Sportinius šunis auginantis vyras: anksčiau bėgiojant su šunimi žmonės badydavo pirštais

 (3)
Prieš trejus metus Paulius Stravinskas Italijoje vykusiame Tarptautinės šunų kinkinių sporto federacijos Pasaulio „Dryland“ čempionate, vieno šuns ir paspirtuko rungtyje, kartu su savo augintiniu Aiko iškovojo sidabro medalį.
Paulius ir jo augintiniai
© T. Lukšio nuotr.

Šis laimėjimas pašnekovui tapo dar didesne motyvacija tęsti sportą kartu su augintiniu bei įsigyti dar vieną keturkojį komandos narį – greisterį Jagger. Būtent su šiuo augintiniu Paulius kitais metais planuoja dalyvauti Lenkijoje vykstančiame Pasaulio šunų kinkinių čempionate ir pakartoti pirmojo čempionato sėkmę. Prieš daugiau nei aštuonerius metus Paulius nebūtų nuspėjęs, kiek daug teigiamų pokyčių į gyvenimą gali atnešti šuo.

„Tik įsigijęs šunį pradėjau aktyviai sportuoti, nors fizinės veiklos poreikis nebuvo svarbi priežastis perkant šunį. Aiką įsigijau dėl to, kad, kaip ir daugeliui, patiko haskių išvaizda ir akys. Greitai įsitikinau, kad šuns charakteris vis dėlto svarbiau nei akių spalva ar fizinis grožis. Aiko net akys ne žydros, o rudos.“

Paulius, persikėlęs iš Druskininkų į Vilnių, netrukus susidūrė su problema – Aiko pradėjo niokoti būstą ir daiktus. Vyras pasakoja, kad tokiais atvejais geriausias sprendimas – padėti šuniui visą turimą energiją išeikvoti lauke, tad pradėjęs mėgėjiškai kartu su augintiniu bėgioti netrukus įsigijo specialių šiai veiklai skirtų priemonių ir pradėjo tuo užsiimti profesionaliai.

„Prieš 8 metus, išėjus pabėgioti su šunimi, žmonės badydavo pirštais ir klausdavo, kas čia vyksta, ką aš darau. Tuo metu gyvenau gyvenamųjų namų rajone, tad daug kas matydavo mus, sportuojančius. Dabar bėgiodamas palei Nerį matau ir kitus, sportuojančius su šunimi, ir suprantu, kad tokių žmonių yra nepalyginamai daugiau. Iš pradžių sportininkų ratas buvo mažesnis, visi vieni kitus pažinodavo, o dabar, gal ne drastiškais tempais, ši veikla Lietuvoje populiarėja.“

Sportuojančiam šuniui reikia pakinktų, amortizuojančio troso ir specialaus diržo, uždedamo šuniui, kad jis galėtų tempti. Šio tipo profesionali įranga nėra pigi, bet nemaža dalis pradedančių mėgėjų sportinę įrangą susimeistrauja patys ir tik vėliau įsigyja specialią atributiką.

„Jeigu nori pasiekti rezultatą, turi kryptingai jam ruoštis. Šis sezonas man buvo toks nevykęs, nes daug keliavau ir dirbau, tad treniruočių buvo mažai ir jos buvo be jokios struktūros. Esant normalioms aplinkybėms, kai pasiruošimas vyksta kryptingai, stengiuosi treniruotis kokius 4 kartus per savaitę po porą valandų.“

Pauliui labiausiai patinka bėgimo ir važiavimo specialiu paspirtuku rungtys. Dažniausiai vyras su augintiniu renkasi sprinto rungtis, kuriose vyrauja 3–7 kilometrų trasos. Varžybose būna ilgesnių trasų, kurios gali siekti 20 ar net 100 kilometrų. Intensyviai sportuodamas Paulius suprato, kad jam ir Aiko į kompaniją reikėtų priimti dar vieną sportišką šunį.

