Tikra retenybė: vilniečio šuo į medį įlipa tarsi katinas

 (7)
Tikriausiai kiekvienas auginantis šunį galėtų įvardyti vieną ar dvi keistas savo augintinio savybes. Tačiau egzistuoja keturkojų veislės, kurių fizinės savybės padaro juos unikaliais šunų pasaulyje. Pavyzdžiui, jie gali užsiropšti net į medį. Anot specialistų, renkantis šunį svarbu atkreipti dėmesį į visas veislės savybes.
Katahulos leopardinis šuo
© Asmeninio albumo nuotr.

„Šuns prigimtis yra būti ant žemės. Dideliai daliai šunų lipimas kažkur aukštai kelia stresą. Šitas šuo, jis nori lipti ir lipa ant bet ko, ko tik gali. Net į medžius“, – apie savo auginamą katahulos leopardinį šunį pasakoja vilnietis Kęstutis.

Kęstutis teigia, kad apie katahulos leopardinius šunis daug nežinojo. Palandžiojęs internete jis esą išsiaiškino, kad tai tikriausiai vienintelė veislė šunų, kurie gali įlipti į medį. Tai jiems leidžia jų raumenų jėga. Kęstučio auginama Hula esą neturi jokios aukščio baimės. „Toks šuns būdas. Yra kitų šunų, kurie labai mėgsta maudytis. Šitą šunį maudytis teko įpratinti ir išmokyti, kol jis įsidrąsino, išmoko plaukti. Maudytis teko mokyti kaip mažą vaiką, o lipti – pati mokėjo“, – sako vilnietis.

A post shared by Cata Houla (@cata_houla) on Apr 16, 2017 at 8:53pm PDT

Vyras pasakoja, kad apie šią veislę yra net legenda. „Sakoma, kad tai viena iš seniausių veislių. Kai ispanai persikėlė į Šiaurės Ameriką, jų atsigabenti šunys susikergė su vietiniais šunimis. Tų šunų pirminis tikslas buvo rasti sulaukėjusias kiaules. Jie išnervuodavo kiaulių patinus taip, kad šie imdavo juos vyti. Taip patinai būdavo parginami namo.

Dabar čekai šiuos šunis naudoja karvių ganymui. Jie geri ganytojai. O amerikiečiai juos naudoja šernų medžioklei. Daugelis mano, kad jie koviniai, agresyvūs. Bet yra jie medžiokliniai šunys. Katahulos leopardinis šuo neturi neturi jokio pykčio žmogui, nes jo tikslas – padėti žmogui“, – teigia Kęstutis.

A post shared by Cata Houla (@cata_houla) on Sep 28, 2016 at 10:32pm PDT

Anot šunų mokyklos „Urban dog“ vadovės ir trenerės Agnės Jazukevičiūtės, katahulos leopardinių šunų Lietuvoje nėra auginama daug. Tačiau jie esą nėra vieninteli, kurie turi tokių neįprastų savybių.

„Pavyzdžiui, belgų aviganis malinua gali nemažai bėgti tiesiai į viršų. Jie treniruotės metu gali įveikti net 2 ar 3 metrų aukščio sieną“, – pasakoja specialistė.

Kita išsiskirianti veislė – Meksikos beplaukis šuo. Taip, šios veislės individai dažniausiai neturi jokio kailio. Ši veislė yra labai sena, manoma, kad jai apie 3000 metų. Jų originalus pavadinimas actekų kalba yra šoloickuintlis (xoloitzcuintli).

Meksikos plikasis šuo
Meksikos plikasis šuo
© Shutterstock

Šios veislės išskirtinė savybė ne tik kailio nebuvimas, bet ir gan laukinis temperamentas bei labai stiprūs medžioklės instinktai.

Didžiausios problemos kyla neįvertinus veislės savybių

Tačiau, anot šunų specialistų, renkantis šunį nereikėtų vien žiūrėti į veislės įdomias savybes ar šuns grožį. „Šunis, kurie buvo veisiami darbui, pavyzdžiui, aviganiai, juos yra lengva motyvuoti ir dresuoti. Šunys, kurie buvo vesti medžioklei arba kaip sarginiai šunys, juos sunkiau motyvuoti, nes jie buvo veisti taip, kad gebėtų priimti sprendimus“, – teigia šunų dresūros trenerė A. Jazukevičiūtė. Skirtingos paskirtiems veislėms reikia naudoti ir skirtingus motyvacijos metodus. Pašnekovė pabrėžia, kad medžioklinio šuns nesuviliosite tik skanėstu.

DELFI konferencijoje Agnė Jazukevičiūtė ir Bleiras
DELFI konferencijoje Agnė Jazukevičiūtė ir Bleiras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Esą dažnai jai tenka sulaukti žmonių skambučių, kurie nežino, kaip tvarkytis su jų keturkojų sukeliamomis problemomis. „Dažniausiai tos problemos būna tam tikros veislės savybės. Žmonės perka šunis nepasidomėję. Jų sprendimą nulemia ne šuns savybės, o jų grožis, nes kaimynai tokį turi ir taip toliau“, – atvirauja A. Jazukevičiūtė.

Viena iš dažnesnių problemų – šuo nemoka gražiai eiti greta. „Pavyzdžiui, haskis ir buvo šimtmečius veistas tam, kad temptų, kad būtų ištvermingas. Tvarkingo ėjimo greta greitai neišmokysi. Šunį reikia iškrauti“, – pasakoja pašnekovė.

