Vipetai – šunys su katinišku charakteriu

 (8)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Vipetai man – aristokratiški šunys, asocijuojasi su didybe ir elegancija, o prancūziškas žodis „chansonnette“ (liet. šansonetė) būtent tam ir tinka – tai lengvo turinio, pramoginio pobūdžio dainelė. Toks apibūdinimas turi lengvumo, žaismingumo, tad puikiai tinka apibūdinti vipetų elgesį, išvaizdą. Net pirmą šuniukų vadą buvau pavadinusi prancūziškais vardais“, – taip pokalbį pradeda veislyno „Mano šansonetė“ ir to paties pavadinimo šunų kirpyklos savininkė Rima Trepenaitienė. Vipetus Rima pradėjo auginti 2009 m. Šią veislę moteris atrado ieškodama šunų, kuriems nereikėtų daug priežiūros.

„Vaikystėje be galo norėjau šuns, bet augintinio laikyti neleido. Įsigijusi savus namus, maniau, kad šunų tikrai neturėsiu, nes buvau pedantiška, mėgau tvarką, tačiau kartą dukra mėnesiui išvyko į užsienį. Namuose, kuriuose gyveno, buvo šuo. Kiekvieną kartą ji vis pasakojo, koks tas šuo ypatingas, kaip ji norėtų augintinio. Iš pradžių buvau prieš, bet mintis vis tik mane „užkabino“. Internete pradėjau ieškoti veislės, kurią galėtume auginti namuose. Norėjau, kad gyvūnas būtų tvarkingas, neturėtų kvapo. Taip aptikau vipetus. Jie mums tiko idealiai ne tik dėl savo charakterio, bet ir kailio – aš turiu alergiją šunų poplaukiui.“

„Pradžioje norėjau mėlynojo vipeto, tačiau nepavyko jo niekur rasti. Viena veisėja pasiūlė veislyną Latvijoje. Mums pasiūlytą šunį įsimylėjau iš nuotraukos. Augintinį pirkau dukrai, tačiau, kol parsivežiau namo, jis tapo mano. Smilė yra labai savarankiška, ramaus būdo, tiesiog nuostabi“, – šiltais prisiminimais apie pirmąjį augintinį dalijosi Rima.

Vipetai – šunys su katinišku charakteriu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Tiesa, įsigijusi Smilę neplanavo dalyvauti parodose, tačiau su veisėjos palaikymu nusprendė išbandyti šią veiklą.

„Tuo metu šioje srityje buvau visiškai žalia. Nežinojau, kaip vesti šunį ringe, kaip jį išstatyti, tuo labiau kaip paslėpti trūkumus ir parodyti privalumus. Parodoje Latvijoje, mano nuostabai, Smilė nugalėjo.“

Iš kompetentingo teisėjo sulaukusi aukštų vertinimų Smilė pradėjo dalyvauti parodose Lietuvoje, kur taip pat sekėsi puikiai. Tiesa, ne visos patirtys buvo teigiamos. Teko susidurti su stipria konkurencija. Rima pasakoja, kad, jei vienoje parodoje esi geriausias, nereiškia, jog seksis visur. Su tokia situacija reikia susitaikyti, vertinti ramiai ir toliau tikslingai siekti savo tikslų. Po metų moters šeimoje atsirado dar viena kalytė, nes dukra norėjo augintinio, su kuriuo galėtų taip pat užsiimti, juo rūpintis ir dresuoti.

„Su Peri parodose ilgai nedalyvavome, nes matėme, kad šuniui tokia veikla nepatinka. Priešingai nei Smilė – jei tik pasakydavau, kad einame į parodą, ji išsitiesdavo tarsi modelis, džiaugdavosi, gerai jausdavosi ir pačių parodų metu. Nemačiau tikslo versti augintinį daryti tai, kas jam nepatinka.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – papasakoti visuomenei apie įvairias veisles iš pirmų lūpų, pasidalinti atsakingų veisėjų patirtimi, žiniomis bei patarimais. Rima pasakoja, kad vipetai kilę iš Anglijos – tai mažasis anglų kurtas. Jie buvo sukurti sportui ir smulkių žvėrelių medžioklei: lapių, zuikių. Šie šunys greiti, vikrūs, pasižymi didele sprogstančia energija, tikri sprinteriai.

