aA
Veterinarijos gydytoja Indrė Banevičiūtė pranešime žiniasklaidai sako, kad meilė gyvūnams turi pasireikšti ne tik emocijomis, bet ir konkrečiais darbais. Ji įsitikinusi, kad norintys laikyti gyvūną turėtų išklausyti specialius kursus, nes augintinis nėra daiktas, kurį nepatikus galima grąžinti. Apie savo pašaukimą, kasdienę pagalbą keturkojams ir ribas, kurių turint augintinį nereikėtų peržengti, ji sutiko papasakoti plačiau.
Veterinarė Indrė su gyvūnais
Veterinarė Indrė su gyvūnais
© Asmeninis albumas

Pagalba gyvūnams tapo gyvenimo varikliu

Garsus lyderystės ekspertas Simonas Sinekas teigia, kad pasaulis turėtų būti toks, jog didžioji dauguma žmonių kasdien atsikeltų su įkvėpimų savo darbui, jaustųsi saugūs savo veikloje, o dienos pabaigoje patirtų jų atlikto darbo prasmę. Būtent tokia veterinarijos gydytojos Indrės Banevičiūtės kasdienybė – ji šiame darbe jaučiasi visiškai realizuojanti savo pašaukimą.

„Puikiai prisimenu, kuomet vaikystėje nešėme kaimynei močiutei, kuri sakėsi esanti veterinarė, sužeistus gyvūnus. Jau tada širdyje jaučiau nepaprastą džiaugsmą, jeigu ji galėdavo padėti sužeistam paukšteliui, katinui. Tuo pačiu visada stengiausi ginti silpnuosius, tuos, kurie patys to padaryti negali. Tikriausiai todėl ir pasirinkau būti veterinare“, – atvirauja ji.

Indrei darbas tapo įkvėpimo šaltiniu ir gyvenimo varikliu. Ji ne tik gydo gyvūnus, bet ir savo name „įkūrė“ aštuonis šunis bei penkis katinus, išgelbėtus nuo žūties ar atidavimo į globos įstaigas.

Dauguma šių gyvūnų – su įvairiomis sveikatos problemomis. Vis dėlto veterinarę liūdina tai, kad ne visi gali tinkamai pasirūpinti savo augintiniais. „Neretai matau žmones, neišgalinčius susimokėti už augintinio gydymą. Kiek galiu, visada stengdavausi tokiems žmonėms padėti skirdama savo laiką po darbo, savaitgaliais, atostogų metu. Tačiau ne visas procedūras atlieku pati, kartais reikia specializuotos pagalbos. Žmonės turi ir kitų išlaidų – vaistams, transportui. Todėl įsteigėme VšĮ „Adučio paramos fondas“, kurio lėšos skiriamos tokių augintinių gydymui pas kitus veterinarus, vaistams, maistui“, – sako ji.

Dvi pandemijos pusės

I. Banevičiūtė įsitikinusi, kad sergantis gyvūnas, kaip ir sergantis žmogus, laukti negali. „Ne kartą nutiko taip, kad vakare, savaitgalį paskambina žmonės ir klausia ką daryti, nes susirgo gyvūnas. Tokiais atvejais pranešu, kad netrukus atvažiuosiu apžiūrėti. Nors žmonės nustemba, kad sutinku atvykti ne darbo metu, jiems atsakau – juk gyvūnui blogai dabar, negi lauksime kitos dienos? Yra tekę suteikti pagalbą keturkojui net per Naujuosius. Tiesa, tąkart sveikata sušlubavo mano pačios augintiniui“, – prisimena ji.

Pasidomėjus, ar pandemija keičia žmonių požiūrį į gyvūnus, Indrė akcentuoja dvi medalio puses. „Prasidėjus pandemijai, žmonės daugiau laiko praleidžia namuose, todėl labiau pradėjo kreipti dėmesį į gyvūnus, jo poreikius. Tačiau yra ir kita pusė – daug kam tuomet kilo noras laikyti gyvūną, tačiau kartais tai buvo spontaniškas, gerai neapgalvotas veiksmas. Todėl dabar gyvūnų prieglaudos tiesiog „lūžta“ nuo atiduotų gyvūnų“, – sako ji.

Indrė teigia nesuprantanti tokių poelgių. „Juk gyvūnai yra mūsų mažieji draugai, mūsų terapija. Pati tuo įsitikinau, matau tai ir žmonių širdyse. Vienišai močiutei katinukas neretai yra vienintelis gyvenimo džiaugsmas, galbūt ji kasdien iš lovos keliasi vien todėl, kad reikia gyvūną pašerti, jį prižiūrėti. Net ir turintiems šalia artimuosius, antrąją pusę, šeimą, gyvūnai duoda labai daug gerų emocijų. Ir nesvarbu, tai būtų šuo, katinas, triušiukas, žiurkėnas ar dar kuris kitas gyvas padaras, – visi jie suteikia mūsų gyvenimams naujų spalvų “, – pasakoja veterinarė.

Norintys laikyti gyvūną turėtų tam pasiruošti

Indrės teigimu, norintys laikyti gyvūną turėtų tam visapusiškai pasiruošti. „Manau, kad reikėtų specialių kursų tiems, kas nori laikyti gyvūną. Kai kuriose šalyse tokie kursai jau yra. Juose žmonėms aiškinama, kad keturkojis nėra žaislas, nes juo reikės rūpintis – vedžioti, gydyti, pirkti maistą. Todėl norėčiau kiekvieno, galvojančio apie augintinį, paklausti – ar juo rūpinsis ir tada, kai gyvūnas sirgs, pasens, netvarkingai atliks gamtinius reikalus, nebebus toks mielas ir aktyvus. Jeigu nors į vieną punktą atsakote „ne“, geriau gyvūno nelaikykite“, – teigia ji.

