Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu

 (203)
Iki šiol daug ką stebina veganišką mitybą pasirinkę žmonės. O dar labiau stebimasi žmonėmis, kurie veganais paverčia savo šunis. Tačiau ar tikrai yra kuo stebėtis?
Veganė šunytė Mona
© Facebook

Žmonių, kurie augina šunis veganus, jau yra ir Lietuvoje. Ar tai tinkamas šuns šėrimo būdas ir ką reikėtų žinoti šeimininkams, kurių augintiniai yra veganai?


Maitina tik augaliniu maistu

Nors tradiciškai manoma, kad šuo – mėsėdis gyvūnas, Jurgita Šitkauskė, auginanti labradorę Moną, paneigia šiuos stereotipus. Moteris tik augaliniu maistu šunį maitina maždaug nuo vienerių metų amžiaus.

„Mintis maitinti šunį išimtinai augaliniu maistu kilo pradėjus domėtis mitybos klausimais. Analizavome kitų šalių pavyzdžius. Ilgiausiai pasaulyje gyvenęs šuo buvo veganas (gyveno net 27 metus). Paspirtimi, žinoma, buvo ir etiniai motyvai. Kilo klausimai: ar etiška vieną gyvūną maitinti kitais gyvūnais?“ – apie kilusią šuns mitybos idėją pasakoja J. Šitkauskė.

Moteris tęsia, kad Moną šeria augalinės kilmės subalansuotu pašaru šunims. Šį maistą sudaro tokie ingredientai kaip žirnių baltymai, linų sėmenys, špinatai, ananasai, Dygliuotojo ožerškio uogos, jūros dumbliai, vitaminai bei mineralai ir kitos visiškai subalansuotą mitybą palaikančios sudedamosios dalys.

„Tokio pašaro galima įsigyti ir Lietuvoje, ir jo kaina nėra didesnė nei kitų premium klasės šunims skirtų pašarų. Šį maistą šuo labai mėgsta, nors juo maitinamas daugiau kaip kelis metus, kiekvieną kartą valgo lyg pirmąsyk. Tiesa, šuo, kurį auginame, mielai papildomai užkandžiauja vaisiais, daržovėmis, kruopomis“, – pasakoja pašnekovė.

Svarbu subalansuoti mitybą

J. Šitkauskė, pradėjusi Moną maitinti augaliniu maistu, konsultavosi su augintinės veterinare, kuri patikinusi, kad toks šuns mitybos būdas yra normalus ir jei šuo sveikas, nerimauti nėra dėl ko: „Praėjus metams po to, kai gyvūnas buvo pradėtas maitinti išimtinai augaliniu maistu, veterinarijos klinikoje profilaktiškai atlikome išsamius, daug parametrų apimančius kraujo tyrimus. Jie rodė, kad šuns būklė puiki, visi parametrai atitiko normas. Po to kalbėjomės su gyvūną apžiūrėjusia veterinarijos gydytoja. Pasakius, kaip šuo maitinamas, ji visai nenustebo. Pastebėjo, kad šunys, jau daug metų gyvenantys su žmonėmis, savo fiziologija nutolo nuo pirmtakų vilkų, ir prisitaikė virškinti augalinį maistą.“

Anot pašnekovės, dabar šunys kuo puikiausiai virškina net krakmolą, ko negalima pasakyti apie šuns giminaitį vilką.

„Šuo nėra mėsėdis, jis - visaėdis ir gali maitintis įvairios kilmės baltymais. Manau, su šia gydytoja sutiks ir kiti veterinarai, skaitantys angliškai, besidomintys naujausiomis studijomis ir kreipdami dėmesį, ar jos nebuvo remtos, pvz., mėsos pramonės“, – komentuoja J. Šitkauskė.

