aA
Praėję metai vilnietei Ievai Pakarklytei tapo pokyčių metais: buvo išrinkta į Seimą, tapo Laisvės frakcijos seniūne, kartu su kolegomis parengė pirmuosius siūlymus gyvūnų gerovės įstatymui bei poįstatyminiams aktams tobulinti, įgyvendino savo „svajonių projektą“ – įsigijo šunį.
Ieva Pakarklytė su augintine Gloria
Ieva Pakarklytė su augintine Gloria
© Asmeninis albumas

Artėjant balandžio 24-ajai, Šuns dienai, pokalbis su Seimo nare I. Pakarklyte.

Atsakomybė – svarbu

Pusantrų metų savo augintinės – didžiosios pudelės laukusi Ieva Pakarklytė džiaugiasi, kad namų darbai, atlikti renkantis augintinę, ne tik kėlė teigiamas emocijas, bet ir paskatino domėtis gyvūnų gerove, imtis svarbių iniciatyvų. Gyvūnų gerovės srityje ji tikisi proveržio ir jaučiasi esanti savo vietoje.

„Gyvūno įsigijimas turi būti apgalvotas, nes tai jusli, gyva būtybė, o ne materialus turtas, kaip šiuo metu nurodoma mūsų teisės aktuose“, – svarbų dalyką jau pokalbio pradžioje pabrėžia Laisvės frakcijos seniūnė.

Jos nuomone, gyvūnų gerovės apsaugoje vis dar atsiliekame nuo kitų Europos Sąjungos šalių. Paprastas pavyzdys – šuns, pririšto prie būdos grandine, vaizdas kitose šalyse sunkiai įsivaizduojamas, nes tokį elgesį draudžia teisės aktai.

„Lietuvoje gyvūnas vis dar prilyginamas materialiam turtui, todėl neretai, kalbant apie augintinius, jų gerovę, konfiskavimą ar panašiomis temomis, tenka išgirsti gyvūnų prilyginimą automobiliams ar kitiems daiktams“, – teisinėse diskusijose apie gyvūnus augintinius vartojamas sąvokas vardija Seimo narė. Ji atkreipia dėmesį į Vakarų šalių bei kaimyninės Lenkijos poziciją gyvūnų gerovės klausimais, kur teisės aktuose aiškiai įvardijama, kad gyvūnas yra gyva, jusli būtybė, o kalbėti apie juos „daiktų kategorijomis“ yra nepriimtina.

Gyvūnų gerovės pokyčių iniciatorė pabrėžia, kad augintinio įsigijimas turi būti atsakingas, rimtas įsipareigojimas, nes augintiniu teks rūpintis 10-15 metų. Savo asmeniniu pavyzdžiu ji gali patvirtinti: gyvūnui su savo žmogumi gyventi gera, kai augintinis įsigyjamas viską gerai apgalvojus, įvertinus visas savo galimybes.

Įsipareigoti visam šuns gyvenimui

Domintis, ar, tapus Seimo nare ir suintensyvėjus dienotvarkei, pakanka laiko pasirūpinti Glorios poreikiais, atsako: „Dirbu ir iš namų, ir iš Seimo, tačiau mano vyras jau ilgą laiką dirba tik iš namų, todėl mūsų augintinė Gloria įprato nuolat būti mūsų abiejų ar bent vieno iš mūsų kompanijoje. Kai grįšime į įprastą darbo ritmą ir daugiau laiko dirbsime biuruose, galbūt retkarčiais Glorią atsivesiu ir į darbą“.

Gloria
Gloria
© Asmeninis albumas


O kol kas ir Ieva, ir jos augintinė labai laukia savaitgalių, kai visa šeima važiuoja pasivaikščioti į mišką. Šiuo metu tai yra didžiulė karantino pramoga.

„Visi dienos rūpesčiai ir stresas atlėgsta žaidžiant, glostant, bendraujant, tiesiog būnant šalia Glorios. Žinoma, būna nerimo ir sunkumų gyvenant su šunimi, – paklausta, ar augindama šunį patiria daugiau laimės ar rūpesčių, nedvejodama atsako, jog laimės yra gerokai daugiau. – Taip, augintinis ir suserga, ir susižeidžia, ir piktybiškai neklauso, ir namie nemalonių pokštų prikrečia, tikrina mūsų kantrybės ribas, ypač būdamas mažas. Susirgusio šuns juk nepaklausi, ką skauda, todėl ta nežinomybė ir ypač pirmi kartai, atsitikus nelaimei, sukelia nemažai streso“.

Kalbėdama apie gyvūnų gerovę Ieva vis pabrėžia atsakomybės svarbą. Ji įsitikinusi, kad iš anksto pasirengus, suplanavus savo laiką, numačius išlaidas ir aiškiai žinant, kam apskritai tau reikia šuns, gyvūnas teiks tik džiaugsmą. O jeigu pasitaikys ne visai malonių dalykų, jie neužgoš laimės turėti patį brangiausią turtą – artimą draugą.

„Nuo vaikystės domėjausi šunimis, svajojau apie auksaspalvį retriverį, tačiau tėvai neleido turėti šuns. Kai su vyru pradėjome lankytis šunų parodose, aplankėme įvairiausias Lietuvos vietas. Eidavome į parodas kaip į šventę ir vienu metu labai rimtai ieškojome australų aviganio. Imponavo šios veislės šunų sumanumas, draugiškumas, meilė žmogui, imlumas dresūrai“, – augintinio paieškas prisimena Ieva.

