Sunkų gyvenimo tarpsnį padėjo išgyventi aktyvi veikla su augintiniu

 (1)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Agility (šunų vikrumo sportas) kelią pradėjau prieš 11 metų su belgų aviganio griunendalio veislės kalyte Desta, bet jos jau tarp mūsų nebėra. Turiu pasilikusi jos sūnų Aksį, čia jau mano veisimo patinėlis, šiuo metu jam yra 7 metai. Dar turiu nykštukinį pinčerį – Bitę, jai 2 metai. O jauniausia mūsų kompanijoje – šešių mėnesių Desna. Jos laukiau 2,5 metų, atsivežiau iš Šveicarijos veislyno.“

Jolanta Janušauskienė vadinama viena iš šunų vikrumo sporto pradininkių Vilniuje. Jos ir bendraminčių iniciatyva buvo įkurtas klubas „Abu2“, kuris vienija įvairaus amžiaus šunų savininkus, norinčius kokybiškai leisti laiką su augintiniu bei užsiimti aktyvia veikla. Pašnekovė prasitaria, kad būtent pirmoji augintinė Desta ir agility padėjo susidoroti su emociškai sunkia savijauta.

„Mes ilgai planavome ir labai laukėmė savo pirmojo augintinio. 2006 metai buvo tokie, kai visas gyvenimas pasikeitė kardinaliai. Pirmiausia, mūsų šeimoje atsitiko nelaimė – mano mamą ištiko insultas, kuris ją visam laikui paguldė ant patalo. Tuo pačiu metu namuose atsirado Desta. Viskas atsitiko vienu metu. Desta buvo labai aktyvi, tad reikėjo ieškoti kažkokios veiklos, kuri padėtų jai išsikrauti. Pradėjau mokyti ją paklusnumo. Kiek vėliau mano veisėja surengė belgų aviganių griunendalių susitikimą, kuriame buvo dresuotoja, užsiimanti šunų vikrumo sportu. Mane tai labai sudomino. Taigi, kai Destai buvo 5- 6 mėnesiai, pas ją ir nužygiavau. Veikla su šunimi buvo būdas bent trumpam atitrūkti nuo nelaimės, problemų.“

Sunkų gyvenimo tarpsnį padėjo išgyventi aktyvi veikla su augintiniu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Jolanta pasakoja, kad augintinis tapo savotiška terapijos forma. Su Desta dalyvaudama treniruotėse, moteris pamiršdavo sunkumus, jai pagerėdavo nuotaika, atsirasdavo ūpas. Šuo jai buvo daktaru, geriausiu draugu, kompanionu, su kuriuo nestigo veiklos. Tiesa, visos veiklos pradžioje pašnekovė nežinojo, kad jos augintinė tokia perspektyvi – Desta tapo parodų Inter čempionė, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos, Rusijos, Baltarusijos, Makedonijos prizininkė, puikiai pasirodydavo paklusnumo ir šunų vikrumo varžybose.

„Pradžioje agility buvo visiškas hobis – puikus laiko praleidimas, kelionės su šunimi, pasimiršimas. Vilniuje lankytas klubas buvo uždarytas. Kartu su keliais entuziastais pradėjome treniruotis Kaune, bet visą tą laiką svajojome apie savo klubą kažkur šalia namų, šiek tiek už miesto. Mes su vyru turėjome sklypą – jis buvo apleistas, tikras pelkynas. Viską, ką dabar matote, sukūrėme patys, savo rankomis, su bendraminčių pagalba. Norėjome sukurti erdvę, kurioje būtų gera ir žmogui, ir šuniui. Net išsikasėme penkis tvenkinius. „ABU2“ klubas ir visa teritorija – mūsų vizija.“

Šunį paruošti iki varžyboms tinkamo lygio užtrunka apie 3- 4 metus. Kai pirmoji augintinė Desta jau buvo pasiruošusi aktyviai užsiimti vikrumo sportu, Jolanta pradėjo galvoti apie antrąjį augintinį. Moteris nusprendė pasilikti Destos šuniuką – Aksį. Su juo užsiėmė šunų vikrumo sportu, įgavo dar daugiau patirties. Trenerė netrukus pastebėjo, kad su stambesniu ir didesniu augintiniu sunkiau konkuruoti varžybose, bet tai nesutrukdė tobulietė ir siekti užsibrėžtų tikslų. Su Aksiu Jolanta aplankė nemažai atrptautinių renginių ir prestižinių šunų vikrumo varžybų.

