Šunų giminės medis: jame užkoduota ne tik kilmė, bet ir ligos

Tyrimas parodo, kaip vystėsi seniausios šunų veislės. Pirmiausia žmonės pasirinkdavo tam tikrą tipą, pvz., aviganius ar pointerius. Aptikta įrodymų, kad kai kurios Centrinės ir Pietų Amerikos veislės, kaip Peru plikieji ir meksikiečių beplaukiai šunys greičiausiai kilo iš „Naujojo pasaulio šunų“, kurie per Beringo sąsiaurį atkeliavo su indėnų protėviais.
Vakarų Sibiro laikos veislės šuo
© Shutterstock

Dar nežinoma, kurie dabartinių plikųjų šunų genai kilę iš Europos, kurie iš „Naujojo pasaulio“ atstovų, tačiau tikimasi, kad tai atskleis būsimi tyrimai.

Daugybės medžioklinių veislių, kaip auksaspalvių retriverių ar airių seterių šaknis galima atsekti Viktorijos laikų Anglijoje, kur naujos technologijos, pvz., ginklų atsiradimas, atvėrė naujas medžioklės galimybes. Šie šunys filogenetiniame medyje artimai susiję. Artimųjų rytų veislės, pvz., saliukiai, ir kilusios iš Azijos, pvz., čiau čiau ar akitos, atsiskyrė gerokai anksčiau „Viktorijos sprogimo“ Europoje ar JAV.

Ganymo veislės, nors ir dauguma jų ir europietiškos kilmės, pasirodė esančios stebėtinai įvairios. Viena grupė kilo iš Jungtinės Karalystės, kita – iš Šiaurės Europos, dar kita – iš Pietų Europos. Vadinasi, bandašuniai nebuvo naujas dalykas, o žmonės keturkojus kaip pagalbininkus naudojo ne šimtus, o tūkstančius metų. Skirtingi ganymo šunys naudoja labai įvairias strategijas, jie susiformavo ne iš vieno „pagrindo“, o skirtingose srityse ir galbūt keletą kartų.

Analizė atskleidė tam tikrų paveldimų ligų pasidalijimus. Pvz., kolių akių anomalija (CEA) yra liga, paveikianti tinklainės vystymąsi tarp kelių ganymo veislių, tokių kaip koliai, borderkoliai, šelčiai ir australų aviganiai. Viskas būtų kaip ir paprasta, tačiau ilgą laiką nepavyko išsiaiškinti, kodėl ši liga kankina ir Naujosios Škotijos retriverius – sportinius šunis, sukurtus Kanadoje iš vietinių nežinomų veislių atstovų. Šis tyrimas atskleidė, kad prie Naujosios Škotijos retriverių sukūrimo stipriai prisidėjo koliai ir (arba) šelčiai, perdavę ir minėtą akių ligą.

Šunų giminės medis
Šunų giminės medis

Mopsai – taip pat įdomus atvejis. Jie artimi Europos miniatiūrinėms veislėms, Briuselio grifonams, miniatiūriniams špicams, dekoratyvinėms Azijos veislėms ir pan. Greičiausiai taip atsitiko dėl labai ankstyvo mopsų eksporto iš Azijos, tad jie spėjo palikti savo „įspaudus“ daugybei tuo metu besiformuojančių mažų veislių.

Genų dėka netgi galima gan tiksliai nustatyti hibridizacijos laikotarpius. Tai gali padėti patikslinti žinias apie kai kurias veisles, ypač jeigu istorija pašykšti faktų. Pvz., kažkada šunų kovos buvo populiari pramoga. Siekiant sukurti geresnius kovotojus, kryžminta daug terjerų, mastifų ar bully tipo atstovų. Genetinis tyrimais atskleidė kelius, kaip vyko kryžminimai, ir, pasak jo, visi „bull and terrier“ hibridai siekia 1860-1870 metų poravimus su airiškais terjerais. Tai sutampa su žinomais istoriniais faktais, tačiau vis viena negali tiksliai įvardinti visų poravimuose naudotų veislių. Tai pat tyrimas atskleidė, kad auksaspalviai retriveriai nuo lygiaplaukių atsiskyrė 1895 m. – tai atitinka oficialią retriverių istorijos versiją, kurioje teigiama, kad šie šunys kryžminti 1868 – 1890 m.