I. Banevičiūtė pastebi ne tik nerūpestingą požiūrį, bet ir kai kurių žmonių per didelę meilę savo keturkojams. „Iš didelės meilės savo augintiniui galima jam pakenkti. Ypač daug problemų kyla tuomet, kai gyvūnas peršeriamas. Pati matau šeimininkų į kliniką atvežamus keturkojus, primenančius taukų bačkutę. Tokį gyvūną sunku apžiūrėti, atlikti echoskopiją, gali būti iškreiptas rentgeno vaizdas. Nepritariu ir tiems, kas gyvūną apauna batukais, papuošia sijonėliais. Tikrai yra veislių, kurias reikia rengti, nes jos nepritaikytos mūsų klimatui. Tačiau gyvūnų „puošimui“ nepritariu“, – sako veterinarė.

Nepaisant įvairių iššūkių I. Banevičiūtė įsitikinusi, kad bendros tendencijos mūsų šalyje keičiasi į gera. „Mano nuomone, žmonės po truputį tampa sąmoningesni. Stengiasi pirkti tinkamesnį augintiniams maistą, dažniau renkasi dokumentus turinčius gyvūnus, vengia juos įsigyti iš daugintojų ar tų, kurie keturkojus pardavinėja „iš bagažinės“, kai nežinoma, kokiomis ligomis sirgo jų tėvai, kaip buvo kergiami. Matant didėjantį, kad ir pamažu, mūsų visų sąmoningumą, ateitis atrodo šviesi“, – džiaugiasi ji.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

10 populiariausių klausimų apie augintinių ženklinimą ir registravimą: atsako specialistė (1)

​​Po Gyvūnų gerovės įstatymo pataisos įsigaliojimo žmonėms, norintiems paženklinti ir...

Norite atsivežti augintinį iš užsienio: ką svarbiausia žinoti? (1)

Ketinantys įsigyti augintinį iš užsienio turi žinoti, kad į Lietuvą įsivežti šunį, katę ar...

Paaiškėjo augintinių nuotraukų konkurso nugalėtojai: pažiūrėkite, kokie jie mieli

30-ies metų jubiliejų švenčianti „KIKA“ įmonių grupė kvietė visus mylinčius gyvūnų...

Vaikas Kalėdoms prašo šuniuko? Atsakomybė už augintinį tenka tėvams (1)

Nors augintinio dažniausiai norisi vaikams, visgi sprendimą įsigyti gyvūną priima suaugusieji....

Augintinių nuotraukų konkurso kulminacija: netrukus paaiškės, kam atiteks vertingi prizai

Konkurse „Už meilę augintiniams“ sulaukėme daugybės jūsų augintinių nuotraukų, kurių...

Top naujienos

Prieš Putino ir Bideno pokalbį dėl Ukrainos – nerimą keliantis scenarijus: ar Rusija gali ryžtis kruvinam konfliktui (10)

Galbūt paskutinė viltis susitarti dėl taikos. Taip jau vertinamas numatytas JAV ir Rusijos...

Jau sausį vairuotojai privalės turėti naujas vaistinėles: už senų naudojimą – ir baudos, ir trūkumai techninėje apžiūroje (353)

Jau nuo sausio 1-osios vairuotojai, pirmosios pagalbos vaistinėles įsigiję prieš kelis metus,...

Vėl šuolis: Lietuvoje – dar 1837 nauji COVID-19 atvejai ir 14 mirčių (10)

Praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1837 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių, antradienį...

Tūkstančiai gyventojų gaus 100 eurų išmokas už COVID-19 skiepą: pinigai bus mokami ir kitąmet (9)

„ Sodra “ pradeda mokėti vienkartines 100 eurų dydžio išmokas už skiepą. Iki Kalėdų jas...

D+ Tomas Janonis

Įspūdinga LRT pastatų rekonstrukcija kelia aistras: kiek visa tai kainuos ir kas tą kainą pasiryžęs mokėti (5)

LRT pastatų atnaujinimo architektūrinis konkursas, regis, nevyksta taip sklandžiai kaip buvo...

„The Times“: NATO būgštauja, kad Rusija vos per 2 valandas gali atkirsti Baltijos šalis (67)

Šiaurės Atlanto aljansas baiminasi, kad Rusija , pasitelkdama migrantus, gali per dvi valandas...

Prieš LFF teismą stojančiam Ivanauskui – „stogas“ 10 mėnesių: jis turi tai, ko reikia šiai rinktinei (1)

Nors Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) prezidentas Tomas Danilevičius bei generalinis...

Patirtis vienoda, tačiau mergina prašo 1300 eurų atlygio, o vaikinas – 2500: tam tikra vyrų taktika pasiteisina (1)

Panagrinėjus IT įmonių atlyginimus vis dar matyti: moterys daugelyje įmonių uždirba gerokai...

VSAT: vėl aidėjo šūviai Baltarusijoje, per parą į šalį neįleisti 23 migrantai (3)

Valstybės sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) praneša, kad per praėjusią parą, nuo pirmadienio...