Specialistė patarė, kaip užimti šunį, kad namai neatrodytų lyg po karo

 (22)
Šuns auginimas yra ne tik džiaugsmas, bet ir sunkumai, kurie dažniausiai kyla neteisingai bendraujant su šunimi. Išvedami pasivaikščioti augintiniai tampa nevaldomi, o nutrūkę nuo pavadėlio bėga pirmyn ir net neatsigręžia atgal, išgirdę savo vardą – tai tik keletas nepatogių situacijų, kurios kartais nutinka. Tiesioginės DELFI konferencijos metu šunų mokyklos „Urban dog“ vadovė ir trenerė Agnė Jazukevičiūtė kartu su savo šunimi Bleiru paaiškino, kaip bendrauti su augintiniais, kad jie nekeltų problemų bei kaip rūpintis jų užimtumu.
DELFI konferencijoje Agnė Jazukevičiūtė ir Bleiras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pasivaikščiojimų metu vieno vedančiojo nėra

Kai kuriems pasivaikščiojimas su šunimi gali tapti tikru iššūkiu – ypač tuomet, kai situacija apsiverčia aukštyn kojomis ir atrodo, kad ne šeimininkas išsivedė šunį pasivaikščioti, o atvirkščiai. O kaip turėtų būti iš tikrųjų? Net jei ir galvojate, kad šeimininkas yra tas, kuris vedasi šunį, A. Jazukevičiūtė įsitikinusi, kad šiame pasivaikščiojime vieno vedančiojo negali būti.

„Tai yra ėjimas kartu. Dažniausiai tai darome dėl šuns, nes jam to reikia. Žmonės eina į darbus, bendrauja, o šunys taip pat turi savo socialinį gyvenimą lauke, kuriame jiems ypač įdomus kvapų pasaulis. Jie suvokia aplinką ne tik vizualiai, bet ir uostydami, todėl jei šuniukas sustoja kažką pauostyti – viskas yra gerai ir tai reikia leisti. Juokaujame, kad tokiu būdu jis skaito gautus laiškus ir į juos atrašinėja. Tai jų socialinis gyvenimas“, – aiškina šunų mokyklos „Urban dog“ vadovė ir trenerė.

Kartais šeimininkai paskubomis „tik dėl reikalo“ išsiveda šunis už trumpo pavadėlio, kad jis paklusniai eitų prie pat kojų. Tokiu atveju A. Jazukevičiūtė teigia, kad geriau išvis palikti jį namuose – šuo bus laimingesnis. Būtina suprasti, kad pasivaikščiojimas yra svarbus ryšiui tarp šeimininko ir augintinio sukūrimui.

„Pagrindinė taisyklė yra vienas kito netempti – neleisti šuniui mūsų tempti ir patiems netempti šuns. Jei jis sustojo parašyti ir paskaityti laiško, turi atsirasti tarpusavio supratimas. Jei toks šuo kaip Bleiras kažko užsimanytų ir pradėtų mane tempti, aš sėkmingai skrisčiau iš paskos. Mokytis to reikia nuo pirmųjų žingsnelių, kai šuo dar mažiukas“, – pabrėžia pašnekovė.

Jaučiant įtampą pataria nejudėti iš vietos

Svarbu išmokti mėgautis pasivaikščiojimu – jeigu žmogui atrodo, jog pasivaikščiojimas su nuolat jį tampančiu šunimi yra tikra kančia, tikėtina, kad taip pat jaučiasi ir šuo.

„Atsiminkite taisyklę: šunys daro tai, kas veikia. Kai mokini šunį sėsti, jis nori maisto, atsisėda ant žemės ir gauna skanėstą. Šiuo atveju motyvacija yra skanėstas, tačiau buityje jų yra ir kitokių. Motyvacija yra viskas, ko nori šuo. Žiūrėkite, ką daro šuo ir kas jums nepatinka: jei jis tempia jus ir elgesys kartojasi, vadinasi, jis gauna paskatinimą už tai – ėjimą pirmyn, žemės pauostymą, ėjimą pas kitą šunį ir panašiai“, – aiškina A. Jazukevičiūtė.

