Reklama

Velnių priėdusi aktoriaus Vytauto Rašimo kalytė – ir tėvų, ir vaikų džiaugsmas

 (2)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Aktoriaus Vytauto Rašimo šeimoje nestinga juoko, teatrališkų išdaigų, pokštų ir šypsenų. Kartais to priežastimi tampa šeimos pagrandukė Elzė, o neretai mielai prie jos prisijungia ir anglų springerspanielė Mūza. Jos kilmingą prigimtį simbolizuoja sudėtingas ir liežuvį palaužyti verčiantis pilnas vardas - Lordsett High Art „Mūza“.

Nuo pat pažinties pradžios Vytauto ir Paulės poroje šunys atliko svarbų vaidmenį. Pirmuosius savo augintinius pora vadina „lietuviškaisiais spanieliais“. Šiuos, į spanielius panašius mišrūnus, Vytauto žmona augino dar prieš jiems susipažįstant.

Aktorius linkęs juokauti, kad yra gimęs šuns metais, tad ir gyvenimas neatsiejamas nuo šunų: „Manau, kad mano profesijos žmogus negali auginti šunų, juk niekada nežinai, kur ir kokiam laikui teks išvykti. Tačiau dauguma aktorių vis tik turi augintinius.“


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

„Kai netekome pirmųjų dviejų augintinių, buvo labai liūdna. Ieškant naujo šuns mums labai padėjo Paulės mama, Audronė Čižienė. Ieškojom tokio, kuris būtų panašus į buvusius šunis, nes tiek jų dydis, tiek charakteris mums labai tiko“ – pasakoja Vytautas.

„Mano mama susisiekė su veisėja, kurios kalytė kaip tik laukė naujos vados. Gimus šuniukams pamatėme jų nuotraukas. Iškart žinojome, kad norime kalytės. Mūsiškė pasirodė linksmesnė nei kiti ir buvo trijų spalvų, todėl ją ir pasirinkome” - sako Paulė.

„Kai važiavome parsivežti Mūzos iš veislyno Lenkijos viduryje, pirmiausia pamatėme, kaip veisiami šunys gyvena. Šeimininkė paleido juos visus pasiganyti. Šunų tarpe daugiausia buvo patinų, o jie yra aukštesni ir didesni. Kai visi pradėjo bėgti tiesiai į mus, supratome, kad su dydžiu labai apsigavome, – pirmą susitikimą su būsima augintine prisimena Vytautas. - Mūza iš vados buvo pati kukliausia, tačiau veisėja iškart įspėjo, kad neapsigautumėme, nes vėliau ji bus daugiausiai velnių priėdusi. Ir veisėja buvo teisi“.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Mūza pasižymi švelniu charakteriu ir keliais keistais pomėgiais, kurie sukelia šypseną. „Dabar jau išaugo, bet anksčiau ji labai vagiliaudavo. Atsimenu vieną atvejį: ant lovos gulėjo žirklės, kurias Mūza bandė nugvelbti. Sudrausminome, neleidome, taigi ji kuriam laikui aprimo, tačiau stebėjo, ką darome, po truputėlį vėl sukdama snukutį link žirklių. Vėl sudrausminome, tačiau iš trečio karto žirkles visgi nugvelbė ir jas paslėpė“ - smagias akimirkas prisimena Vytautas.

Paulė papildo, kad Mūza ypatingai mėgsta minkštus žaislus: „Kai kas nors klausia, ar padovanoti minkštų žaislų, sakome, kad galima, bet vis tiek Mūza į savo guolį juos nusineš. Žaislų ji neplėšo, nedrasko, tiesiog juos susirenka į guolį ir minko“.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Šunį dažniausiai vedžioja Paulės mama. Moteris yra sakiusi, kad Mūza padeda įveikti tingulį ir jei ne šuo, į lauką ji išeitų kur kas rečiau. Pora pasakoja, kad ne kartą yra patekę į kurioziškas situacijas su kitų šunų augintojais. „Būna labai juokinga, kuomet prieina kiti žmonės su šunimis ir sako: „Laba diena, mes Mūzos draugai“ - prisimena Vytautas. „Kažkada nuėjau ant Tauro kalno, o kažkas priėjęs sako: „Laba diena. Jūs manęs nepažįstate, bet aš jus pažįstu“ – juokiasi Paulė.

V. Rašimo žmona Paulė įsitikinusi, kad gyvūnai gali būti viena iš vaikų auklėjimo priemonių. „Ankščiu dalyvaudavom šunų parodose ir dresūros pamokose, taigi vaikai išmokyti, kaip reikia elgtis su šunimi. Kartais Mūzą atsivedame į darželį. Kai visi vaikai apstoja, sūnus Jurgis juos pamokina, jog iš pradžių šuniui reikia leisti pauostyti ranką, o jau tuomet galima ir šoną glostyti, kad nebūtų jokio šoko ar išgąsčio.”


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

Išauklėtas, paklusnus ir vaikus mylintis šuo gali tapti tikru mažųjų draugu, tačiau išugdytas pasitikėjimas gyvūnais kartais tampa problema. „Per šventes lankėmės Kaune pas gimines, kurie augina šunį. Mūsų mažoji pripratusi su Mūza elgtis kaip su pagalve, o paaiškinti vaikui, kad ne visi šunys yra tokie, kaip mūsų - sudėtinga. Tą kartą užteko, kad giminių šuo porą kartų sulotų. Kartais per didelis artumas su gyvūnu irgi nėra gerai, reikia labai atsakingai stebėti vaiko santykį ir su augintiniu, ir su kitais gyvūnais.“

Netrukus Vytautas priduria, kad gyvūnai tarsi padeda rūpintis vaikais. „Vaikas ir augintinis užima vienas kitą, žaidžia, bendrauja. Tam tikrais momentais tai labai didelis palengvinimas, nes tu žinai, kad jie kartu kažką veikia. Tie, kurie augina vaikus, puikiai žino – jei namuose per daug tylu, vadinasi, kažkas negerai. O kai vaikas yra su šuniu, tikrai daug ramiau“.

