Sibiro haskiai – šunys, visada pasiruošę bėgti

 (19)
Šis straipsnis – kompanijos „Purina“ inicijuoto socialinio projekto „Apie gyvūnų veisles iš pirmų lūpų“ dalis. Projekto tikslas – padėti žmonėms susipažinti su įvairiomis veislėmis ir jų skirtumais. Tikime, kad informacija, sužinota iš gyvūnų augintojų, padės lengviau išsirinkti naują šeimos narį, kuris namus pripildys šilumos.
Sibiro haskiai
© T. Lukšio nuotr.

Kol vieni skundžiasi šalčiu, Ingrida juokdamasi tarsteli, kad augindama Sibiro haskius pamėgo žiemą ir sniegą. Kartu su vyru ir dukromis moteris yra įsikūrusi toliau nuo miesto esančiame name, kurio aptvertoje teritorijoje gyvena net 11 haskių veislės šunų. Veislyno „Sniego šunys“ įkūrėja kviečia „Purinos“ komandą susipažinti su mažiausiais, vos trijų mėnesių šuniukais ir pasikalbėti apie Lietuvoje itin populiarią šiaurinių šunų veislę.

„Tarpusavyje jie skiriasi viskuo. Kaip vaikai skirtingo charakterio, taip ir šunys. Neturiu dviejų vienodų šunų. Vieni aktyviausių šunų, kuriuos žmonėms, neturintiems patirties ir žinių, būtų labai sudėtinga auginti. Tenka išgirsti sakant, kad auginant šiuos šunis reikia įdėti labai daug darbo. Tačiau pasitaiko ir ramesnio charakterio šunų, bet visada reikia prisiminti, kad ši veislė išveista darbui, tad šunys yra hiperaktyvūs, jie visada juda", - pasakoja pašnekovė.

Ingrida Sibiro haskius augina jau 11 metų. Ji, kaip ir daugelis, šia veisle susižavėjo pamačiusi kelis itin populiarius filmus, o gyvai haskį išvydo tik jau įsigijusi jį. Moteris pasakoja, kad noras turėti būtent šios veislės šunį buvo didžiulis, bet žinių nei apie kinologiją, nei apie veislę, nei apie kitus svarbius dalykus tuo metu ji neturėjo.

„Purinos“ projekto komandai Ingrida pasakoja, kad, augindama ir mylėdama savo pirmąjį šunį, ji pradėjo domėtis kinologija, parodomis ir netrukus suprato, kad šis susidomėjimas nebus trumpalaikis ir teorinis.

„Kartais matau komentarus socialiniuose tinkluose žmonių, kurie sako, kad nesiskiria šunys be dokumentų ir turintys juos... Deja, jie skiraisi kaip diena ir naktis. Tie žmonės nėra įsigilinę į veislę ir nemato neatitikimų. Jiems svarbiausia – grožis. Mano pirmasis haskis, deja, irgi be kilmės dokumentų. Neturėdama patirties įsigijau jį Lietuvoje. Džiaugiuosi, kad ir šiandien jis gyvena su mumis. Tačiau taip pat galiu pasakyti, kad labai skiriasi nuo kitų mano šunų, kurie turi kilmės dokumentus. Antrasis šuo į mūsų namus atkeliavo iš Lenkijos ir jau su kilmės dokumentais“, - tvirtina moteris.

„Po kurio laiko pradėjau vėl žvalgytis naujo šuns. Kadangi turėjau dvi kalytes, ieškojau patinėlio. Buvo vienas veislynas Slovėnijoje, kuris man labai patiko, bet viena moteris teigė, kad neįmanoma iš jo gauti šunų, nebent reikėtų stoti į eilę ir gal po penkerių metų sulauksiu mažylio. Aš parašiau vieną laišką, man atsakė, kad neturi šuniukų. Parašiau antrą kartą, gavau tą patį atsakymą. Galiausiai po ilgo laiko vėl pamačiau, kad planuoja vadą, vėl susisiekiau su jais, jie man atsakė, kad, jei gims patinėlis, ko aš ir prašiau, galėsime kalbėtis. Man pasisekė, gimė 3 patinėliai ir vieną jų galėjau pasiimti“, - priduria pašnekovė.