Supranta ne visi

Vis dėlto, visuomenėje vis dar yra nuostata, kad šuo turi ėsti mėsą. J. Šitkauskė pasakoja, kad kol kas su aršiais šuns vegano kritikais ji nesusidūrusi, nors, kai tik pradėjo šunį maitinti augaliniu maistu, klausimų iš artimųjų būta.

„Mūsų artimoje aplinkoje, kritikuojančių tokį šuns mitybos būdą, nėra. Tiesa, pradžioje, svečiuojantis pas giminaičius, jie slapta duodavo kažką nuo stalo (matyt, buvo sunku patikėti, kad šuniui gali pakakti tik augalinio maisto). Ir tuomet kiekvienąkart šuo sunegaluodavo: vemdavo, viduriuodavo. Nuo maisto, kuriuo mes maitiname, taip nebūna. Veganinę šunų mitybą kritikuoja žmonės, neskaitę nei vieno mokslinio straipsnio apie šunų mitybą, nesusidūrę su taip auginamais gyvūnais. Linkėčiau plėsti požiūrį ir daugiau pasidomėti prieš sakant, kad toks šunų mitybos būdas yra radikalus ir nepriimtinas. Visada tokių kritikų norisi paklausti tiksliai įvardinti medžiagas, kurių neva trūksta taip maitinamam šuniui. Negalėjo įvardinti dar nei vienas. Tad kalbėkime remdamiesi faktais, o ne švaistykimės nuomonėmis“, – teigia pašnekovė.

Rekomenduoja sekti šuns sveikatą

Kad šuo gali maitintis maistu, kuriame nėra mėsos, įsitikinusi ir Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė. Anot jos, žmonės, kurie mano, kad šeimininkai pažeidžia gyvūnų teises nuspręsdami, jog jų augintinis bus veganas, yra neteisūs: svarbiausia, ar šuo mylimas ir, negaudamas ėsti mėsos, yra sveikas ir energingas.

„Tai tikrai nėra vienintelis žmogus pasaulyje, kuris taip maitina savo šunį. Jei mėsos trūkumą kompensuoji maistu, kurio sudėtyje yra angliavandenių, baltymų ir kitų gyvūno organizmui reikalingų medžiagų, tai organizmas gauna subalansuotą mitybą. Ir žmogus, ir gyvūnas gali normaliai gyventi taip besimaitindamas“, – komentuoja B. Kymantaitė.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjo pavaduotoja Kristina Stakytė teigia, kad Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme nurodyta, jog nepakankamas gyvūnų šėrimas ar girdymas yra laikomas žiauriu elgesiu su gyvūnais, tačiau norint konstatuoti įstatymo pažeidimą ir nustatyti, ar gyvūnas yra šeriamas netinkamai ar nepakankamai, turi būti įvertinta gyvūno sveiktos būklė. Jeigu gyvūnas sveikas ir energingas - jis maitinamas tinkamai ir pažeidimų nėra.

Tačiau Jakovo veterinarijos centro direktoriaus pavaduotoja, veterinarijos gydytoja Indrė Banevičiūtė neslėpė, kad į tokią mitybą žiūri skeptiškai. Ji mano, kad kai iš šuns mitybos raciono išbraukiama mėsa, nekreipiama dėmesio į jo prigimtį.

„Kadangi šuo yra kilęs iš vilkų, o jie minta tik mėsa, tai augalinis maistas šunims yra skiriamas tik tiems, kurie turi stiprias alergijas ir dėl sveikatos mėsos negali valgyti. O sveikiems šunims patartina duoti net naminės mėsos, nors yra subalansuotų pašarų, į kurių sudėtį patenka visos medžiagos, kurios reikalingos gyvūnui“, – teigia veterinarijos gydytoja.