„Kurį laiką skolindavausi antrą haskį ir paspirtuku važinėdavau su dviem šunimis. Tuo metu norėjau pirkti antrą šunį, bet gyvenau su tėvais, o jie tam prieštaravo. Šiek tiek vėliau įstojau į sportinių šunų klubą, kur gavau galimybę pabandyti pasportuoti su tokiais šunimis kaip Jagger, taigi pamačiau, kokių pranašumą jie turi – greitesni, stipresni, charakteris jų daug lengvesnis. Todėl pavienėms disciplinoms – bėgimui, važiavimui paspirtuku ar dviračiu tokie šunys yra geresnis pasirinkimas. Vis dėlto manau, kad haskiai smagiau jaučiasi, kai bėga kinkinyje, o ne po vieną.“

Greisteris Jagger yra specialiai sportui išveistas mišrūnas, kuris pasižymi specifine sportui reikalinga charakteristika – turi kitokią bėgimo techniką, krūviui pritaikytą raumenyną, lankstų charakterį. Šunų sporto varžybos yra skirstomos į dvi klases – atvira ir šiaurinių šunų. Atviroje klasėje dalyvauja veisliniai ir mišrūnai, o šiaurinių šunų klasėje: haskiai, malamutai ir kiti sniego šunys.

„Jagger yra vokiečių trumpaplaukio pointerio, anglų pointerio ir greihaundo mišrūnas. Tokias mišrūnų veisles pradėjo kurti pakankamai žymi norvegė sportininkė, kuri ir yra tokių mišrūnų šiame sporte pradininkė. Ji pagalvojo, kas išeitų sukergus vokiečių pointerį su greihaundu. Vokiečių pointeriai šiaip yra labai greiti, protingi, ištvermingi, o greihaundas turi specifinį judesį, visai kitaip juda. Jei lygintume šį mišrūną su grynaveisliais, jie pranašumą tikrai turi – pasiekia didesnį greitį, turi minkštesnį charakterį, nors, žinoma, viskas dar priklauso ir nuo auklėjimo.“

Paulius pasakoja, kad sportuojantys šunys yra laimingi, kai gali atlikti darbą ar veiklą, kuriai buvo sukurti. Aktyvus laisvalaikis su augintiniu taip pat stiprina jo ir šeimininko santykį, padeda geriau pažinti gyvūną, suprasti jo poreikius bei psichologiją.

„Prieš įsigyjant sportinį šunį, rekomenduočiau iš pradžių vieniems pradėti bėgioti, sportuoti, aktyviai leisti laiką ir pažiūrėti, ar žmogus pajėgs tuo užsiimti visą laiką. Kad nebūtų taip, jog šuo vėliau jausis kaip įkalintas, nes mintis sportuoti šeimininkui buvo tik trumpalaikis įgeidis. Pavyzdžiui, Lietuvoje dauguma haskių yra nesportuojantys, jie nėra naudojami pagal tikrąją savo paskirtį. Iš kitos pusės mes juokaujame, kad gal ir gerai, nes kuo daugiau šuniui duodi fizinio krūvio, tuo daugiau jam jo reikia ateityje, jo poreikis auga. Taip pat reikia apsvarstyti, ar esi pasiruošęs keisti savo gyvenimą. Nesvarbu, kokią veislę įsigysi, tavo gyvenimas tikrai pasikeis. Turiu daug draugų, kurie neturi augintinių, jie labai daug keliauja. Su šunimi, aišku, irgi gali tai daryti, bet šiek tiek sunkiau. Mes keliaujame kaip taboras susikrovę šunis ir visus daiktus. Reikia prisiminti, kad šuo – kaip mažas vaikas, tik jis nešneka ir nepasakys, ko nori.“

Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Gyvūnai – šeimos nariai“ dalis. Projekto tikslas – paskatinti žmones į gyvūnus pažvelgti šiek tiek kitomis akimis ir prisiminti, kad su augintiniais turėtume elgtis taip pat atsakingai, rūpestingai ir atidžiai kaip ir su šeimos nariais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (272)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos (13)

Kaune dingo šeškas: susirūpinę šeimininkai prašo pagalbos
Antradienį popiet letena.lt pasiekė skaitytojų prašymas padėti surasti pasimetusį augintinį.

