Sunkų gyvenimo tarpsnį padėjo išgyventi aktyvi veikla su augintiniu

 (1)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – mūsų draugai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į savo augintinius pažvelgti kitomis akimis, kurti tiesioginį ryšį su keturkojais bičiuliais ir vertinti juos kaip ištikimus draugus, kurie myli savo šeimininkus besąlygiškai.
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Agility (šunų vikrumo sportas) kelią pradėjau prieš 11 metų su belgų aviganio griunendalio veislės kalyte Desta, bet jos jau tarp mūsų nebėra. Turiu pasilikusi jos sūnų Aksį, čia jau mano veisimo patinėlis, šiuo metu jam yra 7 metai. Dar turiu nykštukinį pinčerį – Bitę, jai 2 metai. O jauniausia mūsų kompanijoje – šešių mėnesių Desna. Jos laukiau 2,5 metų, atsivežiau iš Šveicarijos veislyno.“

Jolanta Janušauskienė vadinama viena iš šunų vikrumo sporto pradininkių Vilniuje. Jos ir bendraminčių iniciatyva buvo įkurtas klubas „Abu2“, kuris vienija įvairaus amžiaus šunų savininkus, norinčius kokybiškai leisti laiką su augintiniu bei užsiimti aktyvia veikla. Pašnekovė prasitaria, kad būtent pirmoji augintinė Desta ir agility padėjo susidoroti su emociškai sunkia savijauta.

„Mes ilgai planavome ir labai laukėmė savo pirmojo augintinio. 2006 metai buvo tokie, kai visas gyvenimas pasikeitė kardinaliai. Pirmiausia, mūsų šeimoje atsitiko nelaimė – mano mamą ištiko insultas, kuris ją visam laikui paguldė ant patalo. Tuo pačiu metu namuose atsirado Desta. Viskas atsitiko vienu metu. Desta buvo labai aktyvi, tad reikėjo ieškoti kažkokios veiklos, kuri padėtų jai išsikrauti. Pradėjau mokyti ją paklusnumo. Kiek vėliau mano veisėja surengė belgų aviganių griunendalių susitikimą, kuriame buvo dresuotoja, užsiimanti šunų vikrumo sportu. Mane tai labai sudomino. Taigi, kai Destai buvo 5- 6 mėnesiai, pas ją ir nužygiavau. Veikla su šunimi buvo būdas bent trumpam atitrūkti nuo nelaimės, problemų.“

Sunkų gyvenimo tarpsnį padėjo išgyventi aktyvi veikla su augintiniu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

Jolanta pasakoja, kad augintinis tapo savotiška terapijos forma. Su Desta dalyvaudama treniruotėse, moteris pamiršdavo sunkumus, jai pagerėdavo nuotaika, atsirasdavo ūpas. Šuo jai buvo daktaru, geriausiu draugu, kompanionu, su kuriuo nestigo veiklos. Tiesa, visos veiklos pradžioje pašnekovė nežinojo, kad jos augintinė tokia perspektyvi – Desta tapo parodų Inter čempionė, Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltijos, Rusijos, Baltarusijos, Makedonijos prizininkė, puikiai pasirodydavo paklusnumo ir šunų vikrumo varžybose.

„Pradžioje agility buvo visiškas hobis – puikus laiko praleidimas, kelionės su šunimi, pasimiršimas. Vilniuje lankytas klubas buvo uždarytas. Kartu su keliais entuziastais pradėjome treniruotis Kaune, bet visą tą laiką svajojome apie savo klubą kažkur šalia namų, šiek tiek už miesto. Mes su vyru turėjome sklypą – jis buvo apleistas, tikras pelkynas. Viską, ką dabar matote, sukūrėme patys, savo rankomis, su bendraminčių pagalba. Norėjome sukurti erdvę, kurioje būtų gera ir žmogui, ir šuniui. Net išsikasėme penkis tvenkinius. „ABU2“ klubas ir visa teritorija – mūsų vizija.“

Šunį paruošti iki varžyboms tinkamo lygio užtrunka apie 3- 4 metus. Kai pirmoji augintinė Desta jau buvo pasiruošusi aktyviai užsiimti vikrumo sportu, Jolanta pradėjo galvoti apie antrąjį augintinį. Moteris nusprendė pasilikti Destos šuniuką – Aksį. Su juo užsiėmė šunų vikrumo sportu, įgavo dar daugiau patirties. Trenerė netrukus pastebėjo, kad su stambesniu ir didesniu augintiniu sunkiau konkuruoti varžybose, bet tai nesutrukdė tobulietė ir siekti užsibrėžtų tikslų. Su Aksiu Jolanta aplankė nemažai atrptautinių renginių ir prestižinių šunų vikrumo varžybų.