Ji tęsia, kad, jei kai kurie gyvūnų augintojai planuoja gyvūną maitinti tik daržovėmis ir vaisiais ir neketina pirkti visaverčio pašaro šunims, tai daryti nėra rekomenduojama. Anot veterinarijos gydytojos, reikalingi mineralai ir aminorūgštys, kuriuos toli gražu ne visus galima rasti daržovėse ir vaisiuose, todėl šalia daržovių ir vaisių reikėtų pasidomėti„ kaip papildyti šuns mitybos racioną: To reikia, kad šuo augtų, ypač jei šuo yra didelių veislių atstovas", - sakė ji.

Pašnekovė įspėja, kad jei šuo maitinamas augaliniu maistu, reiktų sekti jo svorį, energingumą, kaulų ir sąnarių struktūrą. Jeigu pastebimi tam tikri pokyčiai, būtina kreiptis į veterinarą, nes augintiniui gali trūkti svarbių organizmui medžiagų.

„Nesivaikykim madų ir nebandykim piršti savo gyvenimo būdo gyvūnui. Tai yra plėšrūnas, mėsėdis, jo dantų sistema yra sudaryta tam, kad jis galėtų valgyti mėsą“, – rekomenduoja veterinarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas (8)

Dovanoti šunys po švenčių sugrįžta į prieglaudas
„Kaip ir manėm, kalėdinės dovanos sugrįžo į prieglaudą“, – su liūdesiu pokalbį pradeda gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ savanorė Renata Černiauskienė. Kaip ir kiekvienais metais po šventinio laikotarpio vis daugiau prieglaudų pasipildo išmestais gyvūnais, rašoma pranešime spaudai.

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių (29)

Šeimininko kankinta kalytė Betė sujaudino tūkstančius lietuvių
Dar visai neseniai „TV pagalboje“ buvo parodyta besikankinančios kalytės Betės istorija. Šį vakarą eteryje – daugybės žiūrovų atgarsių sulaukusi gyvybės ir mirties drama, rašoma pranešime spaudai.

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys (2)

Trisdešimt šunų auginanti šeima: kiekvienas šuo – šeimininko atspindys
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Bobteilai – šunys, kurie padeda sergantiems vaikams

Bobteilai – šunys, kurie padeda sergantiems vaikams
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Susipažinkite: vienos žemiausių kačių pasaulyje (1)

Susipažinkite: vienos žemiausių kačių pasaulyje
Katė kaip nykštukas – miniatiūrinė, didelėmis ausimis ir nežemiška snukio išraiška. Tokios yra Minskino katės. Minskino veislė išvesta iš Munčkino ir sfinkso veislių.

Supras ne visi: tobulu augintiniu moteriai tapo sraigė (23)

Supras ne visi: tobulu augintiniu moteriai tapo sraigė
Idėja auginti sraigę pasirodė šauni toli gražu ne tik Kempiniukui Plačiakelniui. Vilnietė Sigutė jau spėjo tuo įsitikinti – prieš keletą mėnesių ji pradėjo bendrą gyvenimą su milžiniška sraige, kurią pavadino Gario vardu.

Rytų dvispalvė – katė, kurios kailis atrodo kaip nutapytas

Rytų dvispalvė – katė, kurios kailis atrodo kaip nutapytas
Rytų dvispalvė – tarsi dėmėmis ištapyta balta katė – neabejotinai patiktų abstrakcionizmo gerbėjams. Ši veislė išvesta maždaug prieš pusę šimtmečio Didžiojoje Britanijoje, sukryžminus Siamo ir Kornvalio rekso kates.

Paprastas būdas augintiniui perprasti: ką apie jį pasako kailio spalva? (8)

Paprastas būdas augintiniui perprasti: ką apie jį pasako kailio spalva?
Šimtmečių išmintis (arba „bobučių pasakos“) sako, kad gyvūno kailio spalva ir temperamentas yra susiję. Pavyzdžiui, gyvūnai, turintys mažai pigmentacijos (tiek katės, tiek arkliai) dažniau būna nervingi. Metams bėgant, susikaupia vis daugiau įrodymų, kad kailis ir temperamentas kartais iš tiesų gali būti susiję.