„Vipetų charakteris idealus – jie meilūs, linksmi, prieraišūs. Lauke yra aktyvūs, o namuose – ramūs. Jei su vaiku auginami nuo mažens, yra pakantūs ir niekuomet neparodys agresijos. Štai mūsų Liusytė ypač mėgsta vaikus, tad ruošiame ją kaniterapinei veiklai, egzaminams.“

Vipetai skiriasi stambumu, ūgiu, spalvomis, net išraiškomis. Klasikinis tipas – blyškesnis, neturi ryškios pigmentacijos, o amerikietiškas turi ryškų pigmentą, ilgą kaklą ir išraiškingas akis. Skandinaviški vipetai ilgesni – kaip mūsų Smilė. Vipetai būna visokiausių spalvų. Mėlyni rečiausi, nes genetiškai dažnai mėlyno atspalvio vipetai „susirenka“ visas ligas, jų sveikata būna silpnesnė, tad veisėjai vengia veisti šios spalvos šuniukus. Parodose jų beveik neįmanoma sutikti.“

Nors vipetai ilgaamžiai, reikėtų atsiminti, kad tai greiti šunys ir dėl to gali lengvai susitraumuoti. Viena iš Rimos auginamų kalyčių, užsimaniusi išbėgti į lauką, trenkėsi į stiklą. Smūgis sukėlė daugybę ligų ir augintinę teko užmigdyti. Moteris, pasakodama apie šią skaudžią patirtį, dar kartą nori priminti, kad augintinius būtina atidžiai saugoti ir numatyti net menkiausias grėsmes, kurių gali pasitaikyti jiems greitai ir staigiai judant.

„Vipetų raumenys yra lemti genetiškai, jų toks sudėjimas. Daugelis mano, kad su jais reikia daug aktyviai judėti, nes šunų kūnas – atletiško sudėjimo. Taip, kol šuo jaunas, jam svarbu išsikrauti, tuomet vipetas namie bus ramesnis. Paaugę jie tampa ramesni. Jeigu norisi bėgioti ar važinėti dviračiu, vipetai neprieštaraus – bus šalia.“

Paklausta apie šios veislės šunų sargumą, Rima juokauja, kad jie greičiau vagį užlaižytų negyvai nei apsaugotų turtą. Tiesa, šie šunys mėgsta kompaniją, tad idealu, jei namuose gyventų du vipetai.

Šių šunų priežiūra gana paprasta. Anot Rimos, šėrimosi laikotarpiu augintinį užtenka lauke perbraukti gumine pirštine – taip išsipurto nereikalingas kailis. Maudyti vipetus reikia tik pagal poreikį, kai stipriai išsipurvina. Veisėjos namuose augintiniai gyvena gaujoje, tad vienas kitą išprausia kaip katės. Tarpusavyje šunys labai draugiški, žiemą, kai būna vėsu, jie sugula vienas ant kito, kad būtų šilčiau.

Vipetai – šunys su katinišku charakteriu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Rima pasakoja, kad žmones, norinčius įsigyti augintinį, renkasi atsakingai – su kiekvienu klientu sudaroma sutartis. Ji pastebi, kad žmonės vis atsakingiau žiūri į augintinio įsigijimą.

„Žmonės dabar patys teiraujasi ir nori pasirašyti sutartis, jiems tai tapo įprasta. Sutartyje įsipareigoju ir aš – jei genetiškai kažkas blogai, arba grąžinu dalį pinigų, arba iš kitos vados šuniuką dovanoju. Su naujais šeimininkais dažnai tampame bičiuliais, konsultuoju juos, jei šuniukui kas nors nutinka, padedu išstatyti parodose ir panašiai.“

„Vipetai iš visų kurtų yra prieraišiausi, paklusniausi ir lengviausiai dresuojami. Bet jie ne aviganiai, komandų taip tiksliai nevykdo, reikia juos sudominti. Jie nelinkę besąlygiškai paklusti šeimininkui, bet tikrai viską supranta, yra imlūs dresūrai.“

Vaikystėje šuns negalėjusi turėti Rima skatina šeimas auginti bent mažiausią gyvūną, nes tai turi teigiamos įtakos vaikų auklėjimui, charakteriui, padeda juos mokyti rūpesčio ir atsakomybės. Pašnekovės dukra Greta puikus to pavyzdys – kartu su mama ji rūpinasi šunimis, padeda juos rengti parodoms, o savo žinias apie šunis nusprendė tobulinti Veterinarijos akademijoje Gyvūnų mokslo studijų programoje. Matant, kaip jauna mergina profesionaliai ir atidžiai bendrauja su pulku augintinių, nelieka abejonių, kad ji ne tik Rimos dešinioji ranka, bet puiki būsima kinologijos specialistė.

