Sportinius šunis auginantis vyras: anksčiau bėgiojant su šunimi žmonės badydavo pirštais

 (3)
Prieš trejus metus Paulius Stravinskas Italijoje vykusiame Tarptautinės šunų kinkinių sporto federacijos Pasaulio „Dryland“ čempionate, vieno šuns ir paspirtuko rungtyje, kartu su savo augintiniu Aiko iškovojo sidabro medalį.
Paulius ir jo augintiniai
© T. Lukšio nuotr.

Šis laimėjimas pašnekovui tapo dar didesne motyvacija tęsti sportą kartu su augintiniu bei įsigyti dar vieną keturkojį komandos narį – greisterį Jagger. Būtent su šiuo augintiniu Paulius kitais metais planuoja dalyvauti Lenkijoje vykstančiame Pasaulio šunų kinkinių čempionate ir pakartoti pirmojo čempionato sėkmę. Prieš daugiau nei aštuonerius metus Paulius nebūtų nuspėjęs, kiek daug teigiamų pokyčių į gyvenimą gali atnešti šuo.

„Tik įsigijęs šunį pradėjau aktyviai sportuoti, nors fizinės veiklos poreikis nebuvo svarbi priežastis perkant šunį. Aiką įsigijau dėl to, kad, kaip ir daugeliui, patiko haskių išvaizda ir akys. Greitai įsitikinau, kad šuns charakteris vis dėlto svarbiau nei akių spalva ar fizinis grožis. Aiko net akys ne žydros, o rudos.“

Paulius, persikėlęs iš Druskininkų į Vilnių, netrukus susidūrė su problema – Aiko pradėjo niokoti būstą ir daiktus. Vyras pasakoja, kad tokiais atvejais geriausias sprendimas – padėti šuniui visą turimą energiją išeikvoti lauke, tad pradėjęs mėgėjiškai kartu su augintiniu bėgioti netrukus įsigijo specialių šiai veiklai skirtų priemonių ir pradėjo tuo užsiimti profesionaliai.

„Prieš 8 metus, išėjus pabėgioti su šunimi, žmonės badydavo pirštais ir klausdavo, kas čia vyksta, ką aš darau. Tuo metu gyvenau gyvenamųjų namų rajone, tad daug kas matydavo mus, sportuojančius. Dabar bėgiodamas palei Nerį matau ir kitus, sportuojančius su šunimi, ir suprantu, kad tokių žmonių yra nepalyginamai daugiau. Iš pradžių sportininkų ratas buvo mažesnis, visi vieni kitus pažinodavo, o dabar, gal ne drastiškais tempais, ši veikla Lietuvoje populiarėja.“

Sportuojančiam šuniui reikia pakinktų, amortizuojančio troso ir specialaus diržo, uždedamo šuniui, kad jis galėtų tempti. Šio tipo profesionali įranga nėra pigi, bet nemaža dalis pradedančių mėgėjų sportinę įrangą susimeistrauja patys ir tik vėliau įsigyja specialią atributiką.

„Jeigu nori pasiekti rezultatą, turi kryptingai jam ruoštis. Šis sezonas man buvo toks nevykęs, nes daug keliavau ir dirbau, tad treniruočių buvo mažai ir jos buvo be jokios struktūros. Esant normalioms aplinkybėms, kai pasiruošimas vyksta kryptingai, stengiuosi treniruotis kokius 4 kartus per savaitę po porą valandų.“

Pauliui labiausiai patinka bėgimo ir važiavimo specialiu paspirtuku rungtys. Dažniausiai vyras su augintiniu renkasi sprinto rungtis, kuriose vyrauja 3–7 kilometrų trasos. Varžybose būna ilgesnių trasų, kurios gali siekti 20 ar net 100 kilometrų. Intensyviai sportuodamas Paulius suprato, kad jam ir Aiko į kompaniją reikėtų priimti dar vieną sportišką šunį.

„Kurį laiką skolindavausi antrą haskį ir paspirtuku važinėdavau su dviem šunimis. Tuo metu norėjau pirkti antrą šunį, bet gyvenau su tėvais, o jie tam prieštaravo. Šiek tiek vėliau įstojau į sportinių šunų klubą, kur gavau galimybę pabandyti pasportuoti su tokiais šunimis kaip Jagger, taigi pamačiau, kokių pranašumą jie turi – greitesni, stipresni, charakteris jų daug lengvesnis. Todėl pavienėms disciplinoms – bėgimui, važiavimui paspirtuku ar dviračiu tokie šunys yra geresnis pasirinkimas. Vis dėlto manau, kad haskiai smagiau jaučiasi, kai bėga kinkinyje, o ne po vieną.“

Greisteris Jagger yra specialiai sportui išveistas mišrūnas, kuris pasižymi specifine sportui reikalinga charakteristika – turi kitokią bėgimo techniką, krūviui pritaikytą raumenyną, lankstų charakterį. Šunų sporto varžybos yra skirstomos į dvi klases – atvira ir šiaurinių šunų. Atviroje klasėje dalyvauja veisliniai ir mišrūnai, o šiaurinių šunų klasėje: haskiai, malamutai ir kiti sniego šunys.