Vienas populiariausių mitų apie haskius – labai sunkiai dresuojami šunys. Iš dalies tai tiesa. Pavyzdžiui, vokiečių aviganiai yra itin paklusnūs ir leidžiasi dresuojami, o Sibiro haskiai – labai savarankiški šunys. Jie visada pagalvoja, ar naudinga vykdyti komandą. Kitas populiarus mitas – haskius galima auginti tik turint nuosavą namą.

„Labai džiaugiuosi, kai žmonės perka iš manęs šunį, ir aš žinau, kad jis gyvens bute. Pavyzdžiui, name gyvenantis šuo „pabodo“ dėl sugraužtų batų, todėl šeimininkai uždaro jį į voljerą, o jeigu šuo gyvena bute – tokios galimybės jie neturi. Be to, reikia jį vedžioti, būtinai vaikščioti į dresūrą, kad šeimininkai susitvarkytų su šunimi gyvendami mieste, taip pat šuo visada būna šalia žmogaus. Tai yra gaujos šuo, nesvarbu, kad jis auga vienas, jo gauja – žmonės. Haskiai kaukia tik iš liūdesio, vienatvės, jiems reikia, kad kažkas būtų su jais“, - aiškina gyvūnų augintoja.

Ingrida „Purinos“ atstovams pasakoja, kad dėl veislės populiarumo ir šunų charakterio dalis jų atsiranda prieglaudose. Tai opi ir rimta problema, kurią galima sumažinti tik edukuojant žmones apie veislės specifiką.

„Prieš Kalėdas gavau labai daug skambučių dėl šuniukų pirkimo, bet nusprendžiau beveik visus parduoti užsieniečiams. Daugelis nori nebrangaus šuns, jiems nerūpi, koks jo amžius – svarbiausia, kad haskis galėtų būti Kalėdų dovana. Tie žmonės, kurie parduoda šunis be dokumentų, juos atiduoda bet kokio amžiaus, net nepaskiepytus. Yra kasmetinė tendencija, kad nuo Kalėdų praėjus 3–6 mėnesiams prieglaudose atsiranda ne vienas šios veislės ar į jį panašus šuo“, - pasakoja Ingrida.

Tiesa, veisėja skatina nebijoti pasiimti paaugusio Sibiro haskio iš prieglaudos, nes tipiniai šios veislės šunys nėra itin prisirišę prie savo šeimininkų ir jie lengvai gali priprasti prie naujo žmogaus. Naujoje vadoje gana greitai galima atskirti šuniukus, kurie bus labiau nepriklausomi, ir tuos, kuriems bus labai svarbus šeimininkas ir jo nuomonė.

„Šie šunys buvo išveisti bėgimui, krovinių tempimui ir auginami šiam darbui. O haskių šeimininkai dažnai tai pamiršta. Šunims toks darbas yra kažkas nerealaus. Šunų kinkymas augintinį iškrauna labiausiai. Taip pat aktyviuosius haskius gerai iškrauna dresūra. Atrodo, kad parodose jie beveik nieko nedaro, bet grįžta psichologiškai pavargę“, - tikina pašnekovė.

Veislyno „Sniego šunys“ įkūrėja pataria haskių neįsigyti šeimoms, turinčioms mažų vaikų, nes šunys aktyvūs, gali vaiką pastumti, užgauti, apkramtyti jo žaislus, įdrėksti. Taip pat ši veislė netinka žmonėms, kurie turi mažai laisvo laiko. Ingrida taip pat pataria, kad planuojantiems įsigyti šuniuką rekomenduojama pasiplanuoti ir atostogas, nes neaišku, kaip mažas šuniukas adaptuosis prie naujos aplinkos. Būsimi haskių augintojai privalo žinoti ir pagrindinius veislės trūkumus.

„Didžiausia šių šunų problema – paleidimas nuo pavadžio. Turiu šunų, kuriais pasitikiu ir paleidžiu, bet turiu ir tokių, kurių niekada negalėsiu paleisti. O pagauti savo kojomis haskio neįmanoma, reikia su mašina vytis, nes jie tampa kurti ir bėga tik į priekį. Dažniausiai jie patys grįžta namo, jei nėra trikdžių, jei neatsitinka kokia nors nelaimė“, - akcentuoja Ingrida.