Paulė pastebi, kad gyvūnų įtaka vaikams atsiskleidžia jų bendravime su aplinkiniais. „Man atrodo, kad turėti šunį ar katę šeimoje būtina. Vien dėl to, kad augdami su keturkojais vaikai tampa draugiškesni ne tik gyvūnams, bet ir kitiems aplinkiniams: draugams, šeimos nariams”.


Nuotraukos autorius: Eugenijus Mironovičius

„Galiu papasakoti pavyzdį. Kartą Jurgio darželio auklėtoja manęs paklausė: „Jūs turbūt skaitote pasakas vaikams?“ Sakau taip, skaitome. O ji sako: „Jaučiasi, nes kai mes skaitome pasakas, ne visi vaikai, klausosi“. Su gyvūnais yra taip pat, kaip su vaikais: juos reikia prižiūrėti, jais rūpintis, skirti laiko, nes tik taip užsimezga tarpusavio ryšys, kuris yra ypatingas ir sunkiai pakeičiamas. Tie sunkumai, kuriuos sukelia gyvūnai, yra menkniekis, palyginus su tuo, ką tu gauni. O ir visiškai sterili aplinka dar niekam nieko gero neatnešė“ – pokalbį užbaigia Vytautas.

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip su tikrais šeimos nariais. Augintiniai ne tik suteikia džiaugsmo, jaukumo namams, bet ir padeda sutvirtinti santykį tarp šeimos narių, auklėti vaikus ir ugdyti bei puoselėti šeimos tradicijas. Kiekvieną savaitę dalinsimės skirtingų, įkvepiančių ir įdomių šeimų istorijomis, kurios įrodys, kad keturkojis augintinis tampa ypatinga šeimos dvasia.

Užsakymo nr.: PT_70223126

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (160)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.

Kada pradėti dresuoti savo šunį? (2)

Kada pradėti dresuoti savo šunį?
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Tad pakalbėkime apie tai, kada pradėti mažą šuniuką mokyti ir, svarbiausia, ko ir kaip jį mokyti.

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu (9)

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu
Pavasaris šunų mylėtojams reiškia ilgesnius pasivaikščiojimus ir pramogas gamtoje. Pavasaris jiems taip pat reiškia bendrą didelę šventę – Šuns dieną, rašoma pranešime spaudai.

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę (10)

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę
Svajodami apie naują šeimos narį turbūt mažiausiai tikėtumėtės, kad vieną dieną tiesiog sutiksite jį miško viduryje. Kaip tik taip ir nutiko Renatai Zubavičienei, kuri, priglaudusi pražūčiai paliktą gyvūną, su juo atrado didelę laimę.

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų (340)

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų
Mirtinai kūdikį Šilutėje sudraskęs dobermanas Ramzis prieš metus buvo susilaukęs daugybės dėmesio ir ne vienas žmogus tikino, kad jį mielai priimtų į savo šeimą. Tačiau praėjus daugiau nei metams po skaudžios nelaimės, Ramzis dar vis gyvena gyvūnų globos namuose „Nuaras“, o visi norintys priglausti dobermaną – dingo.

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas (8)

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Pirma į galvą šaunanti mintis yra komandos, dresūros aikštelė, šeimininko ir šuns kantrybės bandymai. Ar gali būti, kad tai ir yra šuns laimė? Pasirodo, taip. „Išauklėtas šuo yra laimingas šuo“, – pranešime spaudai cituojama šunų elgsenos specialistė vilnietė Karina Granat.

Gyvūnų „minos“ bado akis, o jų pernešamų ligų – daugėja (17)

Gyvūnų „minos“ bado akis, o jų pernešamų ligų – daugėja
Pavasarį nutirpęs sniegas atidengia šaligatvius, kiemus ir laukymes, kurie ima panašėti į „minų“ laukus, jei šunų šeimininkai patingėjo rinkti savo augintinių išmatas. Net 69 proc. Lietuvos gyventojų nesurinktas išmatas savo gyvenamojoje aplinkoje laiko aktualia problema, o specialistai perspėja, kad tai - ne vien estetinė problema, bet ir rimtų sveikatos sutrikimų priežastis, rašoma pranešime spaudai.

Geriausius savo draugus surado prieglaudoje: Šarūnė paneigė mitą apie laukines kates (21)

Geriausius savo draugus surado prieglaudoje: Šarūnė paneigė mitą apie laukines kates
Tiems, kurie abejoja, ar laukinės katės iš tiesų gali tapti geriausiomis žmogaus draugėmis, Šarūnė Petravičiūtė gali patvirtinti – taip tikrai būna. Du kačiukai, kadaise slėpęsi nuo žmonių ir jų bijoję, šiandien glaudžiasi prie šeimininkės ir žino, kad šalia jos nebėra ko bijoti.

Populiarėjanti paslauga keturkojų augintojams: kainos gali šokiruoti (10)

Populiarėjanti paslauga keturkojų augintojams: kainos gali šokiruoti
Širdies ligos, raumenų distrofijos ir nutukimas. Ne, kalbame ne apie žmones su viršsvorio problemomis, bet apie tai, kas gali nutikti jūsų augintiniui negavus reikalingo fizinio krūvio. Tačiau Lietuvoje populiarėja šunų vedžiojimo paslauga, kurios kainos gali siekti ir virš 100 eurų.