Stafordšyro terjerės šeimininkė - atvirai apie šunų kovas

 (20)
Netoli Druskininkų įsikūrę Gintarė Matevičiūtė ir Tadas Lučkaitis galėtų ištisas valandas pasakoti įspūdingas istorijas apie šunų jėgos sportą, gyvenimą užmiestyje ir dvi žavias augintines – beveik devynerių mišrūnę Norą Budulį bei dvejų amerikiečių Stafordšyro terjerę Moonlight Budulis S Almaznogo Ostrova, namuose vadinama sutrumpintai Moony.
Gintarė su draugu Tadu ir augintinėmis
© A. Ridikaitės nuotr.

Gintarė dar paauglystėje žinojo, kad būdama suaugusi ir turėdama savo namus būtinai augins bent vieną šios veislės šunį, bet Stafordšyro terjero mišrūnė Nora moters gyvenime atsirado kur kas anksčiau.

„Buvau užsibrėžusi tikslą, kad baigusi mokslus turėsiu savo būstą ir auginsiu tokį veislinį šunį, bet dar studijuodama pamačiau „Grindos“ skelbimą su Nora Buduliu. Supratau, kad turiu kažką daryti. Iš pradžių nutariau nuvažiuoti apžiūrėti jos, kad žinočiau, kokia reali situacija. Planas buvo toks – socializuoti ir reabilituoti šunį paėmus iš sanitarinės tarnybos ir tada jam ieškoti naujų šeimininkų, nes tuo metu negalėjau pati auginti“, – pasakojo pašnekovė.

Atvykusi aplankyti Noros moteris buvo iškart perspėta, kad tą dieną „Grindoje“ jau buvo apsilankę du vaikinai, kurie norėjo šunį pasiimti, bet juos pamačiusi Nora sureagavo piktai – ėmė urgzti, šiepti dantis. Tarnybos darbuotojai pasakoja, kad prieš šį jaunuolių apsilankymą šuo buvo draugiškas ir meilus visiems ją prižiūrėjusiems žmonėms.

„Kai atvykau aš ir man atvedė ją, Nora elgėsi visai kitaip – vizgino uodegą, džiaugėsi, krito man po kojomis. Išsivedžiau ją už pavadėlio į lauką, norėjau įsitikinti, kad ji ramiai reaguos į kitus šunis ir žmones. Netrukus supratau, kad Nora puikiai elgiasi su aplinkiniais, yra rami, draugiška, tad nedvejodama ją pasiėmiau. Praktiškai iškart supratau, kad nebeatiduosiu jos niekam, tad teks tokiai naujienai paruošti kambario draugą ir jo katiną“, – įspūdžiais dalijosi Gintarė.

Moteris, augindama Norą Budulį, vis prisimindavo savo planą – turėti grynaveislį amerikiečių Stafordšyro terjerą. Antrą šunį Gintarė rinkosi ilgai ir atsakingai, tiksliai žinodama, kokio augintinio ieško.

„Aš žinojau, ko noriu, dėl to ilgai rinkausi veislyną ir šuns tėvus. Buvau išsikėlusi kriterijus ne tik būsimam šuniukui, bet ir jo veisėjui. Labai daug dėmesio skyriau šuniuko sveikatai, temperamentui ir darbinėms savybėms. Taip pat pradžioje labai norėjau pilkos patelės, tačiau neilgai trukus supratau, kad spalva visiškai nėra svarbi ir negali būti esminis faktorius renkantis šuniuką. Vados sulaukiau po 2,5 metų. Kaip tyčia vadoje buvo tik viena kalytė. Net spalva jos buvo tokia, kokios kadaise norėjome, nors abu tėvai buvo kitų spalvų šunys. Man tai buvo tarsi dar vienas patvirtinimas, kad tikrai sulaukiau savo šuns“, – aiškino pašnekovė.

Abiejų augintinių vardai sudaryti su žodžiu „budulis“. Daugelis aplinkinių nustemba, kodėl būtent toks žodis yra tapęs šių patelių savotiška pavarde. Gintarė pasakoja, kad šis žodis turi draugišką potekstę ir šiandien yra neatsiejamas nuo jos šunų bei veiklos, kuria kartu su augintinėmis užsiima.

„Pravardę Budulis Norai „prikabino“ mano pusbrolis. Jį įkvėpė personažas Budulis, kuris lyg ir atrodo negatyviai, baugiai, bet iš teisų yra juokingas ir geras. Visuomenės požiūris į Noros išvaizdą taip pat buvo suformuotas negatyvus, bet pasižiūrėjęs į ją ir pabendravęs pamatai, kad ji neturi absoliučiai nieko blogo. Taip pat „budulis“ turi sąskambį su žodžiu „buddy“ (angl. bičiulis). O gimus Moony paprašiau veisėjos, kad prie oficialaus vardo taip pat pridėtų prierašą „budulis“.