Po kurio laiko Jolanta neteko savo pirmosios augintinės, kuri netikėtai ir staiga paliko šeimos namus. Moteris neslepia, kad netektis ją labai sukrėtė ir paveikė. Atsigavusi po nelaimės pašnekovė nusprendė įsigyti pinčerio veislės kalytę Bitę. Jolantai, kaip trenerei, buvo įdomu dirbti su kitos veislės šunimi, kuris skyrėsi tiek dydžiu, tiek charakteriu nuo Destos. Po kurio laiko, atgavusi jėgas, moteris nusprendė įsigyti dar vieną griunendalių veislės augintinį. Šį kartą savo šunį ji surado Šveicarijoje įsikūrusiame veislyne. Šuniuko teko laukti net dvejus su puse metų.

„Griunendalis yra kompanijos šuo, labai prisitaiko, jaučia šeimininką ir visą laiką bando jam įtikti, sporte tai yra labai svarbu. Jie yra jautrūs. Man tiesiog patinka tokie šunys ir yra priimtina su jais dirbti. Šeriasi du kartus per metus, kvapo jie neturi. Kai šeriasi, aš juos išmaudau, iššukuoju arba tiesiog nuvedu į kirpyklą ir tos problemos baigiasi. Jie labai aktyvūs lauke, darbe, o namuose jie ilsisi. Tiesiog ateina, atsigula ir miega. Dažnai juokauju, kad tų šunų namie mes kaip ir neturime. Vienintelis pinčeris namuose dirba, visada juda. Jis labai aktyvus ir visus nori sureguliuoti.“

„Purinos“ socialinio projekto tikslas – skatinti žmones atsakingai auginti šunis bei vertinti juos kaip visaverčius šeimos narius. Jolanta visada buvo veikli, darbšti ir aktyvi moteris. Net mamai ištikusi nelaimė nepakeitė pašnekovės noro gyventi greitu tempu.

„Kiekvienas vakaras yra užimtas, bet man labai padeda aplinkiniai. Kai aš išvažiuoju su šunimis, anyta padeda slaugyti mano mamą. Aktyvus gyvenimo būdas, šeimos vienybė, hobis, bendraminčiai padeda nepasiduoti ir tai sukuria labai daug energijos. Aišku, man pasisekė, kad turiu du nuostabius sūnus ir vyrą. Jie mane labai stipriai palaiko ir padeda. Mano vyras taip pat labai mėgsta gyvūnus, gamtą.“

Jolanta pasakoja, kad prieš daugiau nei dešimtmetį informacijos apie šunų vikrumo sportą praktiškai nebuvo. Daugelis trenerių mokėsi savarankiškai, kartais pasikviesdavo trenerių iš užsienio. Užtat dabar informacija pasiekiama lengvai ir greitai, daugelis pradedančiųjų šunis gali dresuoti savarankiškai.

Sunkų gyvenimo tarpsnį padėjo išgyventi aktyvi veikla su augintiniu
© Viliaus Kavaliausko nuotr.

„Kai pradėjome treniruotis Kaune, profesionalių trenerių neturėjome, tad privalėjome patys įdėti labai daug pastangų, kad viską išmoktume. Buvom susiradę tokią trenerę iš Lenkijos, kurią kartą ar du per metus pasikviesdavome atvykti į Lietuvą. Gražūs santykiai tęsiasi jau septynerius metus, kiekvieną vasarą ji atvyksta į mūsų organizuojamą šunų vikrumo sporto stovyklą. Papildomai patys pradėjome organizuoti seminarus ir aktyviai juose dalyvauti. Agility mokėmės iš geriausių Suomijos, Rusijos, Vokietijos, Čekijos, Švedijos, Lenkijos ir Šveicarijos trenerių. Prieš pokalbį pažiūrėjau, kad per šį laiką dalyvavau 47 seminaruose, kurie tiesiogiai susiję su šunimis.“

Šunų vikrumo trenerė džiaugiasi, kad šis sportas užsienio šalyse tampa ne tik pomėgiu, bet ir visaverte sporto šaka, kurią, pavyzdžiui, Suomijoje finansuoja valstybė. Prakalbus apie Lietuvą ir klubo ateities planus Jolanta neslepia, jog viena didžiausių svajonių, kad agility užsiimtų vaikai, nes tai gali tapti puikiu laisvalaikio praleidimo, atsipalaidavimo būdu, kuriam reikalingas tiek fizinis pasiruošimas, tiek protinė veikla. Taip pat šis sportas gerina šeimininko ryšį su augintiniu.

„Pati esu baigusi Lietuvos edukologijos universitetą. Man labai patinka dirbti su vaikais, tad norėtumėme, kad daugiau jų užsiimtų agility. Didžiausia problema yra ta, kad tėvai labai užsiėmę, o vaikus reikia atvežti į treniruotes, kurios vyksta už miesto. Daugelis pasaulio šalių siunčia vaikų ir jaunimo grupes į jaunimo pasaulio čempionatus, tikiuosi, kad ateis laikas, kai ir Lietuvos jaunimo komanda juose dalyvaus.“

Užsakymo nr.: PT_74929140

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (48)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!