„Manau, kad šeimai reikalingas šuniukas arba kitas gyvūnas. Augintinis ugdo vaikų atsakomybę. Taip vaikas mokosi rūpintis, bendrauti, kartais gyvūnas gali tapti net pašnekovu – vaikas gali jam išsakyti tai, ko tą akimirką negali pasakyti suaugusiesiems. Man vaikystėje augintinio labai trūko, gal dėl to dabar namuose jų gyvena tiek, kad maža neatrodo“, – šypsodamasi pokalbį užbaigia Rima.

Užsakymo nr.: PT_75068642

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?

Šunų ir kačių šeimininkų atmintinė: ką svarbiausia žinoti?
Pirmą kartą įsigijote keturkojį draugą ir norite tapti pačiu geriausiu šeimininku? Auginate šunį ar katę, bet vis pamirštate, kada juos reikėtų skiepyti? Dvejojate dėl augintinio ženklinimo? Nežinote, kaip apsaugoti augintinį nuo erkių? Apie dažniausius šunų r kačių šeimininkų rūpesčius rašoma pranešime spaudai.

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą (2)

Tailandietis atrado sraigių laimės receptą
Sraigių augintojas iš Tailando atrado sraigių laimės receptą. Atsidėkodamos laimingos sraigės neša jam didžiulį pelną. Kaip sužinoti, ar sraigė tikrai laiminga? Atsakymas paprastas: laiminga sraigė valgo daug.

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą (47)

Nuomonė. Kokį šunį pirkti? Jokio! Nusipirk fototapetą
Socialiniuose tinkluose ir portaluose verda diskusijos, kokį šunį geriausia pirkti. Į pasvarstymus įsitraukė net veterinarijos klinikos, patarinėdamos, kad šunį reikia rinktis pagal šeimininko, jo nekilnojamojo turto ir automobilio gabaritus.

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis (21)

Laukiniai gyvūnai ir toliau plūsta į miestą: Kaune nufilmuotas besiblaškantis briedis
Laukiniai miško gyvūnai ir toliau plūsta į didmiesčius. Šįkart DELFI skaitytojas nufilmavo Kaune besiblaškantį briedį.

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas (5)

Didvyriškas poelgis: miško gaisre išgelbėtas elniukas
Tauragės miškuose per daugiau nei per 50 val. kilo septyni miško gaisrai, kurių metu išdegė per 6 ha miško paklotės. Bendromis Tauragės APVG pajėgomis visi gaisrai užgesinti, šiuo metu vyksta budėjimas, rašoma pranešime spaudai.

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys (176)

Nuomonė. Šalin šunis iš paplūdimių – šlapime maudysimės patys
Pagaliau Lietuvoje panaikinta higienos norma, draudžianti šunims maudytis vandens telkiniuose. Tačiau dar neprasidėjo vasaros sezonas, o šunų mylėtojų ir nemylėtojų karas jau užvirė pilnu tempu. Kol kas visi pliekiasi dėl būsimų šunų „pliažų” feisbuke, tačiau kautynės tuoj persikels į gyvenimą. Verdantys neapykanta keturkojams nepalaužiami: šunys – tai parazitai, ligų ir užkratų nešiotojai, kurie visur myža, šika, loja ir neleidžia ramiai ilsėtis.

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas papildyta bendruomenės komentaru (83)

Gyvūnų prieglaudą papiktino Pranckiečio skundas
Gyvūnų prieglaudos VšĮ „Penkta koja“ savanorių viešas kreipimasis į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį apskriejo socialinius tinklus. Savanoriai teigia, kad V. Pranckietis po susitikimo su Linksmakalnio bendruomene, kurios teritorijoje yra įsikūrusi prieglauda, nusprendė parašyti skundą net neapsilankęs prieglaudoje. Tačiau šiuo klausimu, Seimo Pirmininkas bei Kauno rajono savivaldybė turi kitą nuomonę.

