Skaitytojų širdis užkariavusi Molė ir jos mažyliai – kaip jiems sekasi augti

 (16)
Pirmiausiai noriu padėkoti visiems, kurie skambino pasiteirauti dėl Molės šuniukų, pasiklausinėti kaip sekasi augti mažyliams, palinkėti sėkmės.

Apie tai, kaip Molė ir jos mažyliai atsirado Vaivos namuose, galite paskaityti čia.

Šiandien Molės šuniukams suėjo trys savaitės – vadinasi prasidėjo pats svarbiausias laikas jų gyvenime. Nuo to, kaip mažyliai dabar gyvens, labai priklausys visas jų likęs gyvenimas. Kodėl? Nes nuo 3 iki 9 gyvenimo savaitės itin svarbu šuniukus supažindinti su naujais garsais, vaizdais, pojūčiais.

Šis laikas – metas pačiai pirmai keturkojo socializacijai. Štai todėl iš verandos, kur pirmąsias gyvenimo savaites šuniukai labai ramiai augo, perkėlėme juos į namų svetainę. Įkurdinti dideliame narve (dėl saugumo) šuniukai iškart ėmė domėtis aplinkiniu pasauliu, o daugiausiai jų dėmesio sulaukė katės, bei mano kalytė, kuri vos Molei pasišalinus iš narvo vis atbėgdavo pas šuniukus. O Molė kurį laiką atrodė nelaiminga, jai labiau patiko veranda su tamsiu boksu ir ramybe, tad nuo ryto iki vakaro kalė suko galvą, kaip pergabenti šuniukus į senąją vietą.

Molės šunyčiams jau kalasi pirmieji pieniniai dantukai, jie mokosi loti (labai juokinga kai vienas per kitą vaikiškais balsais sako kažką panašaus į „au“), urgzti, žaisti. Kasdien vis geriau ir greičiau (o siaube) vaikšto. Po savaitės jie labai lengvai išlips iš narvo ir pasklis po visus namus, o tuomet jų aštrūs it adatėlės dantukai susmigs į mūsų kojas, katino uodegą, suaugusių šunų kailį.

Kaip minėjau, Molės šuniukai dabar tokio amžiaus, kad juos labai svarbu socializuoti – antraip jie gali būti baikštūs, nepasitikėti žmonėmis, kandžiotis, pykti be reikalo, nemokėti bendrauti. Pirmąsias socializacijos (arba elgesio) taisykles šuniukams suteikia jų mama. Tai daro ir Molė. Jeigu kuris nors šuniukas įsismarkauja, lipa jai ant galvos, bando kąsti į ausį, Molė labai grėsmingai urzgia ir žiūri į savo vaiką aštriu žvilgsniu. Kartais, kai visi mažyliai įsiaudrina ir narve surengia tikras muštynes, Molė susišiaušia, labai lėtai atsistoja virš šunyčių, o šie tuoj pat apsiverčia ant nugaros ir gailiai cypia. Tokiame šuns – mamos elgesyje nėra jokio smurto. Kad ir kaip garsiai kalė urzgia, ji niekada smarkiai neįkanda šuniukui, tik vos vos prie jo prisiliečia. Ir to pakanka, kad mažas nenaudėlis suprastų klydęs. Šuniukams tokios pamokos, gautos iš mamos yra labai svarbios, nes jie, išmokę, kad negalima mamai lipti ant galvos, jos kandžioti ir pan., žinos, kad taip negalima elgtis ir su žmonėmis. Be abejo, kiekvienas šunytis kandžiojasi, tačiau iš mamos gavęs gero elgesio pamokas, labai greitai supras ir šeimininko draudimus.

Šiuo metu Molės šuniukai yra labai imlūs naujoms patirtims. Jie kaip tik dedasi į galvą viską, ką mato aplink ir mokosi gyventi su žmonėmis. Kad šunyčiai nebūtų bailūs, mes juos sąmoningai pratiname prie įvairių garsų ir pojūčių. Kasdien po vieną paimame ant rankų, glostome, apžiūrime ar kalasi dantukai, panešiojame – visa tai darome, kad jie nebijotų būti liečiami, apžiūrimi (juk ateityje veterinaras juos skiepys, apžiūrinės). Nusinešame į virtuvę, kur mažyliai gali pajausti kitokių kvapų, į viršų, kur gali pavaikštinėti kilimu ir pajausti, kad neslysta kojytės.