Užsakymo nr.: PT_73534056

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mano letena

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų (2)

Ieva susidraugavo su voverinėmis skraiduolėmis: naktimis jos iškrečia daug išdaigų
Voverinės skraiduolės – tai mažieji sterbliniai žinduoliai, kilę iš Australijos ir Naujosios Gvinėjos, vis dažniau tampa naminiais gyvūnėliais kaip alternatyva įprastiems augintiniams. Nors vadinami voverėmis, iš tikrųjų jie yra ne graužikai, o tiksliausia juos vadinti būtų anglišku pavadinimu „sugar gliders“ (cukrinės skraiduolės), rašoma pranešime spaudai.

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo vairuotoja prisistatė pati (160)

Nufilmavo kraupų vaizdą: automobilis perėjoje partrenkė šunį ir nė nestabtelėjo
Spalio 29 d. apie 19 val. 50 min. Alytuje, Rotušės a., šalia kavinės, baltos spalvos automobilis pėsčiųjų perėjoje partrenkė šunį, kuris dėl sužalojimų nugaišo.

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta (8)

Lazdijų rajone iškankintas šuo: išgelbėtas gyvūnas sparčiai sveiksta
Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kartu su Lazdijų savivaldybės atstovais ir rajono policijos pareigūnais iš Teizininkų kaimo (Šventežerio sen., Lazdijų r. sav.) ūkininko paėmė sulysusį, išbadėjusį, sergantį šunį ir perdavė gyvūnų globėjams, nes jam grėsė žūtis. Šuniui suteikta skubi pagalba, jis buvo nedelsiant operuotas, rašoma Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio (130)

Palikto šuns drama virpina vilniečių širdis: jau 2 metus nesitraukia nuo prie sodybos augančio medžio
Vilniaus gyventojai nerimauja: jų teigimu, prieš porą metų iš sodybos išsikraustęs vyras paliko ne tik namus, bet ir šunį. Šis, net ir būdamas laisvas, niekur nesitraukia nuo sodyboje augančio medžio ir laukia šeimininko, kuris niekada negrįš. Artėja žiema, o šunį lankantiems kaimynams darosi neramu: kiek gi tai gali tęstis? Visgi, dabartinis sodybos savininkas juokiasi, kad kaimynai seka pasakas.

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą Akimirkos iš konferencijos „Chase 2018“ (2)

Šunų mylėtojai sulaukė ypatingo savaitgalio: toks renginys Lietuvoje vyksta pirmą kartą
Patys didžiausi šunų mylėtojai ilgai laukė šio savaitgalio – pirmą kartą Lietuvoje surengta tarptautinė konferencija „Chase 2018“. Pasaulinį pripažinimą pelnę lektoriai atvyko pasidalinti vertingiausiomis pamokomis, kaip užtikrinti gerą šuns fizinę ir psichinę savijautą.

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus (15)

Dėl gyvūnų eina iš proto: pažiūrėkite, kaip šunys ir katės „užvaldo“ šeimininkų namus
Augintiniai ne tik suteikia daug džiaugsmo, bet ir įneša jaukumo į namus. Su tuo tikriausiai sutiktų kiekvienas gyvūno šeimininkas. O kai kuriems net atrodo – kuo daugiau gyvūno namuose, tuo jaukiau.

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu kačiukai ieško namų (35)

Vilnietė Kristina gavo vertingą pamoką: kačių šeimininkai ją išmoksta tada, kai būna vėlu
Vilnietė Kristina, auginanti katytę Kateriną bute, nematė didelio poreikio augintinę sterilizuoti, tačiau neseniai gavo vertingą pamoką. Netikėtai pro langą iššokusi katytė netruko susirasti draugą, o po šio pasimatymo pradėjo lauktis kačiukų. Kristina tikisi, kad jos istorija taps pamoka ir kitiems kačių šeimininkams, o taip pat padės surasti naujus namus neseniai gimusiems mažyliams.

