Tris šunis laikanti moteris: jie į žmones labiau panašūs nei jums atrodo

 (40)
Vilnietės Ramintos šeimos namai prie pat seno miško, gatvelėje zuja vaikai, keliaujantys iš mokyklos, o kiekvieną, pro šalį einantį, džiugiai pasveikina juoda trijulė – Zara, Uoga ir Smilė. Visi trys šuniukai tarsi vienos vados: panašus ūgis, spalva, iš pirmo žvilgsnio ir charakteriai vienodi, tačiau iš tiesų juos vienija tik faktas, kad visi į naujus namus pateko iš prieglaudos.
Ramintos šunys
© V. Kavaliausko nuotr.

„Prieš trejus metus pasiėmiau pirmąjį šunį. Iki tol bute auginau du katinus, tad atsikrausčiusi į namą nusprendžiau priglausti ir šunį. Zarai dabar 14–15 metų, niekas tiksliai beglobių amžiaus nežino. Tuo metu man tikrai nebuvo svarbu, kad Uoga – vyresnio amžiaus šuo. Jos istorija gana paprasta – vaikai močiutę apgyvendino senelių prieglaudoje, o jos šunį atidavė į gyvūnų prieglaudą", - pasakojo moteris.

Smilė namuose liko neplanuotai – moteris ją buvo priglaudusi trumpam ir ieškojo pastovių šeimininkų. Taip jau susiklostė, kad Ramintos šeima ir tapo tais tikrais šios juodukės šeimininkais. Trečioji kalytė Uoga atsirado, kai Raminta pradėjo domėtis kaniterapija (terapijos forma, kurioje dalyvauja šuo).

„Būtent kaniterapijai nesirinkau šuns, bet Uoga, būdama maža, pasižymėjo ypatingu stabilumu ir adekvatumu į aplinką, o tai vieni iš bruožų, kurie nurodo, kad galbūt šuo bus tinkamas terapinei veiklai, tačiau garantijų nėra. Šuo auga, keičiasi. Tad visada yra šiek tiek loterija. Kaniterapijoje svarbiausia, kad šuo būtų stabilus, ramus. Dabar Uogą dresuoju ir mokau, stebiu, kaip ji reaguoja į dalykus. Tik turime vieną problemą – gyvename labai ramioje vietoje, kurioje nėra daug žmonių, triukšmo, mašinų, kitų šunų, tad reikia papildomai daug dėmesio skirti šuns socializacijai. Važiuodami į miestą, kavinę ar svečius, Uogą imame kartu, bet vis tiek didžiąją laiko dalį ji gyvena tyloje, miške. Mes šioje aplinkoje kuriame miesto dirgiklius, bet jie vis tiek yra netikri, kitokie", - teigė pašnekovė.

Raminta pati yra išsilaikiusi kaniterapeuto egzaminą. Norint tapti atestuotu šios srities specialistu reikia skirti nemažai laiko ir turėti užtektinai atkaklumo. Pirmiausia asmuo, norintis praktikuoti kaniterapiją, turi išklausyti kursus, atlikti 30 valandų praktiką su vaikais ir suaugusiaisiais, kol galiausiai laikomas egzaminas. Jo Raminta vyko laikyti į Lenkiją, kur kaniterapijos veikla yra aiškiai reglamentuota, o kaniterapeutų profesija įteisinta.

„Egzaminuojamas žmogus turi išmanyti šunų psichologiją: streso ženklus, pavyzdžiui, jei šuo žiovauja, vadinasi, stresuoja. Visa kita priklauso nuo temos, pvz., autizmas, cerebrinis paralyžius, tokiu atveju reikia žinoti, ką gali padaryti šuo, kuo gali žmogui padėti terapijos metu. Pavyzdžiui, jei vaikas ima daiktus su dviem pirštais, mums reikia skatinti, kad jis imtų juos trimis. Mes sakome vaikui, jei paims kamuoliuką su trimis pirštais ir jį mes, šuo jį atneš, o jei su dviem – jis jo neatneš. Šuniui duodamos komandos, kurių vaikas nepastebi, kai jam atneša kamuoliuką. Šuo šioje situacijoje yra motyvuojantis veiksnys, kuris skatina vaiką šiek tiek labiau pasistengti, procesą padaro įdomesnį ir linksmesnį", - dėstė Raminta.

Moteris šiuo metu studijuoja psichologijos krypties mokslus, kurie padeda ne tik geriau suprasti žmones ir jų poreikius, bet ir gyvūnus. Daugelis žmonių mano, kad jie ir gyvūnai savo emocijomis labai skiriasi, tuo tarpu Raminta pastebi daugiau panašumų nei skirtumų.

„Žmonės mano, kad gyvūnai kvailesni, bet iš tiesų jie labai panašūs į mus. Pavyzdžiui, tiek mūsų, tiek gyvūnų baimės labai panašiai atsiranda. Vieną kartą išgąsdinsi šunį su kaklaraiščiu, jis susies baimę su juo ir visą likusį gyvenimą bijos kaklaraiščių. Dėl vaikų tas pat – jiems smegenyse taip pat atsiranda asociacija", - aiškino moteris.

Raminta mano, kad žmonės, kurie myli gyvūnus ir juos augina, daug jautresni. Ji pati savo vaikystę leido pas senelius kaime ir pamena, kaip šie elgdavosi su savo gyvuliais – kiekvienas jų turėjo savo vardą, buvo glostomi, myluojami. Tikėtina, kad toks pavyzdys artimoje aplinkoje padėjo ir Ramintai pamilti gyvūnus, o jos pavyzdys turėjo įtakos dukters santykiams su augintiniais.

„Matau, kai atvažiuoja draugai su vaikais, jie dažnai skiepija vaikams baimę sakydami „nelįsk prie šunų, nes jie gali įkąsti“. Žinoma, gerai, kad jie moko būti atsargiais, bet tikrai nereikia pradėti nuo tokio kraštutinumo. Geriau ir naudingiau pirmiausia vaiką išmokyti paklausti šuns šeimininko, ar galima gyvūną glostyti, kaip labiausiai jam patinka būti glostomam ir pan. Fobijos lengvai atsiranda, o jas išgydyti yra labai sunku", - teigė Raminta.

Moteris pasakoja, kad ji savo augintinius stengiasi vertinti adekvačiai ir nesistengia jų idealizuoti. Pavyzdžiui, vyriausiąją Zarą jau yra sunku auklėti, nes ji sena, o charakteris su metais tampa choleriškas, nervingas, ji vis labiau mėgsta pabūti viena. Dėl šių aplinkybių su Zara moteris nelinkusi palikti vaikų vienų, nes šuo gali energingai sureaguoti į neatsargų vaikų elgesį. Tuo tarpu Smilė pasižymi ypatinga kantrybe ir pakantumu vaikams. Taip pat svarbu vaikams paaiškinti, kad jie negali klykti, rėkti, tampyti šuns. Tarp gyvūno ir vaiko turi vykti dvipusis bendravimas, vyrauti abipusė pagarba.

„Smilė – geriausia mano dukros draugė, ji pati taip visada sako. Kartais, kai jai liūdna, ji šuniui sako: „Tik tu viena mane supranti, tu pati geriausia.“ Toks vaikų santykis su gyvūnu gydo ir padeda jiems esant slogesnei nuotaikai ar įvykus nemalonių patyrimų", - sakė Raminta.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo pareigūnai prašo pagalbos (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.