Vilnietė: augintinio elgesys – šeimininko atsakomybė

 (3)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Vilnietės Geistės Raicevičiūtės neįmanoma nepastebėti einančios gatve. Ne tik dėl tamsių garbanų, bet ir dėl mažos kompanionės – bulterjerų veislės kalytės Naomi. Mergina juokaudama pasakoja, kad jos šuo savo charakteriu bei eisena primena modelį, tad neatsitiktinai parinko žinomos manekenės vardą. Pašnekovė pasakoja, kad nuo pat vaikystės mama leido namuose auginti visus norimus gyvūnus, tad gyvūnai – neatsiejama jos gyvenimo dalis.

„Namuose buvo visas zoologijos sodas. Nuo 6 iki 11 metų neturėjau namuose šuns, bet po to pradėjau jais labai domėtis, buvau tas zyziantis vaikas, prašantis šuniuko per visas šventes. Mane labai žavi šunų ištikimybė, visada galima pajusti ir pamatyti jų meilę. Taip pat aš mėgstu aktyvų laisvalaikį, tad šuo yra puikus kompanionas. Visur keliauju kartu su Naomi, nes man gaila ją vieną palikti namuose. Jei išvykstu kur nors toliau arba ilgesniam laikui, palieku tėčiui, kuris ja labai gerai pasirūpina.“

Vilnietė: augintinio elgesys – šeimininko atsakomybė
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Pirmasis Geistės šuo buvo Rodezijos ridžbekas. Unikalaus charakterio augintinis paskatino merginą domėtis šunų dresūra, psichologija, elgsena. Antrasis šuo Lucky jaunos moters gyvenime atsirado netikėtai ir tai buvo viena didžiausių bei skaudžiausių pamokų apie aplaidžius šeimininkus jos gyvenime.

„Kartu su draugu važiavome per didelę audrą. Plente pamačiau jagdterjerą ir negalėjau nesustoti jo pasiimti. Mums sustojus, šuo palindo po automobiliu, o man atidarius mašinos duris, pats užšoko ant galinės sėdynės. Tą akimirką supratau, kad tai bus mano šuo. Pradžioje dar ieškojome Lucky šeimininkų, bet jie neatsirado. Po kurio laiko supratome, kad ji turi daug sveikatos problemų, ją reikėjo operuoti. Lucky buvo pagyvenusi, tad po kurio laiko sutriko ir regėjimas, netrukus turėjome su ja atsisveikinti.“

Po tokios skaudžios patirties daugelis Geistės artimųjų bandė atkalbėti nuo naujo augintinio įsigijimo, vis primindavo, kiek daug problemų priglaustas šuo kėlė. Jauna moteris pasakoja, kad be šuns ištvėrė vos 3 mėnesius, kol galiausiai jos dėmesį patraukė nykštukinių bulterjerų veislė.

„Jie mane greitai papirko. Kai kuriems jie atrodo kaip kiaulytės, žiurkytės, o man jie kaip žmonės, be galo gražūs. Be to, yra daug stereotipų apie šiuos šunis, aš labai norėjau tai paneigti. Naomi nėra nė karto suurzgusi. Visada leidžiu ir aplinkiniams ją paglostyti, pasakoju apie jos charakterį, kad kiti pakeistų išankstinę savo nuomonę.“

Mergina pasakoja, kad Naomi idealiai tinka jos gyvenimo būdui – kartu su augintine eina į ilgus pasivaikščiojimus, bėgioja, važinėja dviračiu. Geistė pasakoja, kad bulterjerai jai patinka ir dėl savo asmenybės – jie nepriklausomi šunys, kuriems rūpi šeimininkas, noriai mokosi paklusnumo. „Purinos“ socialinio projekto tikslas – skatinti žmonių, auginančių šunis arba planuojančių jų įsigyti, sąmoningumą ir suvokimą, kad augintinio pasirinkimas yra atsakingas žingsnis.

Vilnietė: augintinio elgesys – šeimininko atsakomybė
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Svarbiausia šunį išauklėti taip, kad jis nekenktų aplinkai. Jeigu žmogus priėmė sprendimą auginti šunį, privalo pasiryžti išauklėti jį taip, kad nedarytų žalos. Renkantis šunį svarbu ne tik vadovautis stereotipais, bet ir gyvai pamatyti pasirinktos veislės šunį, normaliai pažinti jį, jo veisėjus. Aš Naomi parsivežiau iš Rusijos. Iki tol bendravau su Lietuvos bulterjerų veisėjais, tariausi dėl užsienio veislynų, bendravau su jų šunimis, todėl mano apsisprendimas buvo tvirtas, be menkiausios abejonės.“

Išskirtinės išvaizdos augintinė gatvėje sulaukia ne tik teigiamos reakcijos, bet ir kritikos. Jauna moteris pasakoja, kad tokios situacijos jos netrikdo ir nežeidžia. Ji, pasitaikius progai, stengiasi papasakoti apie bulterjerų veislę plačiau, sulaužo stereotipus ir primena, kad šuns elgesys visada yra pirmiausia šeimininko atsakomybė, jo elgesio padarinys, o ne veislės ypatybė.

„Nykštukinį bulterjerą rekomenduočiau įsigyti tik tiems žmonėms, kurie yra turėję bent vieną šunį. Šie šunys yra energingi, stiprūs ir reiklūs, tad jiems auklėti reikia šiek tiek daugiau žinių. Taip pat reikėtų nusiteikti, kad neįprasta augintinio išvaizda sulauks tiek teigiamo, tiek neigiamo dėmesio.“

Užsakymo nr.: PT_75146786

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (102)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.