Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu

 (200)
Iki šiol daug ką stebina veganišką mitybą pasirinkę žmonės. O dar labiau stebimasi žmonėmis, kurie veganais paverčia savo šunis. Tačiau ar tikrai yra kuo stebėtis?
Veganė šunytė Mona
© Facebook

Žmonių, kurie augina šunis veganus, jau yra ir Lietuvoje. Ar tai tinkamas šuns šėrimo būdas ir ką reikėtų žinoti šeimininkams, kurių augintiniai yra veganai?


Maitina tik augaliniu maistu

Nors tradiciškai manoma, kad šuo – mėsėdis gyvūnas, Jurgita Šitkauskė, auginanti labradorę Moną, paneigia šiuos stereotipus. Moteris tik augaliniu maistu šunį maitina maždaug nuo vienerių metų amžiaus.

„Mintis maitinti šunį išimtinai augaliniu maistu kilo pradėjus domėtis mitybos klausimais. Analizavome kitų šalių pavyzdžius. Ilgiausiai pasaulyje gyvenęs šuo buvo veganas (gyveno net 27 metus). Paspirtimi, žinoma, buvo ir etiniai motyvai. Kilo klausimai: ar etiška vieną gyvūną maitinti kitais gyvūnais?“ – apie kilusią šuns mitybos idėją pasakoja J. Šitkauskė.

Moteris tęsia, kad Moną šeria augalinės kilmės subalansuotu pašaru šunims. Šį maistą sudaro tokie ingredientai kaip žirnių baltymai, linų sėmenys, špinatai, ananasai, Dygliuotojo ožerškio uogos, jūros dumbliai, vitaminai bei mineralai ir kitos visiškai subalansuotą mitybą palaikančios sudedamosios dalys.

„Tokio pašaro galima įsigyti ir Lietuvoje, ir jo kaina nėra didesnė nei kitų premium klasės šunims skirtų pašarų. Šį maistą šuo labai mėgsta, nors juo maitinamas daugiau kaip kelis metus, kiekvieną kartą valgo lyg pirmąsyk. Tiesa, šuo, kurį auginame, mielai papildomai užkandžiauja vaisiais, daržovėmis, kruopomis“, – pasakoja pašnekovė.

Svarbu subalansuoti mitybą

J. Šitkauskė, pradėjusi Moną maitinti augaliniu maistu, konsultavosi su augintinės veterinare, kuri patikinusi, kad toks šuns mitybos būdas yra normalus ir jei šuo sveikas, nerimauti nėra dėl ko: „Praėjus metams po to, kai gyvūnas buvo pradėtas maitinti išimtinai augaliniu maistu, veterinarijos klinikoje profilaktiškai atlikome išsamius, daug parametrų apimančius kraujo tyrimus. Jie rodė, kad šuns būklė puiki, visi parametrai atitiko normas. Po to kalbėjomės su gyvūną apžiūrėjusia veterinarijos gydytoja. Pasakius, kaip šuo maitinamas, ji visai nenustebo. Pastebėjo, kad šunys, jau daug metų gyvenantys su žmonėmis, savo fiziologija nutolo nuo pirmtakų vilkų, ir prisitaikė virškinti augalinį maistą.“

Anot pašnekovės, dabar šunys kuo puikiausiai virškina net krakmolą, ko negalima pasakyti apie šuns giminaitį vilką.

„Šuo nėra mėsėdis, jis - visaėdis ir gali maitintis įvairios kilmės baltymais. Manau, su šia gydytoja sutiks ir kiti veterinarai, skaitantys angliškai, besidomintys naujausiomis studijomis ir kreipdami dėmesį, ar jos nebuvo remtos, pvz., mėsos pramonės“, – komentuoja J. Šitkauskė.

Supranta ne visi

Vis dėlto, visuomenėje vis dar yra nuostata, kad šuo turi ėsti mėsą. J. Šitkauskė pasakoja, kad kol kas su aršiais šuns vegano kritikais ji nesusidūrusi, nors, kai tik pradėjo šunį maitinti augaliniu maistu, klausimų iš artimųjų būta.

„Mūsų artimoje aplinkoje, kritikuojančių tokį šuns mitybos būdą, nėra. Tiesa, pradžioje, svečiuojantis pas giminaičius, jie slapta duodavo kažką nuo stalo (matyt, buvo sunku patikėti, kad šuniui gali pakakti tik augalinio maisto). Ir tuomet kiekvienąkart šuo sunegaluodavo: vemdavo, viduriuodavo. Nuo maisto, kuriuo mes maitiname, taip nebūna. Veganinę šunų mitybą kritikuoja žmonės, neskaitę nei vieno mokslinio straipsnio apie šunų mitybą, nesusidūrę su taip auginamais gyvūnais. Linkėčiau plėsti požiūrį ir daugiau pasidomėti prieš sakant, kad toks šunų mitybos būdas yra radikalus ir nepriimtinas. Visada tokių kritikų norisi paklausti tiksliai įvardinti medžiagas, kurių neva trūksta taip maitinamam šuniui. Negalėjo įvardinti dar nei vienas. Tad kalbėkime remdamiesi faktais, o ne švaistykimės nuomonėmis“, – teigia pašnekovė.

Rekomenduoja sekti šuns sveikatą

Kad šuo gali maitintis maistu, kuriame nėra mėsos, įsitikinusi ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė. Anot jos, žmonės, kurie mano, kad šeimininkai pažeidžia gyvūnų teises nuspręsdami, jog jų augintinis bus veganas, yra neteisūs: svarbiausia, ar šuo mylimas ir, negaudamas ėsti mėsos, yra sveikas ir energingas.

