Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu

 (200)
Iki šiol daug ką stebina veganišką mitybą pasirinkę žmonės. O dar labiau stebimasi žmonėmis, kurie veganais paverčia savo šunis. Tačiau ar tikrai yra kuo stebėtis?
Veganė šunytė Mona
© Facebook

Žmonių, kurie augina šunis veganus, jau yra ir Lietuvoje. Ar tai tinkamas šuns šėrimo būdas ir ką reikėtų žinoti šeimininkams, kurių augintiniai yra veganai?


Maitina tik augaliniu maistu

Nors tradiciškai manoma, kad šuo – mėsėdis gyvūnas, Jurgita Šitkauskė, auginanti labradorę Moną, paneigia šiuos stereotipus. Moteris tik augaliniu maistu šunį maitina maždaug nuo vienerių metų amžiaus.

„Mintis maitinti šunį išimtinai augaliniu maistu kilo pradėjus domėtis mitybos klausimais. Analizavome kitų šalių pavyzdžius. Ilgiausiai pasaulyje gyvenęs šuo buvo veganas (gyveno net 27 metus). Paspirtimi, žinoma, buvo ir etiniai motyvai. Kilo klausimai: ar etiška vieną gyvūną maitinti kitais gyvūnais?“ – apie kilusią šuns mitybos idėją pasakoja J. Šitkauskė.

Moteris tęsia, kad Moną šeria augalinės kilmės subalansuotu pašaru šunims. Šį maistą sudaro tokie ingredientai kaip žirnių baltymai, linų sėmenys, špinatai, ananasai, Dygliuotojo ožerškio uogos, jūros dumbliai, vitaminai bei mineralai ir kitos visiškai subalansuotą mitybą palaikančios sudedamosios dalys.

„Tokio pašaro galima įsigyti ir Lietuvoje, ir jo kaina nėra didesnė nei kitų premium klasės šunims skirtų pašarų. Šį maistą šuo labai mėgsta, nors juo maitinamas daugiau kaip kelis metus, kiekvieną kartą valgo lyg pirmąsyk. Tiesa, šuo, kurį auginame, mielai papildomai užkandžiauja vaisiais, daržovėmis, kruopomis“, – pasakoja pašnekovė.

Svarbu subalansuoti mitybą

J. Šitkauskė, pradėjusi Moną maitinti augaliniu maistu, konsultavosi su augintinės veterinare, kuri patikinusi, kad toks šuns mitybos būdas yra normalus ir jei šuo sveikas, nerimauti nėra dėl ko: „Praėjus metams po to, kai gyvūnas buvo pradėtas maitinti išimtinai augaliniu maistu, veterinarijos klinikoje profilaktiškai atlikome išsamius, daug parametrų apimančius kraujo tyrimus. Jie rodė, kad šuns būklė puiki, visi parametrai atitiko normas. Po to kalbėjomės su gyvūną apžiūrėjusia veterinarijos gydytoja. Pasakius, kaip šuo maitinamas, ji visai nenustebo. Pastebėjo, kad šunys, jau daug metų gyvenantys su žmonėmis, savo fiziologija nutolo nuo pirmtakų vilkų, ir prisitaikė virškinti augalinį maistą.“

Anot pašnekovės, dabar šunys kuo puikiausiai virškina net krakmolą, ko negalima pasakyti apie šuns giminaitį vilką.

„Šuo nėra mėsėdis, jis - visaėdis ir gali maitintis įvairios kilmės baltymais. Manau, su šia gydytoja sutiks ir kiti veterinarai, skaitantys angliškai, besidomintys naujausiomis studijomis ir kreipdami dėmesį, ar jos nebuvo remtos, pvz., mėsos pramonės“, – komentuoja J. Šitkauskė.

Supranta ne visi

Vis dėlto, visuomenėje vis dar yra nuostata, kad šuo turi ėsti mėsą. J. Šitkauskė pasakoja, kad kol kas su aršiais šuns vegano kritikais ji nesusidūrusi, nors, kai tik pradėjo šunį maitinti augaliniu maistu, klausimų iš artimųjų būta.