Po kurio laiko Jolanta neteko savo pirmosios augintinės, kuri netikėtai ir staiga paliko šeimos namus. Moteris neslepia, kad netektis ją labai sukrėtė ir paveikė. Atsigavusi po nelaimės pašnekovė nusprendė įsigyti pinčerio veislės kalytę Bitę. Jolantai, kaip trenerei, buvo įdomu dirbti su kitos veislės šunimi, kuris skyrėsi tiek dydžiu, tiek charakteriu nuo Destos. Po kurio laiko, atgavusi jėgas, moteris nusprendė įsigyti dar vieną griunendalių veislės augintinį. Šį kartą savo šunį ji surado Šveicarijoje įsikūrusiame veislyne. Šuniuko teko laukti net dvejus su puse metų.

„Griunendalis yra kompanijos šuo, labai prisitaiko, jaučia šeimininką ir visą laiką bando jam įtikti, sporte tai yra labai svarbu. Jie yra jautrūs. Man tiesiog patinka tokie šunys ir yra priimtina su jais dirbti. Šeriasi du kartus per metus, kvapo jie neturi. Kai šeriasi, aš juos išmaudau, iššukuoju arba tiesiog nuvedu į kirpyklą ir tos problemos baigiasi. Jie labai aktyvūs lauke, darbe, o namuose jie ilsisi. Tiesiog ateina, atsigula ir miega. Dažnai juokauju, kad tų šunų namie mes kaip ir neturime. Vienintelis pinčeris namuose dirba, visada juda. Jis labai aktyvus ir visus nori sureguliuoti.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – skatinti žmones atsakingai auginti šunis bei vertinti juos kaip visaverčius šeimos narius. Jolanta visada buvo veikli, darbšti ir aktyvi moteris. Net mamai ištikusi nelaimė nepakeitė pašnekovės noro gyventi greitu tempu.

„Kiekvienas vakaras yra užimtas, bet man labai padeda aplinkiniai. Kai aš išvažiuoju su šunimis, anyta padeda slaugyti mano mamą. Aktyvus gyvenimo būdas, šeimos vienybė, hobis, bendraminčiai padeda nepasiduoti ir tai sukuria labai daug energijos. Aišku, man pasisekė, kad turiu du nuostabius sūnus ir vyrą. Jie mane labai stipriai palaiko ir padeda. Mano vyras taip pat labai mėgsta gyvūnus, gamtą.“

Jolanta pasakoja, kad prieš daugiau nei dešimtmetį informacijos apie šunų vikrumo sportą praktiškai nebuvo. Daugelis trenerių mokėsi savarankiškai, kartais pasikviesdavo trenerių iš užsienio. Užtat dabar informacija pasiekiama lengvai ir greitai, daugelis pradedančiųjų šunis gali dresuoti savarankiškai.

Sunkų gyvenimo tarpsnį padėjo išgyventi aktyvi veikla su augintiniu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Kai pradėjome treniruotis Kaune, profesionalių trenerių neturėjome, tad privalėjome patys įdėti labai daug pastangų, kad viską išmoktume. Buvom susiradę tokią trenerę iš Lenkijos, kurią kartą ar du per metus pasikviesdavome atvykti į Lietuvą. Gražūs santykiai tęsiasi jau septynerius metus, kiekvieną vasarą ji atvyksta į mūsų organizuojamą šunų vikrumo sporto stovyklą. Papildomai patys pradėjome organizuoti seminarus ir aktyviai juose dalyvauti. Agility mokėmės iš geriausių Suomijos, Rusijos, Vokietijos, Čekijos, Švedijos, Lenkijos ir Šveicarijos trenerių. Prieš pokalbį pažiūrėjau, kad per šį laiką dalyvavau 47 seminaruose, kurie tiesiogiai susiję su šunimis.“

Šunų vikrumo trenerė džiaugiasi, kad šis sportas užsienio šalyse tampa ne tik pomėgiu, bet ir visaverte sporto šaka, kurią, pavyzdžiui, Suomijoje finansuoja valstybė. Prakalbus apie Lietuvą ir klubo ateities planus Jolanta neslepia, jog viena didžiausių svajonių, kad agility užsiimtų vaikai, nes tai gali tapti puikiu laisvalaikio praleidimo, atsipalaidavimo būdu, kuriam reikalingas tiek fizinis pasiruošimas, tiek protinė veikla. Taip pat šis sportas gerina šeimininko ryšį su augintiniu.

