Tikra retenybė: vilniečio šuo į medį įlipa tarsi katinas

 (7)
Tikriausiai kiekvienas auginantis šunį galėtų įvardyti vieną ar dvi keistas savo augintinio savybes. Tačiau egzistuoja keturkojų veislės, kurių fizinės savybės padaro juos unikaliais šunų pasaulyje. Pavyzdžiui, jie gali užsiropšti net į medį. Anot specialistų, renkantis šunį svarbu atkreipti dėmesį į visas veislės savybes.
Katahulos leopardinis šuo
© Asmeninio albumo nuotr.

„Šuns prigimtis yra būti ant žemės. Dideliai daliai šunų lipimas kažkur aukštai kelia stresą. Šitas šuo, jis nori lipti ir lipa ant bet ko, ko tik gali. Net į medžius“, – apie savo auginamą katahulos leopardinį šunį pasakoja vilnietis Kęstutis.

Kęstutis teigia, kad apie katahulos leopardinius šunis daug nežinojo. Palandžiojęs internete jis esą išsiaiškino, kad tai tikriausiai vienintelė veislė šunų, kurie gali įlipti į medį. Tai jiems leidžia jų raumenų jėga. Kęstučio auginama Hula esą neturi jokios aukščio baimės. „Toks šuns būdas. Yra kitų šunų, kurie labai mėgsta maudytis. Šitą šunį maudytis teko įpratinti ir išmokyti, kol jis įsidrąsino, išmoko plaukti. Maudytis teko mokyti kaip mažą vaiką, o lipti – pati mokėjo“, – sako vilnietis.

A post shared by Cata Houla (@cata_houla) on Apr 16, 2017 at 8:53pm PDT

Vyras pasakoja, kad apie šią veislę yra net legenda. „Sakoma, kad tai viena iš seniausių veislių. Kai ispanai persikėlė į Šiaurės Ameriką, jų atsigabenti šunys susikergė su vietiniais šunimis. Tų šunų pirminis tikslas buvo rasti sulaukėjusias kiaules. Jie išnervuodavo kiaulių patinus taip, kad šie imdavo juos vyti. Taip patinai būdavo parginami namo.

Dabar čekai šiuos šunis naudoja karvių ganymui. Jie geri ganytojai. O amerikiečiai juos naudoja šernų medžioklei. Daugelis mano, kad jie koviniai, agresyvūs. Bet yra jie medžiokliniai šunys. Katahulos leopardinis šuo neturi neturi jokio pykčio žmogui, nes jo tikslas – padėti žmogui“, – teigia Kęstutis.

A post shared by Cata Houla (@cata_houla) on Sep 28, 2016 at 10:32pm PDT

Anot šunų mokyklos „Urban dog“ vadovės ir trenerės Agnės Jazukevičiūtės, katahulos leopardinių šunų Lietuvoje nėra auginama daug. Tačiau jie esą nėra vieninteli, kurie turi tokių neįprastų savybių.

„Pavyzdžiui, belgų aviganis malinua gali nemažai bėgti tiesiai į viršų. Jie treniruotės metu gali įveikti net 2 ar 3 metrų aukščio sieną“, – pasakoja specialistė.

Kita išsiskirianti veislė – Meksikos beplaukis šuo. Taip, šios veislės individai dažniausiai neturi jokio kailio. Ši veislė yra labai sena, manoma, kad jai apie 3000 metų. Jų originalus pavadinimas actekų kalba yra šoloickuintlis (xoloitzcuintli).

Meksikos plikasis šuo
Meksikos plikasis šuo
© Shutterstock

Šios veislės išskirtinė savybė ne tik kailio nebuvimas, bet ir gan laukinis temperamentas bei labai stiprūs medžioklės instinktai.