Gloria
Gloria
© Asmeninis albumas


Vis dėlto daugiau pasidomėję, pabendravę su australų aviganių augintojais, nusprendė, kad šios veislės šuniui dabartiniame gyvenimo etape jiedu nelabai tinka – yra pernelyg užsiėmę, neturi šunų auginimo patirties. Australų aviganiai yra aktyvūs, jiems reikia fizinio ir protinio krūvio kasdien bent po kelias valandas – tą jiems sakė australų aviganių savininkai ir veisėjai.

„Apie pudelius negalvojome ir net sunku pasakyti – kodėl, gal dėl parodose matomo šukuosenų įmantrumo, pompastiškos išvaizdos, – šypsosi Ieva, primindama gerai žinoma posakį „niekada nesakyk niekada“. – Vėliau, mieste pamatę keletą didžiųjų pudelių, negalėjome atitraukti akių. Didinga išvaizda, gyvybingumas ir žaismingumas mus labai patraukė“.

Pradėję domėtis pudeliais, sužinojo ir apie kitas šios šunų veislės savybes: protingi, lengvai prie šeimininko gyvenimo prisitaikantys, netriukšmingi, nesišeria. Šunų parodoje jie užmezgė ryšį su pudelių veisėjais, susipažino su būsimos augintinės veisėja ir... beliko pakentėti pusantrų metų, kad turėtų svajonių šunį Glorią, kuriai balandžio vienuoliktą sukaks vieneri metai.

Letena
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.9048

Sukčiai įsigudrino pasipelnyti iš šunų mylėtojų: vos neįkliuvusi vilnietė perspėja apie prekybą šuniukais, kurių nėra (49)

Ieškodami mėgstamos veislės augintinio, galų gale tarp skelbimų aptinkate savo išsvajotą...

Dresuotojos Gabijos karantinas nesustabdė: su šunų šeimininkais ėmėsi naujų sumanymų (8)

Sutikite, žodį dresūra kartkartėmis vis dar siejame su žmonių pulkeliu, kurių amsintys,...

Dalis emigruojančių šunis palieka likimo valiai: šie žmonės nepasigailėjo pasielgę kitaip (9)

Kartais gyvenimas priverčia emigruoti ar pakeisti savo gyvenamąją vietą, todėl augintinių...

Kinologė apie bendravimą su šunimis: taip realizuoju tą mažą laukinio gyvūno dalį savyje (3)

Su Daina Malickiene, Vidaus reikalų ministerijos VSAT kinologijos centro kinologe instruktore...

Benamiai Stambulo šunys tapo naujos dokumentinės juostos personažais (10)

Zeytin į Stambulo gatves iškiūtina naktimis, Nazaras nesunkiai prisimeilina praeiviams, o Kartalas...

Top naujienos

Lietuvių mokslinis išradimas žada perversmą: ar reakciją į maistą padės aptikti rimtą sveikatos sutrikimą? (5)

Depresija kamuoja daugiau nei 264 mln. pasaulio gyventojų. Tyrimai parodė, kad maisto pasirinkimas...

Giedrius Drukteinis | D+

Juo netikėjo nei treneriai, nei tėvas: kaip gležnas paauglys pasiekė sporto aukštumų ir sukūrė marškinėlius, kuriuos nori vilkėti kiekvienas

Lauko tenisą kaip sporto šaką, žinia, pirmieji sukūrė prancūzai, tie rafinuotų pramogų...

Su dviem moterimis sūnų auginantis Raskevičius: apie žmonių įvairovę turi būti ugdoma nuo mažens (942)

Prieš rinkimus pagarsėjęs provokuojančiu įvaizdžiu, debatuose pasirodęs moteriškais apdarais,...

Daugėja užsikrėtimų koronavirusu šeimose ir darbovietėse, epidemiologų akiratyje – mokyklos (64)

Kovo mėnesį daugiausia susirgimų COVID-19 registruota šeimose ir darbovietėse, informuoja...

Profesorius vaikų pamėgtą užkandį įvertino labai griežtai: tai gali sukelti netgi vėžį (35)

„Mano atsakymas vienareikšmis – jų nereikėtų duoti“, – taip vaikų gastroenterologas prof....

Naktį Vilniuje įvyko didžiulis nelegalus vakarėlis: dalyvavo 89 žmonės, daugiausia – studentai papildyta video ir nuotraukų galerija (521)

Šeštadienio naktį Vilniuje vyko vakarėlis, policijos pareigūnai nustatė 89 jame dalyvavusių...

Gausias girtų vairuotojų gretas papildė avariją sukėlęs užsienietis: vyras nė nesugebėjo pūsti

Girtu vairuotojai nepaiso nei grėsmės metams atsidurti už grotų, nei pavojaus pražudyti žmones....

Po perversmo ir žudynių šalis balansuoja ant pilietinio karo slenksčio: vis daugiau kalba apie „savigynos būrius“ (37)

Mianmaro kariuomenė kariauja su savo piliečiais. Yra sakančių, kad atėjo laikas duoti atkirtį.

Kinijoje atidarytas 100 m ilgio banguotas tiltas, kuris vieniems kelia baimę, o kitiems atrodo netikras (2)

Kinijoje atidarytas 100 m ilgio „banguotas“ tiltas, kuris kai kuriems žmonėms atrodo toks...