„Pati esu baigusi Lietuvos edukologijos universitetą. Man labai patinka dirbti su vaikais, tad norėtumėme, kad daugiau jų užsiimtų agility. Didžiausia problema yra ta, kad tėvai labai užsiėmę, o vaikus reikia atvežti į treniruotes, kurios vyksta už miesto. Daugelis pasaulio šalių siunčia vaikų ir jaunimo grupes į jaunimo pasaulio čempionatus, tikiuosi, kad ateis laikas, kai ir Lietuvos jaunimo komanda juose dalyvaus.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Augintinio gydymas: kokio vaistų poveikio turėtume bijoti? (2)

Augintinio gydymas: kokio vaistų poveikio turėtume bijoti?
Jūsų keturkojui draugui gali būti paskirta chirurginė ar stomatologinė procedūra, o galbūt tyrimas, kuriam prireiks nejautros. Jeigu su tokiu reikalu susiduriate pirmą kartą, Jūsų nerimas („ar viskas bus gerai?“) visiškai suprantamas.

Netinkamai veršelį vežusio piliečio laukia administracinė nuobauda (9)

Netinkamai veršelį vežusio piliečio laukia administracinė nuobauda
Iš nevyriausybinės gyvūnų globos organizacijos gavus pranešimą apie pastebėtą netinkamai vežamą veršelį, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai nedelsiant pradėjo tyrimą, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Rodezijos Ridžbekai – liūtų medžiotojai iš Afrikos (6)

Rodezijos Ridžbekai – liūtų medžiotojai iš Afrikos
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Vakarų Europoje populiari paslauga – jau ir Lietuvoje

Vakarų Europoje populiari paslauga – jau ir Lietuvoje
Kiekvienam rūpestingam šeimininkui jo gyvūnas lyg šeimos narys – drauge vyksta į keliones, lankosi kavinėse, o kartais net kartu keliauja į darbą. Tačiau namuose atsiradęs kačiukas ar šuniukas ne tik suteikia gerų emocijų, bet ir pareikalauja nemažų finansinių išteklių. Jie skiriami dresūrai, kokybiškam ėdalui, žaislams, augintiniui susirgus ar patyrus traumą ne vieną šimtą eurų gali atsieiti gydymas. Todėl savo augintiniais besirūpinantys šeimininkai vis labiau domisi jų draudimo galimybėmis, teigiama pranešime spaudai.

Keturkojis nusikaltėlis privirė košės: kieno haskis suėdė vištas? (10)

Keturkojis <em>nusikaltėlis</em> privirė košės: kieno haskis suėdė vištas?
Spalio 17 d., antradienį, Kėdainių rajone esančiuose Medėkšiuose buvo sulaikytas... šuo. Agresyvus haskis ne tik įsisukęs į svetimą kiemą suėdė dvi vištas ir pusę triušio, bet ir buvo agresyviai nusiteikęs žmonių atžvilgiu bei bandė sukandžioti moterį, kurios vištas ir suėdė, rašo rinkosaikste.lt.

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai (2)

3 patarimai, kaip prižiūrėti šuns kailį, kad jis atrodytų nepriekaištingai
Mūsų augintiniai, tai mūsų priežiūros ir elgesio su jais atspindys. Ką “įdėsime” į gyvūną – tą ir matysime jų atvaizde. Mūsų užduotis rūpintis jais kaip mažais vaikais, nes juk jie gyvena po mūsų namų stogu. Mes pasirinkome juos ir turime atsakomybę prieš juos, tinkamai ir rūpestingai juos prižiūrėti, mylėti ir tausoti. Juk šie nuostabūs padaužos reikalauja ypatingo dėmesio, patys jie negali susitvarkyti savo kailio, pavalgyti ir nusiprausti, rašoma pranešime spaudai.

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje (12)

Jaudinanti draugystė: sunkiai sergantis berniukas geriausią vaistą rado prieglaudoje
Irma Mickevičiūtė kartu su sūnumi ieškojo naujo šeimos draugo, kuomet „Vyšnių sodo“ puslapyje pastebėjo katinėlio Žirniuko nuotraukas. Jas išvydęs sūnus Jokūbas neabejojo, kad tai ir yra naujasis jų šeimos narys – taip niekam nereikalingas, paliktas gyvūnas tapo geriausiu sergančio berniuko draugu.

