Vilnietė: augintinio elgesys – šeimininko atsakomybė

 (3)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Vilnietės Geistės Raicevičiūtės neįmanoma nepastebėti einančios gatve. Ne tik dėl tamsių garbanų, bet ir dėl mažos kompanionės – bulterjerų veislės kalytės Naomi. Mergina juokaudama pasakoja, kad jos šuo savo charakteriu bei eisena primena modelį, tad neatsitiktinai parinko žinomos manekenės vardą. Pašnekovė pasakoja, kad nuo pat vaikystės mama leido namuose auginti visus norimus gyvūnus, tad gyvūnai – neatsiejama jos gyvenimo dalis.

„Namuose buvo visas zoologijos sodas. Nuo 6 iki 11 metų neturėjau namuose šuns, bet po to pradėjau jais labai domėtis, buvau tas zyziantis vaikas, prašantis šuniuko per visas šventes. Mane labai žavi šunų ištikimybė, visada galima pajusti ir pamatyti jų meilę. Taip pat aš mėgstu aktyvų laisvalaikį, tad šuo yra puikus kompanionas. Visur keliauju kartu su Naomi, nes man gaila ją vieną palikti namuose. Jei išvykstu kur nors toliau arba ilgesniam laikui, palieku tėčiui, kuris ja labai gerai pasirūpina.“

Vilnietė: augintinio elgesys – šeimininko atsakomybė
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Pirmasis Geistės šuo buvo Rodezijos ridžbekas. Unikalaus charakterio augintinis paskatino merginą domėtis šunų dresūra, psichologija, elgsena. Antrasis šuo Lucky jaunos moters gyvenime atsirado netikėtai ir tai buvo viena didžiausių bei skaudžiausių pamokų apie aplaidžius šeimininkus jos gyvenime.

„Kartu su draugu važiavome per didelę audrą. Plente pamačiau jagdterjerą ir negalėjau nesustoti jo pasiimti. Mums sustojus, šuo palindo po automobiliu, o man atidarius mašinos duris, pats užšoko ant galinės sėdynės. Tą akimirką supratau, kad tai bus mano šuo. Pradžioje dar ieškojome Lucky šeimininkų, bet jie neatsirado. Po kurio laiko supratome, kad ji turi daug sveikatos problemų, ją reikėjo operuoti. Lucky buvo pagyvenusi, tad po kurio laiko sutriko ir regėjimas, netrukus turėjome su ja atsisveikinti.“

Po tokios skaudžios patirties daugelis Geistės artimųjų bandė atkalbėti nuo naujo augintinio įsigijimo, vis primindavo, kiek daug problemų priglaustas šuo kėlė. Jauna moteris pasakoja, kad be šuns ištvėrė vos 3 mėnesius, kol galiausiai jos dėmesį patraukė nykštukinių bulterjerų veislė.

„Jie mane greitai papirko. Kai kuriems jie atrodo kaip kiaulytės, žiurkytės, o man jie kaip žmonės, be galo gražūs. Be to, yra daug stereotipų apie šiuos šunis, aš labai norėjau tai paneigti. Naomi nėra nė karto suurzgusi. Visada leidžiu ir aplinkiniams ją paglostyti, pasakoju apie jos charakterį, kad kiti pakeistų išankstinę savo nuomonę.“

Mergina pasakoja, kad Naomi idealiai tinka jos gyvenimo būdui – kartu su augintine eina į ilgus pasivaikščiojimus, bėgioja, važinėja dviračiu. Geistė pasakoja, kad bulterjerai jai patinka ir dėl savo asmenybės – jie nepriklausomi šunys, kuriems rūpi šeimininkas, noriai mokosi paklusnumo. „Purinos“ socialinio projekto tikslas – skatinti žmonių, auginančių šunis arba planuojančių jų įsigyti, sąmoningumą ir suvokimą, kad augintinio pasirinkimas yra atsakingas žingsnis.

