aA
Akivaizdu, jog viešoje vietoje sutikę laisvai bėgiojantį šunį pasijuntame nejaukiai, kai kuriais atvejais – nesaugiai. Vilnietė Jurga pasidalino nemalonia patirtimi, kuomet prie daugiabučių pastebėjo bėgiojantį didelį šunį, o atokiau stovėjęs jo šeimininkas susirūpinusiai moteriai atkirto, jog nėra įstatymų, draudžiančių jam taip elgtis. Vis dėlto šuns šeimininkas buvo neteisus.
Prie daugiabučių namų ir vaikų žaidimų aikštelėje paleidęs didelį šunį, šeimininkas kaltas nesijautė
© Skaitytojo nuotr.

Išgąsdino didelis šuo

Vieną dieną eidama netoli daugiabučių vilnietė Jurga ne juokais išsigando – moteris išvydo aplink bėgiojantį didelį šunį be jokio pavadėlio ir antsnukio. Apsidairiusi ji pastebėjo ir atokiau stovintį šuns šeimininką, kuris neatrodė susirūpinęs praeivių saugumu.

„Nežinojau, ar šuo taikus, ar ne. Veislių neskiriu ir nepažįstu, todėl priėjau prie šuns šeimininko ir paklausiau, kodėl jo augintinis laksto be pavadėlio. Jis man atsakė, jog nėra jokių įstatymų, reikalaujančių vedžiotis šunis su pavadėliu“, – šeimininko reakcija stebisi Jurga.

Išsigandusi vilnietė nežinojo, kokių priemonių tokioje situacijoje galima imtis, todėl netinkamą elgesį įamžino nuotraukose. „Žinau, jog tokiais atvejais šunų šeimininkai neretai susierzina, todėl stengiausi nekonfliktuoti. Vėliau tą patį šunį su jo šeimininku išvydau ir vaikų žaidimų aikštelėje. Man įdomu, ar iš tikrųjų nėra jokių įstatymų, ribojančių šuns vedžiojimą be pavadėlio“, – svarsto ji.

Jurga sutinka, jog šuo pačiam šeimininkui gali atrodyti mielas ir negalintis padaryti nieko blogo, tačiau praeiviams taip gali nepasirodyti – ypač kai žaidimų aikštelėje šalia laisvai bėgiojančio didelio šuns esama vaikų.

„Šuo nėjo šalia savo šeimininko ir laisvai lakstė aplinkui. Jis atrodė visiškai laisvas, nuo nieko nepriklausomas ir gąsdinančiai didelis. Paprasčiausiai nebuvo jauku. Labiausiai tai nustebino šeimininko reakcija į mano pastabą – jis neabejoja, kad to daryti neprivalo“, – teigia vilnietė.

Atsiliepėme į sunerimusios moters pagalbos prašymą ir pasidomėjome, kokie apribojimai taikomi šunis vedžiojantiems šeimininkams visoje šalyje bei kuo šios taisyklės gali skirtis didžiųjų miestų savivaldybėse. Jas reglamentuoja Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatymas bei įvairiuose miestuose galiojančios vietinio veikimo Gyvūnų laikymo tam tikrame mieste taisyklės.

Kaip vedžioti šunis Vilniuje?

Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Andžej Dinikis patvirtina, jog viešoje vietoje vesti šunį be pavadėlio yra draudžiama ir už šių taisyklių pažeidimus gali grėsti bauda iki 230 eurų. Į tokias viešas vietas kaip vaikų žaidimų aikštelės, mokyklų teritorijos ir stadionai atsivesti šunį apskritai yra draudžiama. Antsnukis neprivalomas šunims, kurių veislė nėra laikoma agresyvia, o pavadėlis privalomas visais atvejais.

Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas tikina, jog asmenims, vedžiojantiems viešoje vietoje šunis be pavadėlio, bauda gali būti skiriama neiškart: jei asmuo atsižvelgia į pareigūno pastabas ir pasišalina iš viešos vietos, kurioje šuns negalima vedžioti arba jis vedžiojamas be pavadėlio, pažeidėjui skiriama žodinė pastaba. Kitais atvejais skiriamos piniginės baudos.

Kaunas

Vadovaujantis Gyvūnų laikymo Kauno mieste taisyklėmis, patvirtintomis Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, viešose vietose galima vedžioti tik sveikus gyvūnus.
Juos rekomenduojama vedžioti gyvūnams vedžioti skirtose aikštelėse, jei jų nėra – laukymėse, parkų pakraščiuose, kitose retai žmonių lankomose vietose. Vietos, kuriose draudžiama vedžioti šunis, turi būti pažymėtos ženklu „Vedžioti šunis draudžiama“.

