Vipetai – šunys su katinišku charakteriu

 (8)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Vipetai man – aristokratiški šunys, asocijuojasi su didybe ir elegancija, o prancūziškas žodis „chansonnette“ (liet. šansonetė) būtent tam ir tinka – tai lengvo turinio, pramoginio pobūdžio dainelė. Toks apibūdinimas turi lengvumo, žaismingumo, tad puikiai tinka apibūdinti vipetų elgesį, išvaizdą. Net pirmą šuniukų vadą buvau pavadinusi prancūziškais vardais“, – taip pokalbį pradeda veislyno „Mano šansonetė“ ir to paties pavadinimo šunų kirpyklos savininkė Rima Trepenaitienė. Vipetus Rima pradėjo auginti 2009 m. Šią veislę moteris atrado ieškodama šunų, kuriems nereikėtų daug priežiūros.

„Vaikystėje be galo norėjau šuns, bet augintinio laikyti neleido. Įsigijusi savus namus, maniau, kad šunų tikrai neturėsiu, nes buvau pedantiška, mėgau tvarką, tačiau kartą dukra mėnesiui išvyko į užsienį. Namuose, kuriuose gyveno, buvo šuo. Kiekvieną kartą ji vis pasakojo, koks tas šuo ypatingas, kaip ji norėtų augintinio. Iš pradžių buvau prieš, bet mintis vis tik mane „užkabino“. Internete pradėjau ieškoti veislės, kurią galėtume auginti namuose. Norėjau, kad gyvūnas būtų tvarkingas, neturėtų kvapo. Taip aptikau vipetus. Jie mums tiko idealiai ne tik dėl savo charakterio, bet ir kailio – aš turiu alergiją šunų poplaukiui.“

„Pradžioje norėjau mėlynojo vipeto, tačiau nepavyko jo niekur rasti. Viena veisėja pasiūlė veislyną Latvijoje. Mums pasiūlytą šunį įsimylėjau iš nuotraukos. Augintinį pirkau dukrai, tačiau, kol parsivežiau namo, jis tapo mano. Smilė yra labai savarankiška, ramaus būdo, tiesiog nuostabi“, – šiltais prisiminimais apie pirmąjį augintinį dalijosi Rima.

Vipetai – šunys su katinišku charakteriu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Tiesa, įsigijusi Smilę neplanavo dalyvauti parodose, tačiau su veisėjos palaikymu nusprendė išbandyti šią veiklą.

„Tuo metu šioje srityje buvau visiškai žalia. Nežinojau, kaip vesti šunį ringe, kaip jį išstatyti, tuo labiau kaip paslėpti trūkumus ir parodyti privalumus. Parodoje Latvijoje, mano nuostabai, Smilė nugalėjo.“

Iš kompetentingo teisėjo sulaukusi aukštų vertinimų Smilė pradėjo dalyvauti parodose Lietuvoje, kur taip pat sekėsi puikiai. Tiesa, ne visos patirtys buvo teigiamos. Teko susidurti su stipria konkurencija. Rima pasakoja, kad, jei vienoje parodoje esi geriausias, nereiškia, jog seksis visur. Su tokia situacija reikia susitaikyti, vertinti ramiai ir toliau tikslingai siekti savo tikslų. Po metų moters šeimoje atsirado dar viena kalytė, nes dukra norėjo augintinio, su kuriuo galėtų taip pat užsiimti, juo rūpintis ir dresuoti.

„Su Peri parodose ilgai nedalyvavome, nes matėme, kad šuniui tokia veikla nepatinka. Priešingai nei Smilė – jei tik pasakydavau, kad einame į parodą, ji išsitiesdavo tarsi modelis, džiaugdavosi, gerai jausdavosi ir pačių parodų metu. Nemačiau tikslo versti augintinį daryti tai, kas jam nepatinka.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – papasakoti visuomenei apie įvairias veisles iš pirmų lūpų, pasidalinti atsakingų veisėjų patirtimi, žiniomis bei patarimais. Rima pasakoja, kad vipetai kilę iš Anglijos – tai mažasis anglų kurtas. Jie buvo sukurti sportui ir smulkių žvėrelių medžioklei: lapių, zuikių. Šie šunys greiti, vikrūs, pasižymi didele sprogstančia energija, tikri sprinteriai.