Nemalonus kvapas kaimynus atvedė į ligų židinį (22)

Nemalonus kvapas kaimynus atvedė į ligų židinį
Ar galėtumėte įsivaizduoti bute gyvenančias 13 kačių? Tokį vaizdą gyvūnų gelbėtojams neseniai teko išvysti Vilniuje, Apkasų gatvėje, gyvenančios garbingo amžiaus moters bute. Jos kaimynai nuolat skundėsi iš buto sklindančiais nemaloniais kvapais – į skundus sureagavo Vilniaus gyvūnų globos namų darbuotojai ir Vilniaus miesto savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus specialistai.

Šeimininkė per 5 metus neužsitarnavo katino meilės: negali nė paglostyti (66)

Šeimininkė per 5 metus neužsitarnavo katino meilės: negali nė paglostyti
Ne su kiekviena kate susidraugauti lengva – kai kurios būna baikščios, užsispyrusios ar net agresyvios. Jau 5 metus su katinu neįstengianti susidraugauti moteris kreipėsi pagalbos: ar įmanoma prisijaukinti katiną, nemėgstantį žmogiškos draugijos?

Nesuvokiamas elgesys: narve uždarytą kalytę išmetė kaip šiukšlę (80)

Nesuvokiamas elgesys: narve uždarytą kalytę išmetė kaip šiukšlę
Naujieji metai ne visiems prasidėjo laimingai – pirmąją šių metų dieną konteineryje, tarsi būtų viena iš šiukšlių, palikta transportavimo narve uždaryta maždaug 2-3 metų kalytė.

Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu (203)

Veganizmo mada užvaldo ir šunis: šį gyvūną šeria tik augaliniu maistu
Iki šiol daug ką stebina veganišką mitybą pasirinkę žmonės. O dar labiau stebimasi žmonėmis, kurie veganais paverčia savo šunis. Tačiau ar tikrai yra kuo stebėtis?

Ką daryti, kad jūsų augintinis Naujųjų metų naktį neišprotėtų? (15)

Ką daryti, kad jūsų augintinis Naujųjų metų naktį neišprotėtų?
Jau esame rašę, kaip Naujųjų naktį padėti augintiniams, kurie bijo fejerverkų. Šiame tekste pateikiame dar daugiau patarimų, ką daryti, kad augintinis patirtų kuo mažiau streso.

Naujieji metai - gyvūnų košmaras: patarimai, kaip jiems padėti (36)

Naujieji metai - gyvūnų košmaras: patarimai, kaip jiems padėti
Naujieji Metai – smagi ir laukiama šventė. Geri draugai, šaunus vakarėlis, juokas, linksmybės ir, žinoma, ryškiaspalviai griausmingi fejerverkai. Deja, daugybei šunų tai - baisiausia metų naktis. Po Naujųjų Metų sutikimo itin padaugėja skelbimų, kuriuose prašoma padėti surasti iš panikos pabėgusius gyvūnus. Kasmet gruodžio mėnesį žiniasklaida pildosi patarimais apie tai, kaip reikėtų elgtis su garsų bijančiu šunimi. Tačiau kas sukelia tas, atrodo, beprasmes baimes?

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs Komskis neatsikratė šaltakraujo žudiko etiketės (90)

Pasieniečių šunį Ramzį nušovęs Komskis neatsikratė šaltakraujo žudiko etiketės
Pagėgių savivaldybėje medžiojęs Arvydas Komskis nušovė VSAT Pagėgių rinktinės Viešvilės užkardoje tarnavusį belgų aviganį Ramzį. Melas ar tiesa, kad mirtiną šūvį „Tvarkiečio“ Kęsto Komskio ir Pagėgių mero Virginijaus Komskio brolis paleido nesitaikydamas ir gyvūną nušovė netyčia? Išklausyti teismo verdikto pats A. Komskis neatvyko.