aA
Įprasta, kad įgyti žinių bei patirties jaunimas, jei tik gali, išvyksta į užsienį. Ir jaunieji kinologai jokia čia ne išimtis. Taip pat pasielgė ir kaunietė veterinarijos mokslų studentė Justina Matusevičiūtė, praėjusią vasarą įgyti patirties išvykusi į Švediją.
Justina Matusevičiūtė
© Asmeninis albumas

Šunų veislyne „Skabona“ Justina praleido porą mėnesių. Pristatyti šio veislyno ir veisėjos Nataljos Skalin nereikia tiems, kas nors kiek domėjosi ilgaplaukiais koliais. Pasak Justinos, koliai yra N. Skalin „gyvenimo veislė“, vizitinė kortelė. Po šios praktikos Justinos galvoje ir širdyje (įdomu, kas šiuo atveju svarbiau?) susidėliojo šunų veisėjo apibrėžimas. Ji mano, kad veisėjas pirmiausia yra šunų mylėtojas ir pamėgtosios šunų veislės entuziastas, gerai žinantis veislės praeitį, besidomintis jos dabartimi ir turintis viziją, kokią šunų veislę paliks po savęs.

– Kas pirmiau – višta ar kiaušinis? O jei rimtai, tavo gyvenime, kas buvo pirmiau: kinologija ir šunų parodos ar veterinarijos studijos?

– Gimiau namuose, kuriuose jau gyveno bobteilė Appa. Mano mama buvo pirmoji Lietuvoje, įsigijusi šios veislės kalytę. Appa buvo nuostabi mano auklė ir draugė, manau, kad meilė šunims „atėjo per pačius šunis“. Netekus bobteilės, kurį laiką neturėjome augintinio, bet vis užsukdavome į šunų parodas pasidairyti. Su nekantrumu laukdavau tuo metu leisto žurnalo apie šunis, sekdavau parodų naujienas ir slapta svajojau išbėgti su savo šunimi į parodos ringą. Mamos dėka svajonė tapo realybe – 2008 metais įsigijome pirmąjį mano parodų šunį, ilgaplaukį kolį.

– Ar Lietuvoje nepavyko rasti šunų veislyno, kuris priimtų stažuotis?

– Aš pasirinkau „vieno šūvio – dviejų zuikių variantą“: praktika ir veterinarijos klinikoje, ir veislyne (vet. praktiką Švedijoje atliko Nataljos Skalin veterinarijos klinikoje – Red.). Lietuvos kinologams puikiai pažįstama kinologė ne tik priėmė mane pasimokyti veterinarijos subtilybių, bet kartu su savo vyru Bo Skalin dalijosi kinologijos žiniomis. Šiame veislyne be ilgaplaukių kolių dar gyvena šelčiai, čihuahua ir cvergšnauceriai. Tik atvažiavusią mane pasitiko visas kolių žvaigždynas: Cruft‘s parodos geriausia kolių veislės atstovė, pasaulio čempionė, Anglijos čempionai, jau nekalbant apie kitas tarptautinio šunų grožio čempiones. Euforijos apimta tada dar nežinojau, kiek daug nematomo veisėjų darbo slypi už šių pergalių ir titulų.

– Nepakanka vien kruopščiai prižiūrėti „lesių“ kailį ir pamokyti gražiai elgtis parodos ringe?

– Tai kur kas daugiau! Kasdieniai dešimtys kilometrų miško takeliais su šunimis. Nuolatinės pamėgtosios šunų veislės studijos. Bendradarbiavimas su šios šunų veislės entuziastais. Kelionės į didžiausias šunų parodas net autobusais ar traukiniais. Daugiau nei 100 užaugintų vadų. Apie ringo dresūrą, socializaciją, nuolatinį artimą bendravimą su šunimi net nekalbu. Nesusidūrusiam su kinologija tai skamba neįtikimai, bet šią temą galėčiau pratęsti pasakodama apie kalyčių kergimus už tūkstančių kilometrų ar keliones, kai veisėja vyko net už poliarinio rato vien tam, kad išveistų aukščiausio lygio šunis.

– Bet ar galima absoliučiai pasitikėti vienu veislynu?

– Reikalingos žinios. Todėl, jeigu reikėtų išskirti mėgstamiausią veislyno, kuriame stažavausi, kampelį, ieškokite manęs bibliotekoje. Skalin‘ų sukaupta knygų kolekcija apie kolių veislę, standarto komentarai, veislės entuziastų parašyti vadovėliai, anatomija, genetika, veisimas, veislyno vadyba. Nežinia, kada dar teks rankose laikyti tokį lobį. Žinoma, vien knygų nepakanka, bet dauguma patyrusių ir sėkmingų šunų veisėjų neatsisako viešai dalintis savo žiniomis. Štai Natalija Skalin neseniai Lietuvos veisėjams skaitė paskaitą šunų reprodukcijos tema. Jau suplanuotas jos seminaras apie šunų funkcinę anatomiją.

– Kas Švedijoje įsiminė labiausiai?