Vilnietė: augintinio elgesys – šeimininko atsakomybė
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Svarbiausia šunį išauklėti taip, kad jis nekenktų aplinkai. Jeigu žmogus priėmė sprendimą auginti šunį, privalo pasiryžti išauklėti jį taip, kad nedarytų žalos. Renkantis šunį svarbu ne tik vadovautis stereotipais, bet ir gyvai pamatyti pasirinktos veislės šunį, normaliai pažinti jį, jo veisėjus. Aš Naomi parsivežiau iš Rusijos. Iki tol bendravau su Lietuvos bulterjerų veisėjais, tariausi dėl užsienio veislynų, bendravau su jų šunimis, todėl mano apsisprendimas buvo tvirtas, be menkiausios abejonės.“

Išskirtinės išvaizdos augintinė gatvėje sulaukia ne tik teigiamos reakcijos, bet ir kritikos. Jauna moteris pasakoja, kad tokios situacijos jos netrikdo ir nežeidžia. Ji, pasitaikius progai, stengiasi papasakoti apie bulterjerų veislę plačiau, sulaužo stereotipus ir primena, kad šuns elgesys visada yra pirmiausia šeimininko atsakomybė, jo elgesio padarinys, o ne veislės ypatybė.

„Nykštukinį bulterjerą rekomenduočiau įsigyti tik tiems žmonėms, kurie yra turėję bent vieną šunį. Šie šunys yra energingi, stiprūs ir reiklūs, tad jiems auklėti reikia šiek tiek daugiau žinių. Taip pat reikėtų nusiteikti, kad neįprasta augintinio išvaizda sulauks tiek teigiamo, tiek neigiamo dėmesio.“

Užsakymo nr.: PT_75146786

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas (1)

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas
Auginate katiną, šunį, driežą, o gal vorą? Nesvarbu, koks bebūtų jūsų augintinis – DELFI dizaineris Rimas Pocius gali nupiešti bet ką. Skelbiame konkurso „Mano gyvūnas“ pradžią, kurio nugalėtojas galės džiaugtis savo augintinio paveikslu.

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“ (94)

Prieglaudos darbuotojai nustėro: Vilniaus centre – šuniukų „lageris“
Šiandien tebeegzistuoja „lageriai“, tik į juos patenka ne žmonės, o šunys. Tuo įsitikino „SOS gyvūnų“ prieglaudos darbuotojai, Šuns dienos išvakarėse atradę 9 badu marintus šunelius. Liūdna, bet dažniausiai šiuos „lagerius“ įkūrę ir gyvūnus badu marinę žmonės puikiai sugeba likti nežinomi.

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų? (7)

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų?
Šiandien – balandžio 24-ąją – minima Šuns diena, kurią prieš kelis metus inicijavo Lietuvos kinologų draugija. Šią dieną norima atkreipti visuomenės dėmesį, kad šuo nebėra vien tik namų sargas ir kaip bet kuris kitas augintinis reikalauja žmogaus atsakomybės ir rūpestingos priežiūros. Šia proga prekybos tinklas „Maxima“ įvertino gyvūnų prekes perkančių klientų įpročius ir pabandė nustatyti, kur gyvena patys didžiausi šunų mylėtojai, rašoma pranešime spaudai.

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu? (7)

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu?
Lietuvos kinologų draugija jau trečius metus kviečia minėti visuotinę Šuns dieną – ši graži tradicija vis labiau vienija šunų mylėtojus ir vis labiau keičia visuomenės požiūrį į šunis, rašoma pranešime spaudai.

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (9)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina (24)

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina
Kalytės Minos gyvenimas, anksčiau buvęs tikra kančia, pagaliau jai nusišypsojo. Loretos Dimienės rankose atsidūręs gyvūnas atsigavo ir nekyla jokios abejonės – nuoširdus šeimininko rūpestis ir meilė gali daryti tikrus stebuklus.

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą (56)

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą
Prieš šiek tiek mažiau nei metus Sveikatos apsaugos ministras panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Nauja tvarka leido savivaldybėms spręsti, kuriuose paplūdimiuose šeimininkai bus laukiami su keturkojais, o merai neslėpė, kad džiaugiasi nauja galimybe. Tačiau aiškėja, kad Palangoje šiemet tokios vietos nebus.

Tragedija, virtusi gražia istorija: kalytė padėjo Paulinai atrasti gyvenimo džiaugsmą (5)

Tragedija, virtusi gražia istorija: kalytė padėjo Paulinai atrasti gyvenimo džiaugsmą
Galimybė stebėti gyvenimą nuo pat pradžių – neįkainojama patirtis. Tuo neabejojanti Paulina Taujanskaitė džiaugiasi, kad galėjo sekti savo augintinės Bonos gyvenimą nuo pirmųjų dienų ir paversti jį ypatingu. Kita vertus, trūko visai nedaug, kad istorija nebūtų buvusi tokia laiminga.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (28)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.