Šunys padovanojo ir šeimą, ir profesiją

 (9)
Kauniečių pora Eglė ir Egidijus yra vienas iš pavyzdžių, kaip meilė šunims gali padovanoti asmeninę laimę, bendrą šeimos pomėgį ir mėgstamą profesiją. Eglė nuo pat mažens žinojo, kad užaugusi augins bent vieną šunį. Ši svajonė išsipildė su kaupu – Eglės šeima augina du šunis – belgų aviganį Artą ir olandų aviganę Ikseną. Net moters profesija tapo susijusi su šunimis – Eglė dirba Viešojo saugumo tarnyboje kinologe.
Šunys padovanojo ir šeimą, ir profesiją
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Pradėjusi studijuoti Lietuvos veterinarijos akademijoje, išsikrausčiau iš tėvų namų ir tada įsigijau pirmąjį savo šunį – Berno zenenhundą Fredą. Nuėjau su juo į dresūros aikštelę treniruotis ir prie manęs priėjęs treneris pradėjo klausinėti, kelintas tai mano šuo, gyrė, kad man labai gerai sekasi su juo dirbti. Kai pasakiau, kad tai pirmasis mano šuo, treneris liko nustebęs. Tuo metu jis dirbo tarnyboje ir pasiūlė ateiti pas juos pamėginti dirbti, nes jie ieškojo žmogaus, kuris jaustų šunis, turėtų žinių apie šunų psichologiją ir elgseną. Visas šias žinias įgijau studijuodama akademijoje. Įsidarbinusi tarnyboje labai greitai tapau kinologų vyr. instruktore, o dabar jau esu būrio būrininkė. Visai šiai istorijai jau 10 metų", - sako Eglė.

Eglę su Egidijumi taip pat suvedė šunys. Vyras, įsigijęs šunį, pradėjo lankyti dresūros treniruotes, sportuoti kartu su šunimi. Po kurio laiko dresūros treneris pasiūlė Edgarui kartu su augintiniu pamėginti dalyvauti biatlone, vykstančiame Lenkijoje. Jiems puikiai pasisekė, tad gavo pakvietimą į analogiškas varžybas Olandijoje. Būtent ten jie susitiko su Egle.

„Žinote, kai prieš vestuves svarstai, galvoji, ar tikrai nedarai klaidos, ar tikrai kartu su šiuo žmogumi gyvensi visą gyvenimą… Vieną vakarą sakau Egidijui: „Nesvarbu, kiek vaikų turėsime, kaip mes gyvensime, bet šuo tikrai mūsų gyvenime bus. Tada jis ramiai pridūrė: „Ir ne vienas.“ Jis, galbūt, šio momento neužfiksavo, bet tada aš supratau, kad tai mano žmogus“, – pasakoja Eglė.

Iš tiesų visi šios šeimos artimieji noriai padeda rūpintis šunimis, prižiūrėti dukrelę Emilę, kai tenka važiuoti į tolimesnes varžybas. Pora tokią pagalbą labai vertina ir prasitaria, kai jaučiamas toks šeimos palaikymas – viskas tampa daug lengviau.

„Mes su šunimis praktikuojame daug įvairių sporto šakų. Stengiamės dalyvauti visose rungtynėse, kokios tik būna, visur važiuojame. Šie šunys yra labai aktyvūs, jiems pats didžiausias malonumas dirbti kartu su šeimininku. Jei uždarytume juos voljere, kankintume. Viena iš mums labiausiai patinkančių užsiėmimų – biatlonai. Yra atskiros profesionalų ir civilių kategorijos. Varžybų metu imituojamas nusikaltėlio sekimas, gaudymas. Reikia su šuniu bėgti 10–12 km. Toje trasoje būna įvairių kliūčių, kokios gali būti ir persekiojant tikrą nusikaltėlį. Būna ir vandens telkinys, kurį reikia perbristi, perplaukti. Yra imitacija, kad šuo sužalotas, ir turi jį nešti ant rankų, juk jis tavo partneris! Būna kliūčių lipti, perlipti, peršokti. Vaidinama, kad nusikaltėlis užpuola šeimininką, šuo turi jį sulaikyti. Šiose varžybose dalyvavome ir Olandijoje, ir Belgijoje. Šiais metais pirmą kartą Lietuvoje buvo organizuojamos tokios varžybos", - teigia moteris.

Eglė pasakoja, kad tiek su savo šunimis, tiek su tarnybiniu Bruno elgiasi vienodai, stengiasi visiems skirti daug laiko. Moteris vadovaujasi taisykle, kad kinologo veidu yra jo šuo, kadangi moteris turi net tris keturkojus, jie visi turi būti maksimaliai išauklėti, prižiūrėti, jais visais turi būti vienodai pasirūpinta. Daugelis būtent pagal šunis vertina, kokio lygio specialistas yra kinologas.

„Man būna labai keista, kad labai daug kas Lietuvoje skelbiasi, jog yra specialistai, šunų treneriai, bet kažkodėl jų nesutinku jokiose rungtynėse, o ir jų parengtų šunų nesimato. Būtinai renkantis dresūros mokyklą reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar pats treneris turi šunį, kaip jis elgiasi su juo, kaip šuo dirba. Tik tada gali pasitikėti. O jei neturi šuns, bet stovi ir komentuoja, kaip ką reikia daryti, tiesiog įtartina", - aiškina pašnekovė.

Didžiausia šunų šeimininkų požiūrio problema, kurią pastebi Eglė ir Egidijus, – šunų savininkai neatsakingai veda šunis vienus prie kitų, neatsiklausę kito šuns augintojo, ar jo keturkojis gali žaisti, dūkti su kitais šunimis.

„Mūsų patinai yra dominantai, jie linkę pjautis su kitais patinais. Tad savo šunį pažindinti su jais yra didžiausia klaida. Kiti šeimininkai nė neatsižvelgia į mūsų perspėjimus, pastabas… Šunims geriausia bendrauti su žmonėmis – tik tada jie tampa protingi, socialūs, o kai šunys paleidžiami dūkti vieni su kitais, jie grįžta į gaują. Tai, ką žmogus išmoko, jie pamiršta ir žaidžia gaujoje", - teigia moteris.

Šiuo metu Eglės ir Egidijaus šeima gyvena džiugiomis nuotaikomis – greitu metu šeimos laukia pagausėjimas. Eglė prasitaria, kad jaučiasi absoliučiai rami dėl šunų reakcijos į būsimą vaiką ir yra užtikrinta, kad, jeigu ir kiltų kokių nors problemų, visos jos bus sėkmingai išspręstos.

„Kai laukiausi pirmagimės Emilės, man irgi buvo visokiausių minčių dėl alergijos ir panašiai, bet aš niekada neturėjau nė minties, kad atsisakysiu ir išmesiu šunis, jeigu kils kokia nors problema. Jie yra mano gyvenimo dalis. Kiekviena problema turi skirtingą sprendimą: gal tokiu atveju statyčiau voljerus kur nors kitur, kad nebūtų arti alergiško vaiko ir pan. Šuo nėra vieneriems metams ir per tą laiką gali kilti aibė iššūkių bei problemų, tad reikia pasvarstyti, ar būsi pasiruošęs su tomis problemomis tvarkytis, rasti sprendimus. Tikrai nėra neišsprendžiamų situacijų", - sako Eglė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.