„Vipetų charakteris idealus – jie meilūs, linksmi, prieraišūs. Lauke yra aktyvūs, o namuose – ramūs. Jei su vaiku auginami nuo mažens, yra pakantūs ir niekuomet neparodys agresijos. Štai mūsų Liusytė ypač mėgsta vaikus, tad ruošiame ją kaniterapinei veiklai, egzaminams.“

Vipetai skiriasi stambumu, ūgiu, spalvomis, net išraiškomis. Klasikinis tipas – blyškesnis, neturi ryškios pigmentacijos, o amerikietiškas turi ryškų pigmentą, ilgą kaklą ir išraiškingas akis. Skandinaviški vipetai ilgesni – kaip mūsų Smilė. Vipetai būna visokiausių spalvų. Mėlyni rečiausi, nes genetiškai dažnai mėlyno atspalvio vipetai „susirenka“ visas ligas, jų sveikata būna silpnesnė, tad veisėjai vengia veisti šios spalvos šuniukus. Parodose jų beveik neįmanoma sutikti.“

Nors vipetai ilgaamžiai, reikėtų atsiminti, kad tai greiti šunys ir dėl to gali lengvai susitraumuoti. Viena iš Rimos auginamų kalyčių, užsimaniusi išbėgti į lauką, trenkėsi į stiklą. Smūgis sukėlė daugybę ligų ir augintinę teko užmigdyti. Moteris, pasakodama apie šią skaudžią patirtį, dar kartą nori priminti, kad augintinius būtina atidžiai saugoti ir numatyti net menkiausias grėsmes, kurių gali pasitaikyti jiems greitai ir staigiai judant.

„Vipetų raumenys yra lemti genetiškai, jų toks sudėjimas. Daugelis mano, kad su jais reikia daug aktyviai judėti, nes šunų kūnas – atletiško sudėjimo. Taip, kol šuo jaunas, jam svarbu išsikrauti, tuomet vipetas namie bus ramesnis. Paaugę jie tampa ramesni. Jeigu norisi bėgioti ar važinėti dviračiu, vipetai neprieštaraus – bus šalia.“

Paklausta apie šios veislės šunų sargumą, Rima juokauja, kad jie greičiau vagį užlaižytų negyvai nei apsaugotų turtą. Tiesa, šie šunys mėgsta kompaniją, tad idealu, jei namuose gyventų du vipetai.

Šių šunų priežiūra gana paprasta. Anot Rimos, šėrimosi laikotarpiu augintinį užtenka lauke perbraukti gumine pirštine – taip išsipurto nereikalingas kailis. Maudyti vipetus reikia tik pagal poreikį, kai stipriai išsipurvina. Veisėjos namuose augintiniai gyvena gaujoje, tad vienas kitą išprausia kaip katės. Tarpusavyje šunys labai draugiški, žiemą, kai būna vėsu, jie sugula vienas ant kito, kad būtų šilčiau.

Vipetai – šunys su katinišku charakteriu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Rima pasakoja, kad žmones, norinčius įsigyti augintinį, renkasi atsakingai – su kiekvienu klientu sudaroma sutartis. Ji pastebi, kad žmonės vis atsakingiau žiūri į augintinio įsigijimą.

„Žmonės dabar patys teiraujasi ir nori pasirašyti sutartis, jiems tai tapo įprasta. Sutartyje įsipareigoju ir aš – jei genetiškai kažkas blogai, arba grąžinu dalį pinigų, arba iš kitos vados šuniuką dovanoju. Su naujais šeimininkais dažnai tampame bičiuliais, konsultuoju juos, jei šuniukui kas nors nutinka, padedu išstatyti parodose ir panašiai.“

„Vipetai iš visų kurtų yra prieraišiausi, paklusniausi ir lengviausiai dresuojami. Bet jie ne aviganiai, komandų taip tiksliai nevykdo, reikia juos sudominti. Jie nelinkę besąlygiškai paklusti šeimininkui, bet tikrai viską supranta, yra imlūs dresūrai.“

Vaikystėje šuns negalėjusi turėti Rima skatina šeimas auginti bent mažiausią gyvūną, nes tai turi teigiamos įtakos vaikų auklėjimui, charakteriui, padeda juos mokyti rūpesčio ir atsakomybės. Pašnekovės dukra Greta puikus to pavyzdys – kartu su mama ji rūpinasi šunimis, padeda juos rengti parodoms, o savo žinias apie šunis nusprendė tobulinti Veterinarijos akademijoje Gyvūnų mokslo studijų programoje. Matant, kaip jauna mergina profesionaliai ir atidžiai bendrauja su pulku augintinių, nelieka abejonių, kad ji ne tik Rimos dešinioji ranka, bet puiki būsima kinologijos specialistė.

„Manau, kad šeimai reikalingas šuniukas arba kitas gyvūnas. Augintinis ugdo vaikų atsakomybę. Taip vaikas mokosi rūpintis, bendrauti, kartais gyvūnas gali tapti net pašnekovu – vaikas gali jam išsakyti tai, ko tą akimirką negali pasakyti suaugusiesiems. Man vaikystėje augintinio labai trūko, gal dėl to dabar namuose jų gyvena tiek, kad maža neatrodo“, – šypsodamasi pokalbį užbaigia Rima.

Užsakymo nr.: PT_75068642

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (48)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.