aA
Spalio 5-ąją, kai gyvūnų mylėtojai minės Pasaulinę gyvūnų globos dieną, vilniečiai ir sostinės svečiai rinksis į Vingio parką, kur Lietuvos kinologų draugija organizuos tradicinę šventę. Sportiška, šventiška, smagi – tokia žada būti ši diena. Būtent apie sportą, tiksliau, sportinio šunų paklusnumo varžybas, daugiau papasakoti sutiko LKD dresuotoja, sportinio šunų paklusnumo entuziastė vilnietė Inga Badaraitė.
Inga Badaraitė
© Asmeninis albumas

Sportiniu šunų paklusnumu (anglų k. obedience) Inga susidomėjo prieš penkerius metus. Ir prisipažįsta taip į jį „pasinėrusi“, kad obedience jau tapo gyvenimo būdu.

Šių metų gegužę su savo šunimi, belgų aviganiu griunendaliu Džiabo (Jammy Jabot Alias Dakota), ji pirmą kartą dalyvavo Pasaulio belgų aviganių čempionate.

„Vien mintis, kad į čempionatą susirenka geriausi pasaulio (dalyvavo 40 šalių atstovai – Red.) belgų aviganiai, kurie pasirinktinai varžosi šešiose sporto šakose – IGP, mondioring, agility, obedience, canicross ir eksterjero parodoje – labai įpareigojo. Mudu su Džiabo startavome sportinio šunų paklusnumo rungtyje“, – pasakoja pašnekovė ir atkreipia dėmesį, kad šiame čempionate obedience kategorijoje iki šiol Lietuvai dar niekas neatstovavo.

Ingą sužavėjo pasaulinio lygio varžybų kultūra, vertinimas, dalyvių profesionalumas ir bendravimas. Tai neįkainojama patirtis, nes profesionalių teisėjų pastabos, pagyrimai, už ringo stebinčių žiūrovų reakcija suklydus – visos akimirkos buvo svarbios: „Po čempionato jau kitaip vertinu vedlio darbą ringe, balansą tarp vedlio ir šuns, stiuarto darbą ringe, sėkmę ir tai, jog klysta net patys geriausi pasaulio šunys.“

Sportas su šunimis
Sportas su šunimis
© Asmeninis albumas

Spalio 5 dieną Vingio parke kartu su kitais entuziastais I.Badaraitė organizuos pirmąsias asociacijos „Obedience LT“ varžybas, kurių teisėja bus Tarptautinės kinologų federacijos (FCI) obedience komisijos prezidentė Karina Savander-Ranne iš Suomijos. Kartu su dresuotojomis Ieva Kuzminiene ir Ana Menčiūniene jos įkūrė „Obedience LT“ asociaciją ir siekia pritraukti kuo daugiau šio sporto entuziastų.

Taigi Vingio parke, prieš ir po varžybų, bus galima daug sužinoti apie sportą su šunimis, pabendrauti su obedience asociacijos nariais ir kitais šunų sporto mėgėjais.

Į Obedience varžybas užregistruota 12 sportininkų, bet šis skaičius nėra galutinis. Prie starto linijos taip pat stos ir Inga su Džiabo.

„Dalyvaujančių varžybose porų iš Lietuvos skaičius, bendrai paėmus visose klasėse, paprastai neviršija 20“, – nurodo Inga ir patikina, jog asociacija tikisi šunų mylėtojų susidomėjimo. Tam pasitarnaus ir FCI teisėjos iš Suomijos viešnagė Vilniuje.

Sportas su šunimis
Sportas su šunimis
© Asmeninis albumas

„Karina Savander-Ranne priima svarbiausius obedience sprendimus, kartu su kitais komisijos nariais adaptuoja ir keičia šio sporto taisykles, – vardija pašnekovė. – Ji daro įtaką teisėjavimo tendencijoms visame pasaulyje ir tiksliai žino, kas yra šio sporto šerdis. Vertinimai ir pastabos iš pačios Karinos lūpų mums bus aukso vertės.“

Kitą dieną po varžybų suplanuotas K. Savander-Ranne seminaras. Bus kalbama apie teisėjavimo kriterijus, į kokias smulkmenas kreipiamas dėmesys ir ko reikia, kad kartu su šunimi sėkmingai pasirodytum. Taip pat bus nagrinėjamos naujos taisyklės – nuo 2021-ųjų keičiasi tam tikrų obedience pratimų atlikimas ir vertinimas.

Į klausimą, kiek kartų per savaitę reikia treniruotis ir kas svarbiausia obedience sporte, pašnekovė atsako: „Treniruotis reikia kasdien. Didžiąją treniruotės dalį sudaro pratimų kartojimai, kuomet šuo pradeda suprasti, už ką yra apdovanojamas, o už ką – ne. Kita dalis treniruotės, kai praktikuojama ir dirbama ties šuns daromomis klaidomis ir tam tikromis detalėmis. Niekada nepamirštame apšilimo pratimų, tai labai svarbus kiekvienos treniruotės ir starto elementas, tai svarbu gyvūno gerovei.“

Sportas su šunimis
Sportas su šunimis
© Asmeninis albumas

Pasidomėjus, koks šuo labiausiai tinka šiam sportui, Inga pabrėžia balansą. Su šunimi atliekant pratimus siekiama pusiausvyros, absoliutaus susiklausymo. To nepasieksi bandydamas muštruoti ar kažkaip kitaip suvaržyti šunį: „Balansuojama ir dirbama tarp šuns motyvacijos ir koncentracijos kūrimo, bendradarbiaujama, siekiama tikslumo. Šuo skatinamas mąstyti ir girdėti, ką sako vedlys. Siekiama, kad šuo „persijungtų“ tarp pratimų. Tai komandinis darbas, kurio rezultatai priklauso tik nuo vedlio ir šuns tarpusavio santykių, noro bendradarbiauti.“

Kiekvienas obedience pratimas – tai bendradarbiavimas ir pasitikėjimas, tikslumas ir azartas, o tobulumo siekis yra ne kokio nors atskiro elemento tobulas „nušlifavimas“, bet vedlio ir šuns susiklausymas, tarpusavio supratimas.