„Mūsų artimoje aplinkoje, kritikuojančių tokį šuns mitybos būdą, nėra. Tiesa, pradžioje, svečiuojantis pas giminaičius, jie slapta duodavo kažką nuo stalo (matyt, buvo sunku patikėti, kad šuniui gali pakakti tik augalinio maisto). Ir tuomet kiekvienąkart šuo sunegaluodavo: vemdavo, viduriuodavo. Nuo maisto, kuriuo mes maitiname, taip nebūna. Veganinę šunų mitybą kritikuoja žmonės, neskaitę nei vieno mokslinio straipsnio apie šunų mitybą, nesusidūrę su taip auginamais gyvūnais. Linkėčiau plėsti požiūrį ir daugiau pasidomėti prieš sakant, kad toks šunų mitybos būdas yra radikalus ir nepriimtinas. Visada tokių kritikų norisi paklausti tiksliai įvardinti medžiagas, kurių neva trūksta taip maitinamam šuniui. Negalėjo įvardinti dar nei vienas. Tad kalbėkime remdamiesi faktais, o ne švaistykimės nuomonėmis“, – teigia pašnekovė.

Rekomenduoja sekti šuns sveikatą

Kad šuo gali maitintis maistu, kuriame nėra mėsos, įsitikinusi ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė. Anot jos, žmonės, kurie mano, kad šeimininkai pažeidžia gyvūnų teises nuspręsdami, jog jų augintinis bus veganas, yra neteisūs: svarbiausia, ar šuo mylimas ir, negaudamas ėsti mėsos, yra sveikas ir energingas.

„Tai tikrai nėra vienintelis žmogus pasaulyje, kuris taip maitina savo šunį. Jei mėsos trūkumą kompensuoji maistu, kurio sudėtyje yra angliavandenių, baltymų ir kitų gyvūno organizmui reikalingų medžiagų, tai organizmas gauna subalansuotą mitybą. Ir žmogus, ir gyvūnas gali normaliai gyventi taip besimaitindamas“, – komentuoja B. Kymantaitė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Stakytė teigia, kad Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme nurodyta, jog nepakankamas gyvūnų šėrimas ar girdymas yra laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais, tačiau norint konstatuoti įstatymo pažeidimą ir nustatyti, ar gyvūnas yra šeriamas netinkamai ar nepakankamai, turi būti įvertinta gyvūno sveiktos būklė. Jeigu gyvūnas sveikas ir energingas - jis maitinamas tinkamai ir pažeidimų nėra.

Tačiau Jakovo veterinarijos centro direktoriaus pavaduotoja, veterinarijos gydytoja Indrė Banevičiūtė neslėpė, kad į tokią mitybą žiūri skeptiškai. Ji mano, kad kai iš šuns mitybos raciono išbraukiama mėsa, nekreipiama dėmesio į jo prigimtį.

„Kadangi šuo yra kilęs iš vilkų, o jie minta tik mėsa, tai augalinis maistas šunims yra skiriamas tik tiems, kurie turi stiprias alergijas ir dėl sveikatos mėsos negali valgyti. O sveikiems šunims patartina duoti net naminės mėsos, nors yra subalansuotų pašarų, į kurių sudėtį patenka visos medžiagos, kurios reikalingos gyvūnui“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Ji tęsia, kad, jei kai kurie gyvūnų augintojai planuoja gyvūną maitinti tik daržovėmis ir vaisiais ir neketina pirkti visaverčio pašaro šunims, tai daryti nėra rekomenduojama. Anot veterinarijos gydytojos, reikalingi mineralai ir aminorūgštys, kuriuos toli gražu ne visus galima rasti daržovėse ir vaisiuose, todėl šalia daržovių ir vaisių reikėtų pasidomėti„ kaip papildyti šuns mitybos racioną: To reikia, kad šuo augtų, ypač jei šuo yra didelių veislių atstovas", - sakė ji.

Pašnekovė įspėja, kad jei šuo maitinamas augaliniu maistu, reiktų sekti jo svorį, energingumą, kaulų ir sąnarių struktūrą. Jeigu pastebimi tam tikri pokyčiai, būtina kreiptis į veterinarą, nes augintiniui gali trūkti svarbių organizmui medžiagų.

„Nesivaikykim madų ir nebandykim piršti savo gyvenimo būdo gyvūnui. Tai yra plėšrūnas, mėsėdis, jo dantų sistema yra sudaryta tam, kad jis galėtų valgyti mėsą“, – rekomenduoja veterinarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (16)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos (96)

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos
Reginys, kurį važiuodama palei Verknės upę išvydo Audra Petraškienė, atėmė moteriai žadą ir sukrėtė ilgam. Penktadienį apie 11 val. pro šalį važiuojančią moterį privertė sustoti pagalbos prašantis juodai balto spanielio žvilgsnis. Sunku įsivaizduoti, kokias kančias teko išgyventi gyvūnui, tačiau vien į jį pažiūrėjus, tampa aišku – kažkas bandė juo žiauriai atsikratyti.