Didžiausios problemos kyla neįvertinus veislės savybių

Tačiau, anot šunų specialistų, renkantis šunį nereikėtų vien žiūrėti į veislės įdomias savybes ar šuns grožį. „Šunis, kurie buvo veisiami darbui, pavyzdžiui, aviganiai, juos yra lengva motyvuoti ir dresuoti. Šunys, kurie buvo vesti medžioklei arba kaip sarginiai šunys, juos sunkiau motyvuoti, nes jie buvo veisti taip, kad gebėtų priimti sprendimus“, – teigia šunų dresūros trenerė A. Jazukevičiūtė. Skirtingos paskirtiems veislėms reikia naudoti ir skirtingus motyvacijos metodus. Pašnekovė pabrėžia, kad medžioklinio šuns nesuviliosite tik skanėstu.

DELFI konferencijoje Agnė Jazukevičiūtė ir Bleiras
DELFI konferencijoje Agnė Jazukevičiūtė ir Bleiras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Esą dažnai jai tenka sulaukti žmonių skambučių, kurie nežino, kaip tvarkytis su jų keturkojų sukeliamomis problemomis. „Dažniausiai tos problemos būna tam tikros veislės savybės. Žmonės perka šunis nepasidomėję. Jų sprendimą nulemia ne šuns savybės, o jų grožis, nes kaimynai tokį turi ir taip toliau“, – atvirauja A. Jazukevičiūtė.

Viena iš dažnesnių problemų – šuo nemoka gražiai eiti greta. „Pavyzdžiui, haskis ir buvo šimtmečius veistas tam, kad temptų, kad būtų ištvermingas. Tvarkingo ėjimo greta greitai neišmokysi. Šunį reikia iškrauti“, – pasakoja pašnekovė.

Įvairios aviganių veislės taip pat esą gali kelti problemų nepasirengusiems šeimininkams. „Aviganių augintojai dažnai skundžiasi, kad šuo vaikosi dviračius, daug loja. Aviganiai tiesiog turi valdyti judesį, turi viską suvaryti į krūvą, tai jų genuose. Sako žmonės, kad pirko komisarą Reksą, gavo šunį, kuris kandžioja kieme bėgiojančius vaikus“, – žmonių nusiskundimais dalijasi trenerė.

Tiesa, toks aviganių elgesys esą šeimininkams neturėtų kelti nuostabos. Būtent taip aviganiai gavo avis. „Jie bėga ratais ir jei kas išlenda iš rato, tai sukanda priekiniais dantukais. Avis nejaučia taip. Vaikas? Čia jau kitas klausimas. Tuo labiau, kad kanda piktybiškai“, – pastebi A. Jazukevičiūtė.

Žmonės, pasakoja ji, prieš įsigydami šunį turėtų įvertinti ir tai, kad nė vienas šuo nebuvo išveistas tiesiog gulėti ant lovos. „Jei žmogus perka haskį, tai ir turi suprasti, kad perka haskį. Kad su juo turės bėgioti, užsiimti, skirti laiko išmokyti, kad šuo eitų tvarkingai greta. Jei tai supranta, tada viskas gerai“, – pabrėžia pašnekovė.

Tikra retenybė: vilniečio šuo į medį įlipa tarsi katinas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Tačiau ji įspėja, kad pasiskaityti apie šuns veislę vien internete esą neužtenka. Anot A. Jazukevičiūtės, dažniausiai internete perskaitysite tik apie veislės gerąsias savybes. Taip pat esą reikėtų įvertinti ir tokias veislės savybes kaip draugiškumas.

„Dažniausiai paklausus žmonių, kodėl jie rinkosi labradorą ar retriverį, jie sako, kad tai draugiški ir vaikus mėgstantys šunys. Ties tuo faktu aš neužsifiksuočiau. Nes šunys turi dantis ir gali kąsti“, – sako trenerė. Esą žmonės neįvertina, kad šios veislės taip pat yra darbiniai šunys, kuriems reikia daug apkrovos ir jiems tikrai neužtenka palakstyti su vaikais.

„Jie taip pat labai linkę į emocijas, šokinėjimus. Mėgsta bėgti prie kitų žmonių ir sveikintis. Žmonės to neįvertinę, atėję prašo, kad kaip greičiau išmokyti, kad jis nešoktų“, – teigia pašnekovė. Ir nors šie šunys tikrai yra draugiški, sako A. Jazukevičiūtė, besidžiaugdami ir šokinėdami, jie lengvai gali sužeisti vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.