DELFI konferencijoje Agnė Jazukevičiūtė ir Bleiras
DELFI konferencijoje Agnė Jazukevičiūtė ir Bleiras
© DELFI / Kiril Čachovskij

Trenerė pataria išvis neiti pirmyn jaučiant įtampą. Jei šuo tempia jus pasivaikščiojimo metu, eiti negalima. Šuo turi suprasti, kad esant įtampai jis negalės žengti nė žingsnio pirmyn, o pajudėti galės tik tuomet, kai nejaus įtampos kakle. Tokiu būdu šuo išmoksta pajusti šeimininko judesius ir pasivaikščiojimas tampa kur kas malonesnis.

Tiems, kurie dar tik galvoja įsigyti ar priglausti šunį, svarbiausias klausimas – pagal kokius kriterijus išsirinkti naujojo draugo veislę? Šunų trenerė neabejoja, kad laimingo šuns ir šeimininko gyvenimas prasideda nuo tinkamo jo pasirinkimo, tačiau dažnai šiame žingsnyje darome klaidą ir renkamės augintinį dėl to, nes jis mielas ir gražus, o ne tinkamas mūsų gyvenimo būdui.

Beveik kiekvienas bute gyvenantis žmogus, bandantis išsirinkti augintinį, dažnai suklysta rinkdamasis mažą šunį. Žmonės mano, kad dideliam šuniui bute bus ankšta ir nepatogu, todėl renkasi mažą augintinį. Iš tiesų kai kurių veislių maži šuniukai kaip tik yra energingesni ir jiems reikia daugiau erdvės, todėl šunų trenerė pataria visuomet pasitarti su specialistais dėl šuns charakterio ir nesirinkti jo vien pagal išvaizdą.

Be to, dažnai žmonės susiduria su problema, kad namuose paliktas šuo sujaukia namus. Ką daryti, kad taip nenutiktų? Visų pirma, šuniui reikia fizinės veiklos. O taip pat svarbu, kad pasilikęs vienas namuose jis turėtų, ką veikti. Tam puikiai tinka specialūs žaidimai.

Bausmės ir paskatinimai: kaip juos suderinti?

Šuns dresūroje labai svarbus ir bausmių vaidmuo ir tenka pripažinti, kad ne visi sugebame jas taikyti teisingai. Bausmėmis galime sukelti šunims diskomfortą ir skatinti už tą elgesį, kuris mums patinka ir kurį šuo bus linkęs kartoti.

„Dažnai būna, kad šuo lauke pamato kitą šunį ir iškart tempiasi šeimininką, inksčia, loja. Šeimininkas paleido šunį ir atrodo viskas gerai – šunys išsidūko, išsižaidė, bet kas iš tikrųjų įvyko? Šuo gavo paskatinimą, tai yra bėgimą, žaidimą. Ne skanėstą, o laisvę ir bendravimą su kitu šunimi. Ateityje toks elgesys kartosis“, – perspėja šunų trenerė.

Tokiu atveju reikėtų leisti augintiniui suprasti, kad jis gali su kitu šunimi pabendrauti tik atlikęs tam tikrą komandą ir žinoti pasekmes, kas nutiks, jei jis tempsis pirmyn, pavyzdžiui, šeimininkas pyks ir sugėdins šunį, sutrumpins pavadėlį ir neleis eiti. Jei šuo moka sėsti, galima jam parodyti, kad gali bendrauti su kitu šunimi tik atlikęs šią komandą.

Įprastai manoma, kad šunį paskatinti gali tik skanėstas, tačiau bet kurioje situacijoje galima auklėti šunį jį skatinant ne tik skanėstais, bet ir laisve, mėgstama veikla. Svarbu nepadaryti klaidos ir nenaudoti bausmės ir paskatinimo tuo pačiu metu – reikia pasirinkti konkrečioje situacijoje tik vieną iš jų.

Nuotraukos iš konferencijos:

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę (8)

Kaunietė ieško dingusios kalytės: padėkime rasti Pupsę
Gruodžio 31 d. apie 19 val. vakaro Kaune, Dainavos rajone, Pramonės pr. 73A dingo nedidelė juodos spalvos kalytė. Ji buvo su oranžinės spalvos šviečiančiu antkakliu. Kalytės šeimininkė Raminta prašo pagalbos surasti augintinę, o turinčius vertingos informacijos – pasidalinti ja.