Šunų genomo supratimas ne tik padeda aiškintis veislių istoriją. Mūsų keturkojai kompanionai serga daugybe tų pačių ligų kaip ir mes, įskaitant epilepsiją, inkstų ligas ar piktybinius navikus. Ligų paplitimas tarp veislių labai skiriasi ir veislės viduje jas kartais lengviau aptikti - tai paprasčiau, negu tiriant žmones. Pasitelkus naujas galimybes galima sekti ligų alelių migracijas ir nuspėti, kur jos pasireikš.

vetvila.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai (1)

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai
Mūsų augintiniai, tai mūsų priežiūros ir elgesio su jais atspindys. Ką “įdėsime” į gyvūną – tą ir matysime jų atvaizde. Mūsų užduotis rūpintis jais kaip mažais vaikais, nes juk jie gyvena po mūsų namų stogu. Mes pasirinkome juos ir turime atsakomybę prieš juos, tinkamai ir rūpestingai juos prižiūrėti, mylėti ir tausoti. Juk šie nuostabūs padaužos reikalauja ypatingo dėmesio, patys jie negali susitvarkyti savo kailio, pavalgyti ir nusiprausti, rašoma pranešime spaudai.

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje (12)

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje
Irma Mickevičiūtė kartu su sūnumi ieškojo naujo šeimos draugo, kuomet „Vyšnių sodo“ puslapyje pastebėjo katinėlio Žirniuko nuotraukas. Jas išvydęs sūnus Jokūbas neabejojo, kad tai ir yra naujasis jų šeimos narys – taip niekam nereikalingas, paliktas gyvūnas tapo geriausiu sergančio berniuko draugu.

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis (8)

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis
Dauguma namuose gyvūnus laikančių žmonių žino, kam jų augintiniai tiesiog negali atsispirti. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenys rodo, kad šeimininkai keturkojus ne tik mėgsta lepinti skanėstais, bet ir rūpinasi, kad augintiniai nesušaltų lauke atvėsus orams. Iš plataus asortimento pirkėjai vienas gyvūnams skirtas prekes renkasi dažniau negu kitas, tad pardavimų duomenys leidžia nustatyti, kuriame mieste daugiau šunų, o kuriame – kačių mylėtojų, teigiama pranešime spaudai.

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti? (6)

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti?
Patogiai įsitaisęs, šuo pradeda laižyti kojas. Ir laižo... ir laižo... ir niekaip negali sustoti. Kiekvienas, kuriam teko su tuo susidurti, patvirtins, kad tas garsas tikrai „ėda nervus“. Tačiau čia dar mažiausia bėda. Po kiek laiko kailis ant kojų nuo tokio „čiaumojimo“ pradeda keisti spalvą arba dar blogiau – atsiveria žaizdos. Kodėl, atrodo, sveiki šunys taip keistai elgiasi?

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų (9)

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų
Kada kastruoti ar sterilizuoti yra beveik amžinas klausimas. Šį kartą kalbėsime ne apie amžinąją diskusiją „ar verta operuoti“, tačiau apie „kada“ – ir pažvelgsime į tai iš sportuojančių, aktyvių šunų pozicijos.

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija
Neretai neįtikėtinai raumeningas gyvūnas apšaukiamas steroidų auka – pavyzdžiui, vipetai, kuriems pasireiškia reta genetinė mutacija. Šuo gali būti maždaug dvigubai sunkesnis už įprastą statistinį vipetą - pavyzdžiui, sverti apie 27 kg. Jų plaučiai ir širdis normalaus dydžio, tad jie turėtų gyventi tiek, kiek ir normalūs vipetai. Šių mutavusių gyvūnų tėvai būna įprastos išvaizdos šunys. Dabartinėmis žiniomis, iš visų šunų tik vipetai ir turi šią mutaciją, iš kitų gyvūnų rūšių ją „pasigauti“ gali pelės, avys, galvijai ir žmonės.

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti? (39)

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti?
Mūsų augintiniai negali patys pasiskųsti savo sveikata ir nueiti pas veterinarą, todėl turime prisiimti atsakomybę už jų gerą savijautą. Antradienį DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjo veterinarė ir veterinarijos klinikos vadovė Vaida Misiūnienė, kalbėjusi apie dažniausius kačių sveikatos sutrikimus ir jų sprendimo būdus.

