Vilniečius papiktino absurdiški draudimai: sunku paaiškinti, kam jie reikalingi

 (67)
Skaitytojas Aurimas kreipėsi į DELFI redakciją, mat nustebo Gedimino kalno papėdėje išvydęs ženklą, draudžiantį į teritoriją vestis šunis. Vaikštinėdamas Vilniaus centre vyras rado tris taip pat atrodančius ženklus, esančius jam neįtikėtinose vietose – abiejose lankytojams užlipti skirtose Gedimino kalno papėdės dalyse ir prie Barbakano kalno.
Ženklai šalia Gedimino kalno ir Barbakano
© DELFI / Karolina Pansevič

Nesupranta, ką blogo šuo gali padaryti

„Net nežinau, ar ženklai visiškai draudžia atsivesti šunis, ar leidžia su tam tikrais apribojimais. Tiesiog pastebėjau ženklą, kuriame nupieštas šuo ir jis yra perbrauktas. Su bičiuliais dar susiginčijome – galbūt ženklas reiškia, kad teritorijoje negali bėgioti palaidi šunys. Būna tokių ženklų, kuriuose raudonai perbrauktas šuo su pavadėliu ir tuomet yra akivaizdu, jog šuns negalima atsivesti jokiu būdu“, – svarsto Aurimas.

Sprendimas neįsileisti šunų į šias teritorijas nustebino skaitytoją. Ypač jam nesuvokiama pasirodė tai, jog šunys nepageidaujami prie Barbakano. „Logiką, kodėl šunų negalima vedžiotis ant Gedimino kalno, dar galėčiau suprasti – tai aptverta teritorija, ir jei Vilniaus pilių direkcija joje nenori matyti šunų, tebūnie, mes neisime. Nors realiai – ką tas šuo lauke gali padaryti? Tuo metu Barbakano kalnas yra pagrindinis praėjimas einant link Užupio, link Subačiaus gatvės. Žmonės ten nuolat vaikščioja, o dabar staiga atsirado tas ženklas“, – piktinasi skaitytojas.

Aurimas pateikia pavyzdį, kad Bernardinų sode su šunimis galima vaikščioti su sąlyga, jog šuo vedžiojamas už trumpo pavadėlio. „Jeigu nori praeiti nuo Užupio link Katedros, eini per Bernardinų sodą, prisiriši šunį prie trumpo, 50 cm ilgio pavadėlio ir niekam netrukdai. Prie Gedimino kalno ir Barbakano atsiradę ženklai mano manymu yra neaiškūs“, – įsitikinęs pašnekovas.

Tuo metu berno zenenhundo šeimininkė Austėja taip pat prisipažįsta, jog kai kurie apribojimai ir draudimai mieste jai kelia pasipiktinimą. „Manau, jog šie draudimai yra pasenę – neįsivaizduoju, ką tokio blogo gali padaryti išauklėtas šiuolaikinis miesto šuo, vedamas sąmoningo šeimininko. Kitą kartą žmonės pridaro kur kas daugiau žalos nei galėtų pridaryti bet kuris šuo, bet dėl to niekas neskuba paišyti ant lentelės raudonai perbraukto žmogaus silueto“, – juokiasi ji.

Pašnekovė įsitikinusi, jog Gedimino ir Barbakano kalnų papėdėse šių ženklų neturėtų būti. Jos manymu, tvarkai palaikyti paprasčiausiai užtektų visur galiojančios baudžiamosios atsakomybės, kuomet už paliktus ekskrementus skiriama tam tikro dydžio bauda. „Tik pasižiūrėkite į miesto vietas, kuriose šunis galima vedžioti – ar kažką tokio baisaus ten galima pamatyti? Nemanau, kad kažkas pasikeistų atsisakius tų ženklų, tik šunų šeimininkai jaustų mažesnę atskirtį. Nemalonu išėjus pasivaikščioti su šunimi susidurti su tokiais ženklais – jaučiamės nepageidaujami, nors taip neturėtų būti“, – teigia Austėja.

Mano, jog sprendimą neįleisti šunų reikia persvarstyti

Skaitytojo Aurimo išvardintose vietose išties stovi minėti ženklai – be draudimo lipti šlaitais, kuriuose nėra takų, draudimo šiukšlinti ir vartoti svaigiuosius gėrimus taip pat pastebimas ir draudimas vedžiotis šunis Gedimino ir Barbakano kalnų vietose. Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovas Arminas Šileikis patvirtina, jog į Gedimino kalną lipti su šunimi draudžiama – ženklas griežtai nurodo teritorijoje nesivedžioti šunų be jokių išimčių.

Nors skaitytojas Aurimas pranešė, jog ženklus pirmąkart išvydo visai neseniai, A. Šileikis patikina, jog šie minėtose teritorijose stovi jau 5-6 metus. „Anksčiau žmonės galėdavo ateiti su šunimis, o prieš 5-6 metus dar nebuvo susiformavusio tokio įpročio, kad žmonės susirinktų šunų ekskrementus. Dabar mūsų visuomenėje formuojantis naujai pasaulėžiūrai reikėtų persvarstyti tą klausimą ir keisti situaciją“, – svarsto Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovas.

