Žmonės pamiršta, kad jorkšyro terjerai – šunys, o ne žaislai

 (23)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Maži, dailūs, papuošti kaspinėliu Jorkšyrų terjerai neretai vertinami tiesiog kaip namų puošmena ar gyvu žaisliuku vaikams. Puošnus šuniukų eksterjeras, linksmas charakteris, dydis ir veislės populiarumas turėjo neigiamos įtakos veislės bruožams. Jau dvidešimt metų Jorkšyrų terjerų veisimu užsiimanti Ana Ivanova greitai paneigia įsivyravusius mitus, o jos šunys netrunka įrodyti, kad jie ne tik gražūs, bet ir sumanūs mažyliai.

„Veislyną „Betelgeizė“ įkūrė mano mama. Vienoje parodoje pamačiusi jorkšyrus su kaspinukais, ji sugalvojo, kad ir mums tokių šuniukų reikėtų. 1997 metais iš Maskvos pas mus atvyko pirmas patinas. Tuo metu jorkšyrų Lietuvoje beveik nebuvo – mūsų buvo 17-tas oficialiai įregistruotas Lietuvoje. Tuo metu internetas ir mobilieji telefonai nebuvo kasdienybė, tad veisėjus tekdavo „gaudyti“ laidiniu telefonu, visas šuniuko gavimo procesas būdavo labai ilgas.“

Žmonės pamiršta, kad jorkšyro terjerai – šunys, o ne žaislai
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Ši veislė kilusi iš Airijos. Audėjams reikėjo mažo šuniuko, kuris apsaugotų medžiagas nuo žiurkių, tad jie veždavosi kartu tokius mažus šuniukus, kurie puikiai atliko šį darbą. Geras terjeras per trumpą laiką galėjo sudoroti 100 žiurkių. Tiesa, tokiam darbui jie jau seniai nebenaudojami, bet turi išlikusį instinktą. Užtenka sucypsėti kaip pelei ar pakrapštyti kokį paviršių, ir jų ausys jau stačios. Tad jie ir kates mėgsta pavaikyti, ir kaimynų avis aploti.“

Šių šunų temperamentas žaismingas (angl. gaming) – jie nuolat pasiruošę veiksmui, žaidimams, nuotykiams. Jie geba puikiai prisitaikyti prie šeimininko gyvenimo būdo – kartu gali būti visur. Jorkšyro terjerams svarbi aktyvi fizinė veikla, kad jų raumenynas būtų tinkamai išsivystęs.

„Jorkšyrai šiaip yra be galo protingi, gudrūs, tikri terjerai. Palyginti su kitomis dekoratyvinėmis veislėmis, jie yra vieni protingesnių šunų. Gaila, bet žmonės dažniausiai nežino, ką įsigyja, kokį potencialą jų šuo turi.“

Dar vienas šių šunų išskirtinumas – kailis. Jie neturi poplaukio, tad nesišeria taip, kaip kiti šunys. Auginant tokį šuniuką namuose, užtenka reguliariai pašukuoti kailį, išmaudyti ir pakirpti. Mada šuniukui priekyje užrišti kaspinėlį kilo Anglijoje. Surištas plaukų kuokštelis reikalingas tam, kad plaukai nekristų į akis, o kadangi iš audėjų šuniukai pateko į salonus, buduarus, tapo puošmena.

„Kadangi jorkšyrai neturi poplaukio, neturi apsaugos nuo drėgmės ir šalčio. Kai jau būna šalta, aprengti juos specialia apranga – gyvybiškai svarbu, nes būtina apsaugoti vidinius organus, juk mes nevaikštome basi per šalnas. Bet suknelės ir kiti puošnūs rūbai tikrai nėra būtinybė.“

Kompanijos „Purina“ socialinio projekto „Apie veisles iš pirmų lūpų“ tikslas – paskatinti žmones, prieš renkantis augintinį, atsakingai pasidomėti veisle bei vertinti keturkojį kaip visavertį šeimos narį, atsižvelgti į jo poreikius.

„Jorkšyro terjero svorio standartas yra apie 3,2 kilogramo, bet būna išimčių. Kartais gimsta didesni – tokie tinka gyventi namuose. Didesnius gali auginti šeimos. Būna, kad gimsta netipiškai maži – šie yra mažiau savarankiški, reikia prižiūrėti, kad jie nenukristų ar kur nors nenušoktų. Mažesnius šuniukus vengiu atiduoti į namus, kuriuose yra mažų vaikų. Klaidinga manyti, kad jorkšyras – tobulas šuo vaikui. Kuo mažesnis jorkšyras, tuo didesnį Napoleono kompleksą jis turi. Mažiukai jorkšyrai arba pradeda iškart gintis, arba nepajėgia apsiginti.“

Žmonės pamiršta, kad jorkšyro terjerai – šunys, o ne žaislai
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Ana pasakoja, kad Jorkšyro terjerai linkę „užlipti“ šeimininkui ant galvos, jį pergudrauti ar pasitikrinti ribas. Daugelis pamiršta, kad šie mieli keturkojai – šunys, kuriems taip pat svarbi hierarchija, dresūra, būtinas auklėjimas.

„Veislės populiarumas turi ir neigiamos įtakos. Jorkšyrai prarado jiems būdingą charakterį, anatomiją, spalvą – prarado dalį veislės savybių, kad būtų gražūs parodose. Ši industrija labai spartėja, veislės funkcionalumas buvo paaukotas dėl grožio, todėl man labai svarbu veisti tokius šunis, kurie būtų psichiškai stabilūs, protingi, genetiškai stiprūs.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (2)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (176)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (46)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.

Pakaunėje – įspūdingos šunų kinkinių lenktynės (2)

Pakaunėje – įspūdingos šunų kinkinių lenktynės
Šeštadienį Jadagonių kaime (Kauno r.) prasidėjo jau dešimtosios Tarptautinės šunų kinkinių varžybos. Dėl Kauno rajono mero taurės kovoja dalyviai net iš 10 šalių.

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis (20)

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis
Balandžio 25 d., trečiadienį, DELFI TV Gyvai tiesioginės transliacijos metu veterinarijos klinikos „Canis Felis“ gydytojas ir vadovas Justas Kantoravičius aiškino, kaip tinkamai rūpintis augintinių sveikata pirmaisiais jų gyvenimo metais, kad jie augtų stiprūs ir sveiki.

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno (10)

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno
Panevėžiečiai dalijasi neįtikėtina istorija, kuri parodo, kad gamtoje taip pat įvyksta stebuklų. Ar kas nors galėjo pamatyti, kad katė, ką tik atsivedusi kačiukų, į savo šeimą priims bejėgį, mažą, po automobilio avarijos našlaičiu tapusį triušiuką?