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus (25)

Su svarmeniu skandintas šuo – ne vienas: moteris įtaria, kad jos augintiniui nutiko kažkas panašaus
Į DELFI redakciją kreipėsi kaunietė Audra, kurią sukrėtė neseniai šalies žiniasklaidą apskriejusi Torio istorija – šunelio, kartu su svarmeniu išplaukusio iš upės, kurioje buvo skandinamas. Moteris ragina istorijos nepamiršti, o iš jos pasimokyti ir saugoti savo augintinius. Panašioje situacijoje teko atsidurti ir jai pačiai, o tokio skausmo ji niekam nelinkėtų.

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą (19)

Panevėžyje miške rastas veislinis šuo į prieglaudą pristatytas jau antrą kartą
Šiandien Paaiškėjo naujų faktų apie šeštadienį Panevėžyje išgelbėtą Berno zenenhundų veislės šunį. Kalytė jau nebe pirmą kartą papuola į Panevėžio gyvūnų globos draugijos prieglaudą Kaimiškyje.

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio (60)

Pasibaisėtinas konduktoriaus elgesys: jauną haskį išmetė iš traukinio
Prieš kelias valandas socialinius tinklus apskriejo žinia, kad Lentvaryje „Lietuvos geležinkelių“ darbuotojas iš traukinio išvarė šuniuką ir jį paliko vieną šalia judrių traukinio bėgių. DELFI pasidomėjo apie šį įvykį – kas iš tiesų nutiko ir ar šuo grįžo pas šeimininkus.

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras (2)

Savaitgalį sostinėje – neeilinės pramogos: vyks šunų šuolių į vandenį turnyras
Jau šį savaitgalį sostinėje miestiečius ir miesto svečius nustebins neeilinis renginys, skirtas šunims bei jų augintojams. Pirmą kartą Lietuvoje vyks pasaulyje itin populiarios varžybos keturkojams – šunų šuolių į vandenį turnyras „Šlapia Uodega”.

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas (1)

Kuršių mariose išgelbėtas nusilpęs stirniukas
Pareigūnai gavo pranešimą, kad Kuršių mariose tarp Smiltynės, Jachtklubo ir Naujosios perkėlos, palei krantą plaukia stirna, bando išlipti, rašoma pranešime spaudai.

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų (135)

Prabilo skandinto šunelio šeimininkas: papasakojo, kaip viskas buvo iš tiesų
Kalbos apie šunelį Torį, kurį mėginta nuskandinti upėje su 6 kilogramų svarmeniu, netyla – žmogaus žiaurumo sukrėsta visuomenė laukia teisingumo įvykdymo. Tiesa, dalis drįsta spėti, kad augintiniu galėjo bandyti atsikratyti ir pats šeimininkas Saulius. DELFI pavyko su juo susisiekti ir išgirsti, ką šiuo metu jam tenka išgyventi bei kas vyko tą lemtingą rytą.

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai (29)

Socialiniuose tinkluose plinta kraupūs vaizdai: laukuose – du sužaloti stirniukai
Prasidėjusi šienapjūtė Lietuvoje pareikalavo pirmųjų aukų. Socialiniuose tinkluose plinta baisios nuotraukos, kuriose užfiksuoti šienaujant lauką sužaloti mažyčiai stirniukai.

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių (103)

Su svarmeniu ant kaklo skandintas šuo atsidūrė naujose rankose: paaiškėjo svarbių aplinkybių
Prienų rajone skandinto šunelio Torio istorijoje ieškoma teisybės – policijos pareigūnai jau pradėjo tyrimą. Istorijai pamažu artėjant prie atomazgos laikinai gyvūną globojanti „Vyšnių sodo“ vadovė Monika Mužaitė pastebi didelę visuomenės ydą – daugybė žmonių suskubo viešai pasmerkti ir kaltinti šeimininką. Tokio interneto komentatorių teismo, anot jos, šeimininkas šiandien tikrai nenusipelno.