A. Šileikis patikslina, jog Gedimino kalno šlaitai iki 2012 m. priklausė ne Lietuvos nacionaliniam muziejui, o Vilniaus pilių direkcijai (VPD). „Direkcija turėjo rūpintis į teritoriją įeinančiais sklypais. Kai Lietuvos nacionaliniam muziejui minėti sklypai buvo patikėti panaudos teise, muziejus nusprendė tvarkytis tą teritoriją, kuri anksčiau nebuvo tvarkoma. Todėl buvo uždėtos lentelės, įspėjančios apie draudimus“, – aiškina pašnekovas.

Svarbiausia, kad šeimininkai susirinktų ekskrementus

Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovas pabrėžia, jog šio draudimo reikalingumą minėtose teritorijose reikėtų svarstyti iš naujo.

„Lyginant su kitais draudimais, jis neatrodo būtinas. Pavyzdžiui, dėl svaiginimosi anksčiau buvo didelių problemų, nespėdavome rinkti švirkštų ir alkoholinių gėrimų butelių, tad nuo 2012 m. pradėjome tvarkyti tą teritoriją ir spręsti problemas. O klausimą apie šunis galėsime iškelti iš naujo – ne tiek baisu, kad šunys ateis, tiesiog reikia, kad šeimininkai susitvarkytų. Nesame nedraugiški šunims ir būtinai apie tai pamąstysime“, – žada A. Šileikis.

Vis dėlto, Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovas patikina, jog teritorijoje šunys sutinkami labai retai, o jų šeimininkai nėra griežtai baudžiami, tik perspėjami. „Mes patys neturime teisės bausti šunis vedžiojančių žmonių, nebent Gedimino pilies apsauga gali paprašyti išvesti šunį. Nemanau, kad tai yra labai griežtai prižiūrima – svarbiausia yra tai, kad žmonės būtų sąmoningi ir susirinktų ekskrementus. Jei matytume, kad žmogus atėjo su maišeliu, didelio skandalo neturėtų būti“, – tikina jis.

DELFI primena, jog už nesurinktus ekskrementus gali tekti sumokėti 29-116 eurų baudą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (12)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (159)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.

Kada pradėti dresuoti savo šunį? (2)

Kada pradėti dresuoti savo šunį?
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Tad pakalbėkime apie tai, kada pradėti mažą šuniuką mokyti ir, svarbiausia, ko ir kaip jį mokyti.

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu (9)

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu
Pavasaris šunų mylėtojams reiškia ilgesnius pasivaikščiojimus ir pramogas gamtoje. Pavasaris jiems taip pat reiškia bendrą didelę šventę – Šuns dieną, rašoma pranešime spaudai.

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę (10)

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę
Svajodami apie naują šeimos narį turbūt mažiausiai tikėtumėtės, kad vieną dieną tiesiog sutiksite jį miško viduryje. Kaip tik taip ir nutiko Renatai Zubavičienei, kuri, priglaudusi pražūčiai paliktą gyvūną, su juo atrado didelę laimę.

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų (340)

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų
Mirtinai kūdikį Šilutėje sudraskęs dobermanas Ramzis prieš metus buvo susilaukęs daugybės dėmesio ir ne vienas žmogus tikino, kad jį mielai priimtų į savo šeimą. Tačiau praėjus daugiau nei metams po skaudžios nelaimės, Ramzis dar vis gyvena gyvūnų globos namuose „Nuaras“, o visi norintys priglausti dobermaną – dingo.

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas (8)

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Pirma į galvą šaunanti mintis yra komandos, dresūros aikštelė, šeimininko ir šuns kantrybės bandymai. Ar gali būti, kad tai ir yra šuns laimė? Pasirodo, taip. „Išauklėtas šuo yra laimingas šuo“, – pranešime spaudai cituojama šunų elgsenos specialistė vilnietė Karina Granat.

Gyvūnų „minos“ bado akis, o jų pernešamų ligų – daugėja (17)

Gyvūnų „minos“ bado akis, o jų pernešamų ligų – daugėja
Pavasarį nutirpęs sniegas atidengia šaligatvius, kiemus ir laukymes, kurie ima panašėti į „minų“ laukus, jei šunų šeimininkai patingėjo rinkti savo augintinių išmatas. Net 69 proc. Lietuvos gyventojų nesurinktas išmatas savo gyvenamojoje aplinkoje laiko aktualia problema, o specialistai perspėja, kad tai - ne vien estetinė problema, bet ir rimtų sveikatos sutrikimų priežastis, rašoma pranešime spaudai.

Geriausius savo draugus surado prieglaudoje: Šarūnė paneigė mitą apie laukines kates (21)

Geriausius savo draugus surado prieglaudoje: Šarūnė paneigė mitą apie laukines kates
Tiems, kurie abejoja, ar laukinės katės iš tiesų gali tapti geriausiomis žmogaus draugėmis, Šarūnė Petravičiūtė gali patvirtinti – taip tikrai būna. Du kačiukai, kadaise slėpęsi nuo žmonių ir jų bijoję, šiandien glaudžiasi prie šeimininkės ir žino, kad šalia jos nebėra ko bijoti.

Populiarėjanti paslauga keturkojų augintojams: kainos gali šokiruoti (10)

Populiarėjanti paslauga keturkojų augintojams: kainos gali šokiruoti
Širdies ligos, raumenų distrofijos ir nutukimas. Ne, kalbame ne apie žmones su viršsvorio problemomis, bet apie tai, kas gali nutikti jūsų augintiniui negavus reikalingo fizinio krūvio. Tačiau Lietuvoje populiarėja šunų vedžiojimo paslauga, kurios kainos gali siekti ir virš 100 eurų.