Pavojingi ir koviniai šunys bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu. Kiti šunys bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu ar be jo. Šunys, kuriems dėl jų veislės antsnukiai nepritaikyti ar jų negamina, gali būti vedžiojami (vedami) be jų, bet su pavadėliu. Jei šalia yra pašalinių žmonių, pavadėlis turi būti sutrumpintas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams. Šuns savininkas arba atsakingas asmuo privalo užtikrinti, kad šuo viešoje vietoje nebūtų paliktas be priežiūros.

Klaipėda

Gyvūnų laikymo Klaipėdos mieste taisyklėse reglamentuojama, jog šunis rekomenduojama vedžioti Savivaldybės administracijos įrengtose gyvūnų vedžiojimo aikštelėse (jei jos yra), o kitais atvejais – laukymėse, parkų pakraščiuose, kitose rečiau žmonių lankomose vietose. Jei šuns laikytojas, vedžiodamas savo augintinį uždaroje gyvūnų vedžiojimo aikštelėje, gali užtikrinti, kad jo šuo nekels grėsmės kitiems gyvūnams ir žmonėms, nepabėgs iš aikštelės, šuo gali būti be pavadėlio ir (ar) antsnukio. Asmenys, vedžiojantys šunis, turi surinkti jų šunų paliekamus ekskrementus ir kitus teršalus.

Pavojingi ir koviniai šunys bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu.

Kiti šunys bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami (vedami) laikant už pavadėlio ir su antsnukiu. Šunį vedantis asmuo turi užtikrinti, kad šuo nekels grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams. Jei šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti sutrumpinamas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams.

Turint išduotą kompetentingos įstaigos ar organizacijos pažymėjimą, liudijantį apie išlaikytą šuns socializacijos testą, šuo gali būti vedžiojamas (vedamas) su pavadėliu, bet be antsnukio. Pažymėjimą, įrodantį apie testo išlaikymą, šuns savininkas privalo nešiotis kartu vedžiodamas šunį.

Šiauliai

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintose Gyvūnų laikymo Šiaulių mieste taisyklėse šunis rekomenduojama vedžioti savivaldybės administracijos įrengtose gyvūnų vedžiojimo aikštelėse arba laukymėse, parkų pakraščiuose, kitose rečiau žmonių lankomose vietose. Gyvūnų vedžiojimo aikštelės turi būti pažymėtos aiškiai matomais, ne mažesniais kaip 15 cm pločio ar skersmens ženklais su užrašu, pvz., „Gyvūnų vedžiojimo aikštelė“.

Jei šuns laikytojas, vedžiodamas savo augintinį uždaroje gyvūnų vedžiojimo aikštelėje, gali užtikrinti, kad jo šuo nekels grėsmės kitiems gyvūnams ir žmonėms bei nepabėgs iš aikštelės, šuo gali būti be pavadėlio ir (ar) antsnukio. Asmenys, gyvūnų vedžiojimo aikštelėse vedžiojantys šunis, turi surinkti jų šunų paliekamus ekskrementus ir kitus teršalus.

Pavojingi ir koviniai šunys bei kovinių ir pavojingų šunų mišrūnai bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami laikant už pavadėlio ir su antsnukiu. Kiti šunys bendrojo naudojimo patalpose, viešose vietose vedžiojami laikant už pavadėlio ir su antsnukiu ar be jo. Šunį vedantis asmuo turi užtikrinti, kad šuo nekels grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams. Jei šalia yra žmonių ar gyvūnų, pavadėlis turi būti sutrumpinamas tiek, kad šuo nekeltų grėsmės žmonėms ir kitiems gyvūnams.

Panevėžys

Šio miesto savivaldybės gyvūnų laikymo taisyklėse rašoma, jog gyvūno savininkas privalo užtikrinti, kad viešosiose vietose, dviejų butų ar daugiabučių namų bendrojo naudojimo patalpose (balkonuose, rūsiuose, koridoriuose, laiptinėse ir kt.) gyvūnai nebūtų paliekami be priežiūros. Lygiai taip pat vieni keturkojai negali būti paliekami bėgioti daugiabučių kiemuose, laiptinėse ir pan.

