Veterinarė: savo sveika mityba rūpinamės, o augintinius pamirštame

 (3)
Sveikos gyvensenos bumas sparčiai pakoregavo restoranų meniu, parduotuvių lentynų asortimentą ir pirkėjų mitybos įpročius. Vis dažniau dėmesys kreipiamas į produkto maistinę vertę, sudedamąsias dalis, skonio stipriklius ir dažiklius, gamybos šalį bei gamintoją, tačiau kai renkamas pašaras augintiniams, šie reikalavimai produktui nebegalioja ir pasirinkimą dažnai nulemia kaina, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Šuo prie dubenėlio
© Shutterstock

Pasak specializuotų gyvūnų parduotuvių tinklo KIKA veterinarės, farmacijos vadovės Kamilės Ausmanės, taip nutinka iš dalies dėl informacijos trūkumo ir iš dalies dėl vis dar gajaus stereotipo, kad augintinių mitybai tinka bet kokie produktai.

Rūpi pašaro kaina, o ne jo sudėtis

„Tai, kad mitybos nauda gyvūno organizmui nueina į antrą planą po pašaro kainos – mano praktikoje itin dažnas atvejis, nes šeimininkai dažnai daugiau dėmesio skiria šuniuko aksesuarų parinkimui nei jo pašaro maistinei vertei.

Tai patvirtino ir šį pavasarį atliktas visuomenės nuomonės tyrimas, kurio duomenimis, tik 46 proc. pirmiausia žiūri į pašaro sudėtį, o 47 proc. aktualesnė pašaro kaina. 59 proc. apklaustųjų perka tik tą ėdalą, kurį gyvūnas mėgsta – nesvarbu, kad jo sudėtis ilgainiui gali būti kenksminga augintinio sveikatai.

Visada sakau, kad tai, ko ieškote savo maisto sudėtyje, turėtų būti ir jūsų augintinio pašare: gyvūnų organizmui, kaip ir žmonių, itin svarbūs baltymai, mineralinės medžiagos, vitaminai ir neapdoroti riebalai bei aliejai, tačiau būtina vengti cheminių konservantų, dirbtinių skonio stipriklių ir dažiklių. Iš pirmų 5 išvardintų ingredientų jau galima spręsti apie pašaro kategoriją ir kokybę.

Suprantama, kad iš jų gausos sunku be specialių žinių išsirinkti tinkamiausią pagal gyvūno veislę, būklę bei kasdienį jo fizinį aktyvumą, tačiau mokant teisingai „skaityti“ etiketes, galima rasti bent jau gyvūnui nekenkiantį pašarą“, – sako K. Ausmanė.

To paties tyrimo duomenimis, net tie, kurie augintinius kasdien maitina pigiausiu pašaru, skirtu tik alkiui numalšinti ir ilgainiui galinčiu pakenkti gyvūno sveikatai, su šėrimu keturkojui draugui vitaminų neduoda: 35 proc. teigė niekada jų neduodantys, 56 proc. sakė duodantys kartais, ir tik 7 procentai rūpinasi, kad su kasdieniu pašaru naminis gyvūnas gautų ir vitaminų dozę.

Pasak specialistės, augintinį nuolat šeriant visaverčiu pašaru, jis gauna visų būtinų vitaminų ir mineralinių medžiagų, tad papildomai nieko nereikia, tačiau tiems gyvūnams, kurie ne visada šeriami super premium kategorijos pašaru arba maitinami maistu nuo stalo, rekomenduojama papildomai duoti taip vadinamų „multivitaminų“, kuriuos turi paskirti veterinaras.

Ko ieškoti pašare?

Pasak veterinarijos specialistės K. Ausmanės, renkant augintiniui pašarą, būtina atkreipti dėmesį į šiuos parametrus:

• Baltymai. Kadangi baltymai yra pagrindinė organizmo ląstelių „statybinė“ medžiaga, jų kiekis pašare labai svarbus. Taip, kaip ir baltymų kilmės šaltinis – jie augaliniai ar gyvuliniai. Pasak veterinarijos specialistės, kartais ant pakuotės prie sudėties galima rasti užrašą „meal“, pvz., „chicken meal“, kas lietuviškai yra verčiama „vištienos miltai“ – jie gaminami susmulkinant ir džiovinant vištieną, kad pasišalintų vanduo ir liktų tik koncentruoti mėsos baltymai. Tokiais miltais praturtintas pašaras yra vertingesnis nei įprastas gyvūnų ėdalas su vištiena, nes jo sudėtyje yra daugiau mėsos.

„Šunys ir katės iš prigimties yra mėsėdžiai, todėl ir pašaras turėtų atitikti jų organizmo poreikius. Pavyzdžiui, šuns organizmas reikiamas medžiagas įsisavina iš gyvūninių baltymų, kurie absorbuojami greitai, mat jų virškinimo traktas yra trumpesnis nei žolėdžių. Geriausiai jiems tinka didelės biologinės vertės baltymai: mėsos miltai, kurių įsisavinama net iki 90 proc., ir žuvų miltai, kuriuose yra apie 70 proc. baltymų, iš kurių įsisavinama 91 proc. Katėms su maistu būtina gauti aminorūgščių, ypač taurino, kurio jų organizmas pats negamina ir kuris yra tik gyvūniniuose baltymuose. Ši rūgštis būtina normaliai širdies raumens funkcijai palaikyti, kačių regėjimui ir reprodukcijai gerinti, be to, taurinas padeda formuotis tulžies druskoms, kurios padeda virškinti maistą.

