aA
Pirmiausiai noriu padėkoti visiems, kurie skambino pasiteirauti dėl Molės šuniukų, pasiklausinėti kaip sekasi augti mažyliams, palinkėti sėkmės.

Apie tai, kaip Molė ir jos mažyliai atsirado Vaivos namuose, galite paskaityti čia.

Šiandien Molės šuniukams suėjo trys savaitės – vadinasi prasidėjo pats svarbiausias laikas jų gyvenime. Nuo to, kaip mažyliai dabar gyvens, labai priklausys visas jų likęs gyvenimas. Kodėl? Nes nuo 3 iki 9 gyvenimo savaitės itin svarbu šuniukus supažindinti su naujais garsais, vaizdais, pojūčiais.

Šis laikas – metas pačiai pirmai keturkojo socializacijai. Štai todėl iš verandos, kur pirmąsias gyvenimo savaites šuniukai labai ramiai augo, perkėlėme juos į namų svetainę. Įkurdinti dideliame narve (dėl saugumo) šuniukai iškart ėmė domėtis aplinkiniu pasauliu, o daugiausiai jų dėmesio sulaukė katės, bei mano kalytė, kuri vos Molei pasišalinus iš narvo vis atbėgdavo pas šuniukus. O Molė kurį laiką atrodė nelaiminga, jai labiau patiko veranda su tamsiu boksu ir ramybe, tad nuo ryto iki vakaro kalė suko galvą, kaip pergabenti šuniukus į senąją vietą.

Molės šunyčiams jau kalasi pirmieji pieniniai dantukai, jie mokosi loti (labai juokinga kai vienas per kitą vaikiškais balsais sako kažką panašaus į „au“), urgzti, žaisti. Kasdien vis geriau ir greičiau (o siaube) vaikšto. Po savaitės jie labai lengvai išlips iš narvo ir pasklis po visus namus, o tuomet jų aštrūs it adatėlės dantukai susmigs į mūsų kojas, katino uodegą, suaugusių šunų kailį.

Kaip minėjau, Molės šuniukai dabar tokio amžiaus, kad juos labai svarbu socializuoti – antraip jie gali būti baikštūs, nepasitikėti žmonėmis, kandžiotis, pykti be reikalo, nemokėti bendrauti. Pirmąsias socializacijos (arba elgesio) taisykles šuniukams suteikia jų mama. Tai daro ir Molė. Jeigu kuris nors šuniukas įsismarkauja, lipa jai ant galvos, bando kąsti į ausį, Molė labai grėsmingai urzgia ir žiūri į savo vaiką aštriu žvilgsniu. Kartais, kai visi mažyliai įsiaudrina ir narve surengia tikras muštynes, Molė susišiaušia, labai lėtai atsistoja virš šunyčių, o šie tuoj pat apsiverčia ant nugaros ir gailiai cypia. Tokiame šuns – mamos elgesyje nėra jokio smurto. Kad ir kaip garsiai kalė urzgia, ji niekada smarkiai neįkanda šuniukui, tik vos vos prie jo prisiliečia. Ir to pakanka, kad mažas nenaudėlis suprastų klydęs. Šuniukams tokios pamokos, gautos iš mamos yra labai svarbios, nes jie, išmokę, kad negalima mamai lipti ant galvos, jos kandžioti ir pan., žinos, kad taip negalima elgtis ir su žmonėmis. Be abejo, kiekvienas šunytis kandžiojasi, tačiau iš mamos gavęs gero elgesio pamokas, labai greitai supras ir šeimininko draudimus.

Šiuo metu Molės šuniukai yra labai imlūs naujoms patirtims. Jie kaip tik dedasi į galvą viską, ką mato aplink ir mokosi gyventi su žmonėmis. Kad šunyčiai nebūtų bailūs, mes juos sąmoningai pratiname prie įvairių garsų ir pojūčių. Kasdien po vieną paimame ant rankų, glostome, apžiūrime ar kalasi dantukai, panešiojame – visa tai darome, kad jie nebijotų būti liečiami, apžiūrimi (juk ateityje veterinaras juos skiepys, apžiūrinės). Nusinešame į virtuvę, kur mažyliai gali pajausti kitokių kvapų, į viršų, kur gali pavaikštinėti kilimu ir pajausti, kad neslysta kojytės.