„Jagger yra vokiečių trumpaplaukio pointerio, anglų pointerio ir greihaundo mišrūnas. Tokias mišrūnų veisles pradėjo kurti pakankamai žymi norvegė sportininkė, kuri ir yra tokių mišrūnų šiame sporte pradininkė. Ji pagalvojo, kas išeitų sukergus vokiečių pointerį su greihaundu. Vokiečių pointeriai šiaip yra labai greiti, protingi, ištvermingi, o greihaundas turi specifinį judesį, visai kitaip juda. Jei lygintume šį mišrūną su grynaveisliais, jie pranašumą tikrai turi – pasiekia didesnį greitį, turi minkštesnį charakterį, nors, žinoma, viskas dar priklauso ir nuo auklėjimo.“

Paulius pasakoja, kad sportuojantys šunys yra laimingi, kai gali atlikti darbą ar veiklą, kuriai buvo sukurti. Aktyvus laisvalaikis su augintiniu taip pat stiprina jo ir šeimininko santykį, padeda geriau pažinti gyvūną, suprasti jo poreikius bei psichologiją.

„Prieš įsigyjant sportinį šunį, rekomenduočiau iš pradžių vieniems pradėti bėgioti, sportuoti, aktyviai leisti laiką ir pažiūrėti, ar žmogus pajėgs tuo užsiimti visą laiką. Kad nebūtų taip, jog šuo vėliau jausis kaip įkalintas, nes mintis sportuoti šeimininkui buvo tik trumpalaikis įgeidis. Pavyzdžiui, Lietuvoje dauguma haskių yra nesportuojantys, jie nėra naudojami pagal tikrąją savo paskirtį. Iš kitos pusės mes juokaujame, kad gal ir gerai, nes kuo daugiau šuniui duodi fizinio krūvio, tuo daugiau jam jo reikia ateityje, jo poreikis auga. Taip pat reikia apsvarstyti, ar esi pasiruošęs keisti savo gyvenimą. Nesvarbu, kokią veislę įsigysi, tavo gyvenimas tikrai pasikeis. Turiu daug draugų, kurie neturi augintinių, jie labai daug keliauja. Su šunimi, aišku, irgi gali tai daryti, bet šiek tiek sunkiau. Mes keliaujame kaip taboras susikrovę šunis ir visus daiktus. Reikia prisiminti, kad šuo – kaip mažas vaikas, tik jis nešneka ir nepasakys, ko nori.“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai (1)

Specialistai paaiškina: kodėl šunims taip svarbu žaidimai
Šunų šeimininkai kartais diskutuoja: kas šuniui geriausia? Pasivaikščiojimai gamtoje? Komandų mokymasis dresūros aikštelėje? Ramus poilsis greta šeimininko? Visi išvardyti dalykai geri, bet, kaip teigia statistika, šunims geriausias laikas – žaidimai su savo žmogumi ir gentainiais, rašoma Lietuvos kinologų draugijos pranešime spaudai.

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose (8)

Mylimiausius savo augintinius moteris rado netikėčiausiose vietose
Kur susipažinote su savo geriausiais draugais? Joana Norvilaitė-Vaitkienė savo geriausius draugus sutiko gan neįprastose vietose: po balkonu, lysvėje ir prieglaudoje. Moteris pasakoja, kaip pasikeitė jos gyvenimas nuo tada, kai ji ištiesė pagalbos ranką nelaimėje atsidūrusiems kačiukams.

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti? (13)

Didžiausi mitai apie šunis: ką reikia apie tai žinoti?
„Šuniui reikia parodyti, kas namie šeimininkas“. „Šuo turi klausyti, nes aš taip pasakiau“. „Šuo veržiasi pro duris pirmas, nes nori dominuoti“...

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui (2)

Prieglaudos įspėjimas: gaivus pavasario oras gali būti lemtingas jūsų augintiniui
„SOS gyvūnų“ prieglauda perspėja naminių gyvūnų augintojus: pavasarį jiems daug didesnis pavojus pabėgti ar iškristi per langus. Pastarosiomis savaitėmis labai padaugėjo skelbimų apie dingusius gyvūnus: šunys pabėga išsigandę perkūnijos, katės – vedžiojamos su pavadėliais, net papūgos išskrenda per atvirus langus. Augintinių šeimininkai tikisi, kad pavyks rasti savo numylėtinius, ieško jų, kabina skelbimus, tačiau tai, deja, ne visada padeda. Didelė dalis naminių gyvūnų niekada nebegrįžta.