Kiekvienas startas obedience varžybose, kiekvienoje klasėje (4 klasės: nacionalinė arba 0, 1, 2 ir 3, arba tarptautinė klasė – Red.) ar treniruotėse yra nepaprastas šuns ir vedlio nuotykis. Todėl šio sporto entuziastai ir sako, kad obedience yra daugiau nei sportas.

Pasaulinės gyvūnų globos dienos šventė spalio 5 d. Vilniaus Vingio parke tęsis nuo 12 iki 15 val. Renginį globoja Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius. Šventės metu vyks sportinio šunų paklusnumo varžybos, lėkščiasvydžio čempionatas, konkursai šunims ir šeimininkams, dresūros mokyklų, tarnybinių šunų ir kt. pasirodymai, švietėjiški renginiai. Dalyvaus gyvūnų globos organizacijų, šunų mylėtojų klubų, veislynų, šunų priežiūros atstovai. Renginys nemokamas.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
4.4286

Šunų trenerė paaiškino, kas yra geras šuns šeimininkas: kai kuriems apie šunis geriau nė nesvajoti (88)

Šuo žmogui yra tik gyvenimo dalis, o žmogus šuniui – visas gyvenimas. Dažnas, girdėjęs šį...

Gyvūnų dienos akimirkos iš sostinės: keturkojų mylėtojai šventė kartu su augintiniais (6)

Praėjęs šeštadienis gyvūnų mylėtojams buvo šventiškas – spalio 5 dieną pasaulinė gyvūnų...

Vilniuje susirinks gražiausios katės: žada, jog kai kurių išvaizda šokiruos (6)

Tai, kas šokiruoja, priverčia aiktelėti. Vienus iš išgąsčio, kitus iš susižavėjimo. Pūstos...

Šunų sportas – Ingos gyvenimo būdas: klysta net patys geriausi pasaulio šunys (4)

Spalio 5-ąją, kai gyvūnų mylėtojai minės Pasaulinę gyvūnų globos dieną, vilniečiai ir...

Kaune bus statoma didžiausia šalyje gyvūnų ligoninė (27)

Kaune ruošiamasi statyti Smulkiųjų gyvūnų ligoninę, kurioje bus gydomi naminiai augintiniai ir...

Top naujienos

Žvėryno žemgrobiai provokuoja Šimašių: meras žada vėl traukti pjūklą (7)

Vilniaus Žvėryno mikrorajone iš žemgrobių per didelį vargą atsiėmus valstybinę žemę ir joje...

Vladimiras Pozneris: kodėl Stalino Vakarai tik bijojo, o Putino – nekenčia paskelbė diagnozę ir žiniasklaidai, ir politikai (103)

„Vakaruose požiūris į Staliną (šis, mano supratimu, už Putiną daug baisesnis politikas) buvo...

Paguglino ir pakraupo: keliais žingsniais – lengvai pasiekiamos asmeninės nuotraukos ir dokumentai (93)

Noras dalytis su kitais savo įspūdžiais internete atsiliepimų forma gali jums padaryti meškos...

Nauji mokesčiai nepraėjo: prabilo apie biudžeto išlaidų karpymą (13)

Antradienį Seimas atmetė naujus transporto priemonių taršos ir finansų rinkos dalyvių...

Alytaus meras: atsibudusios tarnybėlės puolė persekioti nemokamai vežusius ugniagesiams maistą paramos fonde jau 40 tūkst. eurų (107)

Alytaus meras Nerijaus Cesiulis savo feisbuko paskyroj parašė, kad, nors gaisras dar rusena,...

Turkijos ir Rusijos pavyzdžiai siunčia pavojingą žinią – teritorijų grobimas duoda vaisių (50)

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano teritorijų užgrobimas Sirijoje, visai kaip ir jo kolegos...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis (545)

Spalio 18 dieną, t. y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Seimo Kaimo reikalų komitetas nepritarė Prezidentūros siūlymui naikinti lengvatą dyzelinui – pasiūlė savo variantą

Seimo Kaimo reikalų komitetas svarstė ar pritarti Prezidentūros siūlymui sumažinti ūkininkams...

Grybauskaitė Seime svarstomą biudžetą prilygino bolševizmo laikams: didinti mokesčius yra klaida (11)

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Seime svarstomą biudžetą ir mokestinius siūlymus prilygino...

Nepasitikėjimo egzaminą išlaikęs Pranckietis: spaudimas ten visada būdavo (267)

Nepasitikėjimo egzaminą Seime išlaikęs parlamento vadovas Viktoras Pranckietis sako, kad, jeigu...