Galbūt visa tai ir atrodo juokinga, tačiau mažiems šuniukams, kaip ir kūdikiams, reikia stimulų ir pojūčių. Labai gerai, kuomet iki 9 gyvenimo savaitės, kai keturkojai yra patys imliausi įvairiems stimulams, turi galimybę susipažinti ir su kitais žmonėmis bei gyvūnais. Kai kurie žmonės vis dar tiki, kad negalima leisti svetimiems žmonėms glostyti jų šuniuko, nes šis nebus sargus. Iš tiesų yra kaip tik priešingai. Kuo daugiau žmonių matys šuniukas, kuo daugiau su jais bendraus, tuo labiau pasitikės savimi, mažiau bijos svetimų, o tai reiškia, kad mažiau los be reikalo ir užsukusiam kaimynui neįsikibs į koją, tačiau apie užklydusį prašalaitį praneš garsiu lojimu.

Maždaug nuo 8 iki 12 savaitės prasidės vadinamasis baimės laikotarpis – tad, jeigu mažylis šiuo metu ko nors labai išsigąs, tikėtina, kad tas jausmas liks visam gyvenimui. Todėl iki 8-9 gyvenimo savaitės šuniukai turi gauti kuo daugiau įspūdžių, nes vėliau tų pačių dirgiklių gali išsigąsti.

Tai tiek apie socializaciją ir tai, kas šiuo metu dabar svarbu šuniukams. O šiaip Molė kasdien vis drąsesnė, vis geriau jaučiasi namuose. Didžiąją laiko dalį ji būna su šuniukais, tačiau tomis trumpomis atokvėpio valandėlėmis, kol šuniukai miega, Molė gali sau leisti išsitiesti ant grindų ir pasnausti pilvu prisiglaudusi prie vėsių plytelių. Kartais įsidrąsinusi užšoka ant sofos ir viena akimi snaudžia, o kita stebi ar neprabudo jos padaužos.

Molė labai greitai perprato namų taisykles, jau žino, kad negalima priekinių letenų užsikelti ant stalo ir iškišus ilgą liežuvį pasiimti iš lėkštės maisto. Kelis mėnesius be šeimininkų gyvenusi Molė rodos iki šiol yra nuolatos alkana – bando atiminėti maistą iš mano šunų, vagia kiaušinius iš vištidės (vis galvojau, kodėl randame taip mažai kiaušinių), atiminėja iš dukros skanėstus – tačiau pabarta nuleidžia žemyn galvą: „na žinau, žinau, kad negerai elgiuosi“.

Na, o kad gyvenimas nebūtų per daug gražus, Molė susirgo mastitu. Vieną vakarą pastebėjau, kad Molė neįprastai tyli, daug guli, nosis karšta. Čiupinėdama pilvą pajaučiau kietą it akmuo ir karštą spenelį. Pieno liaukos buvo sutinusios ir tokios skausmingos, kad Molė neleido prie jų prisiliesti. Viena ranka masažavau kalytės pilvą, kita glosčiau galvą. Žinau, kad Molė nenorėjo manęs kandžioti, nes darė tai nestipriai, iš paskutiniųjų bandydama būti neliečiama. Labai reikėjo, kad šuniukai kuo greičiau pradėtų žįsti uždegimo pažeistą spenelį, tačiau jie nekvaili – kam gerti neskanų pieną, jeigu kitame spenelyje yra skanesnis. Ėmiausi gudrybės – kas kiek laiko vis kitą šuniuką pridėdavau prie „sergančio“ spenelio ir taip po truputį jie išžindo pieną. Šiuo metu dar jaučiasi pieno liaukų sukietėjimas, bet Molė jau neturi temperatūros, o šuniukai neignoruoja skausmingo spenelio. Tad viskas bus gerai.

Netrukus Molės šuniukai pradės savarankiškai valgyti ir gaus vaistų nuo kirminų. Kaip seksis naujos patirtys – parašysiu.