Kai Gintarės gyvenime atsirado Nora Budulis, netrukus ji nusprendė, kad su savo augintine norėtų ir galėtų užsiimti šunų jėgos sportu. Tuo metu šis sportas Lietuvoje buvo tik pradėjęs pirmuosius savo veiklos žingsnius. Pirmosiose varžybose dalyvavo daugiau šio sporto mėgėjų ir entuziastų, nei profesionalų.

„Pati pabandžiusi užsiimti sportu su Nora, pamačiau, kad jai puikiai sekasi, ji noriai imasi tokios veiklos, greitai mokosi komandų. Tuomet pradėjome rimčiau sportuoti, įsigijome reikalingą inventorių. Pirmoji užduotis buvo svorio tempimas, kuri ilgainiui tapo ir pagrindine. Nora buvo pirmasis Lietuvoje šuo, tempiantis svorį „pro“ stiliumi: kai šeimininkas rankose negali turėti jokių paskatinimų šuniui – nei skanėstų, nei žaislų, šuo svorį tempia tiesiog pagal komandą dėl to, kad jam patinka tai daryti“, – teigė moteris.

Šiuo metu šunų jėgos sportas Lietuvoje kur kas populiaresnis. „Lietuvoje vykstančiose varžybose šiuo metu dalyvauja daugiau nei 60 šunų, šunys įvairiose rungtyse startuoja daugiau kaip 160 kartų. Labai džiugu, kad vis daugiau keturkojų pasirodo ir ant tempimo tako. Pastarosiose varžybose jų buvo net 42. Užsienio varžybose konkurencija dar didesnė, vien tempimo rungtyje dalyvauja per 90 keturkojų dalyvių. Neapsakomai smagu, kad net esant tokiai didelei konkurencijai Lietuvos komanda visada pasirodo puikiai, beveik visada „susišluojame“ pagrindines prizines vietas.“ Gintarė pasakoja, kad Lietuvoje organizuojamos varžybos yra pasiekusios aukštą, profesionalų lygmenį. Jose dalyvauja stiprūs, puikiai parengti įvairių veislių šunys.

„Kai manęs kas nors prašo parekomenduoti šunį, aš už šią veislę geresnės nežinau – šis šuo nedidelio ūgio, trumpo plauko, bet kartu sudaro didelio šuns įspūdį. Jis dresuojamas lengvai, draugiškas žmonėms, myli vaikus, dažnai net vadinami šunimi aukle. Kai kurie klaidingai galvoja ir sako, kad šie šunys nejaučia skausmo, bet iš tikrųjų jų skausmo riba yra aukščiau, tad jie jam yra pakantesni“, – pridūrė Gintarė.

Iš tiesų Noros ir Mooney meilumu, draugiškumu, pomėgiu glaustytis, nešti ir rodyti savo žaislus, smagiai kibinti, kad su jomis svečias pažaistų, netrunka įsitikinti visi, kurie svečiuojasi Gintarės ir Tado namuose. Pora pasakoja, kad, nepaisant draugiško šunų charakterio, vis dar juntamas kritiškas aplinkinių žmonių požiūris.

Gintarė pastebi, kad gyvendama Vilniuje nepalyginamai dažniau susidurdavo su žmonėmis, kurie kritiškai ar neigiamai vertina jos augintinius. O Druskininkuose ji sutiko daug daugiau draugiškai nusiteikusių praeivių ir bendraminčių. Teigiama bendruomenės reakcija tapo viena iš priežasčių surengti šunų jėgos varžybas. Šioms jau kasmetinėms varžyboms įvykti padeda visa bendruomenė, vietinė žiniasklaida, savivaldybė, smulkieji Druskininkų verslininkai.

„Druskininkuose buvau maloniai nustebusi, nes to neigiamo požiūrio čia gerokai mažau. Druskininkuose pradėjome organizuoti varžybas, sulaukėme daug pozityvių reakcijų. Varžybas stengiamės pateikti visuomenei tinkama forma. Jas rengiame per tarptautinę gyvūnų dieną su šou programa. Smagu, kai žmonės stebisi, kad šunys gali aukštai lipti, kai mato tempimo rungtį. Kai išgirstu nuoširdžias žmonių emocijas, žinau, kad einame teisinga linkme.“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (7)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (36)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (162)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (126)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.