaizdos, išleistas gydytis ambulatoriškai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo (30)

Gali nelikti pavojingų šunų veislių sąrašo
Lietuvoje suvokimas, kad augintinis yra ne tik pramoga, bet ir didelė atsakomybė, po truputį auga. Nors mūsų šalis yra viena iš nedaugelio, kuri turi kovinių ir pavojingų šunų veislių sąrašą, panašu, galiausiai suvokta, kad ne nuo veislės, o nuo šeimininko atsakomybės priklauso šuns elgesys.

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka (109)

Neįtikėtina augintinio gelbėjimo istorija: Airijoje mirusio šeimininko šuo pasiekė Lietuvą tik tautiečių dėka
Vis dar dvejojate, kad tautiečiai visuomet išties pagalbos ranką? Savo nuomonę turėtumėte pakeisti sužinoję trijų lietuvaičių – Kilmintos, Zoraidos ir Tomo – istoriją, kaip jie išgelbėjo Airijos sanitarinėje tarnyboje atsiradusį mirusio lietuvaičio šunį. Šių trijų žmonių dėka augintinis buvo pargabentas į Lietuvą ir šiuo metu laimingai gyvena kartu su naujaisiais šeimininkais.

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas (74)

Šuns Ramzio bylos nagrinėjimas baigtas
Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas toliau nagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje Arvydas Komskis kaltinamas žiauriu elgesiu su šunimi Ramziu, sukėlusiu jo žūtį.

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti (39)

Šunelį paliko šalti, badauti ir valkatauti
Alytaus Ulo­nų gat­vės gy­ven­to­jas Aud­rius Ma­žei­ka už­su­kęs į re­dak­ci­ją pa­pa­sa­ko­jo apie keis­tą žmo­gaus po­el­gį su šu­ne­liais ir svars­tė apie at­sa­kin­gų pa­rei­gū­nų bei spe­cia­lis­tų ne­no­rą dirb­ti at­sa­kin­gai.