Sauso pašaro, kurio visi ar didžioji baltymų dalis yra iš grūdinių kultūrų, gyvūnas suės daugiau, maistinių medžiagų gaus mažiau, dažniau tuštinsis ir todėl ne visada bus sotus. Šunų ir kačių gerai savijautai būtinas didelis kiekis baltymų, vidutinis riebalų kiekis ir labai mažas angliavandenių kiekis, tad verta rinktis tą pašarą, kurio sudėtyje yra daugiau gyvūninės kilmės baltymų“, – sako veterinarė K. Ausmanė.

• Neapdoroti riebalai. Pašare augintiniams taip pat turėtų būti naudingųjų riebalų – lašišų aliejaus, kuriame yra daug nesočiųjų riebiųjų rūgščių (pvz., Omega-3 ir Omega-6), ar kokosų aliejaus, turinčio apie 86 proc. sočiųjų, 6 proc. mononesočiųjų ir 2 proc. polinesočiųjų riebalų rūgščių. Pagrindinę kokosų aliejaus sočiųjų rūgščių dalį sudaro lauro rūgštis, kuri pasižymi antibakterinėmis, antivirusinėmis ir antigrybelinėmis savybėmis.

„Žuvų miltai ar taukai gyvūnų pašare jau nieko nestebina, tačiau kokosų aliejus – vis dar daugumai egzotika. Kokosų aliejus gali pagerinti augintinio virškinimą, jo dantenų ir kailio būklę, pagreitinti odos regeneracijos procesus, netgi gali padėti sumažinti alergines reakcijas, įvairius bėrimus, apsaugoti nuo nemaloniai niežtinčios odos, įvairių infekcijų ir grybelinių susirgimų. Be to, šio aliejaus antivirusinės savybės gali pagreitinti sveikimą po vadinamojo šunidžių kosulio ir net sumažinti specifinį šuns burnos kvapą. Pridėjus kokosų aliejaus į augintinio pašarus, pagerinamas maistinių medžiagų įsisavinimas, tad pašaro reikia mažiau, o gyvūno virškinimas vyksta sklandžiau – taip kontroliuojamas jo svoris“, – patirtimi dalijasi veterinarė K. Ausmanė.

Pasak jos, pašaras su kokosų aliejumi labai svarbus seniems gyvūnams, nes jame esančios medžiagos gali padėti artrito atveju ar esant raiščių problemoms. Be to, šis „supermaistas“ stimuliuoja jų smegenų veiklą, todėl augintinis būna gyvybingesnis ir klauso komandų. Tiesa, teigiamas poveikis jaučiamas tik kokosų aliejų tinkamomis dozėmis vartojant nuolat – tai paprasčiausia užtikrinti šeriant pašaru, kurio sudėtyje yra šio aliejaus. Ant sauso pašaro pakuočių nurodomos dienos šėrimo normos, kurių laikantis, augintinis gaus optimalų kiekį itin vertingų medžiagų ir nereikės eksperimentuoti su kokosų aliejaus dozėmis.

• Angliavandeniai. Angliavandeniai gyvūno mityboje itin svarbūs jį atjunkant nuo motinos pieno ir maitinančioms patelėms, todėl neturėtų būti pagrindiniu pašaro ingredientu. Tokių angliavandenių, kaip celiuliozė (kitaip – maistinės skaidulos ir ląsteliena) ar krakmolas šunys ir katės neįsisavina, tačiau ląsteliena priverčia susitraukinėti virškinimo traktą, tad maistas suvirškinamas greičiau ir valomas žarnynas. Angliavandeniai yra energijos šaltinis, tačiau svarbu, kad augintinis jų gautų iš alergijos nesukeliančių žaliavų.

Kadangi šunų ir kačių organizmas negamina fermentų, skaidančių angliavandenius, jų trūkumą galima kompensuoti sušeriant didesnį riebalų bei baltymų kiekį, kurį gyvūno organizmas susintetins į angliavandenius. Tačiau svarbu atminti, kad tokia taktika netinkama auginant nutukusį gyvūną – juos reikia šerti daugiau ląstelienos ar celiuliozės turinčiu ėdalu, kad riebalai būtų verčiami angliavandeniais.

• Vitaminai ir mineralinės medžiagos. „Kadangi dabartiniai naminiai gyvūnai laisvai nemedžioja lauke ir negauna reikalingų medžiagų iš gamtos, pasirūpinti, kad su maistu jie gautų mineralinių medžiagų ir vitaminų – šeimininko pareiga. Vitaminus galima kategorizuoti pagal jų tirpumą – A, D, E ir K vitaminai tirpūs riebaluose, B grupės vitaminai ir vitaminas C – tirpūs vandenyje. Vartojat per daug riebaluose tirpių vitaminų, jie kaupiasi organizme ir gali tapti toksiški, o per didelis kiekis A vitamino baltakailiams šunims gali suteikti geltoną atspalvį, todėl negalima patiems eksperimentuoti „paskiriant“ augintiniui vieno ar kito vitamino, o reikėtų šerti juos subalansuotu, specialiai jo dydžiui skirtu pašaru“, – perspėja veterinarė K. Ausmanė.

Pasak jos, mineralinės medžiagos yra būtinos normaliam gyvūno organizmo funkcionavimui ir ligų prevencijai, todėl pašare reikėtų dairytis kalcio, fosforo, seleno – jie svarbiausi. Taip pat stebėti nurodytus geležies, vario, cinko, kalio ir jodo kiekius, kad augintis būtų sveikas ir gyvybingas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.