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės (8)

Garbanotieji bišonai iš Lietuvos – pasaulinio lygio žvaigždės
Nedaugelis lietuvių gatvėje išvydę du baltus, garbanotus ir it debesėliai išpuoselėtus bišonus galėtų pasakyti, kad tai – pasaulinio lygio žvaigždės. Tačiau, dalyvaujant parodose, prie veislyno „Tauras Kennel” savininkės Janitos Januškauskaitės-Plungės nuolatos pribėga šunų entuziastai, norintys nusifotografuoti su šiais „žvaigždūnais”. Susipažinkite – tai Tauro Misoko ir Tauro Sako – šunys, pripažinti geriausiais pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai (228)

Nesukalbama šuns šeimininkė apkartino šeimos poilsį: didelis šuo privertė pasijusti nejaukiai
Kauno miesto gyventojui Raimundui išvykimas su šeima prie ežero apkarto. Nors viešame paplūdimyje buvo aiškiai matomas ženklas, draudžiantis atsivesti ir maudyti šunis, jo nebuvo paisoma. Įspėta, kaip įtariama, pažeidėja, į vyro pastabas nesureagavo – apie ramų ir saugų šeimos poilsį nebeliko nė kalbos. Vyras kreipėsi pagalbos į DELFI žurnalistus. Pareigūnai jau bando atpažinti moterį, kuriai gali būti paskirta iki 120 eurų bauda.

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą (103)

Leščiauskaitė ir Užkalnis atsidėkojo pakeitusiems jų gyvenimą
Prieš kurį laiką mįslingai užsiminę apie šeimos pagausėjimą, o po to pranešę, kad naujas namų gyventojas – šuniukas, kurį pora rado „Vyšnių sodo“ prieglaudoje, Fausta Marija Leščiauskaitė ir Andrius Užkalnis nusprendė atsidėkoti žmonėms, kurių deka šunelis Oregonas atsidūrė jų namuose, ir aplankyti kitus gyvūnus, kurie namų dar nesurado. „Žinomumą įkinkėme geram reikalui“, sakė A.Užkalnis. Gyvūnų prieglaudai „Vyšnių sodas“ laiminga pora surinko tiek labdaros, kad vos tilpo į visureigį.

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais? (273)

Palangoje su šunimis poilsiaujantys piktinasi: kodėl mes turime degintis su nudistais?
Daugelyje Palangos paplūdimių vis dar draudžiama vedžioti šunis, tačiau vieta, kur leidžiama, ne kiekvienam priimtina – teks vaikščioti nudistų pamėgtame pajūrio ruože.

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga (17)

Joniškietės katė linksmina internautus: tokia pikta, kad net juokinga
„Nekenčiu visko, kas juda, o kas nejuda – pajudinu ir nekenčiu.“ Turbūt daugeliui yra tekę matyti memus su pasipiktinusio katino nuotrauka, kurią lydi juokingos, jo nepasitenkinimą gyvenimu atspindinčios frazės. Paniuręs katinas (angl. grumpy cat) internautus linksmino nuo 2012 metų, tačiau nuo šiol turime dar piktesnę katę, o ši – iš Joniškio!

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės (16)

Šuns sužalotos moters artimieji tikisi teisybės
Ukmergėje neseniai nutikęs incidentas, kai agresyvus kaimynų šuo užpuolė ir sužalojo garbaus amžiaus gyventoją, visiškai palaužė moters sveikatą. Ji nebegali gyventi be vaistų, priversta važinėti pas medikus. Maža to, neteko savo mylimo augintinio.

Kodėl neklauso šuo? (5)

Kodėl neklauso šuo?
Šeimininko skundas dėl šuns „selektyvaus klausymosi“ – anokia naujiena. Šuo negirdės, kai visa gerkle jį kviesite ateiti, tačiau puikiai sureaguos į žodį „skanėstas“, nors tas bus pašnibždomis ištartas kitame kambaryje. Tačiau ką atrankinis klausymasis reiškia iš tiesų?

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis (30)

Paplūdimiai, į kuriuos galite eiti kartu su augintiniais: Klaipėdoje nelegalios nudistės deginsis su šunimis
Atšilus orams sunku išmesti iš galvos mintis apie poilsį, saulę ir jūrą. Mokslo metai baigėsi, prašymas atostogoms parašytas ir... beliko rasti svarbiausius šeimos narius priimančią vietą. Domimės, į kuriuos paplūdimius galima atvykti kartu su augintiniu.