Susirgę nuo šios ligos nugaišta trys iš dešimties šunų

 (16)
Noras praleisti laiką gamtoje su savo augintiniu gali baigtis tragiškai. Anot veterinarų, Lietuvoje erkės yra taip įsismarkavusios, kad jų keturkojams sukeliamos ligos yra valstybinio masto problema.
Karščiai gali labai pakenkti gyvūnams
© Shutterstock

Miršta 3 iš 10 šunų

Nors, pasak „Vet ekspertų“ veterinarijos klinikos veterinarijos gydytojo Tado Sabaliauskio, ne visos erkės yra ligų nešiotojos, keturkojų šeimininkai neturėtų atsikvėpti. „Užsikrėtusios erkės nešioja Laimo ligos, erkinio encefalito užkratus“, – pasakoja veterinarijos gydytojas. Tokie susirgimai esą retesni, nes Lietuvoje karaliauja visai kita erkių sukeliama liga – babeziozė.

„Tai mirtina liga, jei gyvūnas negauna gydymo. Ji ardo raudonuosius kraujo kūnelius. Babeziozė yra labai paplitusi mūsų regione. Ji yra itin pavojinga šunims. Katėms mažiau“, – pasakoja T. Sabaliauskis.

Ar ši liga tikrai tokia paplitusi? Anot veterinaro, šiemet prasidėjus erkių sezonui, į dieną veterinarijos klinikoje apsilanko vienas arba du pacientai, kuriems nustatoma babeziozė. „3 iš 10 šunų neišgyvena. Pati liga yra išgydoma, tačiau dažnai būna komplikacijos. Dažniausia babeziozės komplikacija – inkstų nepakankamumas. Kraujas pradeda irti, inkstams būna apkrova, jie stengiasi išvalyti toksinus. Jeigu užkrėtimas yra labai intensyvus, tai inkstai nesugeba atlaikyti krūvio ir pradeda streikuoti. Suradę erkę, mes suleidžiame priešnuodžius. Bet jei jau yra inkstų nepakankamumas, tai ne visada pavyksta juos atstatyti“, – teigia T. Sabaliauskis.

Susirgę nuo šios ligos nugaišta trys iš dešimties šunų
© Fotolia

Inkstų nepakankamumas šuniui esą gali išsivystyti net per vieną dieną. „Žmonės dažnai neįvertina grėsmės. Atsikelia, pamato, kad gyvūnas neėda. Išeina į darbą, grįžta vakare ir pamato, kad gyvūnas dar vis nenori ėsti. Ir pagalvoja, kad jei neės ir rytoj, tai veš pas veterinarą. Ir per vieną dieną gali pilnai išsivystyti inkstų nepakankamumas. Vien dėl to, kad nebuvo pagalvota, kad šuniui įsisiurbė erkė“, – tikina pašnekovas. Esą šeimininkai dažnai uždelsia ir augintinį į veterinarijos kliniką veža ne tada, kada šuniui dingsta apetitas, o kai jis jau akivaizdžiai silpsta.

Atsainūs šeimininkai skatina ligos plitimą

Babeziozės simptomai, pasakoja T. Sabaliauskis, priklauso nuo gyvūno imuniteto stiprumo. „Standartiniai simptomai yra vangumas, apetito praradimas, apatiškumas, lekavimas, alsavimas, pakilusi temperatūra, viduriavimas. Šlapimas pasidaro arbatos ar net alaus spalvos. Pradeda baltuoti akių gleivinė. Jei gyvūnas sveikas, ji turi būti rausva. Tačiau simptomai priklauso nuo organizmo imuniteto. Yra tekę susidurti su gyvūnais, kurie tiesiog yra vangūs, sustingę. Tik atlikus kraujo tyrimą, paaiškėja liga“, – sako veterinaras.

Babeziozės inkubacinis periodas esą yra iki vieno mėnesio, tačiau simptomai praktikoje dažniausiai pasireiškia per 3-4 dienas po erkės įsisiurbimo. Ši liga esą pavojinga visiems šiltakraujams, tačiau katės ir žmonės nėra tokie jautrūs.

Vila Asvejos regioniniam parke
Vila Asvejos regioniniam parke
© DELFI

„Nuo erkės įsisiurbimo katės gali susirgti napozmoze. Jos simptomai yra panašūs į babeziozės. Ji taip pat ardo kraujo kūnelius. Tačiau ši liga nėra taip išplitusi mūsų regione. Neaišku, kaip bus ateityje“, – perspėja T. Sabaliauskis.

Šeimininkai, teigia veterinaras, atsainiai žiūri į erkes: įsisiurbė, ištraukei ir nieko baisaus. „Bet čia klaidingas požiūris, nes bet kada ta infekcija gali plisti. Paimkime tą pačią babeziozę. Prieš 20 metų veterinarai tokios ligos nežinojo arba nesugebėdavo indentifikuoti. Dabar apie ją žino kiekvienas veterinaras ir tikriausiai kiekvienas gyvūnų augintojas. Tai masiškai paplitusi liga“, – tvirtina pašnekovas ir pabrėžia, kad ir su katėms pavojingomis ligomis gali nutikti tas pats: jei žmonės nesisaugos ir nesaugos savo gyvūnų, liga tik plis.

„Dabar niekas nemelioruoja ir nesausina pievų. Erkės mėgsta tamsą ir drėgmę. Lietuvoje joms yra labai geros sąlygos daugintis. Ir jos pastoviai ligomis užsikrečia nuo laukinių gyvūnų. Erkės įsisiurbia, gauna sukėlėją ir perduoda savo palikuonims. Taip ta liga plinta“, – paaiškina T. Sabaliauskis.

Anot jo, problema tapo tokia milžiniška, kad erkių pernešamomis ligomis gyvūnas gali užsikrėsti net išėjęs tik į savo kiemą. „Problema yra valstybinio masto, tik niekas nekreipia dėmesio, nes tai vyksta su šunimis“, – liūdnai pastebi veterinaras.

Antkakliai nuo erkių – tik pagalbinė priemonė

Veterinaras keturkojų šeimininkams siūlo pradėti gyvūną saugoti nuo erkių jau tada, kai pradeda tirpti sniegas. Grįžus iš lauko vien tik apžiūrėti gyvūno esą neužtenka, nes mažų, nimfinės stadijos erkių, žmogus gali ir nepastebėti. Tokia erkė pakliuvusi į tankesnį, ilgesnį kailį gali pasislėpti nuo žmogaus akių ir per naktį pripampti tiek, kad taptų 5 euro centų monetos dydžio.

Kraujo prisisiurbusi erkė
Kraujo prisisiurbusi erkė
© Scanpix

„Galima lašiukus lašinti ant odos, yra tabletės, injekcijos bei antkakliai. Antkakliai būna ir gintariniai, ir su eteriniais aliejais. Yra ir magnetinį lauką skleidžiantys pakabukai. Tokiais antkakliais ar pakabukais 100 proc. nepasitikėčiau, nes tai labiau papildoma apsaugos priemonė. Geriau juos naudoti kartu su lašais ar tabletėmis, nes rizika yra labai didelė“, – sako T. Sabaliauskis.

Jei jūsų augintinis yra apsaugotas nuo erkių, tačiau ant jo radote ropojančią, įsisiurbusią ar negyvą erkę, vis tiek reikėtų savo augintinį kelias dienas stebėti. „O jei gyvūnas yra be apsaugos ir ant jo radote erkę, tai iškart važiuokite pas veterinarą. Ne tik sutaupysite pinigų, bet ir išgelbėsite savo augintinio gyvybę“, – ragina T. Sabaliauskis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.