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?
Nesvarbu, ar norime rimtai sportuoti, ar tik pasivaikščioti, dažną kartu lydi ir visada nuotykiams pasiruošę šunys. Tačiau dėl neatsargaus elgesio jie, kaip ir žmonės, gali susižaloti ir rudens dienas praleisti gydydamiesi traumas.

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas (356)

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas
TV3 žiniose pristatydama naujas Klaipėdos miesto triukšmo prevencijos taisykles, savivaldybės darbuotoja Nina Gendvilienė susilaukė gyvūnų teisių gynėjų pasipiktinimo. Ji siūlo, kad kaimynų ramybę drumsčiantis šunų lojimas turėtų būti sprendžiamas keliant gyvūnams skausmą – naudojant dresūrai skirtas specialias priemones ir pjaunant balso stygas.

Faktai apie kates, kurių tikriausiai nežinojote (9)

Faktai apie kates, kurių tikriausiai nežinojote
Katės – įprasti daugybės namų gyventojai. Nors daug laiko jos praleidžia šalia mūsų, šių paslaptingų būtybių vis dar nesugebėjome pažinti iki galo. Vetvila.lt atrinko įdomiausius faktus apie kates, kuriuos žino ne visi jų šeimininkai.

Beglobiai gyvūnai naujų šeimininkų ieško pažinčių programėlėje „Tinder“ (1)

Beglobiai gyvūnai naujų šeimininkų ieško pažinčių programėlėje „Tinder“
Beglobių gyvūnų organizacijos „Lesė“ augintiniai savo naujų šeimininkų ieško visame pasaulyje populiarioje pažinčių programėlėje „Tinder“. Vieniši žmonės ieškodami antrųjų pusių šioje programėlėje gali atrasti ir vienišų gyvūnų profilių, kurie mielai sutiktų tapti tų žmonių augintiniais.

Iš gaisro gniaužtų gyvūnus išgelbėję ugniagesiai: šunų rojuje vietą tikrai turėsime (4)

Iš gaisro gniaužtų gyvūnus išgelbėję ugniagesiai: šunų rojuje vietą tikrai turėsime
Rugsėjo 27 d., tre­čia­die­nio va­ka­rą, Aly­tu­je, Kaš­to­nų gat­vė­je, esan­čia­me dau­gia­bu­ty­je ki­lo gais­ras. Ug­nia­ge­siams iš bu­to te­ko va­duo­ti dau­giau ne­gu dvi­de­šimt skir­tin­gų gy­vū­nų. Vie­ni jų žu­vo, o dėl ki­tų gy­vy­bės te­ko ko­vo­ti. Ta­čiau tam abe­jin­gi ne­li­kę ug­nia­ge­siai pa­da­rė vis­ką, kad ma­ži gy­vū­nė­liai tu­rė­tų dar vie­ną šan­są gy­ven­ti.

Jaudinanti nuskriaustų gyvūnų istorija: iš purvyno – į mylinčių šeimininkų lovą (52)

Jaudinanti nuskriaustų gyvūnų istorija: iš purvyno – į mylinčių šeimininkų lovą
Vilniaus rajone, Kenos kaime, dviejų kalyčių laisvę ribojo 50 centimetrų ilgio grandinė, kuria jos galėjo pasiekti tik namais tapusią lentą, atremtą į sieną. Vos vienas skambutis kardinaliai pakeitė baisiomis sąlygomis gyvenusių gyvūnų kasdienybę – nepraėjus nė savaitei, jie jau miegojo nebe purvyne, o naujų šeimininkų lovose.

Kaip teisingai kelti šunis? (4)

Kaip teisingai kelti šunis?
Maži šuneliai labai populiarūs – toks gyvūnėlis bus puikus augintinis net nedideliame miesto bute. Jis neužima daug vietos ir vis dar geba žmones džiuginti šuniškomis linksmybėmis. Tačiau maži šunys turi dvi dideles problemas: prastą veisimą (populiarios puppy mills`ų aukos) ir neretai kenčia nuo silpnų nugarų. Įdomu, kad nugaros problemų turintys nedidelių veislių atstovai dažnai nešami „per pažastis“, kojas paliekant tabaluoti ore, o savininkai net nesusimąsto, kad tai žalinga.