Šunis rekomenduojama vedžioti mieste įrengtose gyvūnų vedžiojimo aikštelėse, laukymėse, parkų pakraščiuose, kitose rečiau žmonių lankomose vietose. Gyvūnų vedžiojimo aikštelėje šuo gali būti ir be pavadėlio ar antsnukio, jei savininkas gali užtikrinti, kad keturkojis nekelia grėsmės kitiems gyvūnams ir žmonėms, nepabėgs iš aikštelės. Šunų paliekamus ekskrementus ir kitus teršalus privalu surinkti ir čia.

Šunys bendrojo naudojimo patalpose, viešosiose vietose vedžiojami laikant už pavadėlio ir su antsnukiu (išimtis – gavus ir turint pažymėjimą apie šuns išlaikytą socializacijos testą).
Draudžiama vedžioti gyvūnus vaikų žaidimų aikštelėse, sporto aikštynuose, stadionuose, švietimo įstaigų, organizacijų teritorijose, miesto kapinėse ir miesto paplūdimiuose, gyvūnų priežiūrai semti smėlį iš vaikų žaidimo smėlio dėžių, į jas pilti smėlį, užterštą gyvūnų išmatomis, vesti gyvūnus ten tuštintis.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Artėja ypatinga diena šunų šeimininkams: siūlo daug linksmų būdų jai paminėti (6)

Švenčių būna nacionalinių, tarptautinių, religinių. Būna šeimos ar bendruomenių švenčių....

Vilniečiui trūko kantrybė: šunis dauginanti kaimynė aplinkinius kankina jau 6 metus (98)

Kaimynės gyvenimo būdas vilnietį varo iš proto jau 6 metus. Vyras skundžiasi, kad Vilniuje,...

Šiose istorijose nelaimingi gyvūnai atranda laimę: projekte – šimtai jautrių likimų (5)

Visiems į atmintį įsirėžęs liūdnas Jono Biliūno apsakymas apie seną šunį Brisių, kuris,...

Liūdna katytė gatvėje suspaudė vilnietės širdį: dabar gyvūną sunku atpažinti (38)

Meilė gyvūnus pakeičia neatpažįstamai – tai puikiai įrodo ir vilnietės Maženos Vasilevskos...

Šuns auklėjimas prasideda nuo mažens: kuo reikšminga socializacija? (3)

Prieš keletą dešimtmečių tik patyrę šunų dresuotojai ar ilgametę patirtį sukaupę šunų...

Top naujienos

Politologas sumaišė visas kortas: dabartiniai prezidento rinkimai – beprasmiški (1)

Sprendimas prezidentą Lietuvoje rinkti visuotiniuose rinkimuose – beprasmiškas ir tuščiai...

Kaip sulieknėti ir pagerinti sveikatą: mitybos specialistė rekomenduoja efektyvią organizmo šluotą receptas

Pusė kilogramo daržovių ir vaisių per dieną, kad būtume sveiki – tokį kiekį suvalgyti...

Gyvai / Karštų LKL komandų mūšis: „Lietkabelis“ – „Neptūnas“ tiesioginė vaizdo transliacija

Pirmadienio vakarą Panevėžio „Cido“ arenoje vykstančiose „Betsafe– LKL “ čempionato...

Ukrainoje situacija dėl tymų kritinė, miršta žmonės: baiminamasi, kad tas pats ištiks ir Lietuvą (132)

Ukrainoje šiuo metu – tarsi karo zonoje. Tačiau ne dėl karinio konflikto, o dėl tymų...

Skandalingame teismo nuosprendyje – skaudi kritika policijai: negalima skatinti daryti nusikaltimų (75)

Policijos reputacijai – skaudus smūgis: teisėjai konstatavo, kad Vilniaus policijos pareigūnas...

Čia užsukę pasijusite kaip Italijoje: šio mažo Lietuvos lobio nesugriovė nei karai, nei gaisrai (2)

„Per 400 metų nuo tada, kada buvo pastatytas vienuolynas, nebuvo jokio gaisro. Tik 2011 metais buvo...

Ekspertai: tokių rezultatų Ukrainoje nėra buvę, tai prilygsta rinkiminiam Maidanui (316)

Radikalių pokyčių poreikis ir didžiulis nusivylimas dabartiniu Ukrainos lyderiu iškėlė...

Lietuvį papiktino apmokestinta taupymo sistema: tai atrodo veidmainiškai (171)

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką...

Kolombe driokstelėjo dar vienas sprogimas papildyta 17:11 (39)

Šri Lankos sostinėje Kolombe pirmadienį driokstelėjo dar vienas sprogimas netoli Šv. Antano...