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą

Augintinio kelionė automobiliu: kaip užtikrinti jo saugumą
Net šešis taksų veislės šunis auginanti Skaiva Jasevičiūtė-Kraujalė teigia, kad išvykos į gamtą su augintiniais yra vienas didžiausių malonumų. Kad visi kartu sklandžiai pasiektų kelionės tikslą, šeimininkė tinkamai pasirūpina viso ekipažo saugumu, rašoma pranešime spaudai.

Ką daryti, kai šuo puola? (163)

Ką daryti, kai šuo puola?
Tikriausiai ne vieną kartą esate girdėję pasakymą, kuris apibūdina agresyvius šunis: jei šuo kartą paragavo žmogaus kraujo – jo norės dar. Kinologas Artūras Zaleckas teigia, kad šis pasakytas tėra mitas, tačiau kiekvienas šunų augintojas turėtų gerai mokėti žaisti šachmatais. Anot jo, svarbu visada turėti kelis ėjimus į priekį, kad nutikus nelaimei, šuns šeimininkas nepasimestų. Taip pat specialistas pataria, ką daryti, jei prie jūsų artinasi agresyviai nusiteikęs šuo.

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą? (3)

Ką reikia žinoti apie šunų dresūrą?
Praėjusį kovą Kauno savivaldybėje vyko neįprasti mokymai – pirmą kartą šunų mylėtojams suorganizuotas nemokamų paskaitų ciklas „Atsakingo šeimininko akademija“. Kuruoti šį Lietuvos kinologų draugijos projektą Kaune ėmėsi „Nasrai“, vienas seniausių Šunų dresūros ir sporto centrų, rašoma pranešime spaudai.

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo? (22)

DELFI eksperimentas: kaip kavinėse elgiasi didelis dresuotas šuo?
Nors įstatymo, kuris draustų su gyvūnais eiti į kavines nėra, ne visos maitinimo įstaigos lankytojų su keturkojais laukia išskėstomis rankomis. DELFI atliko eksperimentą ir parodė, kaip kavinėse elgiasi didelis ir socializuotas šuo.

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus (115)

Nukankinto šuns istorija sujudino ledus: prabilo apie pokyčius, kurie palies visus šeimininkus
Sekmadienio vakarą rasto nukankinto ir nušauto šuns istorija sulaukė itin didelės visuomenės reakcijos: socialiniame tinkle šia Kristinos Mickevičiūtės istorija pasidalino beveik 5 tūkstančiai žmonių. DELFI domisi, ką politikai ir atsakingos institucijos ruošiasi daryti, kad panašių situacijų pavyktų išvengti.

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai (57)

Nesuvokiamas žiaurumas: taip baisiai nukankinto šuns dar nėra radę net visko matę gelbėtojai
Dėl Salininkuose, Vilniuje, rasto radinio pakraupo net visko matę gyvūnų gelbėtojai – prie traukinių bėgių buvo rasas, kaip manoma, nukankintas, o vėliau nušautas šuo.

Kada pradėti dresuoti savo šunį? (2)

Kada pradėti dresuoti savo šunį?
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Tad pakalbėkime apie tai, kada pradėti mažą šuniuką mokyti ir, svarbiausia, ko ir kaip jį mokyti.

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu (9)

Artėja Šuns diena: vardija pasiūlymus, ką veikti kartu su augintiniu
Pavasaris šunų mylėtojams reiškia ilgesnius pasivaikščiojimus ir pramogas gamtoje. Pavasaris jiems taip pat reiškia bendrą didelę šventę – Šuns dieną, rašoma pranešime spaudai.

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę (10)

Istorija, primenanti pasaką: vidury miško Renata atrado ištikimą draugę
Svajodami apie naują šeimos narį turbūt mažiausiai tikėtumėtės, kad vieną dieną tiesiog sutiksite jį miško viduryje. Kaip tik taip ir nutiko Renatai Zubavičienei, kuri, priglaudusi pražūčiai paliktą gyvūną, su juo atrado didelę laimę.

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų (340)

Kūdikį sudraskiusio Ramzio istorija griebia už širdies: pasveikęs šuo niekaip neranda šeimininkų
Mirtinai kūdikį Šilutėje sudraskęs dobermanas Ramzis prieš metus buvo susilaukęs daugybės dėmesio ir ne vienas žmogus tikino, kad jį mielai priimtų į savo šeimą. Tačiau praėjus daugiau nei metams po skaudžios nelaimės, Ramzis dar vis gyvena gyvūnų globos namuose „Nuaras“, o visi norintys priglausti dobermaną – dingo.

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas (8)

Paaiškino, ką daryti, kad šuo būtų laimingas
Artėja balandžio 24-oji, visuotinė Šuns diena. Šių metų šventės tema – „Šuo ir aš: mokau ir mokausi“. Pirma į galvą šaunanti mintis yra komandos, dresūros aikštelė, šeimininko ir šuns kantrybės bandymai. Ar gali būti, kad tai ir yra šuns laimė? Pasirodo, taip. „Išauklėtas šuo yra laimingas šuo“, – pranešime spaudai cituojama šunų elgsenos specialistė vilnietė Karina Granat.