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę (4)

Po erkės įkandimo – kova už numylėto augintinio gyvybę
„Tai buvo vienas sunkesnių atvejų mano karjeroje. Kai gavome iškvietimą atvykti apžiūrėti negaluojančios kalytės Mirtos, nesitikėjome, kad tai taps kova už gyvybę. Ir ne vieną, o devynias“, – TV3 laidos „TV pagalba“ studijoje Gerdai Žemaitei ir Edgarui Navickui pasakojo veterinaras Paulius Morkūnas.

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais išvardyti konkretūs paplūdimio ruožai (46)

Į pajūrį su keturkoju: kur jau šią vasarą Lietuvoje bus galima ilsėtis su savo augintiniais
Dar prieš kelerius metus augintojų turėtojams, kurie planavo kartu su savo keturkoju draugu savaitgalį praleisti Lietuvos pajūryje, tokios trumpos atostogos buvo tikrų tikriausias galvos skausmas. Mat, kai kuriose savivaldybėse į paplūdimį buvo draudžiama vestis bet kokį gyvūną. Tačiau šie metai atnešė pokyčių: pajūryje išskirtos zonos žmonėms su augintiniais. Kiek tokių zonų yra ir kuriose vietose?

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška (28)

Pasieniečiai nufilmavo, kaip miške sėlina meška
Pastaruoju metu Lietuvoje lankosi „nelegalūs" svečiai. Štai ir vėl į Dzūkiją apsidairyti užsuko rudasis lokys, kurio viešnagę užfiksavo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) kameros.

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos (36)

Socialiniuose tinkluose plinta Vilniaus gatvėmis klaidžiojančio šerno nuotraukos
Tiems, kas ramiai vaikštinėja Vilniaus gatvėmis, reikėtų sunerimti. Miesto centre galima sutikti įvairaus plauko gyventojų – pavyzdžiui, kad ir kriuksintį keturkojį. Toks įspūdis susidaro žvelgiant į feisbuke plintančias nuotraukas.

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus (45)

Iš balkono katę išmetęs vyras prieglaudoje sukėlė skandalą: grasino išdaužyti langus ir išžudyti darbuotojus
Kas, jei ne šiuo metu šalyje galiojantys įstatymai, gali sustabdyti gyvūnų kankintojus? „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė teigia, kad dabartinėmis sąlygomis nesaugūs lieka ne tik augintiniai. Štai, jos teigimu, balandžio 28 d. į „Vyšnių sodą“ įsibrovė už žiaurų elgesį su gyvūnais nubaustas, agresyviai nusiteikęs vyras, siekęs susigrąžinti iš jo atimtus suluošintus gyvūnus.

Pakaunėje – įspūdingos šunų kinkinių lenktynės (2)

Pakaunėje – įspūdingos šunų kinkinių lenktynės
Šeštadienį Jadagonių kaime (Kauno r.) prasidėjo jau dešimtosios Tarptautinės šunų kinkinių varžybos. Dėl Kauno rajono mero taurės kovoja dalyviai net iš 10 šalių.

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis (20)

Veterinaras perspėja: jeigu miegate su augintiniu, išvalykite jam ir dantis
Balandžio 25 d., trečiadienį, DELFI TV Gyvai tiesioginės transliacijos metu veterinarijos klinikos „Canis Felis“ gydytojas ir vadovas Justas Kantoravičius aiškino, kaip tinkamai rūpintis augintinių sveikata pirmaisiais jų gyvenimo metais, kad jie augtų stiprūs ir sveiki.

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno (10)

Gaila, bet tai nevirto stebuklu: katės žindytas kiškutis neišgyveno
Panevėžiečiai dalijasi neįtikėtina istorija, kuri parodo, kad gamtoje taip pat įvyksta stebuklų. Ar kas nors galėjo pamatyti, kad katė, ką tik atsivedusi kačiukų, į savo šeimą priims bejėgį, mažą, po automobilio avarijos našlaičiu tapusį triušiuką?