Įvairios aviganių veislės taip pat esą gali kelti problemų nepasirengusiems šeimininkams. „Aviganių augintojai dažnai skundžiasi, kad šuo vaikosi dviračius, daug loja. Aviganiai tiesiog turi valdyti judesį, turi viską suvaryti į krūvą, tai jų genuose. Sako žmonės, kad pirko komisarą Reksą, gavo šunį, kuris kandžioja kieme bėgiojančius vaikus“, – žmonių nusiskundimais dalijasi trenerė.

Tiesa, toks aviganių elgesys esą šeimininkams neturėtų kelti nuostabos. Būtent taip aviganiai gavo avis. „Jie bėga ratais ir jei kas išlenda iš rato, tai sukanda priekiniais dantukais. Avis nejaučia taip. Vaikas? Čia jau kitas klausimas. Tuo labiau, kad kanda piktybiškai“, – pastebi A. Jazukevičiūtė.

Žmonės, pasakoja ji, prieš įsigydami šunį turėtų įvertinti ir tai, kad nė vienas šuo nebuvo išveistas tiesiog gulėti ant lovos. „Jei žmogus perka haskį, tai ir turi suprasti, kad perka haskį. Kad su juo turės bėgioti, užsiimti, skirti laiko išmokyti, kad šuo eitų tvarkingai greta. Jei tai supranta, tada viskas gerai“, – pabrėžia pašnekovė.

Tikra retenybė: vilniečio šuo į medį įlipa tarsi katinas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Tačiau ji įspėja, kad pasiskaityti apie šuns veislę vien internete esą neužtenka. Anot A. Jazukevičiūtės, dažniausiai internete perskaitysite tik apie veislės gerąsias savybes. Taip pat esą reikėtų įvertinti ir tokias veislės savybes kaip draugiškumas.

„Dažniausiai paklausus žmonių, kodėl jie rinkosi labradorą ar retriverį, jie sako, kad tai draugiški ir vaikus mėgstantys šunys. Ties tuo faktu aš neužsifiksuočiau. Nes šunys turi dantis ir gali kąsti“, – sako trenerė. Esą žmonės neįvertina, kad šios veislės taip pat yra darbiniai šunys, kuriems reikia daug apkrovos ir jiems tikrai neužtenka palakstyti su vaikais.

„Jie taip pat labai linkę į emocijas, šokinėjimus. Mėgsta bėgti prie kitų žmonių ir sveikintis. Žmonės to neįvertinę, atėję prašo, kad kaip greičiau išmokyti, kad jis nešoktų“, – teigia pašnekovė. Ir nors šie šunys tikrai yra draugiški, sako A. Jazukevičiūtė, besidžiaugdami ir šokinėdami, jie lengvai gali sužeisti vaikus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (24)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (18)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (56)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (134)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos (96)

Egzekuciją išgyvenusio šuns likimas kelia nerimą: feisbuke maldaujama nedaryti klaidos
Reginys, kurį važiuodama palei Verknės upę išvydo Audra Petraškienė, atėmė moteriai žadą ir sukrėtė ilgam. Penktadienį apie 11 val. pro šalį važiuojančią moterį privertė sustoti pagalbos prašantis juodai balto spanielio žvilgsnis. Sunku įsivaizduoti, kokias kančias teko išgyventi gyvūnui, tačiau vien į jį pažiūrėjus, tampa aišku – kažkas bandė juo žiauriai atsikratyti.

Keturkojis rekordininkas stebina pasaulį: lietuvio šuo tempia lėktuvą (15)

Keturkojis rekordininkas stebina pasaulį: lietuvio šuo tempia lėktuvą
Šeštadienį Paluknio aerodrome minia smalsuolių stebėjo neįtikėtiną reginį – jaunas šuo Maksas tempė lėktuvą. Vieni žavėjosi rotveilerio jėga, o kiti tai vadino gyvūno kankinimu. Šuns šeimininkas Dominykas Rukšėnas teigia, kad augintiniui toks sportas – vienas malonumas, ir tiki, kad jo šuo pateks į Gineso rekordų knygą, rašoma pranešime spaudai.

Augintinis ir vaikai – misija įmanoma (2)

Augintinis ir vaikai – misija įmanoma
Augintinis namuose – būti ar nebūti? Atsakyti į šį klausimą išties sudėtinga, todėl sprendimą priimti turėtų visi šeimos nariai. Juk į namus atkeliavęs gyvūnas turėtų tapti šeimos nariu, kuriam reikės skirti ir dėmesio, ir laiko, ir išlaidų patirti. Tikimės, kad atsakymą atrasite Vilniaus gyvūnų globos namų veterinarijos gydytojos ir vadovės Agnės Stasiūnienės pastebėjimuose. Ji sako, kad dažniausiai augintinio atsiradimo klausimą šeimoje pirmieji iškelia mažiausi jos nariai, rašoma pranešime spaudai.

Long Ailando geležinkelio stotyje buvo palikti 27 triušiai

Long Ailando geležinkelio stotyje buvo palikti 27 triušiai
Long Ailando pareigūnai siūlo atlygį už informaciją, kuri padėtų rasti žmogų ar žmones, palikusius 27 triušius prie geležinkelio stoties Safolko apygardoje.

Pasidalink savo šuns nuotrauka ir laimėk savaitgalį su keturkoju Druskininkuose (1)

Pasidalink savo šuns nuotrauka ir laimėk savaitgalį su keturkoju Druskininkuose
Džiuginanti šiluma kviečia ne tik gyventojus, bet ir jų augintinius kuo daugiau laiko praleisti gamtoje. O tie, kurie nuotraukoje įamžins gražią savo šuns akimirką lauke, dar ir gali savo keturkojui laimėti skanių prizų.