„Tai tikrai nėra vienintelis žmogus pasaulyje, kuris taip maitina savo šunį. Jei mėsos trūkumą kompensuoji maistu, kurio sudėtyje yra angliavandenių, baltymų ir kitų gyvūno organizmui reikalingų medžiagų, tai organizmas gauna subalansuotą mitybą. Ir žmogus, ir gyvūnas gali normaliai gyventi taip besimaitindamas“, – komentuoja B. Kymantaitė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Stakytė teigia, kad Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme nurodyta, jog nepakankamas gyvūnų šėrimas ar girdymas yra laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais, tačiau norint konstatuoti įstatymo pažeidimą ir nustatyti, ar gyvūnas yra šeriamas netinkamai ar nepakankamai, turi būti įvertinta gyvūno sveiktos būklė. Jeigu gyvūnas sveikas ir energingas - jis maitinamas tinkamai ir pažeidimų nėra.

Tačiau Jakovo veterinarijos centro direktoriaus pavaduotoja, veterinarijos gydytoja Indrė Banevičiūtė neslėpė, kad į tokią mitybą žiūri skeptiškai. Ji mano, kad kai iš šuns mitybos raciono išbraukiama mėsa, nekreipiama dėmesio į jo prigimtį.

„Kadangi šuo yra kilęs iš vilkų, o jie minta tik mėsa, tai augalinis maistas šunims yra skiriamas tik tiems, kurie turi stiprias alergijas ir dėl sveikatos mėsos negali valgyti. O sveikiems šunims patartina duoti net naminės mėsos, nors yra subalansuotų pašarų, į kurių sudėtį patenka visos medžiagos, kurios reikalingos gyvūnui“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Ji tęsia, kad, jei kai kurie gyvūnų augintojai planuoja gyvūną maitinti tik daržovėmis ir vaisiais ir neketina pirkti visaverčio pašaro šunims, tai daryti nėra rekomenduojama. Anot veterinarijos gydytojos, reikalingi mineralai ir aminorūgštys, kuriuos toli gražu ne visus galima rasti daržovėse ir vaisiuose, todėl šalia daržovių ir vaisių reikėtų pasidomėti„ kaip papildyti šuns mitybos racioną: To reikia, kad šuo augtų, ypač jei šuo yra didelių veislių atstovas", - sakė ji.

Pašnekovė įspėja, kad jei šuo maitinamas augaliniu maistu, reiktų sekti jo svorį, energingumą, kaulų ir sąnarių struktūrą. Jeigu pastebimi tam tikri pokyčiai, būtina kreiptis į veterinarą, nes augintiniui gali trūkti svarbių organizmui medžiagų.

„Nesivaikykim madų ir nebandykim piršti savo gyvenimo būdo gyvūnui. Tai yra plėšrūnas, mėsėdis, jo dantų sistema yra sudaryta tam, kad jis galėtų valgyti mėsą“, – rekomenduoja veterinarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas

Konkursas „Mano gyvūnas“: nugalėtojo laukia originalus prizas
Auginate katiną, šunį, driežą, o gal vorą? Nesvarbu, koks bebūtų jūsų augintinis – DELFI dizaineris Rimas Pocius gali nupiešti bet ką. Skelbiame konkurso „Mano gyvūnas“ pradžią, kurio nugalėtojas galės džiaugtis savo augintinio paveikslu.

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų? (5)

Kurio Lietuvos miesto gyventojai gyvūnų prekėms išleidžia daugiausiai pinigų?
Šiandien – balandžio 24-ąją – minima Šuns diena, kurią prieš kelis metus inicijavo Lietuvos kinologų draugija. Šią dieną norima atkreipti visuomenės dėmesį, kad šuo nebėra vien tik namų sargas ir kaip bet kuris kitas augintinis reikalauja žmogaus atsakomybės ir rūpestingos priežiūros. Šia proga prekybos tinklas „Maxima“ įvertino gyvūnų prekes perkančių klientų įpročius ir pabandė nustatyti, kur gyvena patys didžiausi šunų mylėtojai, rašoma pranešime spaudai.

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu? (7)

Šuns diena jau rytoj: ką veikti kartu su augintiniu?
Lietuvos kinologų draugija jau trečius metus kviečia minėti visuotinę Šuns dieną – ši graži tradicija vis labiau vienija šunų mylėtojus ir vis labiau keičia visuomenės požiūrį į šunis, rašoma pranešime spaudai.

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (9)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina (22)

Pažiūrėkite, ką gali žmogaus gerumas: nuskriaustos kalytės pokyčiai stebina
Kalytės Minos gyvenimas, anksčiau buvęs tikra kančia, pagaliau jai nusišypsojo. Loretos Dimienės rankose atsidūręs gyvūnas atsigavo ir nekyla jokios abejonės – nuoširdus šeimininko rūpestis ir meilė gali daryti tikrus stebuklus.

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą (48)

Visuose pajūrio paplūdimiuose šiemet bus laukiami keturkojai – išskyrus Palangą
Prieš šiek tiek mažiau nei metus Sveikatos apsaugos ministras panaikino draudimą į paplūdimius eiti kartu su gyvūnais. Nauja tvarka leido savivaldybėms spręsti, kuriuose paplūdimiuose šeimininkai bus laukiami su keturkojais, o merai neslėpė, kad džiaugiasi nauja galimybe. Tačiau aiškėja, kad Palangoje šiemet tokios vietos nebus.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (28)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.