– Buvau maloniai nustebinta ten vyraujančios kinologijos kultūros. Ten įprasta, kad patyrę veisėjai kviečiasi veislių entuziastus, pradedančius veisti ar teisėjauti, taip pat ir daugybę metų teisėjaujančius teisėjus į savo veislynus diskusijoms apie veislę, teisėjavimo techniką. Dalijamasi patirtimi, rodomi veislyno šunys ir šitaip auginama naujoji kinologų karta. Tai vienas gerųjų pavyzdžių, kuris galėtų prigyti ir Lietuvos kinologų bendruomenėje. Lietuvoje daug puikių veisėjų, kurie taip pat neatsisako patarti ar padėti, šis tęstinumas yra labai svarbus kinologijai apskritai. Juk kinologijos pagrindus formuoja patyrę veisėjai, jaunųjų vedlių treneriai, dresuotojai – visa kinologų bendruomenė, kuri tikrai neabejinga jauniesiems kinologijos entuziastams.

– „Turiu gerą kalę, o draugė – puikų patiną. Užsiimsim šunų veisimu!“ Kaip tau patinka tokie pareiškimai?

– Jei viskas būtų taip paprasta... Mano, kaip šunų veisėjos, patirtis dar nedidelė, tačiau jūsų išsakytam „veisimo modeliui“ nepritariu. Mano patirtis – nuo mergaitės, ieškančios leidinių apie šunis, iki šuns vedlės parodose ar veisėjos – nemažai laiko ir pastangų pareikalavęs ruošimasis.

Norint sėkmingai veisti šunis, pirmiausia reikia išmanyti mylimą šunų veislę. Išmanyti veislę – ne tik perskaityti veislės standartą. Reikia žinoti pamėgtosios veislės paskirtį. Tik taisyklingos anatomijos ir temperamento šuo gali dirbti jam skirtą darbą. Svarbu suprasti šuns funkcinę anatomiją, fiziologiją, genetikos mokslo pagrindus, o svarbiausia - matyti savo šuns trūkumus ir turėti planą, ko sieksi, veisdamas vieną ar kitą kombinaciją. Ne visi šuniukai, net ir labai tituluotų tėvų, gimsta vienodi, ne visos kombinacijos pasiseka. Todėl veisėjo atsakomybė yra parinkti tinkamiausius šunis, o tam prireiks naujų žinių ir patirties. Todėl sėkmingi veisėjai ir mokosi visą gyvenimą.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(30 žmonių įvertino)
4.5333

Kauniečiui siuntos pristatymas baigėsi liūdnai: po kurjerio vizito nebeturi šuns (128)

Kauniečio Tautvydo tėvų kieme įvyko nelaimė – kurjeriui pristatinėjant siuntą, partrenktas...

Šuo įkando vaikui: ieškodami kaltų, tėvai savo klaidų vis dar nemato (18)

Kasmet pasaulyje nuo šunų įkandimų nukenčia daugybė žmonių, o tarp jų ypač daug vaikų iki...

Šunų mylėtojų metai prasidėjo pergalėmis: pažiūrėkite į mieliausius keturkojus čempionus (2)

Jeigu kino mėgėjų metai prasideda auksiniais gaubliais, tai Lietuvos šunų mylėtojų –...

Jauna moksleivė nusprendė tapti šunų vedle: meilė keturkojams padėjo daug pasiekti (13)

Jeigu lankėtės šunų parodoje, tikriausiai matėte, kaip vaikai demonstruoja šunis. Visai maži ir...

Surengtas Lietuvos spanielių susitikimas: keturkojai pozavo prie savo miestų eglučių (2)

Paskutinį šventinį sekmadienį Lietuvos spanielių savininkų klubas pakvietė visus spanielius...

Top naujienos

Karoliniškes ryja „šiukšlių monstras“: paviešinti vaizdai šokiruoja (64)

„Karoliniškių sąvartynas“ arba „šiukšlių monstras“, – taip vilnietė Jurgita...

Precedento neturintis sprendimas: ŠMM nutarė prisiimti atsakomybę dėl vaikų centre prievartautų paauglių (33)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMM) priėmė precedento neturintį sprendimą – po net...

Putinas dar gali nustebinti: tai tik įžanginis šūvis (112)

Kai Valstybės Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas sukvietė vyriausiuosius įstatymų leidėjus...

Baigtas Ūkio banko ikiteisminis tyrimas: pareikšti įtarimai 13 asmenų (17)

Generalinė prokuratūra antradienį pranešė, kad baigė dalį žlugusio Ūkio banko ikiteisminio...

Navickienė neigia Karbauskio įtarimus dėl neužmirštuolės ženklo: tiesiog norėjau jį apsaugoti (172)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienio...

Gediminas Grigelevičius

Naujasis koronavirusas ir jo „giminaičiai“: palyginimas su kitomis pavojingomis ligomis infografikas

Nutrauktas susisiekimas su milijoniniu miestu, per šešias dienas planuojama pastatyti didelė...

Gyvai / DELFI Premjera: svečiuose - lietuviškos komedijos „Importinis jaunikis“ žvaigždės

Jau šį savaitgalį kino ekranus pasieks lietuviška romantinė komedija „Importinis jaunikis“....

Rusija nebeįsileidžia turistų iš Kinijos, uždaromos sienos (25)

Rusija nebepriima turistų grupių iš Kinijos – toks sprendimas priimtas baiminantis naujo...

Seimas sugriežtino taršos kontrolę: baudos didės (2)

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje priėmė aplinkos taršos kontrolę ir prevenciją...

„Sodra“ siunčia priminimus tūkstančiams – laukia sprendimas visam gyvenimui (80)

„Sodra“ pakartotinai išsiuntė 8600 elektroninių laiškų ir 36 tūkst. pranešimų į asmenines...