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa (35)

Vilnietė Kristina prašo pagalbos: dingo mylima kalytė Fyfa
Jau antrą savaitę vilnietė Kristina neranda savo mylimos keturkojės draugės, Jorkšyro terjerės Fyfos. Kalytė buvo be galo brangi visai šeimai, kuri tikisi, kad drauge pavyks surasti mylimą augintinę.

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių (50)

Vilniečiai aukščio neišsigando: išlaisvino bejėgį katiną iš savaitę trukusių kančių
Vilniuje, Lazdynuose kažko išgąsdintas naminis katinas įsilipo į pušį, kurioje praleido visą savaitę. 15 metrų aukštyje įkalintas katinas nebegalėjo nulipti žemyn, šaltas dienas leido be maisto ir vandens, tuoj pat aplink jį ratus pradėjo sukti varnos. Ši istorija būtų pasibaigusi liūdnai, jei ne drąsūs gelbėtojai, nepabūgę aukščio ir išgelbėję bejėgį katiną – jie padarė tai, ko atsakingos tarnybos nepadarė visą savaitę.

Didžiausi mitai apie šunis žiemą

Didžiausi mitai apie šunis žiemą
Prasidėjus šaltiems žiemos mėnesiams, nepamirškime, kad turime tinkamai pasirūpinti savo gauruotais draugais. Deja, nors atrodo, kad apie „šalto oro pagrindus“ dauguma šeimininkų išmano neblogai (ypač dėl to, kad spauda kasmet apie tai primena), vis dar egzistuoja keletas klaidinančių ar net pavojingų mitų apie šunis ir šaltį. Štai keletas jų.

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms

Paskelbė akcijos pradžią: kiekvienas „patinka“ bus verčiamas maisto porcija gyvūnų prieglaudoms
Artėjant gražiausioms ir dosniausioms metų šventėms, grįžta VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvų“ (toliau GGI) bei UAB „Mars Lietuva“ organizuojama maisto gyvūnų prieglaudoms akcija „Parodyk augintiniui eglutę“. Šeimininkai skatinami nepalikti namuose keturkojų draugų, o, kaip visateisius šeimos narius, atsivesti prie eglutės, drauge praleisti laiką ir sudalyvauti akcijoje, skirtoje paremti prieglaudų beglobius – dar neradusius savo jaukių namų, rašoma pranešime spaudai.

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis (1)

Šunų paroda – su karališko grožio šunimis
Karališka galia, aristokratiškos manieros – taip šunų mylėtojai kalba apie nacionalinę danų šunų veislę – broholmerius. Pasaulyje šios veislės šunų yra apie tūkstantis, o vieną broholmerį bus galima pamatyti tris dienas truksiančiose parodose Vilniuje.

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai (15)

Miestiečiai parodė, kaip rengia savo augintinius: savo žodį tarė ir veterinarai
Atšalus orams, gatvėje pastebime ne tik šilčiau apsirengusius žmones, bet ir keturkojus. Nors anksčiau tokį vaizdelį palydėdavo žmonių krizenimas, šiandien į tai žiūrima rimčiau, o specialistai netgi dalinasi rekomendacijomis, kokiai temperatūrai esant šuniui reikėtų parūpinti ne tik aprangą, bet ir batus. O kaip savo augintinius rengia miestiečiai?

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai (49)

Klaipėdietė įsiuto: išgelbėtą kalytę patikėjo „Nuarui“, tačiau iš jos liko tik griaučiai
Į DELFI redakciją kreipėsi Klaipėdos „Nuaru“ pasipiktinusi Leila Lukoševič. Moteris teigia, kad prieš porą mėnesių ji išgelbėjo kalytę ir atidavė ją „Nuarui“, tačiau po kurio laiko pastebėjo, kad prieglaudoje iš gyvūno liko tik griaučiai. Leilai kelia didelį susirūpinimą gyvūnų laikymo sąlygos „Nuare“, tuo metu šio atstovai atsako, kad kalytę nualino jai taikytas gydymas.

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (3)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (161)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (9)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.