Galbūt visa tai ir atrodo juokinga, tačiau mažiems šuniukams, kaip ir kūdikiams, reikia stimulų ir pojūčių. Labai gerai, kuomet iki 9 gyvenimo savaitės, kai keturkojai yra patys imliausi įvairiems stimulams, turi galimybę susipažinti ir su kitais žmonėmis bei gyvūnais. Kai kurie žmonės vis dar tiki, kad negalima leisti svetimiems žmonėms glostyti jų šuniuko, nes šis nebus sargus. Iš tiesų yra kaip tik priešingai. Kuo daugiau žmonių matys šuniukas, kuo daugiau su jais bendraus, tuo labiau pasitikės savimi, mažiau bijos svetimų, o tai reiškia, kad mažiau los be reikalo ir užsukusiam kaimynui neįsikibs į koją, tačiau apie užklydusį prašalaitį praneš garsiu lojimu.

Maždaug nuo 8 iki 12 savaitės prasidės vadinamasis baimės laikotarpis – tad, jeigu mažylis šiuo metu ko nors labai išsigąs, tikėtina, kad tas jausmas liks visam gyvenimui. Todėl iki 8-9 gyvenimo savaitės šuniukai turi gauti kuo daugiau įspūdžių, nes vėliau tų pačių dirgiklių gali išsigąsti.

Tai tiek apie socializaciją ir tai, kas šiuo metu dabar svarbu šuniukams. O šiaip Molė kasdien vis drąsesnė, vis geriau jaučiasi namuose. Didžiąją laiko dalį ji būna su šuniukais, tačiau tomis trumpomis atokvėpio valandėlėmis, kol šuniukai miega, Molė gali sau leisti išsitiesti ant grindų ir pasnausti pilvu prisiglaudusi prie vėsių plytelių. Kartais įsidrąsinusi užšoka ant sofos ir viena akimi snaudžia, o kita stebi ar neprabudo jos padaužos.

Molė labai greitai perprato namų taisykles, jau žino, kad negalima priekinių letenų užsikelti ant stalo ir iškišus ilgą liežuvį pasiimti iš lėkštės maisto. Kelis mėnesius be šeimininkų gyvenusi Molė rodos iki šiol yra nuolatos alkana – bando atiminėti maistą iš mano šunų, vagia kiaušinius iš vištidės (vis galvojau, kodėl randame taip mažai kiaušinių), atiminėja iš dukros skanėstus – tačiau pabarta nuleidžia žemyn galvą: „na žinau, žinau, kad negerai elgiuosi“.

Na, o kad gyvenimas nebūtų per daug gražus, Molė susirgo mastitu. Vieną vakarą pastebėjau, kad Molė neįprastai tyli, daug guli, nosis karšta. Čiupinėdama pilvą pajaučiau kietą it akmuo ir karštą spenelį. Pieno liaukos buvo sutinusios ir tokios skausmingos, kad Molė neleido prie jų prisiliesti. Viena ranka masažavau kalytės pilvą, kita glosčiau galvą. Žinau, kad Molė nenorėjo manęs kandžioti, nes darė tai nestipriai, iš paskutiniųjų bandydama būti neliečiama. Labai reikėjo, kad šuniukai kuo greičiau pradėtų žįsti uždegimo pažeistą spenelį, tačiau jie nekvaili – kam gerti neskanų pieną, jeigu kitame spenelyje yra skanesnis. Ėmiausi gudrybės – kas kiek laiko vis kitą šuniuką pridėdavau prie „sergančio“ spenelio ir taip po truputį jie išžindo pieną. Šiuo metu dar jaučiasi pieno liaukų sukietėjimas, bet Molė jau neturi temperatūros, o šuniukai neignoruoja skausmingo spenelio. Tad viskas bus gerai.

Netrukus Molės šuniukai pradės savarankiškai valgyti ir gaus vaistų nuo kirminų. Kaip seksis naujos patirtys – parašysiu.

Iki dviejų mėnesių amžiaus šuniukai ir jų mama Molė gyvens pas mane, tačiau jų globėjais tapo VšĮ “SOS gyvūnai”. Ši gyvūnų globos ir priežiūros įstaiga šuniukus paskiepys, bei paruoš perdavimo naujiems šeimininkams sutartis. Labai norisi, kad šuniukai niekada nematytų tokio vargo, kurį patyrė Molė ir nebūti paliekami ankštuose voljeruose ar netinkamai prižiūrimi. Tad visi norintys priglausti šuniuką, susisiekite su Anželika, tel.: 8 606 16255 arba parašykit info@sos-gyvunai.lt

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo pareigūnai prašo pagalbos (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui (2)

Gyvenimas per karščius Lietuvos zoologijos sode: sunkiausia – arktiniam vilkui
Tokios karštos dienos Lietuvoje tampa išbandymu ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Seniausiame zoologijos sode Lietuvoje gyvūnai nuolat vėsinami šaltu vandeniu. Anot Lietuvos zoologijos sodo Plėšriųjų žinduolių skyriaus vedėjos Angelės Grebliauskienės, jei ne nuolatinė zoologijos sodo darbuotojų pagalba, kai kurie gyvūnai tiesiog neišgyventų.