Iki dviejų mėnesių amžiaus šuniukai ir jų mama Molė gyvens pas mane, tačiau jų globėjais tapo VšĮ “SOS gyvūnai”. Ši gyvūnų globos ir priežiūros įstaiga šuniukus paskiepys, bei paruoš perdavimo naujiems šeimininkams sutartis. Labai norisi, kad šuniukai niekada nematytų tokio vargo, kurį patyrė Molė ir nebūti paliekami ankštuose voljeruose ar netinkamai prižiūrimi. Tad visi norintys priglausti šuniuką, susisiekite su Anželika, tel.: 8 606 16255 arba parašykit info@sos-gyvunai.lt

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vilniečiui trūko kantrybė: šunis dauginanti kaimynė aplinkinius kankina jau 6 metus (98)

Kaimynės gyvenimo būdas vilnietį varo iš proto jau 6 metus. Vyras skundžiasi, kad Vilniuje,...

Šiose istorijose nelaimingi gyvūnai atranda laimę: projekte – šimtai jautrių likimų (5)

Visiems į atmintį įsirėžęs liūdnas Jono Biliūno apsakymas apie seną šunį Brisių, kuris,...

Liūdna katytė gatvėje suspaudė vilnietės širdį: dabar gyvūną sunku atpažinti (38)

Meilė gyvūnus pakeičia neatpažįstamai – tai puikiai įrodo ir vilnietės Maženos Vasilevskos...

Šuns auklėjimas prasideda nuo mažens: kuo reikšminga socializacija? (3)

Prieš keletą dešimtmečių tik patyrę šunų dresuotojai ar ilgametę patirtį sukaupę šunų...

Gyventojai kyla į kovą su nevalyvais šunų šeimininkais (40)

Apsileidę šunų šeimininkai ne juokais supykdė Kėdainių miesto gyventojus. Po to, kai...

Top naujienos

Ulanovui asmeniškai dėkojęs Jasikevičius: čia vyksta aukščiausio lygio atkrintamųjų krepšinis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (52)

Iš skurdžių – į turtuolius. Prieš dvi dienas rezultatyvumo antirekordus fiksavęs Kauno...

Lietuviai parodė, kaip savarankiškai įsirengė butą: nuomininkai dėl jo rikiavosi į eilę (67)

Įsirengti būstą taip, kad jis išsyk taptų jaukiais namais – tai ne tik nelengva ir atsakinga...

„Žalgiris“ įspūdingai smogė atgal – šį sezoną pirmasis triumfavo „Fenerbahče“ tvirtovėje (816)

Eurolygos atkrintamosiose varžybose Kauno „Žalgiris“ iškovojo pirmą pergalę ir pirmą kartą...

Milda Sabienė: jei mylite savo vyrus, atostogos turėtų būti tokios (84)

Neseniai vykusioje pokyčių konferencijoje „Išdrįsk pradėti“ savo pranešimą skaitė ir...

Orai: po apsiblaususių Velykų – tikra vasara (3)

Šiandien, penktadienį, Lietuvos orus dar lems giedro ir labai sauso anticiklono rytinė dalis.

Rungtynių didvyris apie pergalingą savo metimą: visiška nesąmonė specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (3)

Daug vandens nutekėjo nuo to laiko, kai Edgaras Ulanovas vedė į pergalę Kauno „Žalgirį“....

Adamkaus paramos svoris: kiek balsų ji nulems? (388)

Reitingai turi savybę greitai nukristi, kam nors netikėtai išaiškėjus, o auga jie lėtai ir...

Valdas Adamkus sako jau apsisprendęs, už ką balsuos: būčiau nesąžiningas, jeigu sakyčiau, kad tai ne jis (330)

Nors iki Prezidento rinkimų Lietuvoje liko vos kelios savaitės, kadenciją baigęs Prezidentas...

Estijos prezidentės ir Putino susitikimas – slaptos Rusijos strategijos dalis? (979)

Daugeliui užsienio politikos ekspertų Estijos prezidentės susitikimas su Vladimiru Putinu pasirodė...

Košmariška poros naktis krokodilų pelkėje: išgyveno tik per stebuklą (13)

Nutolusioje Australijos šiaurės vietovėje, kurioje knibžda krokodilai , išgelbėta australų...