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis (8)

Tendencija: kurių miestų gyventojai labiau lepina kates, o kurių – šunis
Dauguma namuose gyvūnus laikančių žmonių žino, kam jų augintiniai tiesiog negali atsispirti. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenys rodo, kad šeimininkai keturkojus ne tik mėgsta lepinti skanėstais, bet ir rūpinasi, kad augintiniai nesušaltų lauke atvėsus orams. Iš plataus asortimento pirkėjai vienas gyvūnams skirtas prekes renkasi dažniau negu kitas, tad pardavimų duomenys leidžia nustatyti, kuriame mieste daugiau šunų, o kuriame – kačių mylėtojų, teigiama pranešime spaudai.

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti? (7)

Šuo laižo kojas: kodėl reikėtų sunerimti?
Patogiai įsitaisęs, šuo pradeda laižyti kojas. Ir laižo... ir laižo... ir niekaip negali sustoti. Kiekvienas, kuriam teko su tuo susidurti, patvirtins, kad tas garsas tikrai „ėda nervus“. Tačiau čia dar mažiausia bėda. Po kiek laiko kailis ant kojų nuo tokio „čiaumojimo“ pradeda keisti spalvą arba dar blogiau – atsiveria žaizdos. Kodėl, atrodo, sveiki šunys taip keistai elgiasi?

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų (11)

Ankstyvos kastracijos kaina: padaryta klaida lemia daugybę ligų
Kada kastruoti ar sterilizuoti yra beveik amžinas klausimas. Šį kartą kalbėsime ne apie amžinąją diskusiją „ar verta operuoti“, tačiau apie „kada“ – ir pažvelgsime į tai iš sportuojančių, aktyvių šunų pozicijos.

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija

Greičiausių šunų paslaptis: viską lemia įdomi genetinė mutacija
Neretai neįtikėtinai raumeningas gyvūnas apšaukiamas steroidų auka – pavyzdžiui, vipetai, kuriems pasireiškia reta genetinė mutacija. Šuo gali būti maždaug dvigubai sunkesnis už įprastą statistinį vipetą - pavyzdžiui, sverti apie 27 kg. Jų plaučiai ir širdis normalaus dydžio, tad jie turėtų gyventi tiek, kiek ir normalūs vipetai. Šių mutavusių gyvūnų tėvai būna įprastos išvaizdos šunys. Dabartinėmis žiniomis, iš visų šunų tik vipetai ir turi šią mutaciją, iš kitų gyvūnų rūšių ją „pasigauti“ gali pelės, avys, galvijai ir žmonės.

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes

Novos istorija – iš prieglaudos į paskaitų suolus ir socialinių tinklų žvaigždes
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų aistra“ dalis. Projekto tikslas – dalintis istorijomis apie augintinius ir jų šeimininkus, kurie sąmoningai, įdomiai ir prasmingai leidžia laiką drauge. Kompanija „Purina“ tiki, kad keturkojai augintiniai kiekvieno žmogaus gyvenimui suteikia įkvepiančių emocijų, naujų patyrimų ir skatina atrasti naujų kasdienybės spalvų.

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti? (39)

Veterinarė atsakė į kačių šeimininkams svarbiausius klausimus: ką reikia žinoti?
Mūsų augintiniai negali patys pasiskųsti savo sveikata ir nueiti pas veterinarą, todėl turime prisiimti atsakomybę už jų gerą savijautą. Antradienį DELFI TV Gyvai konferencijoje viešėjo veterinarė ir veterinarijos klinikos vadovė Vaida Misiūnienė, kalbėjusi apie dažniausius kačių sveikatos sutrikimus ir jų sprendimo būdus.

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?

Ką būtina žinoti, kad šuo išvengtų traumų?
Nesvarbu, ar norime rimtai sportuoti, ar tik pasivaikščioti, dažną kartu lydi ir visada nuotykiams pasiruošę šunys. Tačiau dėl neatsargaus elgesio jie, kaip ir žmonės, gali susižaloti ir rudens dienas praleisti gydydamiesi traumas.

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas (358)

Valdininkės pasisakymas televizijos žiniose sukėlė tikrą audrą: pasiūlė pjaustyti balso stygas
TV3 žiniose pristatydama naujas Klaipėdos miesto triukšmo prevencijos taisykles, savivaldybės darbuotoja Nina Gendvilienė susilaukė gyvūnų teisių gynėjų pasipiktinimo. Ji siūlo, kad kaimynų ramybę drumsčiantis šunų lojimas turėtų būti sprendžiamas keliant gyvūnams skausmą – naudojant dresūrai skirtas specialias priemones ir pjaunant balso stygas.