Šunys – vaikų pagalbininkai: kartu sportuoja, skaito ir laiko egzaminus

 (7)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Vilija ir jos augintiniai, ko gero, labiausiai laukiama komanda vienoje Kauno mokyklų. Jauna moteris su savo keturkojais pagalbininkais kiekvieną dieną skuba į pamokas, kurių metu neįgalūs vaikai kartu su šunimis mankštinasi, mokosi bendrauti su aplinkiniu pasauliu arba, būdami itin kuklūs, mokosi skaityti. Vyriausiajai vokiečių aviganių mišrūnei Arizonai beveik 10 metų, vokiečių aviganė Vaiper beveik ketverių metų, o jauniausia Drama skaičiuoja pirmus gyvenimo metus.

„Du mano šunys iš „Penkta koja“ prieglaudos. Prieš penkerius metus priglaudžiau Arizoną, kurią šeimininkai atvežė veterinarui užmigdyti, nes ji išpjovė kaimynų vištas. O Drama prie mūsų prisijungė visai neseniai. Man tiesiog reikėjo darbui mažo šuns, rinkausi iš daugelio veislių, bet nuvykusi į prieglaudą pasiėmiau ją. Tai buvo meilė iš pirmo žvilgsnio. Mano kolegė, taip pat dirbanti su šunimis, patikino, kad Drama yra stabili, linksma, žmones mylinti kalytė, tad abejonių neliko“, – pasakoja Vilija.

Nuo pat vaikystės Vilija jautė didelę meilę šunims. Kieme su drauge net leisdavo žurnalą apie gyvūnus. Jos ne tik pačios parengdavo žurnalą, bet ir imdavo interviu iš draugų, rengdavo konkursus, netgi įsteigdavo prizus. Po kurio laiko tėvai nusprendė Vilijai nupirkti šuniuką – vokiečių aviganio mišrūną iš vietinio turgaus.

„Nelabai jis buvo panašus į aviganį. Buvo gana didelis šuo, bet trumpų kojų, toks iki galo neužaugęs. Po kurio laiko pradėjau savanoriauti gyvūnų prieglaudoje, nes neturėjau galimybės auginti daugiau šunų. Kai pradėjau studijuoti ir gyventi viena, pasiimdavau gyvūnų laikinai globoti. Vieną dieną priglaudžiau Arizoną. Pas mane ji gyveno vos kelis mėnesius, kai supratau, kad niekam aš jos nebenoriu atiduoti.“

Arizona, prieš patekdama pas Viliją, gyveno pririšta prie būdos, nelabai mokėjo elgtis bute, turėjo daug baimių, sunkiai sutarė su kitais šunimis, bet dresūra ir nuoseklus darbas padėjo visus trūkumus pakeisti. Jauna moteris pusę metų, diena iš dienos, dirbo su augintine, kol ši tapo paklusniu ir draugišku šunimi. Šiuo metu Arizona dirba su neįgaliais vaikais.

„Ji labai myli žmogų ir tikrai labai mėgsta savo „darbą“. Būna, kad, jei ilgiau neina į „darbą“, jai net suaktyvėja alergija iš streso, jog nemato vaikų. Mūsų pamokos vadinasi „Mankšta su šunimis“. Tai yra fizinio lavinimo pamoka, kurioje dalyvauja šunys. Jie kaip motyvacija neįgaliems vaikams sportuoti, ką nors veikti.“

„Atėję į pamokas visada primename saugaus elgesio taisykles – kaip glostyti šunį, už ko neimti, kaip jam paduoti skanėstą. Visi pavedžioja šunis ir darome įvairias estafetes. Vaikai ir tarp bokštelių vingiuoja kartu su šunimi, ir tiltelį padaro, o šuo pralenda... Įvairiausius pratimus, kuriems šiaip motyvacijos jie neturėtų, bet, kai yra šunys, jie labai nori, laukia ir džiugiai eina į pamoką. Taip pat šunys padeda jiems lavinti socialinius įgūdžius, bendrauti tarpusavyje, atlikti kartu komandinę užduotį.“

Visai neseniai Vilija su augintiniais prisijungė prie kitos iniciatyvos – „Skaitymai šunims“. Šios pamokos skirtos sveikiems vaikams, kuriems tiesiog sunkiau sekasi skaityti, kurie dar tik mokosi tai daryti. Šuo ir šioje veikloje motyvuoja, juk keturkojis nesityčioja, nepertraukinėja, netaiso – tiesiog ramiai klauso.

„Tokioms pamokoms skirtas šuo turi būti neagresyvus, turi norėti bendrauti su žmonėmis, turi būti valdomas, klausyti komandų, atsargus, nešiurkštus. Nėra universalaus šuns, tinkančio visiems vaikams. Vienam tinka vienas šuo, kitam – kitas. Vaikams, kurie bijo šunų, baimę nugalėti padeda Arizona – ji labai rami, patikima, išlaikyta. Aktyviems vaikams tinka Vaiper – ji staigi, judri, moka daug komandų ir triukų. Kitiems vaikams labiau tinka mažas šuniukas, didelio jie prisibijo. Iš dalies todėl auginu net keletą šunų. Taip pat svarbu suprasti, kad tokia veikla yra didelis psichologinis krūvis šuniui, jie nuo jos pavargsta, todėl mes su kolegomis šunis dažnai keičiame, kad jie nepervargtų.“

Jauniausia komandos narė Drama iškart išsiskiria savo aktyvumu ir smalsumu. Jai patinka bendrauti su žmonėmis, būti dėmesio centre. Vilija pasakoja, kad toks augintinės entuziazmas labai praverčia mokant ją dresūros ar triukų, su ja lengva dirbti. O Vaiper buvo didžiulė Vilijos svajonė, kurios teko laukti ne vienus metus.

