Žmonės pamiršta, kad jorkšyro terjerai – šunys, o ne žaislai

 (23)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Maži, dailūs, papuošti kaspinėliu Jorkšyrų terjerai neretai vertinami tiesiog kaip namų puošmena ar gyvu žaisliuku vaikams. Puošnus šuniukų eksterjeras, linksmas charakteris, dydis ir veislės populiarumas turėjo neigiamos įtakos veislės bruožams. Jau dvidešimt metų Jorkšyrų terjerų veisimu užsiimanti Ana Ivanova greitai paneigia įsivyravusius mitus, o jos šunys netrunka įrodyti, kad jie ne tik gražūs, bet ir sumanūs mažyliai.

„Veislyną „Betelgeizė“ įkūrė mano mama. Vienoje parodoje pamačiusi jorkšyrus su kaspinukais, ji sugalvojo, kad ir mums tokių šuniukų reikėtų. 1997 metais iš Maskvos pas mus atvyko pirmas patinas. Tuo metu jorkšyrų Lietuvoje beveik nebuvo – mūsų buvo 17-tas oficialiai įregistruotas Lietuvoje. Tuo metu internetas ir mobilieji telefonai nebuvo kasdienybė, tad veisėjus tekdavo „gaudyti“ laidiniu telefonu, visas šuniuko gavimo procesas būdavo labai ilgas.“

Žmonės pamiršta, kad jorkšyro terjerai – šunys, o ne žaislai
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Ši veislė kilusi iš Airijos. Audėjams reikėjo mažo šuniuko, kuris apsaugotų medžiagas nuo žiurkių, tad jie veždavosi kartu tokius mažus šuniukus, kurie puikiai atliko šį darbą. Geras terjeras per trumpą laiką galėjo sudoroti 100 žiurkių. Tiesa, tokiam darbui jie jau seniai nebenaudojami, bet turi išlikusį instinktą. Užtenka sucypsėti kaip pelei ar pakrapštyti kokį paviršių, ir jų ausys jau stačios. Tad jie ir kates mėgsta pavaikyti, ir kaimynų avis aploti.“

Šių šunų temperamentas žaismingas (angl. gaming) – jie nuolat pasiruošę veiksmui, žaidimams, nuotykiams. Jie geba puikiai prisitaikyti prie šeimininko gyvenimo būdo – kartu gali būti visur. Jorkšyro terjerams svarbi aktyvi fizinė veikla, kad jų raumenynas būtų tinkamai išsivystęs.

„Jorkšyrai šiaip yra be galo protingi, gudrūs, tikri terjerai. Palyginti su kitomis dekoratyvinėmis veislėmis, jie yra vieni protingesnių šunų. Gaila, bet žmonės dažniausiai nežino, ką įsigyja, kokį potencialą jų šuo turi.“

Dar vienas šių šunų išskirtinumas – kailis. Jie neturi poplaukio, tad nesišeria taip, kaip kiti šunys. Auginant tokį šuniuką namuose, užtenka reguliariai pašukuoti kailį, išmaudyti ir pakirpti. Mada šuniukui priekyje užrišti kaspinėlį kilo Anglijoje. Surištas plaukų kuokštelis reikalingas tam, kad plaukai nekristų į akis, o kadangi iš audėjų šuniukai pateko į salonus, buduarus, tapo puošmena.

„Kadangi jorkšyrai neturi poplaukio, neturi apsaugos nuo drėgmės ir šalčio. Kai jau būna šalta, aprengti juos specialia apranga – gyvybiškai svarbu, nes būtina apsaugoti vidinius organus, juk mes nevaikštome basi per šalnas. Bet suknelės ir kiti puošnūs rūbai tikrai nėra būtinybė.“

Kompanijos „Purina“ socialinio projekto „Apie veisles iš pirmų lūpų“ tikslas – paskatinti žmones, prieš renkantis augintinį, atsakingai pasidomėti veisle bei vertinti keturkojį kaip visavertį šeimos narį, atsižvelgti į jo poreikius.

„Jorkšyro terjero svorio standartas yra apie 3,2 kilogramo, bet būna išimčių. Kartais gimsta didesni – tokie tinka gyventi namuose. Didesnius gali auginti šeimos. Būna, kad gimsta netipiškai maži – šie yra mažiau savarankiški, reikia prižiūrėti, kad jie nenukristų ar kur nors nenušoktų. Mažesnius šuniukus vengiu atiduoti į namus, kuriuose yra mažų vaikų. Klaidinga manyti, kad jorkšyras – tobulas šuo vaikui. Kuo mažesnis jorkšyras, tuo didesnį Napoleono kompleksą jis turi. Mažiukai jorkšyrai arba pradeda iškart gintis, arba nepajėgia apsiginti.“

Žmonės pamiršta, kad jorkšyro terjerai – šunys, o ne žaislai
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Ana pasakoja, kad Jorkšyro terjerai linkę „užlipti“ šeimininkui ant galvos, jį pergudrauti ar pasitikrinti ribas. Daugelis pamiršta, kad šie mieli keturkojai – šunys, kuriems taip pat svarbi hierarchija, dresūra, būtinas auklėjimas.

„Veislės populiarumas turi ir neigiamos įtakos. Jorkšyrai prarado jiems būdingą charakterį, anatomiją, spalvą – prarado dalį veislės savybių, kad būtų gražūs parodose. Ši industrija labai spartėja, veislės funkcionalumas buvo paaukotas dėl grožio, todėl man labai svarbu veisti tokius šunis, kurie būtų psichiškai stabilūs, protingi, genetiškai stiprūs.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.