„Jos laukiau porą metų – buvau nusižiūrėjusi „Laukinės vilkauogės“ veislyną, man labai patiko jo šunų genetika ir veisėja Živilė Čepulienė. Kai gimė vada, aš dar neplanavau įsigyti šuns, bet sužinojusi, kad tai paskutinė man patikusios kalytės vada, nusprendžiau, jog privalau įsigyti jos palikuonį. Labai smagu, kad tokį mano sprendimą palaikė ir širdies draugas Tomas.“

„Pradžioje veisėja norėjo, kad auginčiau Vaiper bendrasavininkystės principu – tai toks susitarimas, kai veisėjas dalyvauja šuns gyvenime. Šuo gyvena pas šeimininką, jie dalyvauja parodose, egzaminuose, šuo yra kergiamas, o šuniukai priklauso veislynui. Toks susitarimas turi tam tikrų reikalavimų, o aš norėjau jo darbui su vaikais. Po ilgų pokalbių Živilė įsitikino, kad aš tikrai tinkamai pasirūpinsiu šunimi ir suteiksiu jam visa, kas geriausia.“

Šunys – vaikų pagalbininkai: kartu sportuoja, skaito ir laiko egzaminus
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Vilija, Vaiper, Arizona ir Drama žino ne vieną įkvepiančią istoriją, įrodančią, kad šunys turi daug teigiamos įtakos neįgalių vaikų savijautai.

„Kartą buvo vienas berniukas silpnaregių ir autistų mokykloje, kuris turėjo švarių rankų poreikį, jam nepatikdavo, kai rankos kiek išsipurvindavo. Mes jam davėme skanėstą, šuo aplaižė rankas ir vaikas labai nemaloniai jautėsi, norėjo nusiplauti, nors galimybės nebuvo. Jis net verkti pradėjo, jau turėjo prasidėti pykčio protrūkiai. Tad mes priėjome su Vaiper ir jam tariau: „Ji moka skaičiuoti, ar nori pažiūrėti.“ Jis ėmė valytis ašaras, susidomėjo. Ant letenėlių Vaiper ėmėme dėti skanėstus, kurių ji negalėjo valgyti. Galiausiai berniukas uždėjo 24 skanėstus. Tada jis pasakė komandą „niam niam“, šuo suėdė viską, ką turėjo, o vaikas pamiršo tas rankas, atsiprašė mokytojos už savo elgesį ir pasakė, kad rankas nusiplaus vėliau. O kitą kartą jis norėjo mus nupiešti, bet aš pasakiau, kad už tai jis turės duoti šuniui skanėstą. Nupiešęs jis pats priėjo ir paprašė duoti šuniui skanėstą.“

„Taip pat yra viena mergaitė, kuri labai bijo šunų. Bijo kontakto, liesti, kai ją uosto, duoti skanėstą. Su ja irgi pradėjome nuo skaičiavimo – ji bandydavo užmesti skanėstą ant letenos per atstumą, bet jis vis nukrisdavo, todėl turėdavo pasitaisyti. Kiekvieną kartą mes bandydavome pagerinti rekordą. Kartą susitarėme, kad skanėstus sudėliosime ant jos kojų, o Vaiper suės. Iš pradžių labai bijojo, bet galiausiai sutiko. Vėlgi pavyko užmegzti kontaktą.“

Kontakto užmezgimas su šunimi tokiems vaikams didelis žingsnis pirmyn, tad net mažiausios smulkmenos ir progresas itin svarbūs. Vilija pasakoja, kad pamokų metu ji lieka antrame plane, visą darbą atlieka jos prižiūrimi augintiniai. Moteris tiki, kad šunys gali atverti kelią į kiekvieno vaiko širdį. Per kelerius veiklos metus Vilija pastebėjo, kad mokyklų ir darželių požiūris į šunis bei pamokas su jais tapo kur kas palankesnis.

Vilija pasakoja, kad neseniai vyko dešimtokų kalbėjimo įskaita ir ji su Arizona buvo pakviestos joje dalyvauti. „Tai turbūt buvo pirmasis Lietuvoje šuo, dalyvavęs egzamine. Mes atėjome tam, kad vaikai nesijaudintų, kad sukurtume teigiamą emociją. Šuo laisvai vaikščiojo po klasę, kiti jį glostė, davė skanėstų. Ji ateidavo ir prie kalbančiųjų, kuriems sekdavosi prasčiau arba kurie labai jaudindavosi, ir atsiguldavo šalia“, – teigia ji.

Pokalbio pabaigoje Vilija prasitaria, kad auginti šunį yra didžiulė atsakomybė, kurią privalo prisiimti tėvai, bet augintinis namuose vaikui suteikia daug komforto, išmoko atsakomybės, padeda pažinti pasaulį, o veikla, susijusi su šunimis, gali tapti pomėgiu, atbaidančiu nuo betikslio šlaistymosi gatvėmis su neaiškiomis kompanijomis.

Užsakymo nr.: PT_74651114

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (102)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.